Skocz do zawartości
Kondzio1987

Nowe akwarium 250l. - projekt

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie chce się z Wami przywitać. Cześć.

Jestem na etapie projektu akwarium 250l o wymiarach 100 x 50 x 50 cm i mam kilka pytań do osób znających się na rzeczy. Obecnie posiadam nano akwarium 40l :) Na zielono zaznaczyłem to co już posiadam. Za sugestie będe wdzięczny. W załączniku dodałem projekt sumpa. Hydraulika 32 mm z zaworem bramowym na spływie.

Sprzęt:

1. Akwarium 100 cm x 50 cm x 50 cm (250l). Szkło OptiWhite 10mm. Komin wewnętrzny umiejscowiony na środku tylnej ściany (25 cm x 10 cm x 46 cm)

2. Szafka 100 cm x 50 cm x 80 cm ( dł. x szer. x wys.) Stelaż + obłożenie płytami lakierowanymi)

3.  Sump 80 cm x 45 cm x 35 cm ; 4 komory ( projekt w załączniku):

- odpieniacz ( 25 cm)

- wata + Lfe Biofil ( 8 cm)

- Kulki Maxpect ( 3 cm)

- Refugium + siporax (13 cm)

- pompa, grzałka, dolewka (18 cm)

- RODI (9 cm)

4. Pompa obiegowa Jebao MDP 6000 ( 6200l/h)

5. Falownik 2 x SLW-20 ( 2 x 10 000l/h) posiadam jeden nowy taki falownik

6. Odpieniacz Twitsman OB-100, lub  RedSea RSK300, Deltec AP 600

7. Grzałka Eheim Jager 200W

8. Lampa 2 x Noopsyche K7 Pro II ( 2 x 90 W) porównywalna z lampami Al Hydra

9. Dolewka- Aqua-Trend Levelautomatic Eye

10. Skała syntetyczna Aquaforest 18 kg

11. Żywa skała ze starego nano akwarium około 5 kg

12. Żywy piasek ( cześć ze starego akwarium plus nowy)

13. Media filtracyjne:

- kilki Maxspect 2 kg

- Life Bio Fil 2 kg

- wata filtracyjna

- siporax

 

Metoda prowadzenia: ( oczywiście jeśli zajdzie taka potrzeba )

1.       Balling Aquaforest lub kupienie suchej soli i wykonanie roztworów

KH, Ca, sól bez soli

 

Życie:

1.       Korale miękkie

2.       Korale LPS

3.       Ryby: garbik, borsuk, brzydal x2, błazenki - para, doktorek, mandaryny - para (jeśli znajdę jedzące mrożonki). Ogólnie nie chce przerabiać bardzo akwarium.

 

Edytowane przez Kondzio1987 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie sa 3. Jedna przeplyw powoekszony na 8 cm aby wykorzystac na wate u góry bo latwej wymienuać a ponizej zasypac life biofil i kulki maxpect. Ostatnia to dolewka rodi aby nie robic osobnego pojemnika. 

Edytowane przez Kondzio1987 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Kondzio1987 napisał:

Ogolnie sa 3. Jedna przeplyw powoekszony na 8 cm aby wykorzystac na wate u góry bo latwej wymienuać a ponizej zasypac life biofil i kulki maxpect. Ostatnia to dolewka rodi aby nie robic osobnego pojemnika. 

Nie radzę zasypywać komory kamykami life bio fil bo będzie zbierał się syf. Taką komorę możesz zasypać np siporaxem nawleczonymi na żyłkę wędkarską- w razie co wyciągasz, przepłókujesz i wkładasz ponownie. 

A kamyki można umieścić np w refugium w siatce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, kolezanki jakies moze uwagi, sugestie..... beda mile widziane. Projekt oddaje do realizacji w poniedzialek. Znaczy szklo i sump, wraz z kominem i otworami pod sump. 

Edytowane przez Kondzio1987 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie poczytaj inne wątki bo błędy z tego co widzę się powtarzają :)

Z tego co zauważyłem: środkowa część pod refugium - woda będzie płynąć tylko górą a to źle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Po co ci aż tyle różnego rodzaju filtracji: life biofil, kulki, siporax, refugium i jeszcze skimmer?

Zamiast komory na watę wolałbym rolermat, na pewno 100 razy wygodniejsze a wiem co mówię bo wymieniam watę co 2 dni i jest to upierdliwe.
Nie lepiej dać oddzielnie zbiornik na dolewkę, zawsze łatwiej umyć czy wyjąc w razie potrzeby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprawiony sump. Prosze o weryfikacje. Dolewka wg sugestii jako osobny zbiornik 17l. Na ta chwile zostaje przy wacie. Moze z czasem zainwestuje w rolermat. 

 

 

Edytowane przez Kondzio1987 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie- prosba o sugestie dortczace akwarium, sumpa i dolewki. Akwarium o wymiarach 100x50x55.

Sump od lewej splyw ( odpieniacz maxpect) przeyw pomiedzy komorami to od gory patrzac (wata, kratka rastrowa, kulki maxpect nawleczone na opaski zaciskowe plastikowe - trytki). Druga komora: pompa powrotna jebao 6000,grzalka,dolewka automatyczna. 

Po prawej stronie sumpa pojemniki na ballinga a nad nimi bedzie wisiala pompa dozujaca. 

Screenshot_20230312_101235.jpg

I jeszcze zbiornik. Czy komin taki bedzie wystarczajacy? Grzebien aqua medic o wysokosci zebow 3,7 cm. 

Screenshot_20230312_101306.jpg

A calosc bedxie wygladala tak

Screenshot_20230312_100900.jpg

Edytowane przez Kondzio1987 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzebień 35cm na takie akwarium spokojnie da radę. Masz 2cm różnicy między wysokością komór w sumpie. Myślę, że 1-1.5cm wystarczy, żeby woda się przelewała bezgłośnie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli za komorą spływu dasz przegrodę z przepływem od góry, to cały syf, a przynajmniej jego większość tam będzie zalegać. Moim zdaniem, to pierwsza przegroda z przepływem dolnym i kolejna z przeplywem górnym do komory pompy obiegowej. Więcej przegród nie potrzeba. Wielkość komór dopasowana oczywiście pod wymiary sprzetu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, wwo napisał:

Jeśli za komorą spływu dasz przegrodę z przepływem od góry, to cały syf, a przynajmniej jego większość tam będzie zalegać.

I właśnie bardzo dobrze, bo łatwo go potem można odessać przy podmiankach.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, katani napisał:

I właśnie bardzo dobrze, bo łatwo go potem można odessać przy podmiankach.

Ja mam trochę inne rozwiązanie, bo w komorze spływu wodę odbiera rollermat, jest też odpieniacza, ale tylko natlenia i "walczy" z pH z pomocą wapna. Wydaje mi się jednak, że zbyt długie zaleganie syfu w sumpie nie jest wskazane, a w takim przypadku będzie no chyba, że kolega będzie odsysał co kilka dni, a to trochę upierdliwe? Wymiana włókniny+odsysanie co kilka dni, czy to ma sens? Nie lepiej tylko włókninę wymienić?

P.S. 

Jeszcze mała podpowiedź. Przegrody można zrobić ruchome, by w razie konieczności, czy zmiany koncepcji nie mieć problemów. Ja tak mam, wystarczy to wczesniej uzgodnić że szklarzem;) 

 

 

Edytowane przez wwo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wwo dzieki za podpowiedz z tymi ruchomymi przegrodami. Mozesz wyslac fotke aby zobaczyc jak to u Ciebie wyglada? Rozumiem ze jest to na zasadzie wklejonych 2 szyb po bokach przegrody jako prowadnice i wsunieta w to szyba grodziowa. 

Podmiany raz w tygodniu wtedy odsysanie syfu z pierwszej komory, wate pewnie trxrba wymieniac będzie ue czescuej. Sumpa zrobilem wezszego - 35 cm po to aby przeplywy pomuedzy komorami zwiekszyc. Poczatkowo byl plan 45 cm sampa. Zmniejszenie zwiekszy przeplyw na 1 cm3 co tez bedzie powodowalo wiekszy prad wody przeplyeajacej i oczyszczanie sumpa. 

Jesli dam pierwsza przegrode od dolu a tak naprawde sie jej pozbede to gdzie wtedy kulki maxpect i wata? Skarpety nie chce bo to upierdliwe i smierdzace rozwiazanie. Zuzyta wate wywalam i ekladam nowa. Groszowe sprawy. 

Podeslijcie zdjecia jesli nie oroblem Waszych rozwiazan w sumpach. Jak nie na forum to w priv. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Kondzio1987 napisał:

Wwo dzieki za podpowiedz z tymi ruchomymi przegrodami. Mozesz wyslac fotke aby zobaczyc jak to u Ciebie wyglada? Rozumiem ze jest to na zasadzie wklejonych 2 szyb po bokach przegrody jako prowadnice i wsunieta w to szyba grodziowa. 

Podmiany raz w tygodniu wtedy odsysanie syfu z pierwszej komory, wate pewnie trxrba wymieniac będzie ue czescuej. Sumpa zrobilem wezszego - 35 cm po to aby przeplywy pomuedzy komorami zwiekszyc. Poczatkowo byl plan 45 cm sampa. Zmniejszenie zwiekszy przeplyw na 1 cm3 co tez bedzie powodowalo wiekszy prad wody przeplyeajacej i oczyszczanie sumpa. 

Jesli dam pierwsza przegrode od dolu a tak naprawde sie jej pozbede to gdzie wtedy kulki maxpect i wata? Skarpety nie chce bo to upierdliwe i smierdzace rozwiazanie. Zuzyta wate wywalam i ekladam nowa. Groszowe sprawy. 

Podeslijcie zdjecia jesli nie oroblem Waszych rozwiazan w sumpach. Jak nie na forum to w priv. 

Fotkę mogę dać, ale w połowie tygodnia, bo wtedy wracam do domu. Posłuchaj, dasz pierwsza przegrode do dna będziesz miał problem z syfem, unieś ją 2cm nad dnem tam daj siporax(moim skromnym zdaniem najlepsze medium dla bakterii), wcześniej jakieś medium mechaniczne np. wata , dalej przegroda do dołu przyklejona, żeby woda góra do pompy obiegowej spływała i git

31 minut temu, Kondzio1987 napisał:

Rozumiem ze jest to na zasadzie wklejonych 2 szyb po bokach przegrody jako prowadnice i wsunieta w to szyba grodziowa. 

Dokładnie tak;)

P.S. 

Jeszcze jedno, jeśli masz fundusze i miejsce w sumpie zainwestuje w rollermat, bo co prawda zakup drogi, ale eksploatacja na zamiennikach znikoma cenowo, a efekt daje zajeb ..

 

 

 

 

Edytowane przez wwo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jest sens kupowania rollermata uzywanego? Jest sporo tego na necie. Na co zwracac uwage przy zakupie? Moze link z jakims ciekawym godnym uwagi sprzetem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam rollermat clarisea 3000, mi pasuje, bo zalecany przepływ wody 3000l, a moja pompa daje 3500 i fajnie wszystko współgra. Włóknina to oczywiście zamiennik z Niemiec 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.