Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jak w temacie przymierzam się powoli do przesiadki na większy zbiornik. Nowy planuję z widokiem z 3 stron 300/135/75. Sporą część sprzętu planuję wykorzystać ze starego (lampy, cyrkulacja). Mimo, iż mam jakieś swoje przemyślenia chciałbym zapytać  Szanowne grono użytkowników podobnych baniaków co by zmienili robiąc go jeszcze raz? Np czy komin zew/wew? Czy przewidzieć miejsce w Wavebox? W kominie planuje 6 otworów średnicy (2x50 pompa, 2x50 spływ, 2x50 rewizja). Cyrkulacja na ścianie z kominem. Powrót z pomp prowadzony w koronie nad zbiornikiem na przeciwległą ścianę. Docelowo 2x20000l/h.

 

Z góry dziękuje za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytając twoje posty wcześniejsze to bardzo ambitny plan, raczej mało kto pomoże jeśli nie podasz danych z obecnego zbiornika bo nikt się nie domyśli co tam masz etc…

jeśli chodzi o wymiar który podajesz to około 3tys litrów plus sump 1tys daje około 4tys litrów

powiem tak, spora wiedza na taki zbiornik choć łatwiej utrzymać parametry,dobry sprzęt i można startować.

szklo proponuje 20mm a sump z 12mm do tego dno dzielone na trzy, plus dolne i górne wzmocnienia 

utrzymanie takiego giganta miesiecznie licz się około 1500zl 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, tutaj podobny zbiornik (320x115x90, komin wewnetrzny, 3 strony).

Powiem tak, zdecydowanie zrob komin zewnetrzny. 

Cyrkulacja bedzie problemem, szczeolgnie na tej krotkiej widocznej stronie. Powrot z pompy obiegowej niewiele Ci da. Ja zaczynalem z jedna  pompa 20kl/h i potem podalem 12kl/h - woda rusza sie minimalnie. Potem dodalem 2x gyre 280 i wciaz szalu nie ma (po przeciwnej stronie mam 4xtunze 6255). Teraz mysle, zeby dodac 2x vortech 60 przy dnie i mysle, ze wtedy bedzie ok.

 

Edytowane przez harnas (wyświetl historię edycji)

_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, Beti napisał:

Czytając twoje posty wcześniejsze to bardzo ambitny plan, raczej mało kto pomoże jeśli nie podasz danych z obecnego zbiornika bo nikt się nie domyśli co tam masz etc…

jeśli chodzi o wymiar który podajesz to około 3tys litrów plus sump 1tys daje około 4tys litrów

powiem tak, spora wiedza na taki zbiornik choć łatwiej utrzymać parametry,dobry sprzęt i można startować.

szklo proponuje 20mm a sump z 12mm do tego dno dzielone na trzy, plus dolne i górne wzmocnienia 

utrzymanie takiego giganta miesiecznie licz się około 1500zl 

Moj pierwszy baniak ma 1200+sump. Obecnie kreci się bez większych problemów. Co do kosztów na ta chwile raczej się znacząco nie zmienią. Oświetlenie 3x orphek icon + kilka sztuk or3 bar. Z czasem oczywiście będzie więcej. Cyrkulacja to SOW16 - 3 szt, tunze stream 3+ i redsea wave 45. Obsady   nie planuję zwiększać więc też nie spodziewam się znaczącego wzrostu NO3 (5) i PO4 (0,05). Obecnie balling ATI pro. Podmian praktycznie nie robię (max 1 raz na miesiąc, dwa - 10%). Testy ICP co miesiąc w normie.

Planuję jednak komin zewnętrzny. Szkło opti 19mm. Waga pustego zbiornika ok 700kg i tu zaczyna się problem - jak to ustawić, wnieść do domu.

Też uważam, że łatwiej utrzymać większy. Mniej podatny na zmiany.

Pierwotnie miałem sump pod zbiornikiem. Obecnie w kotłowni. Niestety przy nowym zbiorniku (z racji ustawienia na środku salonu) znowu wszystko wróci pod baniak.

Pytanie do Was - posiadaczy dużych baniaków. Z perspektywy czasu robilibyście tak duży, czy jednak mniejszy?

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tak duży zbiornik kleił bym na miejscu , nie będzie problemu z wnoszeniem .

Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Pawel7811 napisał:

Pytanie do Was - posiadaczy dużych baniaków. Z perspektywy czasu robilibyście tak duży, czy jednak mniejszy?

Ja posiadam 250x100x65 gdybym miała

miejsce zdecydowanie tak, ale do tego trzeba miejsca, kasa i kasa :D

jeśli masz te dwa czynniki i wiedzę myśle ze spokojnie ;) a jeśli podoba ci się duży zbiornik tym bardziej.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do cyrkulacji i waveboxa to przy 200 cm starcza mi 2x wavebox w kominie i tunze 6095.

 

Przy 300 cm dałbym raczej tunze 6125. Do tego na przeciwległej scianie nie wiem czy nie dałbym 2x 6095 aby wzmocnić efekt fali.

 

Wszystko oczywiście sterowane regulatorem na 4 pompy od tunze.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały czas zastanawiam się nad wymiarami. Każdy z kim rozmawiam mówi max 70cm wys. Pozostale to raczej 300x130. Zastanawiam się również czy wszystko się zmieści pod baniakiem. Będzie stał na środku salonu. Komin zewnętrzny. Kolejna sprawa to lampy. Na początku planuje zostawić tylko to co mam czyli ok 1000W led orphek. Spsy oczywiście tam gdzie lampy. Pytanie czy mniej doświetlone miejsca w zbiorniku (bez korali, ewentualnie euphyllie ) mocno zaburzą równowagę baniaka. Czy ma to jakieś znaczenie? Są opinie, że cały baniek powinien być równomiernie oświetlony - nawet jak nie ma korali.

Przeniesienie wszystkiego to kolejny problem. Zycie , skała, media. Planuję początkowo zostawić stary sump żeby jak najmniej grzebać. Dojdzie oczywiści 1500l świeżej wody.

Pytanie do posiadaczy szkła opti 19mm. Czy mocno zniekształca obraz?

Z góry dziękuje za pomoc 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 hours ago, Pawel7811 said:

Cały czas zastanawiam się nad wymiarami. Każdy z kim rozmawiam mówi max 70cm wys. Pozostale to raczej 300x130. Zastanawiam się również czy wszystko się zmieści pod baniakiem. Będzie stał na środku salonu. Komin zewnętrzny. Kolejna sprawa to lampy. Na początku planuje zostawić tylko to co mam czyli ok 1000W led orphek. Spsy oczywiście tam gdzie lampy. Pytanie czy mniej doświetlone miejsca w zbiorniku (bez korali, ewentualnie euphyllie ) mocno zaburzą równowagę baniaka. Czy ma to jakieś znaczenie? Są opinie, że cały baniek powinien być równomiernie oświetlony - nawet jak nie ma korali.

Przeniesienie wszystkiego to kolejny problem. Zycie , skała, media. Planuję początkowo zostawić stary sump żeby jak najmniej grzebać. Dojdzie oczywiści 1500l świeżej wody.

Pytanie do posiadaczy szkła opti 19mm. Czy mocno zniekształca obraz?

Z góry dziękuje za pomoc 

Co do oswietlenia, ja mam 3x Orphek P300 tj w sumie 750 wat. Mozesz zobaczyc fotki w moim watku. Mam skale do ok 1/3 wystososci akwarium (90cm). Na gorze skaly mam 300-450PAR wiec prawie idealnie dla spsow. Przyznale jednak, ze brzegi sa niedoswietlone - troche to drazni oko. Mysle, ze docelowo dam jakies switlo wzdluz akwarium. 


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.