Skocz do zawartości
Janusz81

Zanik tkanek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem z euphylliami a w zasadzue ze wszystkimi lps, tkanka na wszystkich powoli sie cofa az do odpadania calych główek. Zauważyłem to już jakiś czas temu, tzn. Cofanie się tkanek w euphylliach mam kilka rodzajów we wszystkich tak samo. Ale teraz zaczęły odrywać się całe główki nawet caulastrea i dunka tracą głowki, pompowały sie do konca normalnie. Reszta obsady miękkich w porządku. 

Po4 ok. 0.03

No3 1

Kh 7.7

Ph 8

Ca 380

Mg 1400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być mało jodu. Albo zobacz czy nie ma na eupchylia robaków.

Skoki parametrów?


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie robiłeś ICP, to się nie zastanawiaj tylko od razu dużą podmiankę na świeżej soli - dwa razy po minimum 20%. Dunki nie da się zabić, ten koral wszystko przeżyje, więc jeśli dunka leci, to jest bardzo źle. Obstawiam jod/potas, mniej stront/siarka. 

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A podajesz ballinga? Jakiej firmy? Mialem.podoby problem na jednym konkretnym ballingu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

2 godziny temu, joopa napisał:

Może być mało jodu. Albo zobacz czy nie ma na eupchylia robaków.

Skoki parametrów?

Niemam testu na jod, co do skoków był jakieś 5 tyg temu zanik prądu kilkanaście godzin z krótkimi wlaczeniami  padła mi wtedy lactoria cornuta, poza tym cała obsada wyszła cało. Był później skok kh z 8 na 9.5. Poza tym nie zauważyłem nic innego.

Godzinę temu, jkk napisał:

A podajesz ballinga? Jakiej firmy? Mialem.podoby problem na jednym konkretnym ballingu

Podaje ati ten zwykły w 3 butelkach.

1 godzinę temu, katani napisał:

Jak nie robiłeś ICP, to się nie zastanawiaj tylko od razu dużą podmiankę na świeżej soli - dwa razy po minimum 20%. Dunki nie da się zabić, ten koral wszystko przeżyje, więc jeśli dunka leci, to jest bardzo źle. Obstawiam jod/potas, mniej stront/siarka. 

 

Nie, nie zrobilem jeszcze ICP  

Edytowane przez Janusz81 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Janusz81 napisał:

Niemam testu na jod, co do skoków był jakieś 5 tyg temu zanik prądu kilkanaście godzin z krótkimi wlaczeniami  padła mi wtedy lactoria cornuta, poza tym cała obsada wyszła cało. Był później skok kh z 8 na 9.5. Poza tym nie zauważyłem nic innego.

Efekty przyduchy byłyby widoczne raczej od razu. Brak tlenu = martwe zwierzęta. Skok KH to też nie jakiś drastyczny. To nie zabije dunki. Rób podmiany przez weekend.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, katani napisał:

Efekty przyduchy byłyby widoczne raczej od razu. Brak tlenu = martwe zwierzęta. Skok KH to też nie jakiś drastyczny. To nie zabije dunki. Rób podmiany przez weekend.

Już zrobiłem jedną i przygotowuję drugą podmianę. Po weekendzie postaram się zrobić icp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasol. ? 

Jakieś foto ? 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie temat wypadania całych główek eupchylia jest często poruszany na zagranicznych forach. Czytając porady i parametry w tych zbiornikach przyczyny może być wszystko i ciężko wskazać jeden element do poprawy.

Dla mnie prócz braków jodu lub strontu, niskiego mg to możliwe że za nisko po4 i no3 dla nich .

Albo jakieś robaki

 


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może światło podbiłeś?  Ja zbyt mocnym ukatrupiłem euphilie i caluastrae i to nawet miętowa nie dała rady. Tym pierwszym główki odpadały, a drugim główki splywały po szkielecie jakby się topiły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, AnT napisał:

Zasol. ? 

Jakieś foto ? 

Zasolenie 1,026. Mam więcej fotek ale tylko tyle mogę dodać. Tkanki cofały się powoli, już od kilku tygodni ale korale wyglądały dobrze pompowały sie do końca. Problemy zaczęły się gdy tkanka cofnęła się na wysokość szkieletu główki, wtedy zaczęły wypadać całe napompowane główki. Co dziwne pompowały się jeszcze leżąc już na piasku.

20230303_170133.jpg

20230303_170146.jpg

30 minut temu, wwo napisał:

A może światło podbiłeś?  Ja zbyt mocnym ukatrupiłem euphilie i caluastrae i to nawet miętowa nie dała rady. Tym pierwszym główki odpadały, a drugim główki splywały po szkielecie jakby się topiły

Raczej nie, ostatnio dołożyłem trochę białej barwy ale to kilkanaście procent. Nie bylo jakiejś dużej zmiany w oświetleniu

Edytowane przez Janusz81 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dla zobrazowania, to na ustawieniu 40/80/80/40 spaliłem korale, a na 35/70/70/35 wszystko pięknie rośnie i jeszcze do góry niektóre podniosłem. Być może światlo nie jest Twoim problemem, ale ja już niestety poznałem, że ledy maja moc. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, wwo napisał:

Tak dla zobrazowania, to na ustawieniu 40/80/80/40 spaliłem korale, a na 35/70/70/35 wszystko pięknie rośnie i jeszcze do góry niektóre podniosłem. Być może światlo nie jest Twoim problemem, ale ja już niestety poznałem, że ledy maja moc. 

To rzeczywiście też nie duża różnica, w sumie troche u mnie tych ledów się świeci. Przez 8h dziennie mam ok. 0.8W / litr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu następna euphyllia widać już jak od dołu tkanka zaczyna sie cofać.

20230303_214759.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć 

Ja miałem podobnie z euphyllią i dunką nawet bubble coral też ucierpiał. 

Ja myślę że to była moja wina, wyprałem wodę do zera i trochę zaniedbałem parametry ale udało mi się uratować korale dunka tylko straciła parę główek. 

Moje parametry jak korale zaczęły trącić tkankę 

KH 7,5

CA 380

NO3-1 

PO4-0,02

MG- 1400

Paranetry teraz i bardzo duża poprawa korali praktycznie doszły do zdrowia. 

KH 8,5

CA 420

NO3 10 

PO4 0,09-0,10

MG bez zmian

Co dwa dni opryskiwałem je cyklopem i zakupiłem ABC

Tak to było u mnie, tylko każde akwarium jest inne u mnie to podziałało a u Ciebie może jeszcze pogorszyć. 

Wszystkie działania wprowadzaj powoli. 

Pozdrawiam i mam nadzieję że uda Ci się uratować zwierzaki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Krzysztof80 napisał:

Cześć 

Ja miałem podobnie z euphyllią i dunką nawet bubble coral też ucierpiał

Moje parametry jak korale zaczęły trącić tkankę 

KH 7,5

CA 380

NO3-1 

PO4-0,02

MG- 1400

A co w tych parametrach jest takiego tragicznego, bo nie kumam?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, wwo napisał:

A co w tych parametrach jest takiego tragicznego, bo nie kumam?

Niektóre LPS przy takich parametrach i przy zbyt sterylnej wodzie - na przykład pranej UV/ozonem itp. mogą cierpieć do zaniku włącznie.

Parametry to jedno, a żyzność systemu i dostępność pokarmu dla korali to drugie. Jednego z drugim mylić nie należy.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do prania UV oki, ale ja też mam od dłuższego czasu No3-ponizej 1, Po4-0.03 i jest git. Fakt, że mocno karmię, ale jednak

34 minuty temu, katani napisał:

 

Parametry to jedno, a żyzność systemu i dostępność pokarmu dla korali to drugie. Jednego z drugim mylić nie należy.

Dlatego pytałem o parametry co w nich nie tak

16 godzin temu, Janusz81 napisał:

To rzeczywiście też nie duża różnica, w sumie troche u mnie tych ledów się świeci. Przez 8h dziennie mam ok. 0.8W / litr

Ja mam teraz 0.6w/l i jest chyba na styku. Ja bym na Twoim miejscu wrócił do poprzednich ustawień lampy i zobaczył, czy coś się zmieni. Może jednak przekroczyłeś czerwoną linię!?

Niczego tym zabiegiem nie zepsujesz

Edytowane przez wwo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Krzysztof80 napisał:

Cześć 

Ja miałem podobnie z euphyllią i dunką nawet bubble coral też ucierpiał. 

Ja myślę że to była moja wina, wyprałem wodę do zera i trochę zaniedbałem parametry ale udało mi się uratować korale dunka tylko straciła parę główek. 

Moje parametry jak korale zaczęły trącić tkankę 

KH 7,5

CA 380

NO3-1 

PO4-0,02

MG- 1400

Paranetry teraz i bardzo duża poprawa korali praktycznie doszły do zdrowia. 

KH 8,5

CA 420

NO3 10 

PO4 0,09-0,10

MG bez zmian

Co dwa dni opryskiwałem je cyklopem i zakupiłem ABC

Tak to było u mnie, tylko każde akwarium jest inne u mnie to podziałało a u Ciebie może jeszcze pogorszyć. 

Wszystkie działania wprowadzaj powoli. 

Pozdrawiam i mam nadzieję że uda Ci się uratować zwierzaki. 

U mnie jest właśnie podobnie z nutrientami, zmniejszyła się jeszcze dodatkowo obsada ryb karmie bardzo mało, a odpieniacz dosc duży bubble magnus curve7 a akwa RS 350. Wyłączyłem go całkiem od wczoraj i obserwuje, wydaje mi się że odpieniacz za bardzo wypłukuje wszystko. ABC leje caly czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz wyłączaj stopniowo, przykładowo na 3h albo ustaw na suchą pianę. 

Odpieniacz też natlenia wodę, po wyłączeniu też może ph się obniżyć. 

Spróbuj karmić lps-y

Moja dunka i bubble koral teraz zajadają kryl puchną aż miło, podaję też fauna marin lps te granuli i raz w tygodni opryskuje wszystkie lps-y cyklopem. 

Napiszę jeszcze raz, każdy system jest inny, musisz sam obserwować co jest dobre dla twojego akwarium. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Moim skromnym zdaniem to nie lampa ani nie nutrienty ani nie odpieniacz. Dwie opcje - wahania KH, tylko że skok z 9,5 na 8 na pewno nie położyłby Dunki i Calustrei itd, więc albo KH ciągle skacze albo są rozjechane mikro z jodem na czele. Biorąc pod uwagę odpieniacz i pewnie masz węgiel to jod na bank jest deficytowy. Podmiana 30 % i tak kilka razy w odstępie tygodnia, odpieniacz skręć na max sucho i karm. ICP jak najbardziej wskazane. 

Edytowane przez cherrybloss (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę. Kh na ogół raczej stabilne, węgla nie mam, ale mikro i jod nie mam pojęcia. Tylko z tymi podmianami co tydzień bedzie ciężko bo wode podmieniam co ok 6 tyg, na codzień pracuje za granicą i żona zajmuje się obsługą akwa ( ale podmiany nie wchodzą w grę). Bylem tydzień temu podmienilem dwa razy w ciagu tygodnia po ok. 20%. Ale wszystko wygląda bez zmian.

20 godzin temu, cherrybloss napisał:

 Moim skromnym zdaniem to nie lampa ani nie nutrienty ani nie odpieniacz. Dwie opcje - wahania KH, tylko że skok z 9,5 na 8 na pewno nie położyłby Dunki i Calustrei itd, więc albo KH ciągle skacze albo są rozjechane mikro z jodem na czele. Biorąc pod uwagę odpieniacz i pewnie masz węgiel to jod na bank jest deficytowy. Podmiana 30 % i tak kilka razy w odstępie tygodnia, odpieniacz skręć na max sucho i karm. ICP jak najbardziej wskazane. 

 

Edytowane przez Janusz81 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Suplementujesz w ogóle cokolwiek? ICP wysłałeś?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, katani napisał:

Suplementujesz w ogóle cokolwiek? ICP wysłałeś?

Czekam na icp jeszcze nie dotarł, na tą chwilę leci tylko balling ati, do tego ABC ( na tą chwilę przestałem lać) i nic wiecej  nie dodaje próbowałem SBS ale od razu pojawiały się glony itp. Sól red sea niebieska. Ostatnio tds pokazal mi na rodi 0.03 wymieniłem filtry wstępne i żywice teraz mam 0.05. Niewiem może to tds zepsuty bo to chińczyk za kilkadziesiąt zł, niewiem też czy to ma jakiś związek, zaczęły pojawiać się też okrzemki na skałach. W zasadzie dobrze mają się tylko miękkie reszta marnieje w oczach.

Edytowane przez Janusz81 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.