Skocz do zawartości
MarcinH

Stelaż do oświetlenia z czego i jak wykonać?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, planuję akwarium otwarte od góry, bez zabudowy, niewielką koroną i szukam inspiracji i rozwiązania z czego i jak wykonać stelaż pod oświetlenie. Nie chcę zbytnio wieszczać lamp/stelaża pod sufit dlatego wymyśliłem coś na wzór stelaża z profili aluminiowych, konstrukcyjnych przykrecanego z tylu do szafki i do tego dopiero lampy. Będzie to widoczne bo korona tego nie zakryje i zależy mi by było estetyczne i nie za ciężkie. Co polecacie, jak wyglądają Wasze rozwiązania mocowań do lamp, bardzo proszę o jakieś fotki. Planuje lampy Maxspect jump 165 plus belki (chyba orpheka) i to chciałbym jakoś podwiesić by wyglądało w miarę ładnie i lekko. Poglądowo dam fotkę z neta co mi chodzi z tym stelażem z profili. Oczywiście profile w kolorze czarnym i docięte na równo bez wychodzenia poza boki jak tu na zdjęciu.

IMG-20230221-WA0003.jpg

IMG-20230221-WA0002.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup profil vslot 20x40 czarny i bedzie wyglądało.super.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, mazmaciek napisał:

ja bym to zrobił z profili 20x20, pomalować proszkowo w czarny mat, będzie elegancko wyglądało 

Planuję stelaż wykonać z profili 30 x 30 mm, czarnych, anodowanych, wydaje mi się, że 20 x 20 mm mogą być za słaba,  tym bardziej, że planuję powiesić tam trochę oświetlenia. 

4 godziny temu, jkk napisał:

Kup profil vslot 20x40 czarny i bedzie wyglądało.super.

Bardziej myślę nad 30 x 30 mm by nie wyglądał za ciężko. Czy ktoś wykonał taki stelaż z profili i mógłby go pokazać? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, kokomag napisał:

A nie lepiej Ci docelowa lampe poprostu dac na orginalnym ramieniu? 
 

a pytanie jakie wymiary akwarium?

Akwarium 160 x 75 x 60 cm dlatego jak pisałem będzie tam więcej oświetlenie. Belek nie powieszę na oryginalnych ramieniach lampy a nawet gdyby to będzie to za duże obciążenie dla szkła. Dodatkowo na środku mam komin zewnętrzny, więc w tym miejscu odpada montaż.    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz juz sprawa jasna,  widzialem taki stelaz zrobiony ze  zwykly stalowych rurek do wody pomalowanych proszkowo, wszystko bylo poskladane z kola kami i trojnikami itp fajnie to wygladalo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, mazmaciek napisał:

profil 30x30 to juz straszny klamot, na takim to można stawiać akwarium takie jak twoje 

Kurcze, wydawało mi się, że profil 30 x 30 to będzie optymalne rozwiązania, tym bardziej, że oba ramienia będą dosyć wysunięte i do tego obciążone. Pewnie ok z 10 kg się nazbiera. Myślisz, że profile 20 x 20 mm utrzymają to wszystko?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na profilu 20x60 powieszone 2 lampy reef flare m i L na 150cm długości. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, jkk napisał:

Ja mam na profilu 20x60 powieszone 2 lampy reef flare m i L na 150cm długości. 

Mogę prosić jakieś foto jak to wyszło? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepsze podeśle jak chcesz na początku tygodnia

20221222_130334.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, jkk napisał:

Lepsze podeśle jak chcesz na początku tygodnia

20221222_130334.jpg

Dzięki. Super zbiornik, zawsze taki układ (trójstronny) mi się najbardziej podobał. Niestety żona zgodziła się na akwarium tylko w biurze a tam niestety nie mam tyle miejsca na taki układ. Z tego co widzę to na końcu profila masz jakąś podpórkę by nie obwisało?  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, rure plastikowa taka fi 6mm. Ugina się całosc tak z 2cm ale bałem sie żeby szkło w kominie nie pękło albo.lampy nie wpadły. Profil jest skrecony na 4 sruby i przyręcony do szadki też na 4 struby.

 

Widzisz u mnie z koleii był warunek że ma być trójstronne a ja chciałem większe przy ścianie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie myślałeś o sterowanym podnośniku? Przejrzyj pierwsze dwie strony. Waldek u siebie też takie cacko robił.

 

Zabudowujesz poptem gk, szybko ładnie i przyjemnie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, jkk napisał:

Tak, rure plastikowa taka fi 6mm. Ugina się całosc tak z 2cm ale bałem sie żeby szkło w kominie nie pękło albo.lampy nie wpadły. Profil jest skrecony na 4 sruby i przyręcony do szadki też na 4 struby.

 

Widzisz u mnie z koleii był warunek że ma być trójstronne a ja chciałem większe przy ścianie.

Jeśli to nie problem poproszę więcej szczegółowych zdjęć stelaża, jak został zamocowany do szafki i jakich łączników kątowych użyłeś bo są różne i nie wiem, które zastosować i które będą najmocniejsze. Mam swoje przemyślenia co do montażu do szafki ale chętnie zobaczę jak to zrobiłeś, może coś podpatrzę i zmienię swoje plany :) 2 cm ugięcia na 150 cm długości to nie jest źle to może faktycznie w moim przypadku profil 20 x 20 starczy i będzie to wyglądać lżej niż 30 x 30. Niestety same profile i łączniki nie są najtańsze więc sam stelaż również swoje wyjdzie ale niestety za wygląd się płaci :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uchwyt został zamontowany do stelaża ktory jest z profili 30x30.

Ugięcie nie jest spore, ale wstawiłem to kiedyś i tak zostało

Podeśle wiecej zdjęć.

Plus profili jest taki że ładnie wyglądają i są szybko modyfikowalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, katani napisał:

Nie myślałeś o sterowanym podnośniku? Przejrzyj pierwsze dwie strony. Waldek u siebie też takie cacko robił.

 

Zabudowujesz poptem gk, szybko ładnie i przyjemnie.

Myślałem nad takim rozwiązaniem i nawet oglądałem ten post ale jednak wolę stelaż montowany do szafki niż konstrukcję od sufitu ale dzięki za pomysł. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie lampy będziesz miał ?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, katani napisał:

Jakie lampy będziesz miał ?

4 x Maxspect Jump Light MJ-L165 Blue i do tego planuję dołożyć od 2 do 4 belek, tylko nie wiem jeszcze jakie albo orphek, albo Reef Factory Reef Flare Bar albo podróbka orpheka z chin. Co polecasz i jak to widzisz? Orphek jest dłuższy więc chyba lepiej doświetli?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coraz bardziej myślę by jednak podwiesić lamy pod sufitem (teriva) bo boję się, że konstrukcja będzie wizualnie za ciężka. 

Tylko pytanie na 150 cm belkę aluminiową ile dać linek montażowych do sufitu 2 czy 4 szt? Jaką średnicę zastosować linek? Dać linki stalowe czy stal nierdzewną?

Łączna waga lamp to będzie ok 10 - 12 kg.

Czytałem tu na forum, że przy takim montażu lampa wleciała do akwarium, wolałbym jednak tego uniknąć, dam kołki fishera tylko czy teriva nie puści? Mówię tu u pustaku z dołu na którym jest tynk.

Jakie jest Wasze doświadczenie w tej materii?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaki kolwiek masz sufit dwie lini ci wystarcza, a odnosnie linek bez znaczenia nic im sie nie stanie, jesli dobrze osadzisz kolek to nie ma prawa wypasc, a jesli masz obawy zawsze mozesz dac kotwe chemiczna z oczkiem na koncu. kolek zwykly 8mm dobrze osadzony trzyma 60kg

 

Edytowane przez kokomag (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, kokomag napisał:

jaki kolwiek masz sufit dwie lini ci wystarcza, a odnosnie linek bez znaczenia nic im sie nie stanie, jesli dobrze osadzisz kolek to nie ma prawa wypasc, a jesli masz obawy zawsze mozesz dac kotwe chemiczna z oczkiem na koncu. kolek zwykly 8mm dobrze osadzony trzyma 60kg

 

Masz jakieś doświadczenie z linkami i ich mocowaniem? Dziś na pewnym portalu w dziale oświetlenie szukałem zawiesi i znalazłem dwa typy samoblokujące i skręcane, które będzie wg Ciebie lepsze? Zapytałem przy okazji jaką wagę wytrzyma ta linka (1,5 mm) otrzymałem odpowiedź, że ok 2 kg :( I teraz mam zgryz bo albo odpowiedzieli na odwal albo to co sprzedają jest g... warte?! Chyba, że zawiesie samoblokujące jest zbyt słabe i wytrzyma tylko 2 kg? Ktoś ma jakieś doświadczenie z tego typu linkami, mocowaniami etc.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Montuje czasami lampy na butikach , i dosyc czesto sa to stosunkowo ciezkie lampy, linki generalnie okolo 2 mm srednicy, sama blokada kazda jedna zdaje egzamin, ja generalnie stosuje skrecane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.