Skocz do zawartości
kokomag

panel filtracyjny

Rekomendowane odpowiedzi

Hej mam zamiar postawic dodatkowy baniak oparty na panelu filtracyjnym, baniaczek bedzie mial 55x47x35 (dlug w szer x wys) brutto 92L, panel bedzie na sciance 47x35, szerokosc panela w srodku 10cm, czy ktos moze zerknac czy cos takiego jest w normie:)

pompa bedzie jebao 2500 lub sicce zobacze ktora wloze obie podobnych rozmiarow posiadam na stanie, generalnie wszystkie komory chce zrobic na podobny rozmiar 15cm, pierwsza komora splyw grzebienia z wata lub gabka na kratce rastrowej, i pod spodem jakies media filtracyjne, nastepna komora rowniez media (moze grzalka) (odpieniacza nie bedzie) i ostatnia komora pompa, czujnik dolewki  

chcialem doradzic sie czy wysokosci scianek komor zagraja ze soba, ogolnie panel bedzie 5-10mm ponizej krawedzi zbiornika, nastepnie sicanka przy grzebieniu bedzie 10mm ponizej wysokosci panelu i od dolu przeplyw na 30mm, nastepnie ostatnia przegroda mam zamiar zrobic 30mm ponizej krawedzi panela 

za wszelkie uwagi bede wdzieczny pozdrawiam

batch_IMG_0478.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ściankę przy grzebieniu zrobiłbym wyżej, żeby się czasem część wody nie przelewała górą jak gąbka lekko przyhamuje. I tak nie wyleje się z akwarium. Jedna rzecz zależy od rozmiaru dłoni, ja mam spore i szczerze zrobilbym 12cm w panelu mimo, że szerokość komory to ok 15cm . Jeśli nie planujesz mediów nad pompą w ostatniej komorze to zrób węższą .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie planujesz odpieniacza to możesz zrobić szerszą przegrodę z grzebieniem a środkową węższą. Nie będzie tak woda się spiętrzała na grzebieniu 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem odobniy panel i wszystko fajnie działało. Tylko faktycznie zamiast 10 proponowalbum 12cm.

Tak to u mnie wyklądało przy starcie:

20191201_161819.thumb.jpeg.8df7829c9ac30b25882c92e9696bbdb0.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za zainteresowanie:) teraz mam zbiornik jeden z panelem ale bez przegrod na 10cm i spokojnie moge lapska wlozyc, ale tez musze sie zastanowic bo 2 cm nic nie zmienia a zawsze wiecej miejsca w panelu do manipulacji. Pierwsza przegrode pociagne do krawedzi panela, to nic nie pojdzie bokiem, ostatniej raczej niechce skracac bo pompa ma okolo 13cm wiec z takim malym zapasem zostanie

odnosnie srodkowej komory tez nad tym myslalem, zeby zrobic wezsza, tylko wtedy raczej i szerszy grzebien 

Pytanie odnosnie wysokosci przegrod, tj przepustu dolnego czy 3 cm to bedzie w sam raz, i przelewu na ostatniej przegrodzie jakiejs zasady sie trzeba kierowac? 

 

10 minut temu, Arek77 napisał:

Ja miałem odobniy panel i wszystko fajnie działało. Tylko faktycznie zamiast 10 proponowalbum 12cm.

Tak to u mnie wyklądało przy starcie:

 

na zdjeciu chyba Ci pompa Kolego stala? bo wyglada jakby woda przelewala sie nad pierwsza przegroda tak? czy takie zamierzenie bylo?

Edytowane przez kokomag (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, kokomag napisał:

na zdjeciu chyba Ci pompa Kolego stala? bo wyglada jakby woda przelewala sie nad pierwsza przegroda tak? czy takie zamierzenie bylo?

Nie:), to tylko złudzenie. Pierwsza komora (ta z grzebieniem przelewowym) jest zrobiona prawie na wysokość zbiornika. Jak się przyjrzysz to w komorze pompy jest nizszy poziom jak w akwa. Ostatecznie w pierwszej komorze bylo kawalek żywej skały, w dugiej to co widać na zdjęciu (m.in. odpieniacz na kostkę lipową) a w komorze pompy - drobny matrix. plus pływak od dolewki grawitacyjnej.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako były użytkownik zbiornika z panelem, który przesiadł się na sumpa uważam, że sump jest niezastąpiony :D Ale wiadomo, że w pewnych okolicznościach panel jest koniecznością. Tak, jak pisali koledzy wcześniej - zastanowiłbym się nad poszerzeniem panelu, nawet o te 2 cm, bo 10 cm to według mnie ciut za mało i może być problem z czyszczeniem, szczególnie przy dnie. Co do wysokości przepustu - 3 cm spokojnie wystarczy. Generalnie chodzi o przepływ. Ja w 250l mam zrzut do sumpa na rurze 32 mm - pole przekroju to około 8 cm^2 i pompa na około 3500l/h. Twój przepust przy szerokości 10 cm i wysokości 3 cm ma pole przekroju 30 cm^2, więc w teorii powinien przepuścić prawie 4x więcej wody. Oczywiście w dużym uproszczeniu, bo opory przepływu, turbulencje, itp., ale możesz spać spokojnie ;). Obawiam się trochę tej waty, bo jak się zapcha, to właściwie tracisz filtrację, bo woda będzie się przelewać od razu do drugiej komory. Będziesz to musiał kontrolować, co na dłuższą metę może być uciążliwe, ale nie bardzo widzę inną możliwość filtracji czysto mechanicznej. Rozważyłbym w pierwszej komorze, gdzie będziesz miał media, zastosowanie koszyczka o wysokości całej komory (https://pl.pinterest.com/pin/21392166959265830/). Wylot z pompy chcesz wiercić przez szkło? Jakieś 7 lat temu, jak kleiłem ten pierwszy zbiornik z panelem, odradzili mi takie rozwiązanie, bo mało miejsca - tam trzeba założyć od środka jakiś rodzaj przelotu, złączkę i wylot, bo musi to być w miarę szczelne, żeby to pompa tłoczyła wodę z panelu, a nie żeby woda wypływała samoczynnie na zasadzie naczyń połączonych. U siebie miałem to przerzucone górą na Loc-Line (zerknij sobie w moim wątku, link w stopce) - kawałek węża, sztywna rura i na końcu Loc-Line. Jak masz pompę typu Jebao/Jecod 2500, to możesz sobie wkleić rurę bezpośrednio w złącze pompy, albo zrobić podobnie. Przy czym przy wklejeniu tego "na sztywno" może być problem z przenoszeniem wibracji. Całość musiałaby być tak ustawiona, żeby w żadnym miejscu nie dotykała szkła/grzebienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, gryadam napisał:

Jako były użytkownik zbiornika z panelem, który przesiadł się na sumpa uważam, że sump jest niezastąpiony :D Ale wiadomo, że w pewnych okolicznościach panel jest koniecznością. Tak, jak pisali koledzy wcześniej - zastanowiłbym się nad poszerzeniem panelu, nawet o te 2 cm, bo 10 cm to według mnie ciut za mało i może być problem z czyszczeniem, szczególnie przy dnie. Co do wysokości przepustu - 3 cm spokojnie wystarczy. Generalnie chodzi o przepływ. Ja w 250l mam zrzut do sumpa na rurze 32 mm - pole przekroju to około 8 cm^2 i pompa na około 3500l/h. Twój przepust przy szerokości 10 cm i wysokości 3 cm ma pole przekroju 30 cm^2, więc w teorii powinien przepuścić prawie 4x więcej wody. Oczywiście w dużym uproszczeniu, bo opory przepływu, turbulencje, itp., ale możesz spać spokojnie ;). Obawiam się trochę tej waty, bo jak się zapcha, to właściwie tracisz filtrację, bo woda będzie się przelewać od razu do drugiej komory. Będziesz to musiał kontrolować, co na dłuższą metę może być uciążliwe, ale nie bardzo widzę inną możliwość filtracji czysto mechanicznej. Rozważyłbym w pierwszej komorze, gdzie będziesz miał media, zastosowanie koszyczka o wysokości całej komory (https://pl.pinterest.com/pin/21392166959265830/). Wylot z pompy chcesz wiercić przez szkło? Jakieś 7 lat temu, jak kleiłem ten pierwszy zbiornik z panelem, odradzili mi takie rozwiązanie, bo mało miejsca - tam trzeba założyć od środka jakiś rodzaj przelotu, złączkę i wylot, bo musi to być w miarę szczelne, żeby to pompa tłoczyła wodę z panelu, a nie żeby woda wypływała samoczynnie na zasadzie naczyń połączonych. U siebie miałem to przerzucone górą na Loc-Line (zerknij sobie w moim wątku, link w stopce) - kawałek węża, sztywna rura i na końcu Loc-Line. Jak masz pompę typu Jebao/Jecod 2500, to możesz sobie wkleić rurę bezpośrednio w złącze pompy, albo zrobić podobnie. Przy czym przy wklejeniu tego "na sztywno" może być problem z przenoszeniem wibracji. Całość musiałaby być tak ustawiona, żeby w żadnym miejscu nie dotykała szkła/grzebienia.

Dzieki zainteresowanie, panel raczej zostanie 10 cm z tego wegledu ze teraz mam taki panel ale bez przegrod, do drugiego zbiornika chce z przegrodami, osobiscie 10cm starcza bo wkladam lapska w miare swobodnie i nawet wlasnie z tym przepustem przez szklo wchodzi mi pompa 2500-3500l jebao/sicce bez problemu, tam wystaje od srodka krociec ale wszystko ladnie sie miesci, w obecnym mam tak ze przewiert przez szklo mam 35mm i przelotke plastikowa ktora w srodku ma 26mm, ogolnie w to elegancko na wcisk wchodzi rurka 25mm tak wiec o to sie nie martwie, panel owszem tak czy inaczej rozwazam szerszy, bo i nawet jakiby czasem gdzies odpieniaxz trzebylo wstawic to zawsze luzniej. Koszyczek myslalem zrobic tez z kratki rastrowej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.