Skocz do zawartości
MarcinH

Automatyczne produkcja wody RODI - dolewka z elektrozaworem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, szukam urządzenia z elektrozaworem do automatycznej  produkcji (w piwnicy, dlatego chcę to zautomatyzować by tam ciągle nie latać i przy okazji uniknąć zalania chaty) RODI do beczki 150 l. Co polecacie niezawodnego? 

Znalazłem dwa urządzenia, które polecacie i czy one się nadadzą do tego? Są do dolewki z elektrozaworem. Zastanawiam się tylko, czy one są w stanie tak długo dawać sygnał na zawór, żeby produkować RODI bo z tego co wyczytałem jedno z nich ma zabezpieczenie przed zbyt długim uzupełnieniem wody. Hestvto po to by nie przelać akwarium.

1.  Automatyczna dolewka Milestone z elektrozaworem,

2. KAMOER ATO ONE RO automatyczna dolewka z elektrozaworem.

Czy ktoś posiada, stosuje? Proszę o informację. 

Pozdrawiam Marcin 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pływak + zawór czterodrożny?

No chyba ze koniecznie do tak prostego sterowania potrzebujesz elektronike ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pływak + zawór 4drożny. Włączasz wodę zaworkiem przed instalacją, napełniasz beczkę, samo się wyłącza, zakręcasz zaworek, i tak w kółko. Bezpiecznie. Nie za dużo roboty.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dość drogie ale dziła rewelacyjnie ustawiasz min i max i problem z głowy.  Autoaqua  SMART ATO RO - OPTYCZNY AUTOMAT DO RO


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.03.2023 o 09:24, sith114 napisał:

pływak + zawór czterodrożny?

No chyba ze koniecznie do tak prostego sterowania potrzebujesz elektronike ;)

 

W dniu 9.03.2023 o 13:44, katani napisał:

Pływak + zawór 4drożny. Włączasz wodę zaworkiem przed instalacją, napełniasz beczkę, samo się wyłącza, zakręcasz zaworek, i tak w kółko. Bezpiecznie. Nie za dużo roboty.

Tak, planuję zawór czterodrożny plus pływak ale mimo wszystko chciałem wlasnie dołożyć elektronikę by dodatkowo zabezpieczyć wszystko by nie było niespodzianki a tak jak jedno zawiedzie to drugie zadziała. Co myślicie o takim zdublowaniu zabezpieczenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem na ostatniej prostej przed zalaniem zbiornika, brakuje mi tylko filtra RODI. W związku z tym proszę o informację, czy wziąć gotowe (droższe) rozwiazanie filtra RODI typu Maxspect glamorca RO1 / ARKA MYAQUA1900 czy nie przepłacać i wziąć zwykły filtr plus korpus z żywicą, miernik tds do pomiaru ciągłego i za 50 procent ceny mieć to samo co w systemowym rozwiązaniu? Same filtry do rozwiązania systemowego również są droższe. Czy ktoś używa i sobie chwali gotowe filtry? Jedynie co mnie trochę wstrzymuje przed zakupem to serwis pogwarancyjny w przypadku jak coś nawali.  W systemowym rozwiązaniu może być ciężko z naprawą i dostępnością części zamiennych w zwykłym filtrze wymieniam uszkodzony element dostępny wszędzie i po problemie. Jakie jest Wasze zdanie o gotowych rozwiązaniach RODI? Warto, nie warto?

Pozdrawiam Marcin  

Edytowane przez MarcinH (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś coś doradzi, podzieli się Swoim zdaniem, doświadczeniem, przemyśleniami?

Pozdrawiam Marcin 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, jeszcze w listopadzie (tak, tego roku :)) planuje zalać zbiornik (jestem w trakcie klejenia skały) i brakuje mi ostatniego elementu układanki a mianowicie nieszczęsnego filtra RODI. Proszę, doradźcie co wziąć bo im więcej czytam tym mniej wiem. Pierwotnie chciałem filtr RO plus korpus DI i liczyłem, że tds pokaże 0. Myślałem nad zestawem invital, albo Aqua Vita ze względu na kompaktowe i ładne rozwiazanie. Membranę chciałem pomiędzy 150 - 200 GPD. I tu zaczynają się problemy, w komentarzach ludzie piszą a bardzo dużym odrzucie bądź wartościach tds grubo powyżej 0 mimo zastosowania żywicy,  np. komentarze o zestawach invital. Za to produkcja w zestawach invital jest spora i odpad mniejszy bo w tym zestawie są dwie membrany i pompa. Proszę o informację na co zwracać uwagę przy zakupie filtra RODI? Myślałem filtr plus żywica i będzie git a wg. opinii niekoniecznie. Zależy mi na wydajnej produkcji RODI ze względu na wielkość akwarium ale niekiniecznie kosztem jakości wody i ilości odrzutu.

Pozdrawiam Marcin 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

membrany weź 75 a max to 100, żywica pożyje o wiele dłużej, 

próbowałem już różnych rozwiązań i wróciłem do jednej membrany, przez żywicę woda musi powoli płynąć aby się oczyściła,

ja mam 3 pojemniki z żywicą, gdy w akwarium coś się źle zaczyna dziać ( czasami wlewałem tds15) to wtedy wymieniam najstarszą żywicę i daję ją jako ostatnią.

mam straszną wodę kranową, ale przynajmniej odrzutem nie muszę się martwić bo woda darmowa 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, mazmaciek napisał:

membrany weź 75 a max to 100, żywica pożyje o wiele dłużej, 

próbowałem już różnych rozwiązań i wróciłem do jednej membrany, przez żywicę woda musi powoli płynąć aby się oczyściła,

Czyli mam rozumieć im wydajniejsza membrana tym gorsza woda na wyjściu? Czy może jednak jakość ta sama tylko konstrukcja membrany inna, stąd większą wydajność? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, MarcinH napisał:

Czyli mam rozumieć im wydajniejsza membrana tym gorsza woda na wyjściu? Czy może jednak jakość ta sama tylko konstrukcja membrany inna, stąd większą wydajność? 

Przy większych membranach musisz zastosować pompę podnoszącą ciśnienie i będzie git. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, elespero napisał:

Przy większych membranach musisz zastosować pompę podnoszącą ciśnienie i będzie git. 

Nie wiem do ilu barów podnosi taka pompa ale u mnie w instalacji jest 4 bary, czy to jest optymalnie czy powinno być jeszcze większe ciśnienie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, MarcinH napisał:

Nie wiem do ilu barów podnosi taka pompa ale u mnie w instalacji jest 4 bary, czy to jest optymalnie czy powinno być jeszcze większe ciśnienie?

U mnie w instalacji też jest 4 bary a bez pompy na membranie jest 2. Prefiltry i małe wężyki obniżają ciśnienie. Pompa jest przed samą membraną i podnosi do 5. Membrana wtedy pracuje z wysoką wydajnością i woda po niej ma max u mnie 1tds. Membrana jak i żywica ponad rok ma i po żywicy nadal 0, tygodniowo robię 60l wody. 
Pompę dobiera się do wielkości membrany. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, elespero napisał:

U mnie w instalacji też jest 4 bary a bez pompy na membranie jest 2. Prefiltry i małe wężyki obniżają ciśnienie. Pompa jest przed samą membraną i podnosi do 5. Membrana wtedy pracuje z wysoką wydajnością i woda po niej ma max u mnie 1tds. Membrana jak i żywica ponad rok ma i po żywicy nadal 0, tygodniowo robię 60l wody. 
Pompę dobiera się do wielkości membrany. 

Jaką masz osmozę i jakiej wydajności membrana? Polecasz jakiś konkretny model/firmę czy to bez różnicy,  tylko sama wydajność membrany się liczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brałem najtańsze z allegro. Jak dla mnie bez różnicy i najlepiej samemu skompletować wszystko. Zestawy są za drogie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Którą osmozę zakupić z dwóch n/w?

Te sobie upatrzyłem tylko różnica w ilości wody i jakości pewnie będzie znacząca bo invital ma dwie membrany i pompę.

Nie wiem czy mogę podać link do allegro by nie wklejać tu opisu, który się raczej rozjedzie? 

Aqua Vita

https://allegro.pl/oferta/filtr-wody-do-akwarium-ro4-150gpd-odwrocona-osmoza-1388780594933

Plus żywica 

https://allegro.pl/oferta/zestaw-do-demineralizacji-mb-20-mb-400-demi-di-5074242183

Invital

https://allegro.pl/oferta/invital-ro-advanced-lab-odwrocona-osmoza-12571477273

Którą wg Was wybrać? Nie ukrywam, że przychylniej patrzę na unvital, że względu na 2 osomozy i pompę. Myślę, że dodatkowo jeszcze dołożę żywicę do tego zestawu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostatnio Zenon na YT robił test tego invitala, wypadło to bardzo mizernie, na nowej żywicy miał tds 5 , a z czasem będzie tylko gorzej 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, mazmaciek napisał:

ostatnio Zenon na YT robił test tego invitala, wypadło to bardzo mizernie, na nowej żywicy miał tds 5 , a z czasem będzie tylko gorzej 

A jakie miał ciśnienie ? Bo może nie spełnił wymagań i stąd taki wynik. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, mazmaciek napisał:

ostatnio Zenon na YT robił test tego invitala, wypadło to bardzo mizernie, na nowej żywicy miał tds 5 , a z czasem będzie tylko gorzej 

Dlatego mam dylemat który filtr wybrać bo niby ma wszystko co ma mieć a nawet więcej bo dwie membrany i pompa a mimo to d*py nie urywa. Ale jest kilka wersji, Zenon chyba nie miał wersji lab, on miał chyba wersję advanced do słodkiego czyli z większym tds na  koniec. Ta wersja jest advanced lab i niby wg opisu jest dedykowana do morskieg i laboratorium czyli tds powinna mieć 0. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki teraz

https://www.whitecorals.com/de/meerwasseraquarium-technik/osmoseanlagen-und-kieselsaeurefilter/vertex-deluxe-puratek-100-ro-di
 

Trochę go przerobiłem i dodałem 5l zbiornik na żywicę, a w miejsce żywicy wsadziłem prefiltr. 
Zalezy ile wody będziesz robił i co chcesz osiągnąć. 

22 minuty temu, MarcinH napisał:

Dlatego mam dylemat który filtr wybrać bo niby ma wszystko co ma mieć a nawet więcej bo dwie membrany i pompa a mimo to d*py nie urywa. Ale jest kilka wersji, Zenon chyba nie miał wersji lab, on miał chyba wersję advanced do słodkiego czyli z większym tds na  koniec. Ta wersja jest advanced lab i niby wg opisu jest dedykowana do morskieg i laboratorium czyli tds powinna mieć 0. 

Bo jak ma dwie membrany to potrzebuje mocniejszą pompę. A z reguły jest pompa dostosowana na jedną membranę. Ci co składają takie komplety to i***ci :ph34r:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, proszę o pomoc bo mam już system RODI i pierwsze wątpliwości i jeden problem. Zacznę może od danych. System RO wybrałem firmy Aqua Vita z system przeplukiwania membrany (bay-pass), zaworem czterodrożnym i membraną (membran niby premium AC-OM 150 GPD nic minto nie mówi).

I teraz tak, ciśnienie na wejściu 3.2 bara (do testów mam jakies 16 mb przyłącz - wąż do osmozy, potem bedzie 2 mb), podczas pracy ciśnienie spada do 2.8. Woda przed filtrem 178 ppm, woda po membranie 5-7 ppm, woda po DI 0 ppm. Wszystko fajnie ale teraz produkcja i odrzut i tu mam wątpliwości bo na 1 litr RODI mam 1.5 litra odrzutu. Nie za mało tego odrzutu przy nie za dużym ciśnieniu? No ale więcej z obu stron nie leci, i nic nie ucieka, więc chya jest oki? Czy taki parametr produkcji do odrzutu jest oki czy coś jest nie tak? Tak sobie sam odpowiadam, że gdyby było coś nie tak to woda nie miałaby 5-7 ppm po membranie, dobrze kumam?

No i teraz problem. Zawor czterodrożny podpiąłem sam, firma potwierdziła, że jest oki, sam również sprawdziłem kilkukrotnie i wiem, że jest dobrze a niestety po wyłączeniu powiedzmy zbiornika, zawór nie odcina odpadu. Co może być nie tak? Za małe ciśnienie? Po wyłączeniu dochodzi gdzieś do tych 3.1 - 3.2 ale odrzut cały czas leci. Tak zawór zwrotny mam po membranie bo wiem, że jest wymagany. 

Proszę w miarę możliwości o szybką odpowiedź na pierwsze pytanie bo zaprzestałem zalewania zbiornika bo teraz nie wiem czy produkcja do odrzutu jest oki, bądź coś jest nie tak? A nie chcę zmarnować kilku kubików wody. Tylko co? Wydaje mi się patrząc na innych, że stosunek RODI do odrzutu jest za dobry, tym bardziej, że nie mam pompy.

Jak to widzicie, czy coś jest nie tak z produkcją?

Pozdrawiam Marcin 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Tak masz połaczony ?

 

Screenshot_2023-12-26-05-00-38-204_com.android.chrome.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, JerzyB napisał:

Witam 

Tak masz połaczony ?

 

Screenshot_2023-12-26-05-00-38-204_com.android.chrome.jpg

Witam, tak, dokładnie tak mam podłączone. Co natomiast sądzisz o parametrach produkcji/odrzutu? Są wg Ciebie realne/poprawne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ile mam u siebie odrzutu , bo nie mierzę , ale jeśli wodę  RO masz  0,00 to  spoko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.