Skocz do zawartości
Daro73

Lampa LED

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem swoją pierwsza lampę LED. 6 kanałów po 8 diod. Power LED 3W.  Całość wykonana na sterowniku od AQma, z dedykowanym do tego zasilaczem. 32V  driverami LDD 700l                                 Jeden kanał wykonałem jako kolor w którym zastosowałem diody deep red, orange, green itp. Po kilku godzinach testu spaliła mi się już jedna dioda deep red. Kupiłem  diody na zapas ale zastanawiam się co w przypadku połączenia w jeden szereg diod które mają różne napięcia, część tych diod ma 3,4V część 2,2V. Te diody zasila się stałym prądem, w tym przypadku 700mA ale jak będzie w tym przypadku

Druga sprawa, przewodami o jakim przekroju łączycie diody między sobą, ja dałem 1 bo taki akurat miałem i nie za bardzo mogę założyć soczewkę skupiającą bo punkt lutowniczy w tym przeszkadza

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różne napięcia nie powinny mieć znaczenia. Ja używam przewodów 0,5 mm², ale nie mam soczewek.
Te kilkugodzinne testy na 100% PWM?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skąd, diody na maksymalnej mocy pracowały może kilka minut jedynie po to aby zobaczyć jak będzie moc świecenia. Generalnie z tym kanałem z kolorami mam same problemy.Dziś wymieniłem uszkodzoną diodę, przykleiłem nową. Efekt jest taki że całość tych diod na tym kanale ledwo się zarży. Muszę jutro dokładnie sprawdzić wszystkie diody z tego kanału bo po pominięciu jednej z nich diody zaczynają się świecić jak trzeba. Wymiana przewodów też mnie czeka, przy tych przewodach nie ma możliwości założenia soczewek

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.03.2023 o 22:50, Daro73 napisał:

A skąd, diody na maksymalnej mocy pracowały może kilka minut jedynie po to aby zobaczyć jak będzie moc świecenia. Generalnie z tym kanałem z kolorami mam same problemy.Dziś wymieniłem uszkodzoną diodę, przykleiłem nową. Efekt jest taki że całość tych diod na tym kanale ledwo się zarży. Muszę jutro dokładnie sprawdzić wszystkie diody z tego kanału bo po pominięciu jednej z nich diody zaczynają się świecić jak trzeba. Wymiana przewodów też mnie czeka, przy tych przewodach nie ma możliwości założenia soczewek

 

A co to za zasilacz? Generalnie w nitce zakładam, że masz szereg więc jest stały prąd na niej 700mA i różne spadki napięć na poszczególnych ledach. LDD-700L ma na wyjściu max 32V przy 36V na wejściu. U Ciebie jest na wejściu 32V, więc obstawiam, że na wyjściu coś koło 25-27V. Co za tym idzie przy 8 ledach w nitce jesteś (czysto teoretycznie) na styk. Jak sam piszesz po odjęciu leda wszystko zaczyna działać - sugeruje to za słaby zasilacz do takiej ilości ledów. Rozwiązanie: Wywalić po jednym ledzie z nitki lub druga opcja zmienić zasilacz na mocniejszy (oczywiście max 36V przy tych driverach)
 

Ale to tylko moje przypuszczenia. Nie widzę obwodu, nie mogę pomierzyć więc więcej nie jestem w stanie powiedzieć.

Edytowane przez SHARK_2 (wyświetl historię edycji)

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zdążyłem sprawdzić diod ale odłączyłem wszystkie pozostałe kanały i pozostawiłem tylko ten z kolorowymi diodami. Do czasu uszkodzenia jednej z diod całość świeciła bez zarzutu. Podejrzewam że jedna z pozostałych diod uszkodziła się także ale nie całkowicie ale to dopiero stwierdzę po sprawdzeniu.  Spróbuję kupić inny zasilacz, widziałem taki specjalny do diod w którym można regulować napięcie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie ja bym użył zasilacza MW 36V 5A do zasilenia opisywanego przez Ciebie obwodu. Oczywiście będziesz potrzebował jeszcze jakiejś przetwornicy „STEP-DOWN” do zasilenia mikrokontrolera z tego samego zasilacza. Tu polecam przetwornice oparte na LM2596 - albo wersja z regulowanym napięciem wyjściowym albo na stałe napięcie wyjściowe takie jak potrzebuje Twój mikrokontroler.


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampę generalnie skończyłem, po sprawdzeniu okazało się że uszkodzeniu uległa jeszcze jedna dioda. Stąd te problemy, ale nie o tym. Na próbę kupiłem 5 kolimatorów o kącie 90 stopni. Zakupiłem kolimatory dedykowane do Power Led, problem jest w tym że w tych kolimatorach brakuje wycięcia na przewody. Na samo PCB soczewka pasje idealnie ale że nie przewidziano  miejsca na punkty lutownicze to się dziwię. Chyba że są inne kolimatory

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są, ja do siebie kupiłem takie:

spacer.png


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.