Skocz do zawartości
Praski_Ralf

Integracja urządzeń z Home Assistant

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie dość ogólne czy integrujecie swoje systemy akwariowe z systemami automatyki domowej? Wiem że Reef Factory mimo że mocno się promuje jako rozwiązanie smart to nie zamierza w najbliższym czasie robić integracji. Z tego co znalazłem to można zintegrować urządzenia APEX przez HACS. Pozostałe dane jakie możemy mieć w akwarium "smart" to opcje DIY i przeważnie ESP. wiem że lampy Jebao są oparte o ESP to samo dozowniki, podejrzewam że sterowniki pomp obiegowych i falowników też. Czy wystarczy "podsłuchanie" komunikacji tych urządzeń?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż tak się nie zagłębiałem w zagadnienie od strony technicznej, chociaż bardzo mnie to korci. Niestety czasu brak :D Ale mam cały swój system oparty na sterownikach Sonoff, które mam zintegrowane z asystentem Google. I powiem szczerze, że jest to bardzo wygodne i u mnie super się sprawdza, szczególnie kiedy trzeba coś sprawdzić lub wyłączyć bez podchodzenia do akwarium, albo kiedy podczas podmianki trzymasz wąż jedną ręką, a druga grzebiesz w baniaku i zapomniałeś wyłączyć dolewki. Nie mówiąc już o wyjazdach, kiedy po podłączeniu kamerki masz właściwie pełną kontrolę nad akwarium z dowolnego miejsca na świecie, pod warunkiem dostępu do Internetu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cała "komunikacja" z chmurą w Jebao oparta jest o MQTT. Mam nawet porobione tcpdumpy ale niestety brakuje mi trochę skilla do właściwego przeanalizowania tych dump'ów. Co nieco w nich widziałem, np. z jakim serwerem się komunikują, jak wysyłają "login/hasło" itd. Niestety nie jestem biegły w tych tematach więc ciężko mi było dalej w to brnąć (choć nie ukrywam, że mnie to korci aby przejąć sterowanie tymi gratami :) ). Postanowiłem więc swoje "zabawki" połączyć akurat z Domoticzem (jakoś HA mnie do siebie nie przekonał) wykorzystując ESP32 i ESP8266 oraz także MQTT do komunikacji. W tej chwili trochę przerabiam soft, tak aby całe sterowanie było przez WWW po stronie urządzenia a jedynie "dane" były wysyłane przez MQTT bardziej dla "wykresów" niż samego sterowania. 

Edytowane przez SHARK_2 (wyświetl historię edycji)

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.