Skocz do zawartości
Sullivan

Red Sea Peninsula

Rekomendowane odpowiedzi

No to pora na powrót do morszczyzny po latach. Akwa 100x50x50 zlikwidowane kilka lat temu. Oddane za free Borsuk i Hepatus, żeby tylko mogły przeżyć. Bogatszy o doświadczenie z lat poprzednich i po przejściu wszystkich plag jak cyjano, dino, aiptasia postanowiłem, że się nie poddam.

No więc sprzęt:

Red Sea Nano Peninsula bo na tyle jest miejsca z szafką. Ceramika Aquaforest, suchy piasek no i co fabryka dała. Czyli na chwilę obecną lampa z zestawu czyli Red Sea 50 ale chcę zmienić...no i tu poproszę o sugestię. Chcę SPS z lekką domieszką LPS. Cena sprawą drugorzedną. Pierwszorzędna sprawa to czy np 1.5kg Radiona wytrzyma na 8mm ściance akwa czy szukać czegoś innego. Na czasie mi nie zależy. Akwa może być bez koralowców i pół roku jeśli to  pomoże i dojrzeje. No i teraz cream de la cream. Chcę akwa korale+ bezkręgowce. No fish. Za wszelkie sugestię będę wdzięczny. Zalewa się teraz RO...

No więc sprzęt podsumowując:

- akwa 45 szer x45 wys x50 głęb z panelem. 

- lampa Red Sea Reefled 50 al;e z chcę zamienić na bardziej spsową

- grzałka jakaś tam

- cyrkulacja Tunze 6040 jedna...być może trzeb będzie dokupić kolejną

- dolewka Levelautoamtic

- są i pompy dozujące zamontowane w szafce, oczywiście na razie nie pracują

- sól Red Sea

- testy zakupione, Hanki kupione 6 lat temu powinny chyba działać po wymianie baterii

 

No więc dziś solimy.

 

akwa.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jedno pytanie. Jaki ciężar lampy jest bezpieczny do zamontowania na uchwycie na 8mm szybie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.04.2023 o 15:31, Sullivan napisał:

Pierwszorzędna sprawa to czy np 1.5kg Radiona wytrzyma na 8mm ściance akwa czy szukać czegoś innego.

Mam jedno pytanie. Jaki ciężar lampy jest bezpieczny do zamontowania na uchwycie na 8mm szybie?

U mnie XR15 na oryginalnym uchwycie jest zamontowany na szybie 6 mm.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaka waga lampy? XR15 szóstka widzę, że waży 1.5kg według specyfikacji. Twoja ma podobną wagę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, chris_ek napisał:

Tak, te wersje różnią się tylko optyką.

https://ecotechmarine.com/radion-g5

I mam teraz małą zagwozdkę. Tak dla zabawy zrobiłem sobie test KH, żeby sobie przypomnieć jak to się kiedyś robiło. Test Saliferta. Sól Red Sea Coral Pro czyli z wysokim KH. I próbówka zmienia kolor na czerwony przy wskazaniu strzykawki 0.7. Czyli KH w okolicach 4........walnięty test czy sól czy może inne powody?

Edytowane przez Sullivan (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Sullivan napisał:

I mam teraz małą zagwozdkę. Tak dla zabawy zrobiłem sobie test KH, żeby sobie przypomnieć jak to się kiedyś robiło. Test Saliferta. Sól Red Sea Coral Pro czyli z wysokim KH. I próbówka zmienia kolor na czerwony przy wskazaniu strzykawki 0.7. Czyli KH w okolicach 4........walnięty test czy sól czy może inne powody?

RSCP ma z 11 KH? To 4 na teście sugeruje, że coś jest nie tak. Jak świeżo mieszałeś to zostaw może wodę do jutra i ponownie zrób test. jeśli jesteś pewien zasolenia, to test może przeterminowany? Nowy kupiłeś czy stary z szafy wygrzebałeś?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 5-tce ale wersja blue ponoć ładnie daje i sobie co nie którzy chwalą .


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test nowy spróbuje tez na świeżej solance. Kupiłem test JBL też dla porównania wczoraj. en wskazuje 6 czyli tez znacznie ponizej

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam sól od RS i po rozrobieniu mam strasznie niski magnez. To jest też dziwne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc sprawdziłem jeszcze KH Hanką...wynik 59 czyli jak dobrze rozumiem instrukcję KH w granicach 3.30. Czyli pokrywałoby się w miarę Salifertem. Jakie kroki teraz zaordynować? Suplementacja płynów na podniesienie KH czy czekać? Akwa w stadium dojrzewania więc mogą się pewnie cuda dziać ale trochę mnie to zmartwiło.

Edytowane przez Sullivan (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakaś sól walnięta. Albo masz za niskie zasolenie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie 1.026 sprawdzane refraktometrem. Na RO refraktometr pokazuje zero więc tez kalibracja wygląda na spoko. Zrobilem swieżą solankę i daje jej 24h na przegryzienie i ponowię testy. Sól walnięta może być aż tak? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza sprawa to czy wymieszałeś porządnie worek z solą, jeżeli nie to zrób to porządnie a potem zrób nową partię solanki. Według RedSea świeża solanka jest gotowa jak tylko woda się wyklaruje i nie ma potrzeby dłuższego jej mieszania czy odstawiania na dłuższy czas. Sprawdzałeś inne parametry solanki (Ca, Mg)? Refraktometr może trochę przekłamywać ale raczej powinieneś mieścić się w granicach 33-37 ppt. Jeżeli możesz to podjedź do znajomego albo do sklepu i niech ktoś Ci zrobi test Twojej wody ale swoimi testami.

Możesz wpisać numer partii soli o dostaniesz dokładniejszą informację na temat parametrów tej partii ale to raczej nic nie zmieni.

I tak jeszcze jedno mi przyszło do głowy - wartość KH podajesz w dKH czy meq/l ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Sullivan napisał:

Sól walnięta może być aż tak? 

Zrób test na czystej solance. Jak wychodzi tak nisko to reklamuj.

34 minuty temu, chris_ek napisał:

Pierwsza sprawa to czy wymieszałeś porządnie worek z solą, jeżeli nie to zrób to porządnie a potem zrób nową partię solanki.

To też celna uwaga.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem dziś cały komplet testów tak dla wprawy:

KH 3.3 (Hanka i Salifert)

PH maksymalne na Salifercie 8.6 choc na chinskim mierniku pokazywalo 10.13

Mg 1260

Ca  400

Zasolenie 35ppt

NH3   1

Na razie No3 No2 i PO4 nie podaję bo akwa ma dopiero  tydzień.

Zrobiłem też test świeżej solanki odstanej godzinę:

PH 8.3

KH 10.3

Jak widać sól wygląda na dobrą. Dziwne te parametry PH i KH...PH za wysokie, KH maskarycznie niskie. Jakie wnioski można wyciągnąć z tego?

 

 

 

Edytowane przez Sullivan (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skalę wypłukałeś porządnie przed włożeniem do zbiornika? Obstawialbym że ona jest za to odpowiedzialna.

Co robić dalej? Ja chyba zrobiłbym kilka dużych podmian żeby wyprostować parametry i dopiero ruszał z cyklem azotowym. Może też pokusilbym się o wyjęcie skały i porządnym wypłukaniem jej w RO ( jeżeli tego nie zrobiłeś wcześniej).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wypłukałem każdy kawałek w RO przed włożeniem. Taki jest również mój tok myślenia. Skała musi zżerać. Chyba masz rację z tymi kilkoma większymi podmiankami.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to bryopsis? Już z tym walczyć czy jeszcze czekać? Na razie akwarium spokojnie sobie dojrzewa..Nie spieszy mi się.

IMG_2482.jpg

Edytowane przez Sullivan (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to minęło już 5 miesięcy. Akwarium prawie dojrzało. Na razie tylko korale i to w zasadzie tylko LPSy. Z Spsami lekka porażka więc powoli do nich może uda się dojrzeć.  Na razie bez ryb i krewetek, tylko ślimaki. Jeden z 4 niestety na wiecznej rafie. 3 pozostałe mają się dobrze już 4 miesiąc. Na plus zero plag. Żadnych aiptazji, dino, cyjano...Biore korale tylko ze sklepów plus koiega z Tarnowa. Wszystko zawsze w świetnej kondycji i bez niespodzianek więc będę się trzymał tych kanałów dystrybucji bo wiem jaka byla walka z poprzednim akwa 250 litrów z wszystkimi plagami świata. Pozdrawiam wszystkich 

 

 

IMG_2641.jpg

Edytowane przez Sullivan (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.