Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Zamierzam zrobić przesiadkę z mojego aktualnego akwarium na coś w stylu "Shallow Reef Tank". I tu właśnie pojawia się moje pytanie jaki sposób filtracji zastosować:
-Sump? (Przy tej opcji muszę zakupić nieco wyższą szafkę niż planowałem)
-Panel Filtracyjny? (Słyszałem różne opinie)
-Kubełek?(Mam wolnego aquaela ultramax 1000)
Ogólnie widziałem sporo tematów lecz zdania są tam bardzo podzielone dlatego sam teraz nie wiem.
Moim drugim pytaniem jest:
Gdzie na Śląsku polecilibyście jakiegoś bardzo dobrego szklarza który zrobi mi akwarium ze wzmocnieniami lub ewentualnym kominem?
Panel raczej jestem sam w stanie sobie dorobić, komin nie zbyt. 
Serdecznie Pozdrawiam i życzę miłego dnia!

Edytowane przez Onlyafailure (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zależy ci na estetyce oraz miejscu na szczepki i media filtracyjne to tylko sump. Panel na drugim miejscu. Możesz go mieć za zbiornikiem lub obok kwestia estetyki i co chcesz osiągnąć. Na kubełku można ale to droga pod górkę.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakiej wielkości potrzebowałbym Sump do takiej wielkości akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie im większy tym lepszy. Wszystko zależy co chcesz w nim zmieścić. Minimalna wielkość zależy: powierzchnia na pompę, odpieniacz i media flitracyjne + ewentualne komory czy na szczepkownię czy skałę czy refugium. Powiedzmy z poziomem wody 18-20cm wysokości + wolna przestrzeń na przyjęcie objętości lustra wody jaka spłynie przez komin do sumpa po wyłączeniu pompy. Powiedzmy że spłynie ci tej wody do sumpa 140x40x8cm przykładowo czyli jakieś 45l dodatkowo. Np 100x40x40h lub 80x40x40h z przegrodą wysokości 20cm. A to jeszcze bez zbiornika na dolewkę. I przy takim 80x40x40 to pierwsza komora na odpieniacz jakieś 25x40x20h następna na media 30x40x18h i kolejna na pompę 25x40x16h i do tego zbiornik na dolewkę np 30x40x45h. Możesz sobie to dobrać jak chcesz byle by zmieścić sprzęt + wodę jak zleci z akwarium w sumpie i sump w szafce.

Edytowane przez Steron (wyświetl historię edycji)

Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jedno dodatkowe pytanie, czy panel nie jest bezpieczniejszą opcją jeżeli chodzi o brak prądu oraz czy nie jest to o wiele tańsze zastosowanie? 
Bo w sumie dolewkę zawsze robię z ręki, podmianki też i jakby no nie przeszkadza mi to jakoś bardzo. 
A część estetyczna ma drugi plan bo bardziej mi chodziłoby o bezpieczeństwo rybek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, panel jest trochę tańszy od sumpa, ale na tym jego zalety się kończą.

W przypadku braku prądu wychodzi na to samo (pompa główna nie działa). Z tą estetyką to też nie do końca tak, bo nie zrobisz ładnego akwarium shallow reef jeśli cały sprzęt nie będzie ładnie ukryty. Ja bym właśnie postawił na estetykę w takim przypadku :) 

Jeśli chodzi o dolewanie wody z ręki do takiego akwarium to porażka, zapomnij. Domyślam się, że będzie to akwarium odkryte, więc z powierzchni 140x40 parowanie będzie bardzo duże i robił bym jak największy zbiornik dolewki (mówię z własnego doświadczenia - też mam odkryte akwarium o podobnej powierzchni). Jak będziesz dolewał kilka litrów dziennie z ręki to będziesz miał również duże wahania zasolenia. W przypadku wyjazdów zawsze będziesz musiał ogarniać jakąś wodziankę do dolewania wody.

Poza tym serwis. Do sumpa masz łatwy dostęp, do panelu, który jest za akwarium nie. Do tego wystający z tyłu akwarium odpieniacz, jakieś kable od grzałki czy innego ustrojstwa. Problemy z zamontowaniem dodatkowego osprzętu, który pewnie się z czasem pojawi jak np. pompa dozująca. Temat przerabiany wiele razy. 

Trzymam kciuki za akwarium, intrygujące rozmiary zbiornika - jak go ładnie zrobisz to może być świetny!

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy i tak raczej będę robił pokrywę ze szkła bo jakoś nie jestem skłonny co do korony (moim zdaniem wygląda  dosyć źle). A po zobaczeniu jak raz wylatuje moja babka ognista to nigdy już nie zostawię akwarium bez pokrywy. Jedynie co tak naprawdę mnie martwi to właśnie to okablowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium morskiego nie przykrywa się stałym materiałem. Chcesz, to jakąś siatkę załóż a nie szkło.

W dniu 19.05.2023 o 11:33, Onlyafailure napisał:

Gdzie na Śląsku polecilibyście jakiegoś bardzo dobrego szklarza który zrobi mi akwarium ze wzmocnieniami lub ewentualnym kominem?

Myciok?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, katani napisał:

Akwarium morskiego nie przykrywa się stałym materiałem. Chcesz, to jakąś siatkę załóż a nie szkło.

A czemu nie powinno się pytam bo w sumie nie wiem a od dłuższego czasu moje aktualne mam przykryte szkłem, rzecz jasna mam prześwity w miejscu filtra kaskadowego i na złączeniu

dwóch szkieł. Drugą pokrywę ze szkła bym zrobił z otworem w środku o średnicy 10 cm

10 godzin temu, katani napisał:

Myciok?

Dziękuję, napisałem wczoraj do paru firm w Mycioku akwarium 8mm szyby bez wzmocnien o wymiarach 130x50 z panelem z szyby lacobel kosztowałoby 885 złoty, w e-rybce akwarium z szybą 10mm i panelem cena 1471 złoty lub 8mm + wzmocnienia 1270 złoty. Jeszcze pytałem o akwarium z sumpem i hydrauliką w e-rybce i koszt to 3621 złoty no to 3 razy więcej. Ale w Mycioku z sumpem wyszłoby około 1400 tylko tutaj bez hydrauliki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym przykrywaniem to zależy jak leży. Jeśli masz dobrze wentylowany sump, zasysasz powietrze do odpieniacza z dworu, to może przykrycie nie będzie tak wadzić. Ale jeśli akwarium stoi w mieszkaniu, gdzie żyją obok niego ludzie, to będziesz miał problemy z wymianą gazową i pH. A to znaczy problemy z koralami.

Pokaż fotkę obecnego akwarium.

I co ma być w nowym.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytane z sumpem jaki odpieniacz byłby najlepszy jeżeli bym zrobił akwa 130x50x30 a sump 60x30x35

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To braerium jest na osobnych skałach? Jak nie, to czekać cię będzie w przyszłości wymiana skały. Odpieniacza nie doradzę. nie używam.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, katani napisał:

To braerium jest na osobnych skałach? Jak nie, to czekać cię będzie w przyszłości wymiana skały. Odpieniacza nie doradzę. nie używam.

Te skałki można rozłączyć są jakby na sobie bardziej ułożone a niżeli sklejone, w nowym akwarium rozłożę to i zamiast tego U co teraz jest to będzie to po bokach bardziej

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z odpieniaczem kogo byś nie pytał to będzie swój chwalił. Był kiedyś na forum temat aquamedika evo 500 którego ja mam, zbierał niepochlebne opinie, ja jestem zadowolony 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.