Skocz do zawartości
j@cek

Małopolskie Spotkania Akwarystów Morskich

Rekomendowane odpowiedzi

Kurcze, jak kazde hobby to tez jest dosc kosztowne niestety.

Na nieuczciwych ludzi nic nie poradzisz.

j@cek pisze, ze prowadzi roslinne, tam tez trzeba sporo swiatelka, nawozow, dobrej wody itp, wiec tanio nie jest jak sadze.

Co do spotkania, jestem za, bedzio chetnie zobacze, podgladne, poslucham rad , wskazowek doswiadczonych kolegow i kolezanek pewn jak kazdy poczatkujacy. Pomoc pomozemy na ile nam wiedzy starczy:)


w realizacji- 120x60x60h

105 l sump, 2xAPF600:)DIY,

NJ6000,

2x T 6100,

1x6055

2x250 HQI +4x54W

masa innego drobnego sprzetu

Walka z glonami trwa - chyba wygrywam:D

http://tablica.pl/of...-20130829202216

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Martin :

to może i ja się przyłącze :)

Fajnie :)


pozdrawiam

Aśka

____________

Start 4.06.2009

270l+100l sump,

OR 3500 AM,

turboflotor 1000 AM,

2 x Koralia 3 + Wavemaker,

dolewka AM,

Lajon 120,

LED-y 7*17 W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To możne niech ktoś zaproponuje miejsce i czas,ja jestem do dyspozycji.

Akwa bede mial po roslinnym,360 litrow z kominem.


Zbiornik Zlikwidowany:((Ale jeszcze tu wrócę:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
j@cek :

To możne niech ktoś zaproponuje miejsce i czas,ja jestem do dyspozycji.

Akwa bede mial po roslinnym,360 litrow z kominem.

Policz sobie najpierw koszty utrzymania OK? 360 to spore akwa.


pozdrawiam

Aśka

____________

Start 4.06.2009

270l+100l sump,

OR 3500 AM,

turboflotor 1000 AM,

2 x Koralia 3 + Wavemaker,

dolewka AM,

Lajon 120,

LED-y 7*17 W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A myślisz ze roślinne to nie kosztowało,same nawozy i prąd przy HQI myślę ze koszty są podobne.

Koszty sprzętu i obsady są spore ale jakoś możne to przeżyje, możne wygram w totka:)

Mam sprzęt po roślinnym CO2+lajon 115,osmoza resztę sprzedam kubły eheima 2260,2250, lampy HQI 70W 3 szt.


Zbiornik Zlikwidowany:((Ale jeszcze tu wrócę:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek nad morskim wiesza się takie solarium że koszty idą w kosmos. Na 360 l to min 360 W a często ludzie dają więcej. Nad moją 240-tka będzie wisiało 340 W...

Wymiana świetlówek, preparaty, więcej skały i więcej życia..

Policz na spokojnie. Ja jestem na tym forum od listopada i już widziałam parę ogłoszeń na targowisku typu "sprzedam to to i to bo jednak się przeliczyłem i akwa będzie mniejsze".

PS. Moim marzeniem jest 400 l :)

PS2: ten Twój Lajon obsługuje i temperaturę i ph? Czym się różni od mojego?


pozdrawiam

Aśka

____________

Start 4.06.2009

270l+100l sump,

OR 3500 AM,

turboflotor 1000 AM,

2 x Koralia 3 + Wavemaker,

dolewka AM,

Lajon 120,

LED-y 7*17 W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że dam radę,miałem postawić 1000 litrów ale brak mi doświadczenia,jak nabiorę to na pewno postawie 1000 litrów. Sorki ale mam 120 kiedyś miałem 115 miał temperaturę i pH


Zbiornik Zlikwidowany:((Ale jeszcze tu wrócę:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, Asia ma rację, u mnie pracuje 200 l + sump + masa innych urządzeń, i pomimo stałych miesiecznych kosztów utrzymania, zawsze coś wyskakuje, i tym sposobem koszty rosną i rosną, a dodatkowy sprzęt to dodatkowy prąd itp itp itp,

ale wracając do wczorajszego postu, nie straszmy j@cka kosztami, musi spróbować, bo warto,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rutra masz racje :)

Jasne że warto!


pozdrawiam

Aśka

____________

Start 4.06.2009

270l+100l sump,

OR 3500 AM,

turboflotor 1000 AM,

2 x Koralia 3 + Wavemaker,

dolewka AM,

Lajon 120,

LED-y 7*17 W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O widzisz!!! 1000 l to dopiero kawałek ładnej morszczyzny będzie,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro biorę się za coś takiego to liczę się z tym,jak narazie nie brakuje mi kaski.

Moja żona ma 3 koty rasowe za kupę kasy to co ja będę się szczypał.


Zbiornik Zlikwidowany:((Ale jeszcze tu wrócę:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

J@cku ja właśnie kończę stawiać 300L (do teraz miałem 120) więc jeśli idzie o koszty to na początek musisz się liczyć z wydatkiem ok 4,5tys (używany baniak, z szafką i stelażem) oświetlenie DIY, używana pompa AM OR, odpieniacz ATI BM 150, pompa Tunze Nanostream 6045 (mam drugą pompę Marea w starym akwa), żywa skała 20kg (miałem już 25kg) i żywy piach + osprzet do Zeovitu gdyż na tym chcę oprzeć filtrację.

Teraz będę dokupywał elektronikę w postaci profiluxa, co zje kolejne 2,5 tys.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszecie to już zaczynam wątpić czy ja się do tego nadaje.

Myślałem ze będzie,o fajnie ze będzie następny koleś z morskim w Krakowie,a tu co widzę to tyle kosztuje zastanów się.

Wszystko kosztuje,za luksus i cieszenie oka trzeba zapłacić.


Zbiornik Zlikwidowany:((Ale jeszcze tu wrócę:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

J@cek nadajesz się na 100%.

Postaraj się zrobić teraz plan solniczki i sprzętu jaki planujesz wsadzić. Wrzuć na forum to pogadamy co i jak.

Rozumiem, że baniak 360L tak więc sump musisz liczyć ok. 100L żeby wodę z baniaka zebrał w przypadku awarii prądu.

Przy obliczaniu światła staraj się trzymać zasady 1W na 1L, czyli u ciebie powinno być ok 360W światełka. Decyzja czy T5 czy HQI należy do ciebie, ja mam 8x39W T5 nad zbiornikiem 300L.

No rzecz najważniejsza zdecyduj się na metodę filtracji bo w oparciu o to trzeba kompletować resztę sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

To jak pewnie widac moj pierwszy post w tym forum - wlasnie wpadl mi do glowy (tzn jakis czas temu) pomysl zalozenia solniczki. Mam takie na zbyciu akwarium ok 50litrow (60x30x30) i cos takiego malego bym zalozyl... Poki co to skompletowalem juz chyba caly sprzet (wreszcie) i juz sie nie moge doczekac az zaleje moja solniczke - niestety bede musial poczekac bo wyjezdzam na 3 miesiace i dopiero po powrocie bede sie bawil juz na caleko... Poki co na spokojnie przygotowania. Mam wciaz 450litrow z paletkami ale hmmm moze KIEDYS jak mnie wciagnie morszczyzna przerobie je na morskie poki co nie bardzo mam warunki zeby schowac sumpa i takie tam... A slodkowodne to wiadomo samo akwa plus jakis kubelek i po sprawie.

Tak w ogole to mieszkam na prokocimiu i chcialem sie przywitac z wszystkimi na forum a ze to watek dla krakusow (czy tez mieszkajacych w krakowie jak ja) to sie melduje:)

Nie wiem na ile to interesujace ale wypisze co udalo mi sie skompletowac poki co - moze ktos znajdzie jakies wady:

- oswietlenie 2x24W T5 - jedna aktyniczna i jedna 10k (szczerze mowiac zdalem sie tu na goscia w sklepie bo do konca nie dokopalem sie jakie swiatlo powinno byc)

- pompka sunsun ta najmniejsza - 3600l/h - na marginesie nie polecam dosc mocno buczy i grzeje wode zdaje sie ze sama pompka mi podnosi temp wody o 4st wzgledem temperatury w pokoju (wlasnie testuje sprzet)

- termostat + grzalka z termostatem - to standardowe

- dzis zamowilem nowe wklady mo mojej osmozy plus filtr DI no i urzadzenie do mierzenia TDS - takze bede wiedzial kiedy osmoza mi sie zuzywa..

- do mierzenia zasolenia - poszedlem po kosztach poki co - aerometr :) najtansze co udalo mi sie znalezc...

- sol Preisa

To tyle - chcialem to po kosztach zrobic a i tak na sprzet poszlo mi jakies 500zl i czesc elemntow jak akwa, szafka, grzalki, osmoza mialem juz... Ale jak kolega napisal powyzej - za luksus sie placi - czy tez jak ja wole mowic - Hobby kosztuje...


Akwarium 120x60x60,sump 80x40x35,cyr:SUNSUN 12000l/h + 6000l/h,AquaBee UP3000,2xMAXSPECT 160W,Bubble Magus BM110

Obsada:Forcipiger flavissimus,Zebrasoma flavescens,Zebrasome Xanthurum,Siganus vulpinus, Paracanthurus hepatus, 3 Anthiasy, 2 Occelarisy

http://mojarafa.blox.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej , co do kosztów to nie przesadzajmy. Akwarium morskie to jak samochód cena może być różna. Najbardziej ekonomiczny (lata czytania tego forum) jest baniak ok 300 l.

bo jest na tyle duzy ze już łatwo utrzymać równowagę

bardzo duzy wybór sprzętów również uzywanych

sprzet jest jeszcze stosunkowo tani w porównaniu do wiekszych baniaków

zawsze mozna zacząć bez kosztów- odpieniacza,oswietleni i nawet szkła :)

30-aiptasia1.jpg

ps. nadal nikt nie podał jakiejs propozycji -data i miejsce spotkania

wolicie w weekend czy jakiś inny dzień?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chetnie bym cos zaproponowal, niestety nie znam na tyle Krakowa wiec z tym zdam sie na innych, ja osobiscie wole weekend, np. jakis sobotni wieczor.

Fajny ten zbiornik taki low-tech:D


w realizacji- 120x60x60h

105 l sump, 2xAPF600:)DIY,

NJ6000,

2x T 6100,

1x6055

2x250 HQI +4x54W

masa innego drobnego sprzetu

Walka z glonami trwa - chyba wygrywam:D

http://tablica.pl/of...-20130829202216

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
TDS :

Fajny ten zbiornik taki low-tech:D

Smiej się, śmiej... Zobacz jak doskonale widać strategię rozmnażania aiptasi. To kółko powyzej ,to miejsce jej poprzedniego przyczepienia. dookoła widać małe aiptasiatka a rodzicielka popełzła niżej.

Nie do zaobserowiwania w hi-tech na skale

więc termin wekendowy... a co z piwem bo chyba jeszcze trzeba wrócić do domu zmotoryzowani? czy taxi lub pieszkom?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, ze nie da rady zaobserwowac:)

J@cek zaczynaj, na zachete mam dla Ciebie szczepke sacro i montipory digitaty. Narazei sa dosc male, ale jak sie uporasz z dojzewaniem to beda w sam raz.

TMK na mnie nie patrz,rzucilem tylko luzna propozycje , dostosuje sie do wiekszosci.


w realizacji- 120x60x60h

105 l sump, 2xAPF600:)DIY,

NJ6000,

2x T 6100,

1x6055

2x250 HQI +4x54W

masa innego drobnego sprzetu

Walka z glonami trwa - chyba wygrywam:D

http://tablica.pl/of...-20130829202216

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

Kraków sie melduje akwa morskie od maja 2008 Dąbie , może MC Donald na Matecznym , przynajmniej akwa jest , problem tylko że pifka:( nie ma:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,to ja zapaleniec zdołowany. może jakaś galeria np.krakowska.

Krakusy wiedza gdzie to jest i nie pogubimy się he he. Myślę że sobota albo niedziela będzie OKI


Zbiornik Zlikwidowany:((Ale jeszcze tu wrócę:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja być może będę jechał w piątek do Zabrza, jakby ktoś był chętny zapraszam. Wyjazd planuję na godziny popołudniowe, ale pewny co do terminu i godziny będę dopiero we czwartek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spoko sobota-niedziela może galeria kazimierz albo magdonald na matecznym fajne akwarium na piwko zawsze moż:):googleyena dojść


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to chyba odpadam, choc bardzo bym chcial, za tydzien wyjezdzam na 3 miesiace... Szkoda bo w zwiazku z tym odkladam moje 'morskie' plany ale wakacje dobrze mi zrobia:)

A co do mojego zestawu... ma ktos jakies pomysly?? wszystko ok??

'Zmierzylem' cieplo wydzielane przez pompke... i troche sie zdziwilem bo temp w akwarium mam +4st wzgledem otoczenia(temp w pokoju) i z moich obserwacji wynika ze swiatlo to jest +1st a pompke +3st... Dziwnie trooche nie?? Chyba bede musial pompke wymienic...


Akwarium 120x60x60,sump 80x40x35,cyr:SUNSUN 12000l/h + 6000l/h,AquaBee UP3000,2xMAXSPECT 160W,Bubble Magus BM110

Obsada:Forcipiger flavissimus,Zebrasoma flavescens,Zebrasome Xanthurum,Siganus vulpinus, Paracanthurus hepatus, 3 Anthiasy, 2 Occelarisy

http://mojarafa.blox.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wiesz, ze to bardzo możliwe...jak zmianiłem OR2500 na Mini Red Dragona 2500, temperatura wody spadła o ok 1-2 st.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.