Skocz do zawartości
Konrad1305765962

Statecznik hqi 150w

Rekomendowane odpowiedzi

Hej tez kiedys chcialem taki statecznik dac bo jest tani ale odradzono mi ponoć jest do du... :]


140l SHALLOW TANK :p 100x55 28h, Vortech MP10 es, Oswietlenie led 80w (*** loccutus),odpieniacz Deltec MCE300

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie zależy Ci na kilku dodatkowych groszach na rachunku za prąd, to zdecydowanie lepszy będzie statecznik magnetyczny. Daje więcej światła i przy większości żarników bardzo dobre odwzorowanie spektrum. Poza tym ilość światła nie zmniejsza się z upływem czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
HoH :

Jeśli nie zależy Ci na kilku dodatkowych groszach na rachunku za prąd, to zdecydowanie lepszy będzie statecznik magnetyczny. Daje więcej światła i przy większości żarników bardzo dobre odwzorowanie spektrum. Poza tym ilość światła nie zmniejsza się z upływem czasu.

A gdzie kolega to wyczytał?

Pierwszy raz słysze że statecznik magnetyczny jest oszczędniejszy, oraz że zwiększa się przy nich żywotność żarnika.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ozi na stronie briluxa kosztuje nieco ponad 300 zł więc nie jest najtańszy , na allegro sprzedają je tanio , a co to znaczy że ponoć jest do d*py ? Zmieni mi barwę żarnika ? zepsuje sie szybko ? hałasuje ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
HoH :

Jeśli nie zależy Ci na kilku dodatkowych groszach na rachunku za prąd, to zdecydowanie lepszy będzie statecznik magnetyczny. Daje więcej światła i przy większości żarników bardzo dobre odwzorowanie spektrum. Poza tym ilość światła nie zmniejsza się z upływem czasu.

Chyba nie do końca rozumiem to co napisałeś. Magnetyczny daje więcej światła ? Możesz napisać w czym magnetyczny jest lepszy poza tym że jest tańszy w zakupie ?

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Marti701 :

A gdzie kolega to wyczytał?

Pierwszy raz słysze że statecznik magnetyczny jest oszczędniejszy, oraz że zwiększa się przy nich żywotność żarnika.

Coż... przeczytaj jeszcze raz mojego posta.

guliwer777 :

Chyba nie do końca rozumiem to co napisałeś. Magnetyczny daje więcej światła ? Możesz napisać w czym magnetyczny jest lepszy poza tym że jest tańszy w zakupie ?

Pozdrawiam

Proponuję przeczytać np:

http://www.advancedaquarist.com/2005/2/aafeature/view

Dobrej jakości statecznik magnetyczny (tu standard m80) daje do 50% światła (dokładniej PPFD - przepływu fotonów fotosyntetycznych) niż statecznik elektroniczny - oczywiście kosztem większej konsumpcji elektrycznej. Co więcej, wraz ze starzeniem się żarnika wartość PPFD spada TYLKO prze stateczniku elektronicznym. Np:

http://www.advancedaquarist.com/2008/7/aafeature1/view

Stateczniki magnetyczne są szczególnie zalecane do lamp typu DE, dają wtedy zwykle spektrum bardziej zbliżone do wzorcowego (choć nie zawsze).

Ponieważ pytanie dotyczyło żarników DE 150W, więc podaje link do nast. artykułu:

http://www.advancedaquarist.com/2008/8/aafeature2/view

Ogólnie można to podsumować następująco (dla lamp DE):

Stateczniki magnetyczne :

-dużo wyższy współczynnik PPFD (do ponad 100% wyższy niż stateczników elektronicznych po 12miesiącach użytkowania żarników), stabilny w czasie.

-dobre odwzorowanie spektrum

-wyższa konsumpcja energii

-miga z podwójną częstotliwością prądu w sieci razy na sekundę (niektórym może to przeszkadzać)

-duże nagrzewanie się

Stateczniki elektroniczne:

-oszczędne (mniejsze zużycie energii)

-nie nagrzewają się tak mocno jak magnetyczne

-niski PPFD

-miga z częstotliwością kilku tysięcy razy na sekundę

Producenci żarników DE zwykle zalecają, by częstotliwość migotania nie przekraczała 300 razy/s Więc wbrew pozorom żywotność żarników nie musi być dłuższa w przypadku stateczników elektronicznych

Stateczniki elektroniczne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeden i drugi statecznik i żarniki na stateczniku elektronicznym świecą jaśniej. Żarnik Reeflux 12000K ma znacznie lepiej odwzorowaną temp barwową na stateczniku elektronicznym, żarnik AM 16000K również wygląda lepiej. Poza tym statecznik elektroniczny jest w stanie "pochłonąć" chwilowy spadek napięcia. Przez taki chwilowy spadek napięcia przy stateczniku magnetycznym straciłem żarnik. Ja się na elektronice nie znam, mowie to co zaobserwowałem z własnych eksperymentów z oświetleniem.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reefluxów nigdy w akcji nie obserwowałem, AM jak najbardziej. Wszystko zależy oczywiście od jakości stateczników, ale tak na oko wydawało mi się, że jaśniej jest na magnetycznym. Poza tym, im wyższa temp barwowa, tym mniejsza emisja PPFD. Zatem, trudno uwierzyć, że żarnik świeci jaśniej i ma wyższą temperaturę barwową na stateczniku elektr. Chociaż być może najnowsze ukłądy elektroniczne "pompują w żarnik więcej energii. Co do skoków napięcia - tu nie ma co dyskutować, przy statecznikach magnetycznych minimum to dobra listwa przepięciowa oraz włącznik elektroniczny - a i to może nie pomóc.

Są też żarniki które nie lubią danych stateczników. Wydaje mi się że Giesemann np nie lubi układów magnetycznych.

Ogólnie bardzo dobry statecznik elektroniczny będzie dawał prównywalną temperaturę barwową (lub, w przypadku wybranych żarników, nawet lepszą) i kilkanaście procent mniej PPFD oraz kosztował kilka razy więcej.

A i tak wybór statecznika to kwestia gustu:) Trzeba tylko pamiętać, że wbrew panującej na tym forum opinii, oba typy mają swoje zalety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kondrad B na prv wyslalem ci linka gdzie sie wypowiadaja na temat tego statecznika luknij sobie, na alegro ten statecznik jest za 108 zl :]


140l SHALLOW TANK :p 100x55 28h, Vortech MP10 es, Oswietlenie led 80w (*** loccutus),odpieniacz Deltec MCE300

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.advancedaquarist.com/2007/3/review

Jeśli chodzi o PPFD to nie dziwne że na magnetycznym mają wyższy, ponieważ nie ma zabezpieczenia przed zwiększonym poborem. Więc niemożliwością jest by żywotność żarnika np. 150W na którego idzi ponad 200W była wyższa.

Dlatego przy statecznikach elektronicznych jest zabezpieczenie które ogranicza by moc nie była wyższa niż 150-170W.

Zauważ też ze magnetyczny najgorzej wychodzi w przeliczeniu PPFD na 1 WAT, przez co ma najgorszą efektywność.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się - żarnik na stateczniku magnetycznym zużywa więcej energii - ale co z tego? Czy 170W a 200W to taka duża różnica? A Po roku zaś żarnik na stateczniku elektr. może świecić już dwa razy słabiej (!) i specjalnie nie cieszyłoby mnie, że zużywa dwa razy mniej energii... W końcu i tak oświetlenie diodowe czy plazmowe jest kilkanaście razy wydajnejsze (!). Co do żywotności, to oczywiście statecznik magnetyczny bardziej 'wyciska' żarnik, ale za to podaje prąd z lepszą dla żarnika (dwustronnego) częstotliwością, stąd moje przypuszczenie, że wcale żarnik nie musi pracować dłużej na stateczniku elektronicznym. Tak czy owak raczej nie używamy tego samego żarnika dłużej niż 18-24mies., a w tym czasie żaden z tych stateczników nie wykończy dobrego żarnika...

Oczywiście przy lampach 400W fakt większego zużycia energii może mieć już istotny wpływ na rachunki... i to daję dużą przewagę statecznikom elektronicznym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Są też żarniki które nie lubią danych stateczników. Wydaje mi się że Giesemann np nie lubi układów magnetycznych."

ja mam lampe giesemann moonlight i tam sa fabrycznie zamontowane magnetyczne balasty, opisane przez producenta na stronie jako "digital balast" :) i w instrukcji jest napisane, ze nei wolno zadnych innych zarnikow poza giesemannem wsadzac do tej lampy :) wiec chyba jednak giesemann lubi:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, chyba lubi;) Jednak mogli by się nauczyć rozróżniać stateczniki i nie wprowadzać w błąd klientów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.