Skocz do zawartości
tomko

nano rafa 45l - czas zacząć

Rekomendowane odpowiedzi

O mamy następnego Krakusa :D

Fajna kostka a teraz odpuść sobie i czekaj :D


pozdrawiam

Aśka

____________

Start 4.06.2009

270l+100l sump,

OR 3500 AM,

turboflotor 1000 AM,

2 x Koralia 3 + Wavemaker,

dolewka AM,

Lajon 120,

LED-y 7*17 W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mija powoli 9 dni od zalania, sporo glonisk pojawiło sie na skale ale parametry wody wydaja się obiecujące tzn.

NH3 - 0,05 ppm

NO2 - 0 ppm

NO3 - 0,5 ppm

dziwi mnie tylko jedna rzecz, iż amoniak systematycznie spadał, NO3 wzrosło do 1,5 teraz spadło

a poziom NO2 cało czas oscyluje koło O!

ktoś ma pomysl dlaczego tak jest? - czyżby dozowanie bakterii i odgazowana skała dały takie efekty?

w ogóle wydaje mi się, że stężenia przez cały czas są wyjątkowo niskie.

odpieniacz spisuje sie przednio, codziennie pół kubka brunatnej wody

pozdrawiam


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

testy z dzisiaj:

KH - 6,5

pH - 8,2

NH3 - poniżej 0,01 ppm

NO2 - 0

NO3 - 0

temp 27 C

zasolenie 1,020

jutro zasypuje piaskiem a w weekend może jakieś pierwsze zwierzaki bez kregosłupa.

pozdrawiam


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ciutke za małe ale już wyrównałem jest teraz 1,021-1,022. Staram się trzymać koło 1,021, potem troszkę podniosę do 1,022-23.

pozdr


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasypałem piachem,zmieniłem też ustawienie skały aby akwa dobrze prezentowało się ze 2 stron.

pozdr


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i pojawiły sie zwierzaki ;) rozgwiazda, krewetka czyszcząca, turbo ślimaki, 2 rurówki, 2 krabiki

Najbardziej zadowolony jestem z pustelnika który wcina glony aż miło.

A poza tym zoa, clavularia green, discosoma, sinularia i jeszcze jakiś biały miekkas którego nazwy nie znam - macie pomysł?

Leje już purple up co drugi dzień, bakterie już tylko przy podmiankach, wkrótce bedę dozować też reef solution.

Parametry wody wzorowe, ale i w odpieniaczu sporo syfu codziennie. Węgiel spisuje sie świetnie woda kryształ. Tylko coś skimmer nie domaga bo na powierzchni pojawia się jednak film bakteryjny ale daje rade usuwam przy podmiankach włókniną.


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w odpieniaczu jest kostka lipowa ???? bo na samym początku jej nie widać :|


60 itrów słonej wody już się robi...kompletacja sprzętu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne że jest, taka jak do miniflotorka.

A BTW może mi ktoś poradzi jak i czym najlepiej karmić rurówki?????


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
niczym, to filtratory, same sobie cos znajda

dzięki Natan. Pytałem bo na aquarefflex piszą żeby karmić.

pozdr


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i w pizdu.... Przez nadgorliwość wywaliłem wszystkie zdjęcia z wątku ;) - nie wpadłem na to, że wklejają się tylko url`e. Nic to postaram sie wszystko jakoś nadrobić w niedalekiej przyszłości.

Dla rozczarowanych sorki ;)(((


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ps. Jak ktoś będzie czymś szczególnie zainteresowany to zrobie specjalne foto i przesle na priv. Pozdr

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może się jednak częściowo zrehabilituje

Odpieniacz DIY:

3865-odpieniacz.jpg

Całość bez wody wygląda tak:

3865-calosc_bez_wody.jpg

Przed dojrzewaniem tak:

3865-przed_dojrzewaniem.jpg

Po dojrzewaniu tak:

3865-po_dojrzewaniu.jpg

Po pierwszym zasiedleniu - Zoa zielone tak:

3865-zoa_zielone.jpg


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszce pare aktualnych fotek - tym razem użyłem statywu i pokombinowałem przy cyfraku więc wyglądają troszkę lepiej :D

3865-cale1.jpg

3865-cale2.jpg

3865-cale3.jpg

3865-cale4.jpg


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i pierwsza tragedia w moim akwarium:

chciało by sie rzec był sobie ślimak :) została tylko muszla i ścierwo którym zresztą zwierzaki juz się pożywiły

3865-scierwo.jpg

a ot i gagatek morderca:

3865-morderca.jpg

darowłbym mu gdyby wykorzystał muszlę ślimaka ale znudziła mu sie po jakiejś godzince. a to drań

natomiast z łodzi przyjechała euphylia zobaczymy czy błazen sie zakocha

3865-euphylia.jpg

niestety z zielonymi zoa przyjechała również aiptasia ale zaradzilem już - kwaskiem po oczach. niestety inna tez kielkuje i narazie jest pod obserwacją !!!

pozdr


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A oto moja krewecia czyszcząca pełną gębą - wystarczy zamoczyć palec w wodzie i odrazu rusza do boju :)

3865-krewecia.jpg

Po długiej nieobecność odnalazł się elegancki calcinus i okazało się że wyrosły mu nowe szczypce ze dwa razy większe od poprzednich!!! Krab tak wylaszczał że gagatek morderca od razu zapałał .................. uczuciem.

3865-milosc krabow.jpg


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aktualne fotki całości - doszły akopora, montiopra i jeden błazen jak widać

3865-zwierciadlo.jpg

3865-calosc_akry.jpg


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękna ta acra:love gdzie ją dostałeś jeśli można spytać?:)


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kolegi arctus za pare złotych:) A i fakt faktem to co miał w akwarium było naprawde piękne :)


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszę się na szczepki:D


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Minęły 3 miesiące od zalanie czas więc na małe podsumowanie.

Akwarium jest w miarę stabilne, parametry wody dobre ( NO3 ok 0,5) pomimo 2 ryb i codziennego ich karmienia ( amphipron percula/chrysiptera parasema), sporej ilości korali zarówno miękkich jak i kilku sps i lps. Myślę, że zastosowanie odpieniacza, który notabene przerósł moje oczekiwania jeżeli chodzi o skuteczność, podtrzymuje dobre parametry:)

Docelowo chce dorzucić jeszcze ze 2 szczepki sps i mam ochotę pokusić się o niewielką gonioporę w całości jako substytucję ukwiała - mam nadzieje że ta spodoba się błaznowi bo euphylią nie jest zachwycony :) Ryby karmię solowcem, czasami moczę w czosnku.

Z porażek to przewapnienie, bo zbyt ochoczo dozowałem purple up ( i o zgrozo nie mierzyłem poziomu Ca ) i w pewnym momencie odniosłem wrażenie że wapń przestał się rozpuszczać. Co dziwniejsze szczególnie na tym ucierpiały grzyby, zwyczajnie bielejąc. Na szczęscie sytuacja została opanowana.

Nauczony więc doświadczeniem ograniczyłem się do incydentalnej dawki purple i zacząłem stosować psudobalinga by tomko.

Otóż ten pseudobaling to dozowanie ok 60 ml. roztworu normalnej soli morskiej na zasadzie podmianki + bardzo niewielkie dawki purple up. Stosuje od 2 tyg. i naprawdę widać różnice a zobaczymy co będzie dalej.

Oprócz tego 1 w tygodniu rozcieram solowca na papkę i karmię korale po zgaszeniu światła, a 2x podaje reef solution. A i Cycle po podmiankach i karmieniu korali.

Oczywiście z problemów pojawiły się pojedyncze majano, aiptasie i 1 valonia ale rozprawiłem się na bieżąco z nimi strzykawkami, gorącą wodą i kwaskiem cytrynowym.

Zmieniłem sól z tropic marin pro reff na reff crystals i niestety teraz co ok. 2 dni muszę czyścić szyby z zielonego glona. Ciekawa reakcja systemu ktoś tak miał?

Na koniec koszty. Na dziś na wszystko co związane z akwa wydałem ok. 3200 zł. Jednak dużo jak na takie maleństwo. Na szczęście na razie bez większych strat, a i korali już wiele więcej nie przybędzie z powodu braku przestrzeni życiowej, choć dokupiłem jeszcze kilo skały właśnie z tego powodu.

Na razie tyle cdn...

Pozdro,

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na koniec koszty. Na dziś na wszystko co związane z akwa wydałem ok. 3200 zł.

No to jeszcze jesteś na początku :) Ja przy 5k PLN przestałem liczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa robi się coraz ładniejsze i zaczyna mi się podobać przyjmując powoli docelowy kształt. Za niedługo mam nadzieje uda mi się wstawic jakieś fotki.

Z ciekawostek to 2 x już reanimowałem błazna - raz wysokczył mi prawie na nogi, drugi raz znalazłem go już suchego przyklejonego do klapka. Pomyslałem już po nim, coż ale jakoś mnie tkneło aby trupa do wody wrzucić, niech odejdzie na wielką rafę w swoim środowisku a nie z siłą wodospadu w kiblu.

Od razu zabrała się za niego kreweta licząc na łatwy posiłek - ku jej a moim jeszcze większym zdziwieniu błazen ożył choć wygladało ta raczej na agonię. Po paru godzinach odzyskł sprawność narażając sie jednak w międzyczasie na ataki parasemki i krewetki - poczułu smierć więc śmiało się nad nim znęcały.

Koniec, końców błazen ocalał cudownie choć wykruszyły mu się z przesuszenia końcówki płetw - aktualnie je, pływa i zachowuje sie normalnie więc myślę, że jest nadzieja.

A morał z tego taki, iż błazny to naprawdę wytrzymałe zwierzaki więc jak coś warto o nie walczyć. A teraz już nie wyskoczy - popełniłem zabezpieczenie z siatki :shocking

Kraba pustelnika natomiast ze dwa razy znalazłem już w kuchnii, spadł bezmała z 1,5 m na gres i nic mu się nie stało a do tego miał siłę żeby przewedrować do kuchnii ładnych parę metrów, czekając tam aż wrociłem z pracy :)

Podsumowując akwarium morskie ciągle mnie zaskakuje i dlatego to wspaniałe hobby.

Pozdr


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.