Skocz do zawartości
Natan

[135 L] :: Niefoto vol. 3 :: Natan

Rekomendowane odpowiedzi

Na poprzednie odcinki sagi osoby zainteresowane zapraszam tu:

25 L: http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=16199

60 L: http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=21419

Przyszedł czas na nieco większe akwarium (mam nadzieje ze już finalny litraż :) ) ok. 180 litrów.

Wątek postaram się ciągnąć od początku, do samego końca, jak w poprzednich tematach.

Dodatkowo, podam wszelkie poniesione koszty, może się komuś przydadzą, bo ciągle ktoś pyta o wyceny akwa.

Troszke danych :

* Akwarium 80x45x50h, komin trójkątny 2x25 i 1x32.

* Sump 80x40x40 trzy przegrody + dolewka

* APF600

* Pompa powrotna, jeszcze nie zdecydowana, ale zapewne New Jet 3000 lub 4500

* Cyrkulacja 2500 l/h + 4500 l/h (koralia i tunze ale jeszcze nie zdecydowane która ma być która)

* Światło 2x24W ATI BlueSpecial + KZ NG

Akwarium naturalnie przygotowane pod niefoto :)

:::::::::::::::::::::::::::

Stelaż

Który aktualnie pełni role wieszaka na ubrania.

86x50x85 cm zrobiony z profili stalowych 30x30x3

001.jpg

Stelaz robiony po znajomości.

Koszty:

* Materiały 106 zł

* Prąd zużyty na spawanie 100 zł

::::::::::::::::::::::::::

Sump

Zarówno sump i akwarium zamawiane w Lublinie, po wycenie w Warszawie i Lublinie, okazało się, że w Lublinie wyjdzie prawie 300 zl taniej

Wymiary 80x40x40

Cztery komory: odpieniacz, refugium, pompa; z tylu oddzielna komora na ro.

002.jpg

003.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę śledził tego posta ponieważ znając Ciebie wyjdzie z tego coś konkretnego, a niefoto bardzo mi się podobają jednak nie podjąłbym się ich hodowli ze względu na "poziom trudności" :)

Pozdrawiam i powodzenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natan Niefotowiec:)

Tak cos czulem,ze jak wrpowadzka na nowe mieszkanko to i nowe akwarium bedzie, ale nie spodziewalem sie ze tak szybko:D

Stelaz troszeczke moim zdaniem za wysoki, ale nie wiemy co tam jeszcze planujesz. Przynajmniej nie bedziesz mial garba od karmienia jak ja

A i moze lodowka na fitoplankton i browar sie zmiesci. Trzymam kciuki, a w nowym roku wpraszam sie na piwo

Pozdrawiam

Niefotowiec Wywrotowiec


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nowy etap życia i nowe akwarium :)

Powodzenia


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#221039 Grzegorz Dyzma :

Tak cos czulem,ze jak wrpowadzka na nowe mieszkanko to i nowe akwarium bedzie, ale nie spodziewalem sie ze tak szybko:D

no jakiś tam fundusz na akwa jest dzięki sponsorowi: http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=214343#214343 hehe :)

szacuje wydatki, na start, na poziomie ok 3500-3800 pln.

akwarium zapewne bedzie zalane pod koniec grudnia/początek stycznia.

zastanawiam sie jeszcze jak zareaguje kobitka, od której mieszkanie wynajmujemy, na takie akwarium :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jej sie akwarium spodoba to to moze zaproponuj karmienie jej rybki tak raz z dwa razy w tygodniu i wogole ze moze wpadac czesciej:D

A w praktyce to wiem jak to jest bo sam wynajmuje. Problemow nie ma ja dba sie o dom jak o wlasny. Gorzej tylko gdy ma sie checi na naprawde duzy zbiornik i przerobki lub potem ewentualna przeprowadzka zupelnie nie wchodzi w gre.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update, otóż doszedł odpieniacz i zakupiłem pompe cyrkulacyjną.

004.jpg

Odpieniacz

APF600, odkupiony od @cienias78, uzywany sporadycznie przez 3 miesiace.

Generalnie nowka sztuka, bez najmniejszej ryski, ani sladu alg wapiennych, zapakowany w oryginalne opakowanie :)

Cena: 1000 pln z wysyłką

Koralia 4

Jak sie odwiedza sklepy internetowe to mozna trafic np. na promocyjną cene koralii 4 w Acroporze :)

Cena: 240 pln

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak narazie jako cyrkulacje bedzie robiła wspomniana Koralia4 + obiegówka, jak zajdzie potrzeba to sie dokupi kolejna.

Na fotce zauwazyc mozna jeszcze, ze szykuje sie do obudowy stelaza, generalnie chcialem tu obciac koszty jak sie tylko dało, no przynajmniej na tych pionowych płytach. W IKEA mozna kupic płyty mdf z niekompletnych/uszkodzonych szaf itp, tak wiec przód i boki stelaza zostana obite "pozostałosciami" po czarnej (niestety innych kolorow w takich wymiarach nie bylo) szafie, za dwie płyty, o wymiarach mniej wiecej 200x55 cm zapłaciłem całe 35 zł, a docięcie ich na wymiar bedzie mnie kosztowało 0zł (w LeroyMerlin robią takie rzeczy za free :) ) ... zobaczymy jak wyjdzie.

Przy wstepnym przypasowywaniu płyt wyszły lekkie nierówności boków stelaza, ale raczej nie bedzie to miało żadnego znaczenia.

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak by mi ktos podeslal na PW info i jakies foto jak zrobić wylot wody z delteca to bede mu wdzieczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No no zapowiada się pięknie Natan już widzę te cukierkowe niefoto w baniaku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to teraz pytanie do specjalistow w dziedzinie niefoto :)

tutaj mam na mysli huberta, natana czy tez mariq :)

jak przestawic tube, zeby otwierala sie rowniez i za dnia? jak narazie jest schowana, po powrocie do domu wrzuce zdjecia do mojego dziennika, piekna, okazala, ok 12cmx10cm, pelno zdrowych polipow :) na srodku byla dziurka w ktorej siedzial krab, bawilem sie z nim godzine, zeby go wyciagnac, bo prawdopodobnie to szkodnik, w sumie na tubie urzedowaly dwa kraby, sa odlozone i podam zdjecia pozniej do identyfikacji:) wiec jak ja powoli przestawiac, zeby otwierala sie za dnia, oczywiscie zaczne ja przestawiac jak juz sie otworzy chocby w nocy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natan przepraszam a off top jezeli pozwolisz.

Lizard powiem szczerze ze nie zuwazylem roznicy po przestawianiu tego zarloka. Wczesniej mialem jedna tube, teraz dwie i zawsze tak samo. Jedynie co moge powiedziec to nie lubi silnego skoncentrowanego strumienia. Papu wazniejsze:googleye

Jezeli chcesz zeby byla otwarta w dzien musisz ja przestawic na sniadanie, obiad i kolacje, a nie nocna wyzerke. Przyzwyczaja sie latwo. Jezeli reaguje szybko na karmienie ryb to zrob jej ze 2-3 dni to znak ze nie jest przeglodzona. Wyglodnialy koral potrzebuje wiecej czasu zeby zareagowac i glodowka nie jest wskazana.

Jezeli chodzi o miejsce to moze gdzies gdzies w rogu akwarium gdzie strumienie z pomp tworza zawirowania.

Jezeli nie braknie Ci wytrwalosci bedziesz mial wiele radochy

Pozdrawiam Grzesiek

PS.sprawdzaj parametry


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie, tube przestawiasz karmiac ja za dnia :) - wylacz na chwile cyrkulacje i połóż na niej jedzenie, zacznie sie otwierac, i po 2 tygodniach powinien byc juz luz.

Moje sie otwieraja ok 17-19, ale ich nie przestawialem na tryb dzienny.

Genralnie tuby i tak najbardziej sie otwieraja jak zgasnie swiatło.

Narazie karm ja w nocy po miesiacu zacznij przestawiac, jak juz z nia bedzie wszystko na 100% ok.

Ustaw ja w takim słabo-średnim jednostajnym pradzie wody.

...

Generalnie po 2 miesiacach przestaniesz zwracac uwage na to czy sie otwiera w dzien czy nie, w nocy tez ładnie wyglada :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawie dzis odebralem gotowe akwaria.

Zrobilem do nich wczesniej rysunki i powyzsze wizualizacje.

Komin rozrysowany na papierze milimetrowym, w lewym rogu kartki, rysunek akwarium z kominem z lewej strony, opis akwarium z kominem z lewej strony.

Wchodze do szklarza i co widze - akwarium z kominem z prawej strony. ozeszfak.

Akwarium naturalnie wykonane perfekcyjnie, jak zawsze... no coz pewien Lubelski szklarz i jego wspolpracownik wroca dzis pozniej do domu, czeka ich rozklejanie i sklejanie akwarium na nowo :clowning

A jutro fugowanie.

Goscie sie smiali, z tej pomylki, dobre 10 minut.

W niedziele odbiór :reading

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tia, jeśli to ci sami co mi robili to standard :clowning

Ale jak mówisz - robota pierwsza klasa, tylko nie raz nie patrzą na rysunki :reading


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Witam,na pewno bede sledzil ten watek i ciesze sie niezmiernie ze niefoto zaczyna byc caraz popularniejsze...w sklepach coraz wiecej dendro,sclero,tub,gorgoni,czyli jest popyt...zauwazylem jednak ze ludzie czesto kupuja te glodomory nie zdajac sobie sprawy z tego ze zbyt dlugo ich nie beda cieszyly swoim wygladem...zwatpilem jak misio w sklepie powiedzial ze piekne dendro,ktore mial na stanie potrzebuje tylko bardzo mocnego swiatla z HQI...nawet nie chcialem wdawac sie w rozmowe.Ja tez planuje zmiany w zbiorniku,juz zaczalem modyfikacje i nastawiam sie na LPSy i niefoto.Ciagle jeszcze jest malo informacji o wymaganiach takich zbiornikow ale mysle ze to tylko kwestia czasu.Kazde rady,obserwacje i doswiadczenia niefotowcow beda wazne w tej nowej dziedzinie...wiec dzielmy sie panie i panowie...Pozdrawiam...RvI...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwaria przewiezione

Akwarium: 80x45x50h cm szyba 8 mm bez wzmocnien szklo float, dwa otwory 35mm i jeden 45 mm, szybka oddzielajaca komin zrobiona ze szkla 6 mm, nizsza o 6 cm od krawedzi akwarium.

Sump: 80x40x40h cm, szyba 6 mm, komora na ro + 3 komory na odpieniacz, refugium i powrot.

Koszt: 620 zł.

005.jpg

Aby ukazac wspomniana wczesniej dokładnosc szklarza male foto akwarium usawionego na moim rysunku komina:

006.jpg

jakos za kilka dni bedzie 'test wody' :clowning mam nadzieje ze bedzie ok, lekko przeraza mnie 180 litrow wody na podłodze wynajmowanej kawalerki i zawal serca kobity od ktorej ja wynajmujemy.

generalnie test wody odbedzie sie na balkonie tak na wszelki wypadek :reading

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działaj Natan:clapping jakbyś potrzebował sponsora strategicznego gotowego wspomóc Cię finansowo w końcowym etapie inwestycji to chetnie odkupię od Ciebie jakieś szczepki Twoich cukierków, wielkość nie gra roli:strutin

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ładnie ale jakoś nie widze tego zbiornika na stelażu, jak dla mnie i obym się mylił to za blisko krawędzi masz otwory i wyjdą Ci na stelażu ale tak mi się tylko wydaje z tego co widze za zdjęc.


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no zgadza sie..... otwory masz ok 1 cm od krawędzi. Ale chyba nie stanie sie nic złego jak komin nie będzie w pełni podparty. W slepach akwarystycznych widzalem akwa postawione na dwóch deskach... Sam przesadziłem z otworami (komin na środku) i musiałem zrobić 10 cm przerwy w tylnej ścianie szafki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko oki , wczytałem się dokładnie i stelaż jest wiekszy od akwa a wiec wszystko bedzie dobrze.


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spoko spoko, całość jest obmyślana:

na długości stelaż jest szerszy od akwarium o 6 cm, a profil ma 3 cm grubości.

na szerokości stelaż jest o 5 cm większy od akwarium, tak wiec akwarium, będzie tak jak by w środku stelaża.

akwa będzie stało na płycie wiórowej 18 mm.

...

Kobita na tydzień na szkolenie pojechała, wiec w domu mam warsztat stolarski ;) i produkuje zabudowę i elektronikę foty niebawem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dzisiejszym odcinku - elektryka w szafce:

Elektryka oparta o 4 listwy:

1. Odpieniacz, poma zasilajaca odpieniacz, swiatło od refugium.

2. Oswietlenie zbiornika (dla dociekliwych - kabelki zabezpieczone rurka termokurczliwa i tasma izolacyjna, moze nie wyglada to zbyt pieknie, ale czego oczy nie widza...).

3. Cyrkulacja.

4. Pompa obiegowa, dolewka.

Do kazdej listwy zostal podpiety wyłącznik nadpradowy, w razie gdyby bylo jakies spiecie to wyskoczy tylko jedna listwa a nie całość.

No i naturalnie mozna wszystko szybko wylaczyc w razie potrzeby (karmienia w moim przypadku).

Wszystko do kupienia w Twoim lokalnym hipermarkecie budowlanym ;)

Potrzebyny sprzęt:

007.jpg

1/3 drogi:

008.jpg

2/3 drogi

009.jpg

Finito:

010.jpg

Koszty:

Gniazda hermetyczne 3 x 15,99 zł

Wyłączniki nadprądowe 4 x 9,99 zł

Obudowa 7,49 zł

Wtyczka 'do całości' 3,79 zł

Przewód czarny 2m 4,58 zł

Przewód biały 4 m 7,16 zł

Razem: 103,46 zł

Reszte potrzebnych drobnych rzeczy juz mialem wiec nie wliczam.

::::::

sump przeszedł test z wynikiem pozytywnym, szyby sie nawet milimetr nie powyginaly ;)

011.jpg

generalnie zalanie go trwalo kilka minut, a osuszenie z godzine.

::::::

z powodu awarii piły w Liroju produkcja szafki sie opozni ;) musze jeszcze przyciac drzwiczki i blat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widac pelna profeska. Wszystko wydaje sie byc w pelni przemyslane.

Pozdrawiam

Maciej


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...No to prace sie pasuwaja do przodu...wypatruje w tym sumpie jakis tub,menelli czy sclero ale nic nie widze...fajnie ten sump zrobiles,szczegolnie trzecia szyba od prawej,zawsze to cyrkulacja bedzie lepsza i od dolu.Ja zrobilem prosciej bo boje sie czyszczenia pomiedzy szybami,do refugium najwyzej wstawie pompe cyrkulacyjna jakby co...moj sump chodzi od paru dni z overflowem...jutro wielki dzien...wycinam panel z akwa az sie boje myslec o tych beczkach wody i ogolnym burdelu.Chce sie zmiescic w 48smiu godzinach.Tak dalej Natan,niezly temat dla poczatkujacych...dla tych z mniejsza wyobraznia wystarczy krok po kroku Cie nasladowac,dla tych z wieksza wyobraznia...tez...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.