Skocz do zawartości
radek911PL

[375 l] Rafa Niefoto - radek911PL

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Myślę, że nadszedł już czas, kiedy mogę pochwalić się swoim drugim morskim baniaczkiem. Długo zastanawiałem się co będzie stanowiło jego obsadę. Najpierw miał być to baniak FO, ale uznałem, iż same rybki w akwarium nie będą robiły takiego wrażenia. Później pomyślałem o typowej rafie z LPS'ami i SPS'ami, ale w końcu takie akwarium już u mnie stoi, więc po co było robić drugie takie same. Wybór więc padł na koralowce niefotosyntezujące. Zadanie trudne, ale jestem pewien, że z pomocą forumowiczów uda mi się te zwierzaki utrzymać w dobrej kondycji.

Przejdźmy teraz do strony technicznej mojego nowego baniaczka.

Akwarium: 150cm x 50cm x 50cm, co daje 375 litrów.

Sump: 80cm x 40cm x 40cm, w którym znajduje się jakieś 60 litrów, więc w całym układzie krąży jakieś 440 litrów.

Obieg: Hailea HX-8830f (3600l/h)

Cyrkulacja: Dwie pompy JVP-102 (5000l/h każda)

Oświetlenie: Dwie świetlówki aktyniczne T5 39W, świetlówka LED 15W 14.000k

Filtracja: 60kg LR, 80kr LS

Absorbery: Filtr Aquamedika na fosforany

W akwarium zamieszkało już kilka Gorgoni, gatunków niestety nie znam, Tubastrea i jeszcze parę innych korali i gąbek widocznych na zdjęciach.

W piasku, zamieszkała rozgwiazda piaskowa, a po skale pełza parę Tectusów, dwie krewecie czyszczące i jedna Debelius.

Z rybek pływają u mnie: sześć Chromisów Viridis, Pseudocheilinus hexataenia, Gomposus Varius, Centropyge bispinosa oraz czerwony mandaryn.

Dość tych opowieści czas pokazać zdjęcia:

Widok na akwarium od strony schodów:

pc272949.jpg

Widok od strony salonu:

pc272950.jpg

pc272951.jpg

pc272952.jpg

pc272954.jpg

I kilka zdjęć korali:

pc272955.jpg

pc272957.jpg

pc272959.jpg

pc272961.jpg

pc272970.jpg

pc272971.jpg

pc272973.jpg

pc272960.jpg

pc272969.jpg

I zdjęcie sumpa:

pc272948.jpg

To by było na tyle :)

Pozdrawiam

Radek


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie bomba :)

uwielbiam takie ułożeni skały :)

Pozdr

tomek


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada sie najladniejsze niefotogeniczne akwa na forum.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kuchnia mac przed swietami we Wrocku bylem a Ty teraz pokazujesz akawa.

Jak wroce do domu to obadam na duzym ekarnie, ale juz teraz napisze ze mam nadzieje ze wiesz w co sie pakujesz:)


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@radek911PL,do licha te ulorznie skaly i przestronnosc baniaczka naprawde zwala z nog,bez kitu kolego te akwa budzi muj szczery zachwyt,czy nie masz za duzo swiatelka dlatych zwierzakow?brakuje mi tam troszke wiecej blekitu,jakiego wkladu uzywasz w sumpie,pozdrowka i zycze mnustwo radosci w pielegnacji tych arcyciekawych zwierzakow


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę czytałem i wiem, że łatwo nie będzie. Ale pożyjemy i zobaczymy jak się wszystko potoczy.

Ze światłem to zobaczymy w praktyce. W sumie dopiero dzisiaj je przerobiłem, więc za wcześnie by osądzać. W sumpie wisi standardowy filterek na fosforany Aquamedica.


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie dasz rade. Kwestia zrozumienia potrzeb korali no i czas. Taki system wymaga poswiecenia dluzszych chwil szczegolnie na karmienie i obserwacje. Niektore korale strasznie marudza mimo ze papu im nie brakuje bo cyrkulacja bo sasiad itp.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się super no i ułożenie skałki fajne będę kibicował temu baniakowi tak samo jak i wszystkim niefoto na forum :kapelusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#227812 Peniek :

Zapowiada sie najladniejsze niefotogeniczne akwa na forum.

no Peniek ty uważaj co mówisz :) jest Natan,jest Grzegorz, jest Hubert - chłopakom wyrasta nowa konkurencja w kwestii niefoto, ale to chyba dobrze :)


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dajcie spokój. Zanim moje akwarium będzie prezentować się jak akwaria w/w to jeszcze sporo czasu minie. No i nie zapominajmy o moim zdaniem najpiękniejszym akwarium niefoto, o które troszczy się Merriq.

Słuchajcie, zapytam jeszcze przy okazji o takie rybki. Mam na myśli Gorgasia Preclera lub Heteroconger Hassi. Czy orientujecie się czy te rybki są jak mureny i muszą mieć zabezpieczone akwarium przed każdą możliwością ucieczki. Nie chciałbym robić korony nad akwarium, ale te rybcie strasznie mi się podobają.

Pozdrawiam

Radek


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomiooo jaka tam konkurencja?

To zaden wyscig czy inne zawody.

Akwarium to nie jest przedluzenie wlasne ego jak dla dla niektorych dom czy samochod.Morszczyzna to jak jak milosc do kobiet. Im bardziej kochasz tym bardziej kwietnie. Jezeli akwarium jest dla kogos zaspokojeniem ambicji to lezy.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radek mówiłem ci już że szalejesz :) Ułożenie skały super. Moim zdaniem krewetki będą tubki stresowały prędzej czy później zaczną wyrywać żarełko z polipów. Życzę powodzenia i trzymam kciuki za Twój baniaczek

pozdro


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam i gratuluje nowego niefoto...ciesze sie ze zbiornikow tych przybywa,choc NPSowcy to ciagle jeszcze elitarna grupa i pewnie jakis czas tak zostanie...tak mysle ,misie z reefcentral'a maja swoj dzial NPS,wiec i moze u nas powinien powstac dzial dla milosnikow korali niefotosyntezujacych.Jako ze to zupelnie nowa dziedzina wszyscy bedziemy potrzebowac rad i doswiadczen innych...mozna by przypiac temat,czym jest akwarium NPS,jak go sie prowadzi,jakie ma wymagania,przede wszystkim karmienie bo to tu najwazniejsze...Radek ,widze ze masz kawal pieknego chili korala,diodogorgia nodulifera tez wyglada zdrowo,choc jak to sie mowi gorgonia ma sie dobrze tylko i wylacznie jak ma przyrosty,wiec nie mozna za bardzo sugerowac sie samym faktem otwarcia polipow...na szostym zdjeciu od dolu chyba swiftia exerta (jezeli tak to sie pisze),jest ogolocona z gorgoniny i nie wiem czy uda sie ja uratowac,mnie sie nie udalo,one moze jedne z latwiejszych za to fatalnie przezywaja transport i wlasnie czesto tak wygladaja jak na Twoim zdjeciu po wyjeciu z boxa...Zycze powodzenia i informuj nas na bierzaco...Jeszcze raz zwracam sie do krola tego forum o dzial dla niefotowcow...Pozdrawiam...RvI...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O prosze wreszcie akwa wystartowalo.

W razie jakichs ewentualnych pytan zapaszam na PW lub gg 1475695 :)

I zdawaj relacje z miekkich niefoto, bo one sa moim zdaniem najciezsze do utrzymania, a masz ich troche.

Ulozenie skaly mistrzostwo swiata.

Niektore korale wymagaja szybkiego dokarmienia wiec zadbaj o nie jakas drobnica podana strzykawka 'w chmurce'.

No i wrzuc fotki jak sie wszystkie gorgonie przyzwyczaja do nowej wody :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie sie zapowiada :)


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej :)

Dziś tak na szybko jedna fotka Tubastrei zaraz po karmieniu. Wcinała mrożonki aż miło.

pc282977.jpg

Co do działu dla niefoto-maniaków to świetny pomysł. W końcu o hodowli tych zwierzaków jest niezwykle mało na forum, a tak przynajmniej łatwiej byłoby znaleźć tematy na ich temat.

Pozdrawiam

Radek


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, układ skały super, mnie tylko martwi sump i pienidło...przydałoby się refugium i wiadro spagetti a co do pienidła czy ten AM blue da rade? może na początku ale tu to by się coś jak KZ S przydało (Sylwia miała w 250 KZ M)

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dawaj jej zbyt duzo i grubych kawalkow. Ma bardzo krotkie polipy tkanka ledwo pokrywa szkielet w niektorych miejscach wogole jej brakuje. Moim zdaniem nie byla dosyc dlugo nalezycie karmiona. Jezeli dasz jej jesc zbyt duzo i grubo i tak zwroci co niepotzrebnie zanieczysci wode. Jezeli nie zwroci pokarm bedzie w niej zalegla i gnil zamiast byc do konca strawiony i wchloniety. Wyglodzony koral ma bardzo zwolnioene procesy zyciowe. Jakies 3 miesice temu trafila do mnie Tuba juz na "krawedzi" skora i kosc. Przez pierwsze 2 tygodnie zero pompowania, polipy jak zolte punkciki, tylko otwieranie dziobow. Zaczalem od karmienia raz dziennie. Metoda z butelka byla najlepszym rozwiazaniem, ochrona przed wscisbkimi krewetkami, rybami no i cyrkulacja. Na start zmielony suchy pokarm potem jaja krabow i inny drobny plankton. Udalo sie :) z Tygodznia na tydzien wyglada co raz lepiej, ale zanim dojdzie do kondycji i wygladu jak jej siostra potrzeba jeszcze z kolene 3 miesiace.

Moim zdaniem krewetki do eksmisji, lub do sumpa. One sa jak tresowane bestie. Za kilka dni sie przyzwyczaja i gdy tylko wsadziz reke ze strzykawka beda jadly Ci z reki, potem z polipow. W mojej oponi najlesza ekipa czyszczaca w akwarium z niefoto jest wszelkiego rodzaju robactwo ktorego pupulacja bardzo szybko wzrasta wlasnie po usunieciu krewetk. Kielze robia super robote. Do tego wiadomo slimaki i tylko male krabiki.

Nie wiem jak masz ustawiona cyrkulacje, ale bez tego nawet przy najbardziej wyrafinowanych pokarmach nie bedzie sukcesu. Przydalby sie kontroler poniewaz latwej jest sterowac pompa i stumieniem. Przekladanie korala z miejca na miejsce w poszukiwaniu najlepszej lokalizacji jest pracochlonne i bardzo stresuje korala.

Miekie niefoto lubia przeplyw laminarny. Czyli przez kilka godzin strumien dmucha z jednego kierunku ze zmiennna predkoscia, po czym po kilku godzinach zmiana. Nie wiem jak SPS-y ale niefoto sa bardzo wrazliwe na predkosc przplywu. Zbyt slaba cyrkulacja nie stymuluje korala do otwierania, zbyt silna sprawia ze mimo napompowania i otwarcia polipow przeszkadza w karmieniu. Chaotyczna cyrkulacja dobra jest np dla Tubastrea tam gdzie zawirowania z roznych kierunkow. Bedzie czula sie dobrze praktycznie wszedzie. Jak przyzwyczaisz glodomora bedzie otwarty przez caly dzien.

Przy takiej cyrkulacji i karmieniu sprawa niezbedna jest przedmuchiwanie skaly by zachowac parametry w normie. NO3 przy poziome 5 czy okresowo 10 nie jest tragedia ,ale Chironephthya, Dendronephthya, Scleronephthya i inne nie beda nie beda sie pompowac. Fosforany jak zawsze jak najnizej. Sprawa temperatury to nadal zagadka. Napewno na glebokoscia na ktorych zyja niefoto nie ma 25 stopni i zaloze sie ze chlodniejsza woda npewno ma pozytywniejszy wplyw niz temperatura w akwarium. Mnie caly czas korci zeby obnizyc z tempertature i to o duzo, ale co wtedy z kalcyfikacja?

Jezeli nie masz w zasiegu fitoplanktonu choduj glony i nalot na szybach na ktory czasmi narzekamy.

A

juz ciekawy filmik ktory znalazlem w poszukiwaniu informacji na temat cyrkulacji.

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzechu - razem z ekipą niefoto byście sklecili jakiś mały artykuł na naszym forum, myślę że z tego posta powyżej już możesz coś wyrzeźbić :) bo tak to trzeba grzebać na forum pół dnia aby podstawowe informacje znaleźć.

Pozdrawiam

Tomek


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzebanie to podstawa:clowning

Nie no tak na serio :) Czasami poszukujac czegos co w danym momencie co nam potrzeba znajdumemy jakis wypas ale troche o czyms innym co tez jest bardzo przydatne. Po prostu trzeba sie dzielic:)


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do miekkich niefoto, to u mnie problemy z ich pompowaniem i 'samopoczuciem' zaczely sie przy przekroczeniu poziomu no3 30mg, z tego co pamietam z rozmowy z Sylwia ona rowniez miala problemy z nimi przy przekroczeniu 30 mg.

...w sumie nie glupi pomysl bylby z dzialem z niefoto, wrzucic tam wszystkie pyatania i akwaria, zauwazylem ze ostatnio coraz wiecej osob zaczyna z nimi zabawe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy zwierzaczek w baniaczku :)

pc302994.jpg

Pozdrawiam

Radek


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.