Skocz do zawartości
Amnor

[250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Rekomendowane odpowiedzi

:goofy szkoda tylko, że nie obkleiłeś czymś komina bo tak to widać całą rafinerie:goofy

225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#234799 Artur160 :

:goofy szkoda tylko, że nie obkleiłeś czymś komina bo tak to widać całą rafinerie:goofy

z czasem zarośnie algami wapiennymi i nic nie będzie widać :goofy


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Solenie będzie musiało poczekać do jutra, bo woda opiera się podgrzewaniu. Na razie osiągnęła zaledwie 20,9 st.C. - choć od początkowych 15,6 st.C po RO to i tak spory postęp.

basterek-4

Fotek będzie więcej, jak już będzie co pokazać... Czyli za jakieś... 3-5 miesięcy :goofy

Artur160 i tomiooo

Komin nie jest oklejony, bo zgodnie z planem będzie ukryty za skałą. A ta część, która będzie wystawać i tak zarośnie algami.


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwarium na prawdę super się zapowiada , nie wiem tylko czy nie będziesz miał pęcherzyków powietrza w akwarium bo wylot z odpieniacza masz skierowany centralnie w pompę obiegową i ja bym chyba pomyślał jeszcze o koronie na akwarium bo rybki lubią czasami wyskoczyć ;/


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daimen

Po uzupełnieniu poziomu wody w SUMPie do planowanych 30cm, liczba mini-bąbelków zmniejszyła się 1000-krotnie. Jest ich jeszcze kilkanaście w porywach do kilkudziesięciu (trzeba się dobrze wysilić żeby je zobaczyć), ale i tak mam zamiar rozwiązać ten 'problem' :). Chcę założyć na wylot z odpieniacza trójnik, tak aby jeden z jego wylotów był nad powierzchnią wody (tamtędy ucieknie sobie powietrze), a drugi tuż pod. A jak to nie zadziała, to za trójnikiem dodatkowo zamontuję kolanko, kierując wypływ wody w stronę przeciwną do wlotu pompy.

O koronie już myślałem. Mam znajomego, który prowadzi firmę reklamową i już z nim rozmawiałem. Sklei mi coś fajnego jak pojawią się rybki. 5cm wysokości wystarczy?


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 36 - 29.01.2010

Baniak w końcu posolony :)

Temperatura - 25,1

Zasolenie - 1,0249

Pozostaje tylko czekać na skałę. Przy odrobinie szczęścia znajomy mi odbierze, a jak nie to w przyszłym tygodniu podjadę sam do Warszawy i zrobię zakupy w eRybce.

Wylot z odpieniacza nad pompą faktycznie robił zamieszanie. Ponieważ nie miałem odpowiednich elementów hydraulicznych, żeby przerobić go tak jak planowałem, zmajstrowałem rozwiązanie tymczasowe. Wykorzystałem resztkę węża i doprowadziłem wypływ do 'skarpety' pod zrzutem z akwarium. Ponieważ działa doskonale, najprawdopodobniej tak już pozostanie.

4406-tn_27.jpg


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolega ma koronę 10 cm i jest ok


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako że baniak już zasolony, a skała będzie najpóźniej za kilka dni, zaczynam się zastanowić jak ją najlepiej ułożyć.

Akwarium będzie można oglądać z trzech stron (choć w praktyce pewnie raczej z dwóch, jednak chciałbym żeby trzecia ściana też się dobrze prezentowała, bo będą ją oglądać sąsiedzi przez okno :)), więc nie jest to takie proste. Poza tym chciałbym, żeby w miarę możliwości całość wyglądała w miarę 'lekko'.

Mam kilka swoich koncepcji, ale jestem też otwarty na propozycje. :)

1. Trzy wyspy na planie trójkąta prostokątnego (mniej więcej)- jedna duża w 'tylnym' narożniku i dwie mniejsze w narożnikach przy pompach cyrkulacyjnych.

2. Dwie wyspy na środku:

2a. pod daszkiem, wzdłuż szyby,

2b. po przekątnej zbiornika (w narożnikach przy pompach cyrkulacyjnych).

Pisząc 'w narożnikach' oczywiście mam na myśli ogólne usytuowanie - wyspy będą w odległości 15-20cm od szyb.

3. Ściana z tarasami skalnymi pod szybą z kominem oraz jedna wyspa w narożniku od strony okna

4. Dwie ściany z tarasami skalnymi - jedna pod szyba z kominem, druga prostopadła do niej, bliżej szyby od strony okna.

Najbardziej skłaniam się ku opcji pierwszej - zostanie sporo dna, będzie sporo miejsca na ustawianie korali i całość nie powinna za bardzo przytłaczać. Ale pewności nie mam.

Czekam na opinie i pomysły. :)

daimen

Kurcze... 10cm to trochę dużo. Chyba spróbuję z koroną 6cm. Biorąc pod uwagę poziom wody, ryba musiałaby przeskoczyć jakieś 8-9cm. Chyba aż tak skoczne nie są?


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesc Amnor !!

zapraszam do siebie - zobaczysz na zywo jakie popelniles bledy .....

tel. 606257679 ( Brunon - Swarzedz )

jest kilka rzeczy ktore powinienes wiedziec , a ktore byly by wielostronicowym elaboratem na www ...

http://www.kalibra.com.pl/akwarium/1200.htm

pozdrawiam

Brunon

:)


" Świadomość piękna podwodnego świata jest dla dziecka pasją całego życia..."

Aktualnie pielęgnowane akwarium 1000 L

Poprzednie akwaria 500 L , 1200 L , 400 L (TOTM 02.2013 )

-----------------------------------

gallery_7726_2489_32720.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 41 - 03.02.2010

A właściwie, to Dzień 0, bo dzisiaj nastąpił faktyczny start zbiornika. :)

Po pierwsze w końcu ogarnąłem (prawie) hałas generowany przez pompę obiegową.

Silikonowe stożki od Skiby rozwiązały problem w 50%. Znaczy szafka przestała drżeć, a poziom decybeli z niej dochodzący spadł o połowę. W dodatku przesuwając pompę to w prawo, to w lewo, odkryłem punkt 'C' - jak pompa na nim stoi, wokół panuje błoga cisza :). Niestety wąż Neptun jest za sztywny i przywraca pompę do pierwotnego położenia zanim jeszcze moja ręka wynurzy się z wody. Na szczęście już niedługo, bo porządny wąż już w drodze :)

Po drugie - i najważniejsze - w końcu dotarła skała!

Po wypakowaniu całości z kartonów zaatakowała mnie 'pierwsza myśl'... Za mało! Nic z tego nie ułożę!

4406-tn_28.jpg

Skała bardzo fajna. Kawałki takie jak miały być, czyli płaskie i nie za wielkie. Dobrze odgazowana, czyściutka, bez glonów i innych takich. Wyglądała na tyle dobrze, że nawet zastanawiałem się, czy nie odpuścić sobie szorowania.

Ostatecznie sumienie jednak nie odpuściło (ponieważ wina było za mało) i jak zwykle wymogło, żeby pracę wykonać porządnie.

I dobrze, bo podczas szorowania skała oddała jakiś kilogram detrytusu i innego syfu.

Po szorowaniu przyszedł czas na prace bardziej kreatywne, czyli architekturę krajobrazu.

I tu zaczęły się lekkie schody...bo skały za mało... bo kawałki do siebie nie chcą pasować... bo konstrukcje wychodzą niestabilne... bo skały za mało...

Generalnie chodziliśmy wokół porozrzucanej skały jak pies wokół jeża i prawdopodobnie trwałoby to w nieskończoność, gdyby nie fakt, że wina tym razem nie zabrakło. Po osuszeniu butelki kreatywność wzrosła niepomiernie, kawałki zaczęły do siebie pasować, a konstrukcje nagle przestały się chwiać.

W końcu pierwsza wyspa trafiła do akwarium.

W tym samym momencie zaatakowała mnie 'druga myśl'... Za dużo tego! Nie zmieści się, nie ma szans!

Na szczęście wino wciąż działało i myśl ta została dość łatwo zignorowana. Dzięki temu - w końcu - po kilkukrotnych zmianach koncepcji, po dziesiątkach przymiarek i zachlapaniu całego pokoju, w akwarium powstało coś takiego.

4406-tn_29.jpg

4406-tn_30.jpg

4406-tn_31.jpg

4406-tn_32.jpg

4406-tn_33.jpg

4406-tn_34.jpg

4406-tn_35.jpg

4406-tn_36.jpg

4406-tn_37.jpg

Na razie wszystko jest strasznie niebieskie - muszę pokombinować z ustawieniami lampy (i nauczyć się fotografować) - ale coś tam widać.

Nie wiem czy to zasługa wina, ale jestem z tej konstrukcji całkiem zadowolony. Jest w miarę 'lekka', bardzo stabilna, oferuje sporo kryjówek zwierzakom i miejsca na rozmieszczenie korali. Wygląda z obu stron nie najgorzej (z trzeciej średnio, co nie jest najgorszym wynikiem, więc też się liczy), no i pozostało sporo czystego dna, na czym mi mocno zależało.

W każdym razie czekam na opinie/krytykę/sugestie/pomysły/porady...

Oprócz skały do baniaka trafiło 100ml bakterii Cycle i kawałek gąbki zasiedlonej przez prastarą florę bakteryjną prosto z SUMPa Brunona (dzięki za porady i za bakterie :) - ciekawe, czy jak teraz mam takie same bakterie, to będę tez miał taki piękny zbiornik? :))

Aha... zapomniałbym... Ponieważ moja Kobieta nie mogła się doczekać, kiedy akwarium dojrzeje aby kupić mi Złotą Rybkę, kupiła mi w tymczasowym zastępstwie... Złotą Kaczkę.

4406-tn_38.jpg


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super relacja, wszystko pieknie wyglada:) i najwazniejsze ze tobie sie podoba i zona zadowolona. Prawdziwe oceanarium

Ja pokusilbym sie jeszcze o jedno wino:D i sprobowal ulozyc skale w ksztalcie plaskiej wyspy, ksztalt jakas niesymetryna podkowa, luk. w jedym z rogow jakis male oderanie w postaci jednego lub dwoch kawalkow sakly. Cos plaskiego ale ciekawego na srodku Ale to tylko indywidualna sprawa gustu.

Skale i tak bedziesz jeszcze przekladal nie raz:D

Jak wygalad sytuacja z parowaniem wody?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Jak na razie to się dobrze zapowiada trochę zawierucghy w sumpie ale najważniejsze że działa

a co do skały to znając życie pewnie jeszcze z kilka razy ją poprzestawiasz. :)

pozdrawiam poznaniaka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc faktycznie skałę poprzestawiałem.

Jak tylko wróciłem z pracy, to zakasałem rękawy i spędziłem bite 4 godziny po łokcie w słonej wodzie. Skóra o dziwo jeszcze nie zeszła. Tym razem bez wina (jeszcze bez, bo na wszelki wypadek zostało zakupione).

Efekt jest taki:

Punkt widokowy nr 1.

4406-tn_39.jpg

Punkt widokowy nr 2.

4406-tn_40.jpg

Przetestowałem chyba wszystkie konfiguracje i myślę, że wycisnąłem ze skałek ile się dało. Akwa jest jednak trochę za małe (albo skałki za duże), żeby zrobić łuk czy podkowę. Znaczy można, tylko wtedy sporo powierzchni z tyłu byłoby niewykorzystane, no i głębia mniejsza.

W każdym razie jestem już prawie (na 92,5%) pewny, że tak zostanie. Na wszelki wypadek z wsypywaniem piachu wstrzymam się jednak jeszcze z dzień lub dwa - na wypadek gdyby jednak naszła mnie ochota na dalsze odmaczanie odcisków.

spajdi & thomash666

Kaczucha faktycznie jest niezła. I nawet całkiem użyteczna się okazała, bo pomaga mocno przy ustawianiu pomp cyrkulacyjnych. A do tego jak temperatura wody przekroczy 25 stopni to jej brzuch robi się czerwony (nie sprawdzałem jaki się robi przy wyższej).

Grzegorz Dyzma

Pierwszego dnia wyparowało jakieś 5 litrów. Teraz około 2-3 litry dziennie.


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 2 - 05.02.2010

Na razie nic się nie dzieje - no może tylko tyle, że ze skały wylazł jakiś malutki biały robaczek - ale za to nastała błoga cisza.

Dziś dojechał wąż Royal Exclusiv i po wmontowaniu go w miejsce Neptuna oraz kilku manewrach pompą zrobiło się jakoś tak inaczej... nawet trochę dziwnie.

Chyba mi brakuje tego buczenia. Na szczęście wentylator lampy szumi jak szumiał, a pompy cyrkulacyjne wciąż lekko terkoczą, więc chyba jakoś zasnę. :)


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amnor dodam tylko, że w fazie dojrzewania proponuję przedmuchiwać skały pompą i "mieszać" nimi pod wodą i często przestawiać to wydmuchasz z nich cały detrytus i inne śmiecie i zbierzesz z dna przy podmianie :) :) No i teraz masz idealny czas na zabawy z ustawianiem skały.

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 3 - 06.02.2010

Po wielu godzinach odmaczania rąk, doszedłem do wniosku, że i tak nigdy nie osiągnę ideału, więc może lepiej żeby zostało tak jak jest.

Prawda jest taka, że każde kolejne ułożenie skały było gorsze od poprzedniego. W związku z tym postanowiłem skończyć tą (coraz bardziej frustrującą) zabawę, zanim do końca zetrą mi się linie papilarne. Choć i tak przez najbliższe kilka dni będę doskonałym kandydatem do udziału w jakimś 'skoku stulecia' :).

Zresztą nie miałem zbyt wielkiego pola manewru, bo z 10 kawałków skały tylko 4 były na tyle płaskie, żeby mogły stanowić solidną podstawę konstrukcji, czyli do zabawy pozostało mi zaledwie 6 'klocków' (i to bynajmniej nie w systemie LEGO, gdzie każdy element pasuje do dowolnego innego :)).

Wprowadziłem niewielkie poprawki w ustawieniu, tak aby konstrukcja wyglądała jak najbardziej naturalnie, zagospodarowałem cząstki z jedenastego, potłuczonego, kawałka i ostatecznie powstało takie coś:

4406-tn_41.jpg

4406-tn_42.jpg

4406-tn_43.jpg

4406-tn_44.jpg

4406-tn_45.jpg

I jeszcze przy świetle dziennym:

4406-tn_46.jpg

W sumie jestem z tej konstrukcji bardzo zadowolony. Zdjęcia tego nie oddają, ale z każdej strony wygląda ciekawie, a do tego zostało sporo dna i jest efekt fajnej głębi :).

Pod skałą leży trochę gruzu, bo nie chciało mi się na razie sprzątać. Poczekam z tym do jutra, a w między czasie przedmucham skały jeszcze ze dwa razy pompą i wtedy za jednym zamachem zbiorę cały syf. Skała jest czyściutka i bardzo dobrze odgazowana (miesiąc stała w zbiorniku), więc nie oddaje wiele detrytusu. Dlatego też zdecydowałem, że po odessaniu tego co wypadnie z niej do jutra wsypię piach. Niech sobie dojrzewa razem ze skałą.


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja do kaczuszki proponowałbym dokupić jeszcze brata bliźniaka:clowning

A akwarium ciekawie się zapowiada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 5 - 08.02.2010

Wczoraj miało miejsce zasypywanie dna piachem.

Ale zanim do tego doszło wpadłem w niemałą panikę, bo podczas przedmuchiwania skał wypatrzyłem na dnie pod nimi kilka 'pęknięć' w szkle :).

Zauważyłem je tylko dlatego, że patrzyłem pod kątem i dostrzegłem świecące kreski, wywołane przez spolaryzowane światło. Byłem przekonany, że to pęknięcia i prawie zabrałem się za wyjmowanie skał i wypompowywanie wody. Na szczęście opamiętałem się w ostatniej chwili, wykonałem dwa telefony awaryjne, poprzeglądałem forum i dowiedziałem się, że to nie pęknięcia, tylko rysy, że to normalne i że nie zagrażają one szczelności zbiornika. Panika minęła, ale serducho waliło jeszcze przez jakiś czas jak po 5 Red Bull'ach z wódką :).

Do sypania piachu użyłem rury PCV o średnicy 110mm, w nadziei, że pozwoli to uniknąć zmącenia wody. Nadzieja okazała się płonna i już po pierwszym kilogramie w akwarium zrobiło się mleko. Następne 26kg było sypane w ciemno, ale o dziwo wyszło nie najgorzej - zasypałem jedynie 2 skały.

Przez noc mleko zostało pięknie odfiltrowane i rano woda znów była klarowna jak kryształ, czego nie można było powiedzieć o filtrach mechanicznych. Skarpetę i gąbki musiałem prać dwa razy a w kubku odpieniacza było tyle mułu, że sam nie wiem jak on jeszcze działał.

W każdym razie sytuacja już opanowana i akwarium wygląda tak:

4406-tn_47.jpg

4406-tn_48.jpg

4406-tn_49.jpg

4406-tn_50.jpg

4406-tn_51.jpg

Kolory na zdjęciach są różne, bo bawiłem się ustawieniami lampy. Światła białego nie ruszałem (cały czas mam na 100%), za to aktyniczne/UV sprawdziłem w zakresie od 0-100%, czyli przetestowałem temperatury od 12.000K do 16.000K.

Według mnie akwarium najlepiej wygląda pod oświetleniem o barwie 15.000K (100% i 75%) - zdjęcie nr 1 (choć mój aparat i tak tego nie oddaje, ale planuję zakup nowego i mam nadzieję, że foty będą lepsze).

Mam też trochę problem z ustawieniem cyrkulacji tak żeby nie przekopywała mi dna. Okazało się, że jest bardzo mocna (w sumie nic dziwnego, bo to około 12.000-13.000 l/h) i przez kilka godzin potrafi wyrzeźbić w dnie krajobrazy jak z Kolorado. Albo i lepsze, bo wielkich kanionów robi kilka :). Ale pracuję nad tym i już jest trochę lepiej.

Myślałem o dołożeniu jeszcze jednej pompy - TUNZE 6025 - usytuowanej w tylnym narożniku, dość nisko i skierowanej do góry, aby 1) kierowała farfocle z dna do komina i 2) powodowała cyrkulację za skałami. Ale teraz już sam nie jestem pewien czy to dobry pomysł. Chyba skończy się na tym, że będę ja używał od czasu do czasu do przedmuchania skał.

Parametrów wody jeszcze nie mierzę, bo chyba nie ma to na razie sensu. Dam jej z tydzień lub dwa.

Czekam za to na pierwsze plagi :). A jeszcze bardziej czekam na moment, kiedy się z nimi uporam i będę mógł zacząć wpuszczać pierwsze stwory :).

PITER 1

Nie, nie... Dziękuję.

Wtedy dla jednego musiałbym wprowadzić Vodka Method, a drugi cały czas knułby intrygi jakby tu przejąć władze absolutną nad akwarium. Ryby musiałyby nosić moherowe berety, a koralowce nie mogłyby być wyższe niż 4,5cm... :)


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie w tytke :kapelusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amnor w "tym" wieku red bulle z wodka moga naprawde zaszkodzic :)

Super sie czyta taki dzien po dniu, krok po kroku rozwoj zbiornika, powodzenia w dalszej "walce".


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam małą uwagę praktyczną... Co do rewizji w kominie, to lepiej jest jak jest ścięta końcówka pod kątem 45st, lepiej woda wpada nie ma bąblowania i więcej na wypadek W jest w stanie przyjąć wody :)


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pol & danp

Cieszę się, że się podoba :D.

Będę się dalej starał i opisywał moją 'walkę'. Choć teraz zapewne przyjdzie czas na pierwsze wpadki :D

A o tym, że Red Bull z wódką szkodzi w moim wieku, już się przekonałem. Dlatego teraz pijam wódkę z Red Bull'em :)

jacekkudla

Dzięki za radę :D.

Ja ściąłem moją rewizję pod kątem, tak na oko, 15-30st. Wystarczy? Czy poprawić na 45st?

Działa dość dobrze. Woda spływa po jednej ściance i jest cichutko. Ale przyznam, że nie sprawdzałem jeszcze co się stanie, jak zatka się spływ. Dzisiaj zrobię test.


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 9 - 12.02.2010

Jako że minęło 9 dni od włożenia skały i 5 dni od wsypania piasku, zrobiłem pierwsze testy.

Wyniki mnie zaskoczyły, więc zrobiłem ponownie. Jeszcze bardziej mnie zaskoczyło, że za drugim razem wyszło tak samo.

Oznacza to że prawdopodobnie jestem daltonistą, bo jakoś trudno mi uwierzyć w uzyskane wartości.

PH - 7,7 (lub pomiędzy 7,7 a 8,0)

KH - 9 (lub 9,3 - zależy czy chodziło o kolor ciemno-różowy, czy jasno-różowy)

NH4 - 0,25

NO2 - 0,01 (w porywach do 0,025)

NO3 - 2 (w porywach do 5)

Wszystkie testy Salifert. Dziwnie niskie to NO3...

Ponadto zasolenie wynosi 1,024 przy temperaturze 24,4st.

Dodam, że codziennie wieczorem wlewam 100ml CYCLE. Odpieniacz pracuje cały czas, jest ustawiony na mokrą pianę (dziś przestawię na suchą) i wylewam codziennie od 1/2 do 3/4 kubka przejrzystej, lekko żółtawej i lekko śmierdzącej cieczy.

Piasek czyściutki, szyby czyściutkie, woda przejrzysta, glonów niewiele - kilka malutkich kępek zielonych ździebełek, kilka ździebełek purpurowych, kilka włochatych, purpurowych mini-łatek (ok. 1mm średnicy) i trochę brązowych włosków.

Sam nie wiem czy dojrzewanie się już zaczęło, jeszcze się nie zaczęło, czy też już się skończyło. :)_o

Co do planów na najbliższe dni, to dziś mam zamiar wypełnić filtr wkładami - 250ml PURIGENu oraz 200ml ROWA phos.

Planuję też wzmocnić konstrukcję skał w newralgicznych punktach odrobiną Reef Bond'u, jako że w przyszłym tygodniu w baniaku wylądują skazańcy. Będą to dwa kraby fioletowe, delegowane w ramach resocjalizacji do pracy przymusowej przy usuwaniu glonów. Obecnie, za wykroczenia popełnione w zbiorniku głównym, przebywają one na zesłaniu w SUMPie znajomego i dopóki nie pojawi się u mnie jakieś życie, będą zarabiały na piwo dla niego.

Ponadto, w zbiorniku na autouzupełnienie z wodą RO, zamontowałem dodatkową pompkę Maxi-Jet 250 dla wymuszenia cyrkulacji i włożyłem dwa woreczki na wkłady filtracyjne wypełnione żywicą MB20. Chłopski rozum podpowiada, że zapobiegnie to psuciu się wody.


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.