Skocz do zawartości
wojtek2000

niski magnez i wapń

Rekomendowane odpowiedzi

witam, mam problem z w/w parametrami, wiem że powinny być wyższe a ja mam mg 1150, a ca 350.

mam akw. 300 litrów, podmiany co 14 dni ogólne parametry ok. dołączyłem pompę dozującą i stosuję balling

a. Po 20 ml na dobę, zauważyłem że magnez i wapń mam za niski i zwiększyłem do 26 ml , KH skoczyło z 9 do 10, a wapn z magnezem nic. słyszałem że nie należy dozowć w nierównych dawkach choć kusi mnie zmniejszyć bufor do 20 a podniesć wapń z magnezem i sól bez soli do 30 . czy to rozsądne? czy zostawic jak było tzn. po 20 ml na dobę i dokupić magnez i wapń i trochę wzbogacić parametry? w akwarium mam 50 kg skały sporo miękasów i lsp-sów, czyżby aż tak wciągały? akw ma 7 miesięcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sciagnij sobie kalkulator i bedziesz wiedzial czego ile lac

http://www.mathgame.de/RiffACalc.htm


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wojtek.

najpierw powinienes powoli wyciagnac wszystkie interesujace Cie parametry a dopiero pozniej ustalic dawki.

Jak na akwarium z SPS-ami dozujesz w tej chwili b. malo...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej Stani.

czyli robimy tak że wyłączam na tydzień Ballinga kupuję butle 500 ml Kenta Magnezu i drugą Wapnia i podciągam do góry, czy tak? Ile byś sugierował póżniej na dobę Ballinga?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak Stani mówi też to przerabiałem


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nic dodatkowego nie kupowal, tylko codziennie chlupnal z tych przygotowanych plynow do Ballinga jakas ilosc, zeby testy pokazywaly wzrost.

Mysle, ze przy duzej ilosci korali bedziesz kiedys dozowal ok. 100 ml/dziennie Ca i kH. Mg pewnie z 25.

Gdy podbijesz ilosc zwiazkow do wymaganej wielkosci to zaczniesz Ballinga, testujac wode co np: 3 dni i sie z czasem zorientujesz jakie duze jest zuzycie i sobie spokojnie ustalisz dawki (to potrwa z miesiac). Pozniej warto co tydzien sprawdzic testami wode i wprowadzac korekty.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baling składa sie z części Cacl2 i NaHCO3

Jak widzisz tylko pierwszy składnik czyli CaCl2 ma jakikolwiek związek z Ca - czyli z wapniem. Oznacza to, że w przypadku gdy chcemy podbić wapń(Ca) trzeba dozować WIECEJ CaCl2

Ten drugi składnik służy do podbicia twardości węglanowej kH (HCO3)

Reasumujac: jak masz mało "wapnia" a normalne kH to dajesz wiecej CaCl2 niż NaHCO3

BTW: To NaHCO3, daje jony HCO3 zarówno dla Ca++ jak i Mg++, dlatego zwykle jak ktoś ma "pelnego Balinga z magnezem " musi lać wiecej NaHCO3 by utrzymać kH.

To co ma powstać CaCO3, czyli weglan wapnia, z którego właśnie zgłównie budowany jest szkielet koralowców czy plecha glonów wapiennych.

np TurboCalcium Kenta to dokładnie CaCl2


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odświeżę temat, mam niskie ca i mg i chciałbym wiedzieć jakie preparaty polecacie do podbicia tych związków.

Akwa 42l, chodzi odpieniacz i przy stosowaniu reef crystal IO co około 2 tyg nie widać zmian. Nic innego nie leje poza pokarmem


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dejvix, a czytasz w ogole cokolwiek na forum?

Pytasz o podstawy ktore morszczak - przyszly morszczak powinien przeczytac za nim uruchomi akwarium.

Wyslil sie chociaz minimalnie i przeczytaj cokolwiek.

http://nano-reef.pl/forum/48-chemia/

Zacznij tutaj:

http://nano-reef.pl/...um-prezentacja/

A tu masz odpowiedz:

http://nano-reef.pl/topic/4205-faq-czyli-co-powiniennes-wiedziec-na-pocztatku/

A jak cokolwiek bedziesz wiedzial to pytaj...

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takim litrażu zmieniłbym sól na bogatszą (Preis, Kent, RC) i częściej podmieniał.

przy stosowaniu reef crystal IO

Nie ma czegoś takiego, jest albo Reef Crystal, albo Instant Ocean. Której używasz?

Edytowane przez kapuhy (wyświetl historię edycji)

ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

śledziku oczywiście że czytam a pytanie dotyczy preparatów których jest na rynku sporo i chciałbym wiedzieć które wg was są odpowiednie a może i uzywane w tak małym litrażu. Nie musisz od razu z grubej rury. Akwarium prowadze od marca i poza tymi parametrami nie ma sie do czego przyczepic

kapuhy zmieniłem Io na reef crystals (ta sama firma stąd ta pomyłka:)) czesciej tez robilem i niewiele pomoglo. Moze w dluzszym okresie czasu w koncu skoczy do odpowiedniego poziomu ale skały jak sa białe tak są

Edytowane przez Dejvix (wyświetl historię edycji)

Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmierz parametry w świeżej solance i w baniaku, zrób kilka większych podmian i będziesz wiedział, czy taki sposób dostarczania pierwiastków wystarczy. Możesz też podnieść zasolenie (jeśli jest niskie) do 1.024-1.025. Jeżeli przy częstszych i większych podmiankach nadal pierwiastków będzie mało, to zostaje balling (najtańsza metoda) lub firmowe preparaty.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dejvix napisz jeszcze czym mierzysz - może jest błąd pomiarowy jeżeli robisz podmiany a parametry się nie zmieniają.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystkie testy saliferta a zasolenie 1.026 Moze przy stosowaniu czestych podmian całkowicie odłączyć odpieniek. Chodzi ze wzgledu na obsade rybną a niepotrzebnie wywala po podmianie inne związki

Stosowaliscie moze Aquarium Systems Calcium Chloride 250 ml lub

Kent Tech M Magnesium 250 ml

Edytowane przez Dejvix (wyświetl historię edycji)

Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.