Skocz do zawartości
Gość DarekB30

500 litrów słonej wody - czyli moja przygoda z morszczyzną

Rekomendowane odpowiedzi

No dobra kilka słów co by wątek pozostał dla potomności i żeby nie było że się nudzę ;-) 

Na TOTM-a nie mam aspiracji ale lubię jak akwarium wygląda tak jak ja chcę więc postanowiłem się trochę nim zająć szczególnie że ostatnio żyło samo sobie ze względu na brak czasu a ponieważ do akwarium trafiło sporo szczepek ( góra jest już prawie obsadzone poza dosłownie kilkoma szczepkami no i  brakuje mi tylko cukiereczków na dno scolimie, tridacny i inne LPS-y ) . Z ryb brakuje mi już tylko dosłownie kilku szt. do obsady którą zaplanowałem, część dojedzie w przyszłym tygodniu jak SEB w końcu je połapie :P

po kolei więc:

Akwarium będzie prowadzone jak już wcześniej pisałem tylko na produktach Tropic Marine , taki wybór zaufałem firmie z doświadczeniem co by dużo nie mówić.

Planując akwarium miałem plany na uruchomienie na produktach firmy Aquaforest ale poddałem się, nie znam tej firmy a wszelkie moje próby zapytań o wytłumaczenie co, jak i  z czym kończyły się odsyłaniem na stronę sklepu do poradnika lub próbą sprzedaży produktów więc poprostu odpuściłem sobie tę firmę.

teraz o samym akwarium a właściwie jego parametrach:

Akwarium prowadzone na Soli  Tropic Marin® SYN-BIOTIC  z ballingiem również Tropic Marin Balling Set 

Parametry

Temperatura 25 stopni Celsjusza 
Zasolenie 1.023
KH - 8.9 ( było 10.5) powoli idzie w dół dojdę do 7-7,5 i tak zostawię 
Mg - 1200 
Ca - 410

NO3 - 0 (według Saliferta)

PO4 - 0 (według Saliferta)

i tu mam właśnie problem bo z tego co czytam i rozmawiam z innymi akwarystami mimo wszystko te dwie wartości powinny być minimalnie wykrywalne

W akwarium niby wszystko jest ok ale mam wrażenie że brakuje tej wisienki na torcie więc postanowiłem pójść krok dalej i uzupełnić parametry o pierwiastki takie jak Brom, fluor, jod, lit, wanad, molibden, selen, bar, bor, chrom, kobalt, żelazo, miedź, mangan, nikiel, stront i cynk,

dla czytających wiem że wygląda jak wypis z tablicy Mendelejewa ale to tylko wypis ze strony TM co znajduje się w ich preparatach "Tropic Marin Pro-coral A- elements" i " Tropic Marin Pro-coral K+ elements" nie będę tego wlewał jak popadnie ;-) tylko zgodnie z zaleceniami producenta zaczynając od połowy sugerowanej dawki.

20170323_195106.jpg

 

Postanowiłem również wzmocnić karmienie korali żeby nie liczyły na ochłapy z tego co dostają ryby tylko żeby miały własne menu ;-)

w tym celu użyłem kilku pokarmów takich jak :

Tropic Marin Pro-coral Zooton, Tropic Marin Pro-Coral Phyton, Tropic Marin Pro-Coral Reef Snow, Tropic Marin Pro-Coral Organic, Tropic Marin NP Bacto Balance z których przygotowałem mieszankę w proporcjach 5gr+5gr+20gr+20gr+100ml (wartości podałem według kolejności) wszystko wymieszałem i zalałem 2 litrami RO robiąc sobie pokarm w płynie do dozowania poprzez pompę dozującą, całość wymieszałem i wlałem do Lampki :D (pomysłowa rzecz ma wbudowaną pompkę napowietrzającą dzięki czemu pokarm jest cały czas w ruchu i nie osiada na dnie a w trakcie dozowania jest podawana zawiesina) Ustawiłem na początek dawkę 200ml na dobę z początkiem dozowania po zgaszeniu oświetlenia co godzinę po 50 ml, ciekaw jestem jak korale zareagują na stały dopływ jedzonka tylko dla nich :D a ryby dostaną na deser  Tropic Marin O-megavital 

 

20170323_180552.jpg

20170323_184818.jpg

 

i na koniec podnoszenie NO3 i PO4 - użyję preparatu Tropic Marin Plus-NP do wyrównania i utrzymania proporcji.

20170323_195204.jpg

20170323_112557.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chemikiem zostaniesz :)

i to niby ja mam metodę dla emerytów ? :D


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, dzym napisał:

Chemikiem zostaniesz :)

i to niby ja mam metodę dla emerytów ? :D

Ty masz niebieskie magiczne buteleczki a ja będę miał białe :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek ... a czy dozujesz elimi-NP i nitri-biotic?

Czy podlewasz bakterie TM jakimś dodatkowym węglem?

Czy stosujesz nadal BRB od FM?

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, R.I.P napisał:

Darek ... a czy dozujesz elimi-NP i nitri-biotic?

Czy podlewasz bakterie TM jakimś dodatkowym węglem?

Czy stosujesz nadal BRB od FM?

PK

Elimi-NP i Nitri-Biotic -  nie dozuję jak na razie

Czy podlewasz bakterie TM jakimś dodatkowym węglem - tak, C2H5OH - w tej chwili Żubr:D 

Czy stosujesz nadal BRB od FM - w tej chwili już nie, ostatnią porcję podałem miesiąc temu jak zrobiłem większą podmianę wody na Soli TM, ale "kulki" nadal widuję w sumpie, jeszcze wszystkie się nie rozpuściły, póki co czekam i obserwuję jak przestanę widywać kulki w sumpie zacznę dozowanie Tropic Marin Nitribiotic

Edytowane przez DarekB30 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... polecam ci Darek te bakterie bo działają superowo.

Pomimo stosowania  BRB ( do skończenia opakowania )  i elimi-np również podaję c2h5oh i parametry wyzerowane. Musze paprać wodę.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też podałem już ostatnią dawkę BRB ale widzę że kulki są jeszcze w sumpie dlatego wstrzymuje się jeszcze z dodawaniem Tropic Marin Nitribiotic

Dariusz Barcikowski

wysłane via Tapatalk Samsung Galaxy S7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlugo się nie udzielałem na forum...   przypadkiem zaglądam i widzę wielki powrót.... Gratuluję akwa Darku. Dobrze że bliżej mieszkasz....pamiętam swoją wycieczkę do Ciebie...oj sporo było kilometrów 8-)


Panelowe 148 l. (82/47/47 - 15cm panel boczny). Miniflotor AM, Tunze 6025 w obieg, Koralia 4 cyrkulacja. 6x 24W T5 ATI w obudowie DIY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dlugo się nie udzielałem na forum...   przypadkiem zaglądam i widzę wielki powrót.... Gratuluję akwa Darku. Dobrze że bliżej mieszkasz....pamiętam swoją wycieczkę do Ciebie...oj sporo było kilometrów 8-)


Zapraszam. Powspominamy stare czasy przy kawie ;-)

Dariusz Barcikowski

wysłane via Tapatalk Samsung Galaxy S7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy robię sumiennie codziennie 

Temperatura 25 stopni Celsjusza 
Zasolenie 1.023
KH - 8.1 
Mg - 1170 
Ca - 400

NO3 - 0 (w dalszym ciągu według Saliferta)

PO4 - 0 (w dalszym ciągu według Saliferta)

Mg, tu widzę że konsumpcja dobowa jest większa niż zakładałem, ma ktoś pomysł dlaczego Mg tak szybko schodzi w ciągu doby ?

podaję 150 ml na dobę, po podaniu jest 1230-1260, następnego dnia przed podaniem już 1170-1200

Ca - schodzi równomiernie - podaję 150 ml i trzyma się w zakresie 400-410

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Codziennie ? Jakie, dlaczego

U mnie Mg było niskie kiedy zaobserwowałem 2 zjawiska:

1. namnożyła się valonia; prawdopodobnie lubi Mg

2. test Saliferta kłamał ze Ca =400, na innym tescie było ok. 370. Podniosłem na ballingu (mam razem roztwór CAi Mg) do Ca 440 i Mg wszedł na poziom 1230/1260. Wtedy równiez nagle zaczeły się pojawiać wieksze płatki glonów wapiennych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Arturro napisał:

Codziennie ? Jakie, dlaczego

U mnie Mg było niskie kiedy zaobserwowałem 2 zjawiska:

1. namnożyła się valonia; prawdopodobnie lubi Mg

2. test Saliferta kłamał ze Ca =400, na innym tescie było ok. 370. Podniosłem na ballingu (mam razem roztwór CAi Mg) do Ca 440 i Mg wszedł na poziom 1230/1260. Wtedy równiez nagle zaczeły się pojawiać wieksze płatki glonów wapiennych.

codziennie robię tylko te podstawowe testy Kh, Ca Mg żeby określić dobowe zapotrzebowanie i ustawić dawkę ballinga

w ostatnich 2 tygodniach dołożyłem dużą ilość szczepek, a niektóre to już naprawdę duże korale dlatego zapotrzebowanie wzrosło gwałtownie

co do Mg - sprawdzałem inny testem innej firmy pokazał podobnie. Poobserwuję jeszcze przez tydzień lub dwa zobaczymy w którym kierunku będzie to szło 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

5 minut temu, Przemek79 napisał:

Darku skoro są nowe szczepki to wrzuć proszę aktualne zdjęcie do podziwiania. ja już odliczam dni do szkiełka i soli :D

Przemek 

nie mam w domu porządnego aparatu a telefonem wychodzą żałośnie :-( ,  muszę kogoś poprosić żeby zrobił zdjęcia akwarium takie z prawdziwego zdarzenia 

 

 

Jak by nie kombinować z ustawieniami to zdjęcie nie oddaje prawdziwego wyglądu :-(

20170325_141520.thumb.jpg.2782d13c112f18

Dariusz Barcikowski

wysłane via Tapatalk Samsung Galaxy S7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś mnie pytał ostatnio o piasek którego używam, tak wygląda z bliska 

20170218_094240 (1).jpg

20170218_094220.jpg

20170218_094232.jpg

 

 

od tygodnia podaję suplementy TM, pierwiastki, jedzenie i podnoszę NO3.

Po zwierzakach w akwarium jeszcze nie widać spektakularnych efektów za to w szafce już widać.

nic więcej na razie nie zmieniałem oprócz zmiany pokarmów i syplementacji, za to odpieniacz chyba czuje zmiany, zarówno po zachowaniu jak i po zapachu z szafki.

Pachnie morzem jak to mówią domownicy ;-) 

20170328_053446.jpg

 

Edytowane przez DarekB30 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast zdjęć jest ciąg różnych znaków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, maciej01 napisał:

Zamiast zdjęć jest ciąg różnych znaków.

poprawiłem, powinno być już dobrze 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Się kichnęło odpieniaczowi :)

Fajna granulacja piachu.1-2 mm?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Alfik1980 napisał:

Się kichnęło odpieniaczowi :)

Fajna granulacja piachu.1-2 mm?

blisko ;-) 

1-1,5 mm

ReeFlowers Pearl White Sand

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za piach jest?

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to mówił Osioł ze Shreka: podoba mi się ten piach, to jest bardzo ładny piach.

 

Dzięki. Zapisałem sobie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najladniejsze jest to stado chromisów u Ciebie.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.