Skocz do zawartości
Gość DarekB30

500 litrów słonej wody - czyli moja przygoda z morszczyzną

Rekomendowane odpowiedzi

Darek, wiesz Ty, wiem już Ja, to nie chodzi o to czy używamy produktów AF, TM czy ABC ;),  tylko doświadczenie akwarysty i wiedza na temat stosowanej linii, poznanie dobrych i słabszych stron. Ale zmienić i uczyć się nowego gdy korale w środku ..grubo. 

Dużo ryboli, oglądając film przyjemność oglądania, tyle się dzieje. Będziesz dźwigać z nimi parametry czy na luzie obsada mieszana ?

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, R@F@L napisał:

Próbowałem przez ostatni rok na tym akwarium różne preparaty z różnym skutkiem aż osiągnąłem zadowalający mnie efekt .

Zmiana sposobu prowadzenia akwarium i wybór produktów Aquaforest ma jeden cel... poprawić kondycję akwarium do poziomu dużo wyższego niż mam obecnie.

Czyli Darku zadowalający efekt nie jest taki efektywny??

Rafał

może nie do końca tak, akwarium w obecnej  chwili bardzo mi się podoba ale zawsze może być przecież lepiej.

Czytam od samego początku wątek Grześka bardzo fajnie i w miarę dokładnie opisuje swoje akwarium które prowadzi od początku tylko na produktach Aquaforest,

stukneły już 2 lata i widać efekty wiec myślę ze warto iść sprawdzoną drogą zamiast błądzić szukając własnej.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tej chorobie trzeba pamiętać ze każdy zbiornik jest inny u jednego cos działa u innego nie ;)ale twoja decyzja.


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Arturro napisał:

Darek, wiesz Ty, wiem już Ja, to nie chodzi o to czy używamy produktów AF, TM czy ABC ;),  tylko doświadczenie akwarysty i wiedza na temat stosowanej linii, poznanie dobrych i słabszych stron. Ale zmienić i uczyć się nowego gdy korale w środku ..grubo. 

Dużo ryboli, oglądając film przyjemność oglądania, tyle się dzieje. Będziesz dźwigać z nimi parametry czy na luzie obsada mieszana ?

 

 

 

Wiem że wybór producenta to połowa sukcesu, miałem plan od samego początku założyć i prowadzić to akwarium na produktach Aquaforest ale niestety nie wystartowało z dwóch powodów, po pierwsze ja miałem dłuższą przerwę od akwarystyki i nie ukrywam że zatrzymałem się na produktach AF z 2011 roku a po drugie ciężko było się czegokolwiek sensownego dowiedzieć a moje pytania o produkty odbijały się pustym echem więc odpuściłem . Tym sposobem miałem rok na poznanie własnego akwarium i poznanie produktów AF może nie w praktyce ale mi wystarczy za przykład Grześka opisy zbiornika. 

 

6 minut temu, R@F@L napisał:

Przy tej chorobie trzeba pamiętać ze każdy zbiornik jest inny u jednego cos działa u innego nie ;)ale twoja decyzja.

Zdaję sobie z tego sprawę ze każde akwarium jest inne,  

pewnie inaczej by wyglądała sytuacja gdybym miał świeże dojrzewające akwarium zawsze bym się zastanawiał czy i jaki wpływ na akwarium będzie miała taka zmiana

a w tym momencie myślę że będzie mi dużo łatwiej bo po prostu akwarium praktycznie od razu zareaguje i pokaże czy idę we właściwym kierunku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Bez przesady heh będzie ładniejsze ;) tylko jak już będziesz używać AF to z głową a nie cała paleta wszystkich produktów na raz ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, fresz33 napisał:

Bez przesady heh będzie ładniejsze ;) tylko jak już będziesz używać AF to z głową a nie cała paleta wszystkich produktów na raz ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

@fresz33 w poradniku przy metodzie probiotycznej lista produktów jest długa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Wybrałeś metodę probiotyczną? A nie myślałeś o zwykłej na reef salt?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, laszek napisał:

Wybrałeś metodę probiotyczną? A nie myślałeś o zwykłej na reef salt?

@laszek  - a można można te sole stosować zamiennie w tej metodzie ?

staram się "poglądać" akwarium Grześka, Ty byłeś i widziałeś jak wygląda a ja dopiero się wybieram do Grześka podziwiać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Tak. Dlatego przechodze na AF całkowicie. Te prwparaty, które mi zostały zużyję bo szkoda.minwyrzucać pieniędzy skoro zapłaciłem. Wahałem sie między solami jak kupowałem. Ale zdecydowałem reef salt bo mam niewykrywalne nutrienty. A bakterie które stosuję narazie watrzymałem dozowanie. Preparaty do ballinga, węgiel i część innych rzeczy które zakupuje sukcesywnie po wyczerpaniu wcześniejszych. 

A Grześka akwa jedno i drugie bajeczne. Aczkolwiek te z lpsami piękne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, laszek napisał:

Tak. Dlatego przechodze na AF całkowicie. Te prwparaty, które mi zostały zużyję bo szkoda.minwyrzucać pieniędzy skoro zapłaciłem. Wahałem sie między solami jak kupowałem. Ale zdecydowałem reef salt bo mam niewykrywalne nutrienty. A bakterie które stosuję narazie watrzymałem dozowanie. Preparaty do ballinga, węgiel i część innych rzeczy które zakupuje sukcesywnie po wyczerpaniu wcześniejszych. 

A Grześka akwa jedno i drugie bajeczne. Aczkolwiek te z lpsami piękne :)

mi również kończą się zapasy soli i suplementów więc stanąłem przed wyborem i podjęciem decyzji w jakim kierunku iść dalej,

na razie siedzę i robię właśnie listę zakupów do tej metody, mam nadzieję że starczy mi wypłaty :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, maskonur napisał:

A takie ładne akwarium było.... szkoda

 

Mam wrażenie, że gdyby zmiana nastąpiła na jakikolwiek innego producenta to sprawa nie była by taka przesądzona. Ale, że padło na AF to koniec, najlepiej akwarium od razu zlikwidować. 

Jednocześnie jak przejście się uda to wszystko zostanie zwalone na szczęście, dobrą fazę księżyca itp. 

Ja osobiście życzę powodzenia, każda taka decyzja jest ryzykowna ale wraz z doświadczeniem i rozwagą na pewno przyniesie pełny sukces. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam wrażenie, że gdyby zmiana nastąpiła na jakikolwiek innego producenta to sprawa nie była by taka przesądzona. Ale, że padło na AF to koniec, najlepiej akwarium od razu zlikwidować. 
Jednocześnie jak przejście się uda to wszystko zostanie zwalone na szczęście, dobrą fazę księżyca itp. 
Ja osobiście życzę powodzenia, każda taka decyzja jest ryzykowna ale wraz z doświadczeniem i rozwagą na pewno przyniesie pełny sukces. 
Mam nadzieję że nie będę musiał nic likwidować, podoba mi się moje akwarium.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze Darku działaj i pisz na forum co i jak robisz może kiedyś się komuś przyda takie info:)


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, R@F@L napisał:

Dobrze Darku działaj i pisz na forum co i jak robisz może kiedyś się komuś przyda takie info:)

@R@F@L

nie zamierzam wypisywać jakiś obszernych elaboratów na ten temat, 

Miałem dłuższą przerwę od akwarystyki i nie ukrywam że moja wiedza zatrzymała się  na produktach AF z 2010,

przez wielu jestem uważany za sceptyka (żeby nie użyć innego słowa :) )  jeśli chodzi o produkty AF (teraz dopiero od jakiegoś czasu się "dokształcam")

Akwarium to dla mnie tylko hobby i przyjemność a nie praca czy sposób na życie, wszystko co robię robię tylko dla siebie nie na pokaz.

Wielu ludzi się dziwi i pyta czemu wybieram  AF, moja odpowiedź jest prosta z "lenistwa" a właściwie z braku czasu na hobby,

chciałbym zwyczajnie trochę tego czasu poświęcanego na akwarium zaoszczędzić ale nie kosztem "jakości" akwarium.

Nie jestem wybitnym akwarystą, mam trochę wiedzy i doświadczenia zdobytego głównie na własnych błędach,

akwarium mam "ogarnięte" na tyle na ile potrafię i na ile pozwala mi czas czyli rodzina i praca'  ale  jak każdy z nas staram się dążyć do jak najlepszych wyników 

dlatego postanowiłem spróbować zoptymalizować prowadzenie akwarium do jednej spójnej metody aby uzyskać jeszcze lepsze wyniki ( nie mylić z obniżeniem kosztów)

Czy się uda?

tego nie wiem i nie dowiem się dopóki nie spróbuję.

Jedno wiem na pewno, dla mnie są tylko dwie możliwości:

1 możliwość - zmiana "suplementów" okaże się stosunkowo bezbolesna i wtedy myślę że za kilka miesięcy będę mógł z dumą pokazać zarośnięte koralami akwarium

2 możliwość - akwarium zareaguje źle i zaczną się problemy - wtedy wszystko wyląduje w koszu z wielkim hukiem.......nie akwarium tylko suplementy :D

trzeciej możliwości takiej jak np restart i rozpoczęcie od nowa nie przewiduję :D

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek, a tak z czystej ciekawosci, bardziej sie nastawiasz na bajeczne kolory czy super przyrosty? 

Ps. Teraz w telefonie  bede musial zmienic z "...... B30 na "....... z AF" :)

 

Edytowane przez dzym (wyświetl historię edycji)

Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, dzym napisał:

Darek, a tak z czystej ciekawosci, bardziej sie nastawiasz na bajeczne kolory czy super przyrosty? 

Ps. Teraz w telefonie  bede musial zmienic z "...... B30 na "....... z AF" :)

 

zdecydowanie super przyrosty, kolory przyjdą same, nawet lampę kupiłem jeszcze mocniejszą żeby szybko rosło :D

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem ciekaw eksperymentu.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zeby szyybko rosło to takie hqi bym tam widział 2x250+t5 z 4 sztuki był byy ogień w szopie ;d

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem coś napisać ale nie wiem co :-)
to dodam film, polecam oglądać w wysokiej rozdzielczości, 

 

 

Edytowane przez DarekB30 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Film niedostępny...

EDIT już działa.

Nie wiem czy dobrze policzyłem ale 26 ryb mi wyszło O.o

Jak wrażenia po przejściu na metodę probiotyczną? Po fimliku ciężko coś powiedzieć.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, katani napisał:

Film niedostępny...

EDIT już działa.

Nie wiem czy dobrze policzyłem ale 26 ryb mi wyszło O.o

Jak wrażenia po przejściu na metodę probiotyczną? Po fimliku ciężko coś powiedzieć.

Jeszcze nie przeszedłem, co do ryb.... hmmmm muszę policzyć bo nie pamiętam ile jest 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie film jest niedostępny :( jak to obejść?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znów nie działa... Aczkolwiek jak otwieram z hostorii to działa...

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.