Skocz do zawartości
Warszawiak

Reefmax po Warszawsku

Rekomendowane odpowiedzi

#267067 sPRYTny :

Tak jak napisał eelpe możesz wpuścić po kilku tygodniach ekipę czyszczącą, na początek jakiegoś ślimaka turbo i pomału zwiększać obsadę czyszczącą.

Jesli chodzi o slimaka to kompletnie sie nie zgodze, sa to wbrew pozorom bardzo wrazliwe stworzenia i czesto zdychaja w swierzych zbiornikach. Molinezja to wg. mnie pomysl zarowno okrutny jak i bezsensowny. Dzieki zywej skale rozpocznie sie dojrzewanie, zasiedla ja wiele organizmow ktore beda na poczatku obumierac jak i metabolizowac substancje organiczne wiec nie wiem w czym ma jeszcze pomoc ta Moliznezja.


Pozdrawiam, Piotr

Moj blog: http://www.brightsidereef.blogspot.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc tak, dzisiaj zakupiona została żywa skała oraz żywy piach (od razu tak że by nie jeździć co chwile)

Żywą skałkę poukładałem w miarę tak możliwe że by stworzyć miejsce na przyszłe koralowce i ukwiały (półki)

tak a by wyodrębnić więcej dna dla stworzeń żyjących w piasku... oraz tak a by były liczne zakamarki..

Zakupów dokonałem w acroporze, no i po raz kolejny byłem zaskoczony uprzejmością i chęcią pomocy tych ludzi a dokładniej to jednej (znanej wszystkim klientom) Pani.

Zastanawiam się czy nie przestawić pompy cyrkulacyjnej z drugiej strony.

To teraz troszkę fotek niestety mój kompakt na razie nie funkcjonuje więc fotki są robione telefonem SE K800i...

Za jakość przepraszam.

Mi ułożenie się podoba... ale czekam na cenne wskazówki...

31100357c292ddafmed.jpg

8270bef1f8b80f38med.jpg

Kiedy piach sypać??


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś zaobserwowałem już dwa stwory.. w sumie to trzy...

Pierwszy to wężowidło.. :waving

drugie zaś to ślimak... ale proszę o identyfikację... czy jest bezpieczny... jak wyłazi to ma przed sobą taką glizde... jak by jedną czułke wystającą z muszli.. muszla nawet ładna :)

d67a3147464a2577med.jpg

trzeci zaś to taki 3 milimetrowe coś przeźroczystego co bardzo szybko biega... no i nie zrobiłem fotki temu czemuś... zresztą mój aparat by nie dał rady uchwycić tego..

Proszę o poradę co z tymi gadami zrobić..

Wężowidło pewnie zostaje...

Jaką pianę powinien wyrzucać odpieniacz?? (pytam profilaktycznie...)

I jak go wyregulować??


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle mądrych ludzi tutaj i nikt nie potrafi odpowiedzieć na proste pytania??

A podobno miałem się nie bać pytać :/

Halo.... Ewry bady hołm ?????? :waving


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wężowidło i ślimaka zostaw.

Co to odpieniacza pianę wyrzuca u mnie taką:

dscn9764g.jpg

Jak nie masz jaszcze rybek to nie masz na razie co regulować, ustaw odpieniacza tak by bąbelki utrzymywały się w połowie komina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten ślimaczek wyglada mi na slimakozernego Engina mendacaria choc nie czuje sie w pelni kompetentny odroznic go od Euplica varians ktory z kolei jest reef safe. Wezowidlo zostaw.

Co do piachu sa dwie szkoly. Niektorzy czekaja az sie syf ze skaly 'wysypie'.Inni, w tym ja, uwazaja ze zywy piach pomoze zbiornikowi szybko dojrzec i nalezy wsypac go od razu.


Pozdrawiam, Piotr

Moj blog: http://www.brightsidereef.blogspot.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra... jutro go wsypie... chyba będzie lepiej..

Ten ślimaczek ma bardzo podobną budowę i skorupę do tego przyjaznego dla rafy Euplica varians którego opisujesz... Zostawię go...

Kiedy mogę wykonać pierwszy test wody??


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie !!!

Dziś przeprowadziłem testy ich wynik poniżej, dodam tylko że przeprowadzałem je zgodnie z instrukcją ze strony salifert.pl:

NO3 - 10

CA - 470

Mg - 1410 (przy zasoleniu ..023,5)

KH - 8,6

Alk - 3,09

dodam że kompletnie nie wiem jakie powinny być parametry wody,

Testy wykonałem około 4 godzin po wsypaniu żywego piachu... a o to kilka fotek tego co zastałem po wyklarowaniu się wody.

Ułożenie skały na stałe przypadło mi do gustu.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#267876 Warszawiak :

NO3 - 10

CA - 470

Mg - 1410 (przy zasoleniu ..023,5)

KH - 8,6

Alk - 3,09

dodam że kompletnie nie wiem jakie powinny być parametry wody,

w sumie to nie ma czym się chwalić .


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie jak nie masz nic ciekawego do powiedzenia to nie zaśmiecaj mi tematu...


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Parametry jak na start ok, ja bym nic nie mieszał.

Co do ustawienia skały, wydaję mi się że będzie problem z czyszczeniem bocznych szyb, bo czyścik tam nie dojdzie.

Warto więc zastanowić się czy będzie chciało Ci się czyścić miejsca gdzie skała jest przy szybie szczoteczką do zębów.

Co do zwierząt symbiotycznych mocno namawiam abyś przemyślał zestaw babka + krewetka. Raczej mniejsze babki czyli rodzaj Stenogobiops najlepiej z krewetką Alpheus randalli. Ukwiał jeżeli już raczej namawiam na niekoniecznie symbiotyczny z błazenkanmi a ciekawiej z skorupiakami np: Krewetki Periclimenes lub krabem Neopetrolisthes. Wydaje mi się to ciekawsze.

Ja jestem za ReefMaxem w którym ryby są małe i w niewielkiej ilości.

Mój idealny zestaw ryb dla lubiących zasiedzieć się przed akwarium a nie na nie zerkać to:

Stenogobiops sp (jakiekolwiek aby parka - yasha, nematodes , dreacula)

Nemateleotris sp (magnifica, decora, helfrihi)

Trimma lub Eviota 2x3 sztuki

Escenius Stigmatura

Obsada dająca pewność że cały czas mamy jakieś ryby na wierzchu a co chwilę coś nas zaskoczy dodatkowo drobne bezkręgowce będą bardziej śmiałe.

Pozdrawiam

Łukasz Kur


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź lukaszkur

Skała... podoba mi się takie ustawienie, a jeśli chodzi o czyszczenie to na bocznych szybach są tylko dwa miejsca w które czyścik mi nie wchodzi. I myślę ze do czyszczenia nie będzie to za bardzo uciążliwe.

Co do zwierzaków.. bardzo podobają mi sie "zestawy" symbiotyczne krewetka & babka tylko że Stonogobiops yasha jest na pewno nie na początek moich przygód. Ale na pewno bym się decydował na zestaw Stonogobiops nematodes & Alpheus randalli

Ogólnie też jestem za małymi rybkami.. największe jakie będą to standardowe Nemo no a skoro one będą to chciał bym też jakiegoś ukwiała najlepiej białego... widziałem kiedyś takiego białego z fioletowymi końcówkami parzydełek tylko zapomniałem jak się nazywa.

Jeśli chodzi o Neopetrolisthes... jest ładny przemyśle to... chciał bym kraba z ukwiałami mieć.. ale też nie znam jego nazwy.

Nemateleotris magnifica lub helfrichi są bardzo ładne ale na razie będę na nie tylko kasę odkładać.

Nemateleotris Decora na pewno będzie.

Rybki z rodziny Trimma nie za bardzo mi się podobają tak samo jak Eviota. Niestety za mało barwne.

Escenius Stigmatura bardzo ładna tak samo jak nie które bicolor. No właśnie tak barwnych ryb będę poszukiwał do siebie ale to jeszcze troszkę.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mam pytanie jeszcze... czy mogę wpuścić np dwa kraby pustelniki już teraz z tymi parametrami ?? A jeśli nie kraby to co??


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#267890 Warszawiak :

Dzięki za odpowiedź lukaszkur

Skała... podoba mi się takie ustawienie, a jeśli chodzi o czyszczenie to na bocznych szybach są tylko dwa miejsca w które czyścik mi nie wchodzi. I myślę ze do czyszczenia nie będzie to za bardzo uciążliwe.

Łukasz Kur ma rację ... I zdziwisz się jak szybko będzie Cię to denerwowało ... Ja niestety w dwóch miejscach mam ten problem i trzeba się gimnastykować.


300L LR:40kg LS:18kg Start 05.2010

Bubble Magus NAC6A, NJ1700, 2x JVP-102, 2x24W ATI BluePlus + 2x24W SylvaniaCoralstar + HQI

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=37879 zasypy do reaktora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem ale ta czynność mnie nie przeraza :waving: a co z krabami...??

Jeszcze jedno pytanie.... co to jest takiego pomarańczowego na fotkach?? jak jest zapalona dioda niebieska (nocna) to jest fluorescencyjne i ładnie oddaje pomarańczowy kolor...??


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Standardowo martwica totalna...


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no więc ??


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam leniuchy...

Dzisiaj moim oczom ukazał się ślimaczek.... Potrafi ktoś okreslić co to za ślimaczek i czy jest bezpieczny

??

d67a3147464a2577med.jpg


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#269239 Warszawiak :

Witam leniuchy...

.... Potrafi ktoś okreslić co to za ślimaczek i czy jest bezpieczny

??

...

dlaczego leniuchy ???

:googleye

stomatella varia - pożyteczny glonożerca :strutin


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nasunęło mi się po tym jak nie potrafił mi odpisać na moje poprzednie posty... przyjął bym nawet wypowiedź w stylu "ogarnij się" :googleye

Dziękować :strutin


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po pewnym czasie :)

Akwarium dział bez większych problemów... trochę okrzemki mnie zaatakowały.... a na nie zastosowałem produkt sery mianowicie Silicate Clear (preparat wiążący krzemiany) Radzi sobie bardzo dobrze :)

Do akwarium przyszło troszke mieszkańców:

Nemateleotris DECORA

Cryptocentrus cinctus

Alpheus randalli

Paguristes cadenati

2 ślimaki na glony

2x Amfiprion ocellaris

Euphyllia paraancora

Litophyton żółty

2x Rurówki

Rurówka ukiwałowa (chyba zrzuciła koronę, miała długą a teraz jest krótsza o jakieś 2 cm.)

Pojawił się problem z osmozą.. na wyświetlaczu pojawiło się na wylocie paskudne "1"

Co mogło paść... chyba nie membrana...

Co do tego zestawu mogę dołożyć... Chodzi mi o koralowce....

Z ryb to chciał bym jeszcze mandaryna wspaniałego i może jeszcze jakąś babkę, fotki będą później :)


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co TDS pokazuje za membraną? Bo rozumiem, że 1 masz za DI.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TDS mam podłączony tak:

IN przed DI i pokazuje 23-24 a OUT za DI i pokazuje drażniące 1.

No i jeszcze jedna opcja... odpieniacz... nie długo zagram mu długi lot przez okno... pieni.. ale tylko czasami a jak pieni to efektem pracy jest brunatna woda. O co kaman???


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile TDS pokazuje w kranówie? Bo 24 po żywicy to niepokojący wynik.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#278247 kapuhy :

A ile TDS pokazuje w kranówie? Bo 24 po żywicy to niepokojący wynik.

Ale napisał ze przed DI ma 24 a po 1 :-)


M5 - "Chcesz się ścigać, nie masz szans" - Jeremy Clarkson

akwarium 430L, sump 90L, dolewka 20L, ATI T5, NJ4500, T6065+6045, APF600, FR509, Dr Witt, ARM, Doser One, LR 73kg, LS 27 kg

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=259310

stopg.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.