Skocz do zawartości
fal

Wyciąganie kolorów korali

Rekomendowane odpowiedzi

Gość nanokaczor

@stani - podobna u mnie wygladała tak. Ta fotka była robiona w styczniu.

12633696_527741547408632_8954993036561126304_o.jpg

12604838_1188920467802179_9099928117352576938_o.jpg

Kolory korali mocno zależą od warunków w zbiorniku. Ja często mam tak że kupuję brązowego betona albo biorę jakiegoś zdechlaka i po jakimś czasie u mnie w zbiorniku robi się z niego piekny koral.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W całym tym "szczelaniu sobie w kolano" chciałbym zwrócić uwagę, że na rafie, to zgoła inaczej wygląda.

Konrad, ładnie kolorki - nikt Ci nie będzie mógł już zarzucić, że nie masz SPSów.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kolory na zdjęciu w dużej mierze zależą od tego jak kto je widzi i jak wywoła z RAW czy tam później podciągnie w Photoshopie. Nikogo nie oskarżam o złe intencje, ale nie rozumiem jak można porównywać zdjęcia robione i wywoływane przez różne osoby rożnym sprzętem w różnych warunkach oświetlenia.

Pozdrawiam, Marek.

Poza tym zanim zaczęliście przechwalać się kto ma dłuższego była to fajna merytoryczna dyskusja zahaczająca o chemię i jej wpływ na barwy. Szkoda, że poszła w złym kierunku. Ktoś mógł wyciągnąć trochę wiedzy.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A kolory na zdjęciu w dużej mierze zależą od tego jak kto je widzi i jak wywoła z RAW czy tam później podciągnie w Photoshopie. Nikogo nie oskarżam o złe intencje, ale nie rozumiem jak można porównywać zdjęcia robione i wywoływane przez różne osoby rożnym sprzętem w różnych warunkach oświetlenia.

Dokładnie to samo pomyślałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ja już nie mam sps-ów lps-ów ani żadnych innych citesowych korali. Pozbyłem sie ich. Zresztą. Wszyscy mają sps-y. Ja ich nie mam - więc czym się wyrozniam. Szczepki miekasów trudniej jest też zrobić.

Jeśli koral nie ma danej barwy to trudno ten kolor stworzyć. Mówisz o wyciąganiu kolorów za pomocą filtrów? Ja nie umiem tego zrobić. Podobno fotki można podbarwić. podobno... Nie mam nawet photoshopa ba nie mam nawet windowsa. Wystarczy mi gimp i ImageJ.

Mikroelementy i światło. To one wpływają na wybarwienie korali. Mikroelementy - trudna sprawa. Światło - każdy może zrobić sobie taką lampę pod którą korale wygladają najlepiej. Jeśli wsadzisz korala pod inne światło to będzie on miał inny kolor. Nawet więcej. Jeśli wejdziesz do pomieszczenia z akwarium w słoneczny dzień to korale będą wyglądały inaczej niż jeśli do tego pomieszczenia wejdziesz w nocy. Jeśli będziesz przez długi czas grzebał w akwarium oświetlonym niebieskim światłem to potem roślinnne akwarium oświetlone światłem o barwie ok 6500K będzie wyglądało nieciekawie. To samo zdjęcie na 2 róznych monitorach będzie miało trochę inny kolor. To co widzisz zależy silnie od twojego mózgu czyli od tego jak te barwy są interpretowane przez ciebie.

Ostatnio naprzykład wsadziłem węgiel aktywny do filtra przepływowego. Zrobiłem to po to żeby pozbyć się żółtego zabarwienia wody. Po około miesiącu niektóre korale zmieniły barwy. Zielone sarco zrobiły się mniej zielone, zoasy zmieniły kolor. Ale inne - np zielone sinularie albo briareum nie zmieniły barwy.

Żelazo ma duży wpływ na wybarwienie zielonych sinularii.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Właśnie eksperyment miałby wyeliminować błędy fotografa. Koral przystawiony jeden do drugiego pokazalby różnice kolorystyczna robiąc zdjęcie jednym aparatem i lapiac oba korale w kadrze.

Ale oczywiście zawsze lepiej się zasłonić nieumiejetnoscia zrobienia zdjęcia bo przecież każdy ma w domu akwarium jak np. Krzysztof Tryc ale nie każdy potrafi to pokazac:)

Nie bądźcie zabawni:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znowu moje jest mojsze niż twojsze. Wróćcie do dyskusji a nie przechwalanek.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Żeby porównać korale trzeba by je było najpierw wsadzić pod ta samą lampę i trzymać na tym samym obiegu przez minimum 0,5 roku. Potem można im robić fotki na tych samych ustawieniach aparatu. Jaki to jednak ma sens? I tak ten koral w innym zbiorniku będzie wygladał inaczej...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ale co porównać? Mówiliśmy o wybarwieniu. A na to nie trzeba pół roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może Debora powiesz co trzeba? Do jakiego koloru trzeba czego, żeby był ok? Teorie można gdzieś odszukać, ostatnio Ant wkleił fajny artykuł, ale nie ma to jak spostrzeżenia praktyka, który ma doskonałe wyniki. Może opiszesz jakiś problemowy koralowiec i dasz podpowiedź jak rozwiązałaś problem z wyciągnięciem koloru?

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Kolor korali zależy od zooksantelli. Ten sam koral może mieć różną barwę i będzie zmieniał tą barwę pod wpływem światła i mikroelementów. Jeśli więc chcesz udowodnić że "mojsze jest lepsiejsze niż twojsze" to musisz trzymać różne korale przez długi czas w tym samym zbiorniku pod tym samym oświetleniem przez długi czas i dopiero zrobić im fotki.

Inaczej to nie ma sensu bo ten koral w innym zbiorniku i tak może wygladac zupełnie inaczej niz u ciebie. Inaczej nie oznacza że gorzej.

polecam fajny wykład:

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co porównać? Mówiliśmy o wybarwieniu. A na to nie trzeba pół roku.

Temat dotyczy wyciągania kolorów, a nie reklamy. Jeżeli już zabierasz głos w dyskusji ponieważ wiesz jak to robić, to podaj informacje dla dobra ogółu. Forum jest do poszerzania wiedzy.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja w swoim baniaku w którym skonczyly się problemy z dino i innym badziewiem ma problem z kolorami. Swiecę 500W HQI (2x250W) + 4x54W t5 i tak akropora jak i montipora nie potrafią wrocic do zielonej barwy która nigdy nie była u mnie problemem w poprzednim systemie. korale poleciały w brąz. Uzywam sól na zmiane AF i H2O Pro formula. mikro od Faunamarin 3 kolory tak samo jak kiedyś,

i na razie nie mam pomysłu co robic. PO4 i NO3 są na znikomych poziomach. Chetie posłucham jkichś sprawdzonch rad co robić.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdobędę kilka szczepek montipor i postaram się nimi pobawić - ale nie mam osobnego akwarium na montipory i tu nigdy nie osiągnę pewnie tego co chciałam ale spróbuję - w szczepkowym znalazłam samarensis i czerwoną talerzówkę - jak będzie okazja i czas to się tym zajmę.

Nie mam Twojej wiedzy i doświadczenia (a chętnie zobaczę, bo montipory mi osobiście bardzo odpowiadają), ale monti i acry nie idą w parze. Z tego co zaobserwowałem zarówno u siebie jak i na kilku innych zbiornikach, monti lubią warunki bardziej obfite w azot i fosfor niż acry, czy inne trudne patyki. Jeśli już jesteś w nastroju na eksperymenty, to ciekawe było by umieszczenie dwu szczepek tej samej montipory w zbiorniku sps i lps. Zauważyłem też że w tym samym świetle (odległość 2 cm) monti czerwona (talerzówka) w porównaniu do takiej samej zielonej, ładniej i lepiej się wybarwia.

Ja nic nie muszę udowadniać - ludzie mnie odwiedzają i sami oceniają :)

Oglądają w sieci i też podziwiją:)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ale Konrad -mówimy o wybarwieniu sps.

Najłatwiej jest to określić wkładając korala do np. białego pojemnika - wyjść na zewnątrz i w świetle dziennym cyknąć zdjęcie jakie ma kolory - jeżeli światło akwariowe jest problematyczne do zrobienia zdjęcia. Ale to pokaże wybarwienie - bo o tym cały czas mowa.

Oczywiście, że inne nie znaczy gorsze - jest wielu akwarystów i jeden koral w każdym akwarium będzie wyglądał inaczej.

Ja naprawdę nie muszę niczego udowadniać - chciałam zrobić mały eksperyment to wyszło na to, że mówię, że moje jest lepsze.

@dale - myślę, że kluczową rolę w wybarwianiu oprócz czystości wody ma światło - a ja w LPSowym akwarium mam ledy więc aktualnie porówniania LPS/SPS nie jestem w stanie zrobić.

@Miklas

Nie jestem ekspertem w dziedzinie wybarwiania ale tak jak dla innych wybarwianie hiacyntusa jest proste to myślę, że w ogóle wybarwianie jest proste. Wystarczy super czysta woda (acropory), masa dobrej jakości światła (tylko T5) i potem można kolorować mikroelementami.

Ja używam pełnego ballinga z wszystkimi micro - leje w równych dawkach więc mikroelementy są dozowane i zużywane równomiernie i myślę, że przy czystej wodzie,dobrym świetle oprócz suplementów wpływających na kondycje koralowców (aminokwasy,witaminy czy inne dopalacze) to na samo wybarwienie wpływa tylko mikro.

Tu chyba nie ma żadnej filozofii.

Ale mnie zakrzyczeliście, że chce udowodnić cokolwiek - a ja tego naprawdę nie potrzebuje bo akwarium jest dla mnie. To ja się gapię na nie codziennie - to ja gadam do korali i daje im jeść:) A Wam pokazuje jedynie efekt mojej pracy - czy to w postaci zdjęć czy w oglądaniu na żywo.

Skutecznie udało się Wam mnie zniechęcić do dalszej dyskusji.

Pozdrawiam,

Debora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Miklas

Nie jestem ekspertem w dziedzinie wybarwiania ale tak jak dla innych wybarwianie hiacyntusa jest proste to myślę, że w ogóle wybarwianie jest proste. Wystarczy super czysta woda (acropory), masa dobrej jakości światła (tylko T5) i potem można kolorować mikroelementami.

Ja używam pełnego ballinga z wszystkimi micro - leje w równych dawkach więc mikroelementy są dozowane i zużywane równomiernie i myślę, że przy czystej wodzie,dobrym świetle oprócz suplementów wpływających na kondycje koralowców (aminokwasy,witaminy czy inne dopalacze) to na samo wybarwienie wpływa tylko mikro.

Tu chyba nie ma żadnej filozofii.

Rozumiem, że Ty osobiście trzymasz się sztywno jakiejś konwencji, tej którą opisałaś wyżej, i nie eksperymentujesz z różnymi poziomami makro lub mikroelementów w celu podciągnięcia któregoś koloru?

Chciałbym, żebyś nie sugerowała się moim akwarium. Wiele razy czytałem opinie, które potwierdzają Twoją konwencję,i wiem, że ja na razie prowadzę zbiornik inaczej, ale być może będę chciał to zmienić. Wiem już co mogę zmienić na początek, ale te dalsze niuanse też mnie interesują, bo być może kiedyś ta wiedza mi się przyda.

Pozdrawiam, Marek.

Edytowane przez Miklas (wyświetl historię edycji)

image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Debora mam pytanko

Super czysta woda co to dokladnie znaczy, jak okreslic czystosc wody co jest dla ciebie wyznacznikiem takiej wody

Jaka preferujesz ilosc watow na litr wody przy uzyciu T5


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale mnie zakrzyczeliście, że chce udowodnić cokolwiek - a ja tego naprawdę nie potrzebuje bo akwarium jest dla mnie. To ja się gapię na nie codziennie - to ja gadam do korali i daje im jeść :) A Wam pokazuje jedynie efekt mojej pracy - czy to w postaci zdjęć czy w oglądaniu na żywo.

Skutecznie udało się Wam mnie zniechęcić do dalszej dyskusji.

Pozdrawiam,

Debora

Fajnie, gdybyś w neutralnym stylu rozmawiała wcześniej, a nie w sposób prześmiewczy okazujący pogardę i dyskredytujący innych i tak, jak gdyby część kolorów korali sps (w tym czerwony) była w tym kraju zarezerwowana wyłącznie dla Ciebie. Od tego zaczął się cały ten żenujący ambaras. Wskazałem na zauważoną u siebie prawidłowość wpływu potasu na poprawę wybarwienia czerwonej talerzówki (a więc miała to być dyskusja na temat z mojej strony), a Ty w komentarzu nie posiadającym żadnej wartości merytorycznej ograniczyłaś się do wyśmiania barwy i zaprzeczenia, że czerwony to nie czerwony nie potrafiąc jednocześnie wskazać przykładu prawidłowego koloru. Czy pomarańczowy kolor Staniego to też nie jest pomarańczowy, a "petardowy" Konrada "niepetardowy"? Jaki to ma sens i czy rzeczywiście jako moderator jesteś tutaj neutralna i chcesz rozmawiać merytorycznie? Czy może jednak jest tu jakieś drugie dno? Takie postępowanie nie mówi nic o Twoich umiejętnościach jako akwarysty (których przynajmniej ja nie neguję).

Czy ktoś zechce wskazać jak powinna wyglądać czerwona montipora capricornis? Pytam się serio.

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno mi chodzi po głowie czytając o kolorach i wybarwieniu korali.

Jeśli moti i akry mają inne preferencje co do parametrów to u Debory jak zakładam eksperyment z montiporami nie wyjdzie.

Ale to i tak nie w tym rzecz bo skąd wiedzieć który kolor jest lepszy albo inaczej ten właściwy? Mi podoba się np. hiacntus który jest jasny tylko z różowymi polipami coś jak u @brawosa "przed wybarwieniem" i w niektórych zbiornikach tak właśnie ten koral wygląda.

Czy bardziej wybarwiony znaczy zawsze zdrowszy?


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Rozumiem, że Ty osobiście trzymasz się sztywno jakiejś konwencji, tej którą opisałaś wyżej, i nie eksperymentujesz z różnymi poziomami makro lub mikroelementów w celu podciągnięcia któregoś koloru?

Chciałbym, żebyś nie sugerowała się moim akwarium. Wiele razy czytałem opinie, które potwierdzają Twoją konwencję,i wiem, że ja na razie prowadzę zbiornik inaczej, ale być może będę chciał to zmienić. Wiem już co mogę zmienić na początek, ale te dalsze niuanse też mnie interesują, bo być może kiedyś ta wiedza mi się przyda.

Pozdrawiam, Marek.

Jeżeli chodzi o dozowanie poszczególnych mikroelementów to nie bawię się w to.

Przyczyn jest kilka. jedna to między innymi brak czasu.

Oczywiście można by się bawić ale uważam, że aktualnie kolory są idealne jak mają być to nie warto kombinować.

Z ręki zdarzało mi się lać jod i fluor.

Od czasu do czasu dam Micro E.

Nie ma na to jakiegoś gotowego schematu - po prostu wszystko wg mojego oka :)

@marine

jeśli chodzi o światło to myślę, że 1W na litr T5 jest ok - w lampie ATI.

Ja mam wystarczająco światła pomimo, że korale są dość nisko obsadzone.

Oglądałam ostatnio Twój wątek - patrząc na hystrixa pierwsze wnioski: kiepskie światło lub nieczysta woda.

Nie jestem przekonana do Twojej metody w połączeniu z jasnymi,pastelowymi kolorami sps.

Jeżeli jednak wykluczasz czystość wody to ja bym spróbowała zmienić światło...

Przepraszam za tę ucieczkę w stronę Twojego akwarium.

Nie mam jakiegoś idealnego wyznacznika czystości.. przy dobrym świetle łatwo widać zanieczyszczenia wody.

Ja zawsze miałam NO3 0 i PO4- 0,00 - 0,01

Pozdrawiam,

Debora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno mi chodzi po głowie czytając o kolorach i wybarwieniu korali.

Jeśli moti i akry mają inne preferencje co do parametrów to u Debory jak zakładam eksperyment z montiporami nie wyjdzie.

Ale czy na pewno tak właśnie jest? Ja odkąd odpaliłem pellety w reaktorze z recyrkulacją to od prawie roku mam stałe i niezmienne wartości nutrientów: PO4: 0,03; NO3: 0 i nie potrafię nic z tym zrobić. Walczyłem z tym różnymi sposobami, podawałem zarówno amino w większych ilościach, jak i azotan sodu. Powodowało to zawsze więcej szkody niż pożytku. Albo śliski kożuch i cyjano po amino, albo zielone glony po azotanie sodu. Dałem więc spokój i jedynie przykładam większą uwagę do regularnego i obfitego karmienia korali. Czerwona talerzówka oraz seledynowa digitata (aż się boję to powiedzieć już w tej chwili) jakoś jednak wyglądają. Czy aż tak warunki dla monti i acr od siebie odbiegają?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobię czytam i dochodzę do wniosku że Wasze przepychanki wynikają po prostu z niezrozumienia drugiej strony odnośnie tego co każdy uważa za wybarwienie.

Swego czasu od jednego z kolegów dostałem szczepkę acropory - niestety ale nie zrobiłem jej zdjęcia "na start" ale wyglądała ok w popularnym tego słowa rozumieniu - nie była brązowa, miała mocny, intensywny kolor, polipowała itp.

Po jakimś czasie (chyba ze 3 tygodnie zrobiłem jej zdjęcie):

wyszło jak wyszło (niewyraźne) ale takie mam:

22446791130_ab94501157_b.jpg

Proszę zwrócić uwagę na kolor/odcień "pnia" korala.

Tutaj znowu cześć osób powiedziała by że koral jest "wybarwiony".

Jakiś czas później znowu zrobiłem mu zdjęcie i wyszło tak:

23008913199_607a87d260_b.jpg

Analogiczna sprawa z innym koralem:

Zakup:

13885218691_6842151946_b.jpg

Wybarwienie level "typowy": (mam niestety tylko z góry)

15955449331_55b1530578_b.jpg

i inna wersja "wybarwienia" tego samego korala:

22884676693_20745673d8_b.jpg

Może się podobać w jednej wersji, może w innej, może się w ogóle nie podobać - kwestia gustu.

Cały ten mój przydługi wywód jest po to żeby uzmysłowić że są różne rodzaje "wybarwienia" i niekoniecznie to co jedni uważają za "już" i im się podoba jest celem innych. Daleki jestem oczywiście od oceniania która wersja jest lepsza i ładniejsza - tak jak pisałem każdemu może się podobać co innego.

To że w internecie nie ma zdjęć danego korala w określonym wybarwieniu wynika imho głównie z tego że akwarystów, którzy mają określone efekty jest po prostu mało, a takich, którzy jednocześnie umieją zrobić poprawnie zdjęcie i umieszczają je w sieci jest jeszcze mniej.

Prywatnie nie zgodzę się też z opinią że " hiacynthusa tak jak piszesz wybarwisz sobie sam, czytając w tym czasie gazetę

Takie stwierdzenie świadczy albo o niebywałym talencie akwarysty albo o jego całkowitej ignorancji tematu.

Tak wybarwionego korala jak poniżej na zdjęciu widziałem na żywo 2 razy w 2 różnych zbiornikach - niestety ale żadnej z nich nie był mój :(

25040452593_69f64d55ae_b.jpg

Zdjęcie robiłem osobiście i proszę mi wierzyć - nic tutaj żadnymi suwakami nie jest podkręcane, zresztą ja i tak nie mam photoshopa na macu :)

pozdrawiam

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wie czy trafne porównanie :) Jak będziesz pił sok z marchewki to i skóra będzie bardziej pomarańczowa ale czy zdrowsza i ładniejsza? Podobnie z opalenizną..


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sam napisałeś zrobić skórę pomarańczową czy pójść do solarium jest dość łatwo - lepiej jak byś porównał do wyrzeźbienia sylwetki a'la kulturysta ćwiczeniami a nie syntholem czy jak to się tam nazywa- może się podobać , może nie, ale nie wystarczy pójść na kilka minut do solarium czy po prostu pić sok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzę, że w temacie jest burzliwa dyskusja, więc się podepnę z małym pytankiem, bo w moim wątku jakieś małe zainteresowanie. Mam prawie 2 waty na litr hqi plus świetlówki i chciałem zapytać w jaką stronę pójdą kolory sps? czy będzie ok.? czy będą brązowieć czy wybielą się?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.