Skocz do zawartości
TMK

nassariusy- kto coś wie?

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio gonią się po piasku i publicznie uprawiają sex. Po czym włażą na szyby i skladają jajka. Bezczelnie tylko na tych szybach, do których nie mogę przystawić lupy lub zrobić przywoitej fotki.

Wiem tyle, że mają stadium larwalne. Po ilu dniach wylęgają się z jaj? Czy to są larwy wolnopływające? iel trwa przeobrażenie do formy dorosłej?

Znalazłam same sprzeczne informacje..

sorry za brak ostrosci, ale one są chyba złośliwe


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę nikt nic nie wie? wykluły się własnie i ...nie wiem co dalej


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem tyle, że jak będą miały tak z 1 cm to biorę od Ciebie wszystkie:) mam nadzieje że dużo przeżyje bo będą musiały u mnie przegrzebać 70kg żywego piasku:)

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W praktyce wyglada to tak, ze sie rozmnażają w akwariumm - młode przeżywają :clowning


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. To ja mam pytanka:

1. Jak wygląda ich sex? :clowning

2. Jakie warunki musza mieć nassariusy?

3. Jak wyglądają ich jaja?

4. Czy są dwie odmiany? Mam takie z bardziej rogatą muszlą, taką chropowatą i nieco stożkową, a inne mają gładką, lśniącą, z wzorkiem (jakieś kropki czy coś) i muszla jest jakby z porcelany a w kształcie bardziej okrągła, obła.


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mialem zalozyc nowy temat, ale znalazlem ten, takze tu zadam pytanie:

Ostatnio moje nassariusy:

osobnik A:

IMG_5808.jpg

z osobnikiem B:

IMG_5764.jpg

Uprawialy sex (strasznie ustronne miejsce sobie wybraly, akurat jedyne gdzie ciezko mi dojsc z aparatem)

IMG_5830.jpg

IMG_5831.jpg

Efektem zblizenia sa jaja

IMG_5959.jpg

Moje pytanie brzmi kiedy sie mozna spodziewac "rozwiazania", moze ktos wie? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie nassarius robi to samo w tych dniach tylko solo tzn wychodzi po szybie, ale nie ma kompana poki co :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wychodzi do góry z trąbą nienaturalnie

ale nie znajduje pobratymców :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny filmik. Tylko moje nassarisy te gładkomszlowe składają jaka inaczej, w jajk jest pojedynczy ślimak,a właściwe ti\o wylęga się pływajaca larwa typ trochofora. Jajka są bardzo maltkie i trudno zauważyć, że własnie się coś wylęga bo osłonka zostaje. Wię nie wiem ile czsu jest do wylęgu, a ostatni rok w ogóle nie ma sexu i jajek :(

Swoją drogą to ciekawe jak jest z określeniem gatunku. Teoretycznie proste tylko jakoś dla mnie jest dziwne,że na filmiku rodzaj Nassarius i wylęga się mały ślimaczek, a u mnie rodzaj nassarius i ma larwę pływajacą


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny filmik. Tylko moje nassarisy te gładkomszlowe składają jaka inaczej, w jajk jest pojedynczy ślimak,a właściwe ti\o wylęga się pływajaca larwa typ trochofora. Jajka są bardzo maltkie i trudno zauważyć, że własnie się coś wylęga bo osłonka zostaje. Wię nie wiem ile czsu jest do wylęgu, a ostatni rok w ogóle nie ma sexu i jajek :(

Swoją drogą to ciekawe jak jest z określeniem gatunku. Teoretycznie proste tylko jakoś dla mnie jest dziwne,że na filmiku rodzaj Nassarius i wylęga się mały ślimaczek, a u mnie rodzaj nassarius i ma larwę pływajacą

Moje też miały taki okres że mnożyły się jak króliki :) ale kraby skutecznie "regulowały populację". Teraz jakoś im się chyba odechciało może dlatego że parametry w baniaku mi się trochę rozbujały :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po ok tygodniu w moich jajkach nastapila zmiana...tzn w tych zlozonych przez nassariusow oczywiscie :D. Z bialych zmienily kolor na bialy z czarna kropka w srodku. Ciekaw jestem czy cos z tego bedzie, choc szanse na przezycie maja spore, jako ze jedynym zagrozeniem moze byc dla nich mitrax, ale ten wcina tylko glony jak narazie. Jednak jesli mialyby byc to larwy plywajace jak pisze TMK, to jeszcze na drodze odpieniacz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znalazłam fotkkę jajek

Te nassariusy o gładkiej muszli składają jajak w kształcie wzorku rozpisywania pisaka- taki zygzak

post-6574-0-75113800-1354404591_thumb.jpg

Edytowane przez TMK (wyświetl historię edycji)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopię trochę temat, ostatnio pojawiły mi się jajka nassariusów na szybie, może jest ktoś kto mógłby coś jeszcze napisać na ten temat, fajnie by było gdyby można im jakoś pomóc przetrwać :)


64l OW + 20l sump, Rybki JonaFish, chemia AquaForest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znalazłam fotkkę jajek

Te nassariusy o gładkiej muszli składają jajak w kształcie wzorku rozpisywania pisaka- taki zygzak

Takie jak u mnie,sporo mam młodych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie problem jajek na szybach (pojawiały się naprawdę w ogromnych ilościach) rozwiązał Canthigaster valentini, Obecnie występują tylko w miejscach gdzie w/w osobnik nie wciśnie pyszczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajne stworzonka, u mnie też ich się namnożyło :)

Czyli rozumiem, że nie trzeba w to ingerować i samo z siebie powinno przetrwać?

64l OW + 20l sump, Rybki JonaFish, chemia AquaForest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odgrzewam starego kotleta. Złota łopata gwarantowana :D.

To już czwarty raz jak moje Nassariusy złożyły ikrę, raz nawet udało mi się złapać kilka larw, ale nie wiem jak je wyżywić i utrzymać. Mam tą odmianę o gładkiej muszli z ikry której wylęgają się larwy trochofora. Przeszperałem zagraniczne fora i nic o udanym wychowaniu takich larw niestety nie znalazłem. Koleżanko @TMK czy coś w tej kwestii udało Ci się osiągnąć? Koledzy @inmar i @grzegorz.k mieliście te Nassariusy gładko-muszlowe czy Vibexy? A może ktoś inny ma jakieś doświadczenia lub jakieś informacje.

Zdjęcie z dzisiejszego poranka.

AIMG_20200221_091537.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słyszałam,że niektórym się rozmnażają. Ja mam te gładkomuszlowe. Owszem pojawia się  larwa typu żeglarek. Pływa prawie 3 tygodnie, a potem nic. Próbowałam w osobnym naczyniu. Ale młodych nie ma. Podobno te pływające larwy mozna wychpdować dodając glony Isochrysis. 

Edytowane przez TMK (wyświetl historię edycji)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się rozmnożyły. 

Nie mając ich w ogóle w zbiorniku kupiłem z 5 sztuk z erybki. Cała 5 długo śmigała do żarcia po piasku aż tu mi żona wysyła fotkę, że oprócz tych 5 dużych zasuwa kilkanaście małych :smilieA13:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.