Skocz do zawartości
mlody_lukasz

Co gdy nie ma prądu?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam problem, gdyż brakuje u mnie pradu. Nie wiem co mam teraz zrobić z akwarium. Jak długo zwierzaki mogą zostać bez cyrkulacji? Co zrobić, żeby je uratować?


100x50hx40 + 95l sump / aph 525, 2 x jvp-102, 30 kg LR , 29 kg LS , 4x39w + 2x24w T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwierzęta mogą spokojnie wytrzymac kilka godzin bez prądu. Ważne jest tylko by co jakiś czas wprowadzać ruch wody. Wspomniana cyrkulacja jest istotna ze względu na szeroko pojętą wymianę gazową. Jeżeli zaniki prądu są krótkie to można nie podejmować specjalnych działań. Jeżeli jednak np przez 10 godzin nie ma prądu to lepiej jakimś kijem w akwarium pomieszać (np. raz na 30 minut). Jeżeli nie masz SPS'ów to taki zabieg powinien wystarczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obsada z korali to głównie miekkie i 4 lps'y. Prądu nie ma już dobre 12 godzin i chyba pozostaje mi tylko mieszać..

Ale dziękuję Mandaryn za odpowiedz.

Pozdrawiam


100x50hx40 + 95l sump / aph 525, 2 x jvp-102, 30 kg LR , 29 kg LS , 4x39w + 2x24w T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja ostatnio kupilem na ebayu pompke na 9v, a widzialem rowniez brzeczyki na 6v. warto miec w zapasie jesli problemy z pradem sa czeste


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety, żeby ostrzec innych przed podobną sytuacją muszę z przykrością oznajmić, że jeden pterapogon odszedł na lepszą rafę..

Tester - muszę chyba kupić też takie urzadzenie na wszelki wypadek. Dzięki za podsunięcie pomysłu

Pozdrawiam


100x50hx40 + 95l sump / aph 525, 2 x jvp-102, 30 kg LR , 29 kg LS , 4x39w + 2x24w T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszę o tym w innym wątku.Kup przetwornicę napięcia,najtańsza za 77 zł i jakiś akumulator za ok. 100 zł a będziesz mógł zasilić baniak na klika godzin nawet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#276331 inmar :

Piszę o tym w innym wątku.Kup przetwornicę napięcia,najtańsza za 77 zł i jakiś akumulator za ok. 100 zł a będziesz mógł zasilić baniak na klika godzin nawet.

Inmar ale w tym wątku nie ma końca ;) Napisz dokładnie jakie rozwiązanie wybrałeś i ile godzin przy jakim obciążeniu Ci wytrzymuje.


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem chiński agregat prądotwórczy (koszt ok 200 zł), miałem już wyłączenia prądu na ok 12 godzin. Pompki podnoszę wtedy do poziomu który zasysa powietrze do akwa. Korale są wtedy na maksa zestresowane ale nigdy nie zaliczyłem żadnego zgonu.


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie zasadnicze wady przetwornicy napięcia czy też agregatu to konieczność ręcznego przejścia na takie zasilanie.

Jeśli ktoś jest w domu praktycznie non-stop to nie ma problemu. Ale nie wszyscy mają tak komfortową sytuację.

Dodatkowo agregat w bloku - hmmm - no tak średnio to sobie wyobrażam.

Ja zastanawiam się nad rozwiązaniem:

1. UPS + dodatkowy akumulator. Tylko ma to wadę, że po rozładowaniu UPS nie poradzi sobie ponownie z naładowaniem aku - trzeba dopinać prostownik. No i dodatkowo nie wszystkie UPSy pozwalają na podmianę akumulatora na dużo większy. Dodatkowo nie wszystkie UPSy mają sinusoidę na wyjściu a to podobno jest bardzo istotne w przypadku zasilania pomp.

2. Inwerter (np. Orvaldi INV 12-500W) + akumulator. Rozwiązanie trochę droższe od UPSa ale jest to od podstaw zaprojektowane jako właśnie zapasowe zasilanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#276402 Geralt :
#276331 inmar :

Piszę o tym w innym wątku.Kup przetwornicę napięcia,najtańsza za 77 zł i jakiś akumulator za ok. 100 zł a będziesz mógł zasilić baniak na klika godzin nawet.

Inmar ale w tym wątku nie ma końca ;) Napisz dokładnie jakie rozwiązanie wybrałeś i ile godzin przy jakim obciążeniu Ci wytrzymuje.

To jest rozwiązanie teoretyczne i jeszcze nie zakupiłem tego sprzętu,ale koledzy poparli,że będzie działać.Dziś mam trochę wątpliwości bo doczytałem,że jedna z przetwornic,która ma sinusoidę robi też 3 sek. przerwę przy przełączaniu a dla mnie to jest minusem.

http://allegro.pl/item1179256655_awaryjny_zasilacz_ups_przetwornica_czysty_sinus.html

Wyjaśniam właśnie z gościem wszystkie szczegóły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalezy jak wielkie pompy macie i ile. W mikrorafce jest o tyle latwiej ze niewielkie pompki potrzebuja mniej energii, ale i tak warto podzielic zasilanie na dwie czesci. Jedna pompke zasilam poprzez maly UPS, wystarcza na kilka godzin, druga pompka zasilana jest normalnie z sieci, podobnie jak oswietlenie i odpieniacz. UPS oczywiscie sam sie laduje po powrocie zasilania i sam przelacza na "akumulator" w razie awarii, wiec uklad jest w miare bezobslugowy. W razie zaniku napiecia jedna pompa zapewnia mniejszy, ale jednak staly ruch wody. Bez oswietlenia czy odpieniacza pare godzin akwa wytrzyma, bez cyrkulacji... moze byc roznie.

Grzesiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie ma być na zasilaniu awaryjnym:

pompa obiegowa-35W

pompa kulek-25W

pompa odpieniacza-30W

Głównie chodzi o kilkusekundowe u mnie braki zasilania przez co cały system mi wariuje,zawieszają się pompy.Ale mam też godzinne przerwy.Wszystko to dzieje się od jakichś 2-3 miesięcy.Żaden UPS nie pociągnie dłużej niż 5 minut za to przetwornica z akumulatorem 120Ah to już z 6 godzin dlatego kombinuję właśnie z nią.Czy pompy na takiej zwykłej przetwornicy pójdą i czy mają szybkie przełączanie tego na razie nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@apofis - ten Ever wychodzi podobnie do proponowanego przeze mnie Orvaldi. Jedyne co to taniej wyjdzie dopięcie akumulatora niż zakup dedykowanej baterii (za 14Ah chcą ponad 600zł - za niższą cenę kupisz dobry aku o poj. min. 80Ah albo i więcej).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@inmar - z tego co znalazłem w necie to szczególnie pompy mogą albo bardzo głośno chodzić albo wręcz mogą nie startować jeśli nie będą miały sinusoidy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@inmar - szczerze - wątpię czy przy standardowych UPSowych akumulatorach pociągniesz 100W przez kilka godzin.

Już w samej specyfikacji masz 13min. przy obciążeniu 50%. No chyba, że kilka godzin to np. 2 :-)

Najlepiej byłoby zweryfikować jaką pojemność mają akumulatory.

Przy założeniu, że mają ok. 15Ah to daje Ci 15Ah*12V = 180Wh. Sprawność takiego układu niech będzie na poziomie 90% (pewnie nawet mniej ale niech będzie ambitnie) co daje ok. 160Wh.

Czyli trochę ponad 1.5h obciążenia rzędu 100W. Przy czym UPS nie pozwoli rozładować się akumulatorowi do zera stąd ten czas na pewno będzie krótszy.

A miej na uwadze, że aku 15Ah w UPSie to już całkiem duża pojemność. Często są < 10Ah.

Żeby pociągnąć kilka godzin (dla mnie kilka to przynajmniej 8h) 100W obciążenie musiałbyś mieć podpięte akumulatory o pojemności ok. 80Ah.

Kupno gotowego UPSa z takim akumulatorem to koszt kilku tysięcy.

Zdecydowanie lepiej wypada zakup albo inwertera + aku albo starego UPSa + aku.

Tylko przy kupnie UPSa uważaj na dwie rzeczy - sinusoida (to już wiesz) ale także możliwość dopięcia akumulatora o dużej pojemności.

Nie wiem czy ten Mustek z Twojego linka poradzi sobie z podmianą akumulatora. Może mieć jakieś zabezpieczenie i nie dasz rady wykorzystać dużej pojemności akumulatora.

Kiedyś bodajże loccutus polecał do takiej operacji UPSy APC z serii Smart (np. 700). Sam mam w domu właśnie APC Smart 700 z rozwalonym aku ale raczej się na to rozwiązanie nie skuszę bo akurat ten UPS wymaga akumulatorów 24V czyli musiałbym kupować 2 szt. Koszt dobrego akumulatora AGM to ok. 400zł więc * 2 to robi się trochę bez sensu (inwerter Orvaldi można kupić za ok. 650zł i nie muszę kombinować z kalibracją UPSa, itp.). Tym bardziej, że na pojemności nie zyskuję przy łączeniu szeregowym (tak żeby uzyskać te 24V). Dodatkowo jak akumulator się wyładuje to UPS go nie da rady podładować. Konieczne będzie podpięcie do niego zewnętrznej ładowarki. Gorzej jeśli w porę nie zauważysz, że miałeś jakieś przerwy w dostawie prądu i akumulator będzie sukcesywnie rozładowywany. Dedykowane inwertery (z tego co się doczytałem ale zanim sam kupię to jeszcze potwierdzę u dystrybutora/producenta) spokojnie podładują akumulator po powrocie zasilania.

Jest jeszcze mniejsza wersja tego APC na 1 aku ale to musiałbyś poszukać czy na pewno daje sinusoidę na wyjściu i czy nie ma problemu z podpięciem zewnętrznego akumulatora (700tkę to wiem, że sporo ludzi z powodzeniem przerabia).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dobry tekst.Napisałem do Loccutusa na PW może też coś doradzi.

Czyli przetwornica napięcia+akumulator odpada ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@inmar - moim zdaniem (ale niech potwierdzi to ktoś z większym doświadczeniem) to przetwornica nie pozwoli Ci na automatyczne przejście na zasilanie awaryjne. Chyba, że będziesz przepuszczał non-stop zasilanie przez tą przetwornicę a z drugiej strony będziesz miał akumulator podpięty pod prostownik. Pytanie czy ten sprzęt wytrzyma tego typu podejście?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpinam sie pod stary temat. Czy takie urzadzenie http://allegro.pl/przetw-prostownik-ups-awaryjne-zasilanie-piecow-co-i1396893049.html plus akumulator sprawdziloby sie do naszych zastosowan?

Teoretycznie powinno dac rade. Automatycznie przechodzi na zasialanie z akumulatora po zaniku pradu w sieci. Pozniej samo sie laduje. Nie jestem pewien co do sinusoidy ale pisza, ze mozna uzywac do telewizorow, lodowek, etc. Przy duzym akumulatorze powinno podtrzymac urzadzenia o lacznej mocy 400-500W do kilkunastu godzin.

Nie znam sie na tym a wiem, ze jest na forum troche ekspertow wiec prosze o info.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz tutaj:

Ważne aby przetwornica automatycznie się włączała podczas zaniku prądu i po powrocie zasilania do sieci ładowała akumulator. Mam taki zestaw u siebie i działa. Jedyne ograniczenie to pojemnośĆ akumulatora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#316475 7220481 :

Zobacz tutaj:

Ważne aby przetwornica automatycznie się włączała podczas zaniku prądu i po powrocie zasilania do sieci ładowała akumulator. Mam taki zestaw u siebie i działa. Jedyne ograniczenie to pojemnośĆ akumulatora.

Próbowałeś na jaki okres czasu starcza Ci ten zestaw ??


Zbiornik 72L, RO+DI, lampa 4*24w 2*biała 10k i 1*niebieska10k, 1*Fiji Purple, 2*Tunze 6015, grzałka EHEIM 50W, miniflotor + Eheim 3702, sól RED SEA Reef Coral Pro, skała 10kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#316522 yareq :
#316475 7220481 :

Zobacz tutaj:

Ważne aby przetwornica automatycznie się włączała podczas zaniku prądu i po powrocie zasilania do sieci ładowała akumulator. Mam taki zestaw u siebie i działa. Jedyne ograniczenie to pojemnośĆ akumulatora.

Próbowałeś na jaki okres czasu starcza Ci ten zestaw ??

pewnie zalezy tylko od pojemnosci akumulatora, zestaw z linku to sama przetwornica bez akumulatorow.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.