Skocz do zawartości
Tofik

Wąż neptun oraz łącznik do niego

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Kupiłem między innymi takie elementy:

http://korale.pl/product_info.php/cPath/71_101/products_id/1092

http://korale.pl/product_info.php/cPath/71_105/products_id/572

niestety, nie mogę tego łącznika wsadzić do węża - wąż jest stanowczo za mały - tak ma być? Czy powinienem kupić wąż większy np 25mm?

Jak wy sobie z tym radziliście? Skrobać nożem od środka, podgrzać palnikiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wąż który kupiłeś nie montuje się na takim łączniku, tylko wsuwa się do środka trójnika, kolanka czy mufki na klej.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak chcesz 2 takie kawalki weza polaczyc (lub waz z sztywna rura) to raczej czyms takim:

http://korale.pl/product_info.php/cPath/71_100/products_id/1088

/jakbys bywal w Wawie to mam troche elemento hydrauliki do oddania free/


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy wąż neptun się nadaje żeby pociągnąć go od kolanka w kominie przy powrocie ?

On jest elastyczny i sztywny mógłbym tym kierować strumień przy powrocie? czy może zrobić rury na sztywno?

Czy są jakieś przeciw by zrobić spływ i rewizję na tych rurach ?

Przy okazji zadam kolejne pytanie czy vdl przelot śrubunek wystarczy dokręcić ręką by była szczelność 100% ? czy kleić ?

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wąż jest bardzo sztywny i na krótkich odcinkach nie daje się ułożyć. Nie ma mowy żeby nim kierować strumień z pompy. Ja go założyłem i cały czas miał tendencje do skręcania się. Po dwóch miesiącach ciągłej walki - wywaliłem go i zrobiłem na rurkach. On jest fajny jak ktoś ma sumpa daleko od akwarium i może go przymocować do ściany.


Akwarium 85x70x60, sump 80x70x35, około 450l w obiegu, Światło: 250W HQI (ReefLux 12KK) + 2x24W T5, Odpieniacz: Reef Octopus ro-ps-2000int, Cyrkulacja: Tunze 6025, Jebao WP25, Obieg: NJ 3000, Miękkich mało / LPS / SPS, 25kg LS i 7kg LR ==> więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopię temat, bo mam kilka pytań dotyczących węży neptun. Mam do przeniesienia sump o jakieś 4 metry ale będzie 4-5 zakrętów więc wąż mimo że droższy, wyszedłby taniej od klejenia łukami. Nie wiem tylko czy ten wąż łatwo wyprostować? Jaki minimalny łuk można zrobić wężem 32mm? Czy da się go podgrzać i jakoś formułować?

Wewnętrzne rogi - to nie na problemów - jakoś go wygnę żeby nie przeszkadzał ale będzie szedł po ścianie i mam zakręt o 90 stopni po zewnętrznej. Boję się, że będzie bardzo odstawał.

Ktoś coś podpowie?


Akwarium 85x70x60, sump 80x70x35, około 450l w obiegu, Światło: 250W HQI (ReefLux 12KK) + 2x24W T5, Odpieniacz: Reef Octopus ro-ps-2000int, Cyrkulacja: Tunze 6025, Jebao WP25, Obieg: NJ 3000, Miękkich mało / LPS / SPS, 25kg LS i 7kg LR ==> więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten wąż nie nadaje się do ostrych łuków, zwykłym "szarym" i łukami zrobisz to zgrabniej


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie obawiam się, że się nie sprawdzi. Tylko trochę drogo wyjdzie na łukach a czy zwykłe kolanka i łuki to duża różnica w oporach? Zawsze miałem hydraulikę na łukach i nie mam porównania. Przy łącznie 15 zakrętach (zasilanie, powrót i rewizja) to robi różnicę w kosztach.


Akwarium 85x70x60, sump 80x70x35, około 450l w obiegu, Światło: 250W HQI (ReefLux 12KK) + 2x24W T5, Odpieniacz: Reef Octopus ro-ps-2000int, Cyrkulacja: Tunze 6025, Jebao WP25, Obieg: NJ 3000, Miękkich mało / LPS / SPS, 25kg LS i 7kg LR ==> więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zerknij sobie w Google na "wąż do oczka wodnego". Jest bardziej podatny na zginanie niż Neptun. Ja zastosowałem taki u siebie w sumpie i jestem zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Felipe

A czy łatwo go połączyć szczelnie z pcv? Boję się powodzi w domu. Kupię na próbę z metr i pokombinuję.


Akwarium 85x70x60, sump 80x70x35, około 450l w obiegu, Światło: 250W HQI (ReefLux 12KK) + 2x24W T5, Odpieniacz: Reef Octopus ro-ps-2000int, Cyrkulacja: Tunze 6025, Jebao WP25, Obieg: NJ 3000, Miękkich mało / LPS / SPS, 25kg LS i 7kg LR ==> więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie obawiam się, że się nie sprawdzi. Tylko trochę drogo wyjdzie na łukach a czy zwykłe kolanka i łuki to duża różnica w oporach? Zawsze miałem hydraulikę na łukach i nie mam porównania. Przy łącznie 15 zakrętach (zasilanie, powrót i rewizja) to robi różnicę w kosztach.

Ja bym pominął łuki, zrobił na kolankach. Ewentualnie zamiast 1 łuku 90 stopni/kolanka założył bym dwa po 45 stopni. Rozważ tylko czy instalacja będzie na stałe, czy okresowo demontowana, czy nie ma innych czynników, gdzie wąż typu "neptun" był by lepszy. Poza tym, przy takich konstrukcjach dobrze jest dać kilka złączek rozkręcanych. Czy to dla czyszczenia, czy ewentualnej naprawy lub modernizacji.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dale, bardzo trafne spostrzeżenia. Ostatecznie zrobię instalację mieszaną. Część bezie na rurach a część na wężu. W miejscach łączenia dam śrubunki, to łatwiej będzie ją czyścić. Czasem rozwiązania problemów są banalnie proste a tak ciężko to zauważyć.

Dzięki.


Akwarium 85x70x60, sump 80x70x35, około 450l w obiegu, Światło: 250W HQI (ReefLux 12KK) + 2x24W T5, Odpieniacz: Reef Octopus ro-ps-2000int, Cyrkulacja: Tunze 6025, Jebao WP25, Obieg: NJ 3000, Miękkich mało / LPS / SPS, 25kg LS i 7kg LR ==> więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może przed zamówieniem węża, zobacz go na żywo. Co do jego plastyczności, można poeksperymentować z suszarką do włosów, wtedy łatwiej się gnie. Ale może dojść do załamania węża. Można temu zapobiec zasypując go od środka np. piaskiem, wtedy przy gięciu na gorąco nie łamał by się, zaś łuki były by relatywnie ostre i mniej miejsca zajmowały. Jak to taka duża inwestycja i instalacja, może zamów metr węża i poćwicz wszelkie wyginanie czy gięcie na gorąco. Wtedy zrobił byś z jednego kawałka, tylko dzielonego na odcinki "konserwacyjne". Ale ciężko tak bez planu coś powiedziec:)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.