Skocz do zawartości
premiero

Salifert - Instrukcje do testów

Rekomendowane odpowiedzi

Zgodnie z obietnicą przesyłam tutorial KH Saliferta:

Dodatkowo nakręciłem test potasu Saliferta:

Tutorial na Mg Saliferta w produkcji :baby:

Szukam instrukcji do testu Saliferta na Jod

Edytowane przez adam_s (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutorial testu Mg Saliferta wyprodukowany:

Szukam polskiego tłumaczenia od Saliferta na Jod, bo chcę machnąć następnego "tutka"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam, jak bym Ci puścił fragment jak wstaję od stołu po nagraniu i kończy się koszula, a zaczynają gacie i włochate nogi, bo trzeba wyłaczyć kamerę, to byś boki zrywał. A jak dogrywam następnego dnia dubbing i gdzieś się przejęzyczę to tylko k...y lecą. :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie zrobione,jak bym słyszał Słodowego.Spóźniłeś się tylko 2 dni bo tyle czasu temu kupiłem test na potas,ale po obrazkach dałem radę.U mnie wynik 310 a więc do podbicia.Ja musiałem dodać 14 kropel i wtedy już robi się galaretka w próbówce.

Kiedyś na zlocie chciałem zrobić konkurs robienia testu.Tak czasem jest,że ta sama woda,ten sam test a różne wyniki.To tak jak czasem sami robimy 3 razy testy a wyniki też różne.

Edytowane przez inmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mniej potasu to nie problem, nadmiar potasu to jest problem, bo w solance nie ma bezpiecznej metody, aby go obniżyć. Co do testu to rzeczywiście reagent ścina próbkę, co widać na filmie jak powyżej 5 kropli zaczynają wytrącać się farfocle.

Mam podobną zachciankę odnośnie krzyżowego testowania próbek, ale wieloma rodzajami testów. Jestem na 100% przekonany, że wyszłoby szydło z worka, co dane testy są warte. Jak wpadłbym na zlot to piszę się na taką zabawę.

Edytowane przez adam_s (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem polską wersję instrukcji do testu na Jod Saliferta. Poproszę o podpięcie tego na forum, przez adminów lub modów - ja nie wiem jak podpiąć PDF'a pod forum.

http://www.centrumeg...al_Salifert.pdf (PL_iodine_profi_test_manual_Salifert.pdf).

Jak będę miał trochę czasu w przyszłym tygodniu to nakręcę tutorial ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Mam problem z odczytem testu na PO4 tzn. fiolka ma STAĆ na karcie pomiarowej, czy ma być NAD kartą pomiarową?

Wydaje mi się że w ORYGINALNEJ instrukcji chodzi o to aby fiolka STAŁA na karcie

Fragment instrukcji

Cytat:

"Place the open test vial ON TOP of the color chart..." Czyli na moje umieść NA karcie, gdyby było NAD powinno być over.

W instrukcji z E-Rybki jest

"Umieść fiolkę NAD BIAŁĄ częścią tabeli porównawczej"

Fiolka NA karcie - PO4 ~0,1-0,25 obserwowane na żywo

Fiolka na karcie

Fiolka NAD kartą PO4 ~0- 0,03 - czysta woda jest jaśniejsza

Fiolka nad kartą

Różnica w kolorze jest. Który pomiar jest prawidłowy?


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na karcie, wg. mnie jest prawidłowo.

Edytowane przez adam_s (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam musze sie przedstawic mam na imie Grazyna na stałe mieszkam w Edenburgu :) od 3 m-cy mam morskie Red sea 130D kupiłam działające po 15 miesiacach:)

Mam problem pomóżcie nie wiem komu wierzyc?:(

robiąc PO4 Salifertem było 0.01 lub około zakupiłam mała Hanke i tu PO4 1.00 a nawet 1.08 nie rozumiem z tego co czytam pomiar Salifertem robie prawidłowo ale jak sobie włozyłam miękkiego to mi sie rozpłynął ale rybeczki mają sie dobrze co robić???:((

dzieki z góry za pod[powiedź

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam musze sie przedstawic mam na imie Grazyna na stałe mieszkam w Edenburgu :) od 3 m-cy mam morskie Red sea 130D kupiłam działające po 15 miesiacach:)

Mam problem pomóżcie nie wiem komu wierzyc? :(

robiąc PO4 Salifertem było 0.01 lub około zakupiłam mała Hanke i tu PO4 1.00 a nawet 1.08 nie rozumiem z tego co czytam pomiar Salifertem robie prawidłowo ale jak sobie włozyłam miękkiego to mi sie rozpłynął ale rybeczki mają sie dobrze co robić??? :((

dzieki z góry za pod[powiedź

Pozdrawiam

Jak korale się rozpływają, to prawdopodobnie Salifert przekłamuje, mała Hanka jako fotometr jest precyzyjna. Znajdź kogoś z morskim zbiornikiem koło Ciebie, wtedy jest szansa na bardziej precyzyjną pomoc. Napisz coś więcej o zbiorniku i pozostałych parametrach. Łatwiej wtedy będzie pomóc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do testu na KH. W instrukcji wynik odczytuje się z tłoczka, ale do testu mam dołączony płyn o wartości KH 6,7 i gdy badam ten płyn to odczyt 6,7 nie jest na tłoczku a tam gdzie kończy się powietrze czyli jakieś 10 kreseczek wyżej(patrząc na strzykawkę ujściem do góry). Więc jak poprawnie odczytywać wynik?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co ze strzykawki to z tabelką rzecz jasna. Tylko problem z tym że według instrukcji wynik powinien być z tłoka strzykawki a rzeczywistość wskazuje mi że z granicy płynu. A jest to różnica 0,1ml (około 10 kreseczek na strzykawce z regentem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jak z tym testem odczytywać z tłoka czy z granicy płynu bo już zgupiałem. W instrukcji jest że z tłoka ale jak robie porównanie na podstawie płynu o znanym KH dołączonego do testu to wychodzi że z granicy płynu. W związku z tymi rozbieżnościami nie wiem jak interpretować testy na KH, Ca, Mg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSj44 - no popatrz na strzykawkę i końcówkę, nawet w instrukcji jest napisane że z tłoka, ponieważ wolna przestrzeń która postwaje pomiędzy tłokiem a płynem to ilość jaka mieści się w tej różowej końcówce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odczytujemy wartość z krawędzi tłoka. Rozbieżność w pomiarze KH względem płynu kalibracyjnego może się zdarzyć. Miałem dwa płyny kalibracyjne od Saliferta. Bawiłem się nimi przy uruchamianiu HI 755 Hanny Instruments. Jeden płyn pokazał prawidłowe KH drugi już nie.

Moje osobiste zdanie wynikające z używania produktów Saliferta jest takie, że bywają rozbieżności w poszczególnych partiach testów. Jest parę głosów na forach, które potwierdzają tą teorię. Najważniejze, aby wynik był powtarzalny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest dla mnie jasne. Tylko wytłumacz mi jedną rzecz. Do testu na kh dołączony jest płyn testowy o kh - 6,7. I jak robię test na tym płynie to kh - 6,7 wychodzi mi gdy odczytuje z miejsca gdzie kończy się płyn, jak odczytam z tłoka to kh wyjdzie dużo mniejsze. Więc może instrukcja jest błędna. Nie mam możliwość sprawdzenia tego przy Ca i Mg bo nie mam z czym porównać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Dodaj przy pomocy 5ml strzykawki dodaj do fiolki 4 ml badanej wody. Dla testów o niższej

rozdzielczości, dodaj 2 ml wody.

2. Potrząśnij buteleczką z odczynnikiem KH-Ind i dodaj 4 krople do fiolki z testowaną wodą.

3. Zanurz końcówkę małej strzykawki w buteleczce z odczynnikiem KH i naciągnij 1 ml płynu.

Końcówka tłoczka powinna być przy wartości 1 ml (obecność powietrza między tłoczkiem a wodą

jest już wzięta pod uwagę przy obliczaniu wyniku i nie wpływa na dokładność pomiaru).

4. Dodawaj reagent kropelkowo, mieszając po każdej kropli. Kontynuuj wkraplanie aż roztwór

zmieni barwę z zielono-niebieskiej na pomarańczowo-czerwoną lub różową (zależnie od tego który

kolor pojawi się pierwszy).

5. Odczytaj położenie tłoczka na strzykawce a następnie odczytaj wartość z tabeli.

Jeśli wybrano test o niższej rozdzielczości, otrzymana wartość podziel przez 2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja napełniam do konca 1ml i kropelkuje to co zostaje odczytuje nie przewracam plynu na tłoczek np.0,32 to 10.5 kh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robi ktoś z Was testy na jod salifertem? jakie wyniki macie?

u mnie pomimo tego, że do akwa dolewam sporo jodu , to wynik wyszedł 0 (przynajmniej w przypadku jodku [iodide]),

testowo po zakończeniu pomiaru dodałem do próbki kropelkę jodu i zabarwienie nastąpiło (czyli pewnie jednak dodaję do akwa za mało :) )

i drugie pytanie związane z drugą częścią testu (iodate/jod)

nie mogę ogarnąć dodawania kolejnych kropli odczynnika, mógłby mi to ktoś objaśnić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam zagadkę posiadam 4 opakowania testu kh i są 4 różne wyniki z każdego testu od kh 6,1 do 8,0 wszystkie praktycznie ważne do 2017 z czego 2 nówki, sprawdzałem czy wyniki są powtarzalne dla nich samych i któremu wierzyć?


600l netto, Ati PowerCone 200 , t5 10x54w plus 2x xr15wg4 pro, pompa balling ebtech, maxspect gyre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam, mam zagadkę posiadam 4 opakowania testu kh i są 4 różne wyniki z każdego testu od kh 6,1 do 8,0 wszystkie praktycznie ważne do 2017 z czego 2 nówki, sprawdzałem czy wyniki są powtarzalne dla nich samych i któremu wierzyć?

Sprawdź na płynie referencyjnym , powinien być w jednym z pojemnikow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tescie salifert na kh jest probna fiolka dzieki ktorej zweryfikujesz ktory z testow wskazuje poprawny wynik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.