Skocz do zawartości
robi

złodzieje...

Rekomendowane odpowiedzi

Dawno pisałem,że testy po prostu wietrzeją,może ma ważność do 2017,ale nie otwierany.Jeśli otworzymy to góra pół roku pewnie pokazuje dobrze,chyba tyczy się to raczej każdego testu.Chemii nie oszukamy,płyny zawsze wejdą w reakcję z powietrzem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kapuhy , właśnie datego dałem taki tytuł bo nie raz a prawie zawsze przejechałem się na testach które to mają

wachnięcia nawet 35 % i to te niby markowe ,najlepiej testów nie robić...

Robić trzeba - tylko jedne.

Pal licho, że różnią się one między sobą. Ja pracuje z glukometrami i te dostępne na polskim rynku mają rozbieżność wyników między sobą do kilkudziesięciu procent!! I polskie ustawodawstwo to dopuszcza :)

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zaleca żeby nie porównywać urządzeń między sobą i robić pomiary na jednym aparacie bo najważniejsza jest stabilność. porównanie można ew. z laboratorium zrobić.

I podobnie jest chyba tutaj. Dla mnie większe znaczenie będzie miała powtarzalność kilku wyników jednej próbki robionych tym samym testem. Jeśli znajdziemy taki test warto się go trzymać i nie panikować jeśli po otwarciu nowego pudełka wynik będzie diametralnie inny tylko sprawdzić czy kolejne wyniki będą podobne. Jeśli tak to w przyszłości przy zmianach parametrów będziemy w stanie je wykryć i skorygować.

Doświadczeni cukrzycy często robiąc pomiar glikemii wiedzą czego się spodziewać bo dobrze znają swój organizm - tak samo powinno być z akwarystami :)


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak własnie jest. Trzymać sie powtarzalnego testu, najlepiej w miare uznanej marki + własny rozsądek.

pozdrawiam


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie, najbardziej wiarygodnym testem jest test na mokrość - https://www.google.com/search?q=index+finger&hl=en&client=aff-maxthon-newtab&tbo=d&channel=t2&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=rLLgUIWqFIqWtQaXjYDYCA&ved=0CAoQ_AUoAA&biw=1440&bih=810

Jeśli test jest mokry, i wszystko żyje, to jest OK - inne wartości można olać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje przebadać wodę do podmiany przygotowaną zgodnie z zaleceniami producenta i wyniki swoich testów porównac z danymi jakie powinna mieć woda. To da nam różnice lub jej brak i można się odnosić do swojego baniaka. W końcu KH Ca Mg NO3 I PO4 sa zazwyczaj podane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra ,robie testy ciągle tej samej marki odczynniki ,akwarium stabilne,ale w pewnym momencie coś jest z akwa nie tak ! spostrzegamy to razem ze zmianą testu na inny bo takiego nie było w sklepie ,widzimy wynik ,włos nam się jeży na łbie (od wyniku testu) i ... kogo wtedy obwiniamy za to "nie tak" co się dzieje w akwarium ???...

takie moje rozmyślania...


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek, być może chemia wietrzeje, ale mnie jako użytkownika testu guzik to obchodzi. Zabezpieczenie preparatów to zmartwienie producenta, nie moje-niech sobie dzieli płyny na mniejsze fiolki, stosuje zaworki w butelkach, sprzedaje mniejsze opakowania czy co tam sobie jeszcze wymyśli. Teraz brakuje nawet wzmianki o przechowywaniu czy możliwości zwietrzenia, więc dla mnie takie testy to buble i tyle.

Oczywiście można stosować tylko jeden test i utrzymywać stabilne parametry, bez szaleństw przy kupnie nowego, ale oba muszą pokazywać chociaż zbliżone wartości, bo rozrzut ponad setki to jakiś absurd! To wyniki, przez które można położyć zbiornik.

No i dodatkowy problem to np. wyciąganie zbiornika z plag, gdy trzeba reagować, a na dobrą sprawę nawet nie wiadomo, w którym kierunku. Nie wszystko można wywróżyć z kondycji zbiornika, zresztą gdyby tak było, to po co bulić za testy?

Dla mnie to kolejny kamyczek do ogródka Saliferta, którego powszechnie chwalona wiarygodność jest coraz bardziej wirtualna.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie właściciele mniejszych i większych solniczek. :)

Ponieważ nie chcę zakładać nowego i tym samym dublować, podpinam się po temat Robiego (mam nadzieję że nie będzie miał mi tego za złe).

Nie wiem co mnie podkusiło, aby podczas zakupów oprócz testów Saliferta, nabyć "a tak dla porównania" testy Red Sea...

I to był błąd, bo dopiero teraz mam problem:

KH - 8,45 (Salifert) / 5,3! (Red Sea)

Ca - 455 (Salifert) / 95! (Red Sea)

Mg - 1455 (Salifert) / 600! (Red Sea)

Testy jak i jedne tak i drugie świeżutkie. Dla sprawdzenia wyników wykonane 3 razy.

I teraz pytanie - co najlepszego mogę w tej sytuacji zrobić?

Obserwuję zbiornik i jedyne co znalazłam niepokojącego to wirki na euphylli i żadnego zainteresowania ze strony hexataenii i mandarynów.

Podpowiedzcie coś proszę, bo przedwcześnie osiwieję.

Pozdrawiam,

Monika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy przeczytać instrukcje obsługi. Testy Red Sea liczy się odwrotnie, siwieć nie trzeba, wiele osób robi ten sam błąd.

Wirki z Eupchylii należy zdjąć mechanicznie ściereczką przy wyłączonym ruchu wody - 2-3 zabiegi i po wirkach nie ma śladu. Ani P.hexataenia ani Mandaryny tego nie ruszą na 100%.

Edytowane przez lukaszkur (wyświetl historię edycji)

zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy przeczytać instrukcje obsługi. Testy Red Sea liczy się odwrotnie, siwieć nie trzeba, wiele osób robi ten sam błąd.

Wirki z Eupchylii należy zdjąć mechanicznie ściereczką przy wyłączonym ruchu wody - 2-3 zabiegi i po wirkach nie ma śladu. Ani P.hexataenia ani Mandaryny tego nie ruszą na 100%.

Każdy z testów wykonywałam zgodnie z instrukcją do niego przeznaczoną. Aż tak źle ze mną nie jest...

Edytowane przez Czarna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyniki wskazują na odczytywanie z tabeli tak jak w Salifercie.


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wirki z Eupchylii należy zdjąć mechanicznie ściereczką przy wyłączonym ruchu wody - 2-3 zabiegi i po wirkach nie ma śladu. Ani P.hexataenia ani Mandaryny tego nie ruszą na 100%.

jeszcze o takim sposobie nie słyszałem, hexatenie mogą zjadać wirki na bank,

a najszybszym sposobem jest przepłukać korala w pojemniku z wodą z dodatkiem kilku kropel jodu - odpadają masowo

bez stresowania i narażania korala na uszkodzenia.


PŁYTKIE....

150L, 6x39W , Tunze ReefPack,

Obsada : miękkie oraz LPS 

http://nano-reef.pl/forums/topic/79258-płytkie-akwarium-2016/#comment-991136

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle że "Flatworm exit "jest nie dopuszczony do obrotu na terenie Unii Europejskiej, to produkt na rynki zewnętrzne .

Tego gatunku - duże osobniki siedzące na grzybach i eupchyliach nie ruszy żadna hexataenia ani mandaryn. Te male pomarańczowe to żaden problem.

Moczenie w Iodzie działa, jak masz możliwość wyciągnięcia koralowca, a to nie zawsze jest możliwe.

Edytowane przez lukaszkur (wyświetl historię edycji)

zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do testów. Czy ktoś się spotkał z płynem kalibracyjnym Po4 do małej Hanny ?

Można takie coś kupić?

Edytowane przez Nikel (wyświetl historię edycji)

Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle że "Flatworm exit "jest nie dopuszczony do obrotu na terenie Unii Europejskiej, to produkt na rynki zewnętrzne .

Tego gatunku - duże osobniki siedzące na grzybach i eupchyliach nie ruszy żadna hexataenia ani mandaryn. Te male pomarańczowe to żaden problem.

Moczenie w Iodzie działa, jak masz możliwość wyciągnięcia koralowca, a to nie zawsze jest możliwe.

Co nie znaczy ze go nie mozna swobodnie kupic :)

A jesli nawet gdzies nie bedzie to mozna kupic Levamisol u veta


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy z testów wykonywałam zgodnie z instrukcją do niego przeznaczoną. Aż tak źle ze mną nie jest...

A pisze,że odczytuje się odwrotnie niż w Salifiercie ? Niejeden się naciął i chyba tego w instrukcji nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są płyny referencyjne do porównywania.Janusz,ja niedawno moją dużą hankę oddałem do kalibracji tak na wszelki wypadek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyniki wskazują na odczytywanie z tabeli tak jak w Salifercie.

Odczytuję wszystko zgodnie z tabelką zamieszczoną na odwrocie instrukcji wykonania testu Red Sea.

Przykładowo przy wykonaniu testu Mg wykazało 0,3ml co daje 600ppm.

Jeżeli nie tak należy odczytywać ten wynik, to jak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Jeżeli nie tak należy odczytywać ten wynik, to jak?

Z Twojego tekstu nie wynika jak to robisz. Prawidłowo w testach RS jest od objętości pobranej strzykawką (1 lub 0,5 ml w zależności od testu) odjąć to, co w niej pozostało po kropelkowaniu i na podstawie różnicy odczytać wynik w tabelce.

Edytowane przez Reefbos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko,ja tylko zagadałem,że warto wysłać do Hanna Polska na sprawdzenie i kalibrację,koszt to całe 40 zł+vat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z Twojego tekstu nie wynika jak to robisz. Prawidłowo w testach RS jest od objętości pobranej strzykawką (1 lub 0,5 ml w zależności od testu) odjąć to, co w niej pozostało po kropelkowaniu i na podstawie różnicy odczytać wynik w tabelce.

Dzięki wielkie za oświecenie. :)

Rzecz jasna wszystko jest w porządku. :)

Edytowane przez Czarna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.