Skocz do zawartości
robi

złodzieje...

Rekomendowane odpowiedzi

...Recz jasna wszystko jest w porządku. :)

Nie ma sprawy. Dobrze, że zdążyliśmy te wyniki w porę zweryfikować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze o takim sposobie nie słyszałem, hexatenie mogą zjadać wirki na bank,

a najszybszym sposobem jest przepłukać korala w pojemniku z wodą z dodatkiem kilku kropel jodu - odpadają masowo

bez stresowania i narażania korala na uszkodzenia.

Widać moja hexataenia należy do tych leniwych. :)

Zdecydowanie spróbuję sposobu z jodem, bo jakoś nie mam ochoty na męczenie korala ściereczką, a podanego przez Testera flatworm eXit z Saliferta troszkę się obawiam, bo opinie o nim są dość sprzeczne.

Tak czy inaczej dziękuję Wszystkim za pomoc.

Edytowane przez Czarna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz napisać jak wypadło porównanie wyników po prawidłowym odczycie pomiarów?


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, ponizej porownanie rzeczywistych wynikow:

Ca - 455 (Salifert) / 405 (Red Sea)

Mg - 1455 (Salifert) / 1400 (Red Sea)

KH - 8,45 (Salifert) / 8,7 (Red Sea)

Edytowane przez Czarna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Marek ja nie mówię że moja hanka jest nieomylna. Zapraszam na porównanie :p

A ja się założę, że jest omylna. Nie jest możliwe wykonanie bezbłędnego pomiaru. Chyba że w świecie pancernych brzóz tuska...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra.......dostalem na probe nowsze testy RedSea. Robie KH a ze z brak instrukcji wujek google wyswietla mi filmik z jutjuba:D z instuktarzem jak zrobic test. Pan zakrapia w celu osiagniecia rozowego koloru. Prosze powedzcie w ktorej sekundzie go widzicie:googleye bo ja dostaje migotania:whip

Zaraz podam wyniki i redsea i saliferta piszac krotka opinie.

Moze odgrzebuje temat

oznaczanie testami, gdzie ze wskaźnikiem zmiany barwy to jedna z metod miareczkowania

Zmiana barwy wskaźnika nastepuje po przereagowaniu calości roztworu dodawanego z badanym (głownie za przyczyną zmiany ph r-ru)

W miareczkowaniu ta metodą tzw bezpośrednią ze wskaźnikiem) wyznaczasz dwa punkty pomiarowe

tzw PR (punkt równoważnikowy - świadczący, że cały roztwór przereagował) jest to moment w którym dodana kropla odczynnika zmienia barwę roztworu, ale barwa ta nie jest stała, tzn po zamieszaniu roztworu 2-3 sek powraca do poprzedniej lub uzyskuje barwe pośrednią - warto zapisać wynik

PR nie daje nam wyniku ostatecznego

Ostateczny wynik uzyskujemy po dodaniu 1-2 kropli odczynnika z pipety (tu strzykawki) - wyznaczamy tzw PK mareczkowania (punkt końcowy)

na filmie Pan wykonuje to dośc szybko - uzywając tu stabilnych r-rów (tj w/w testach) możesz test wykonywać wolniej.

Poza tym zaden test którego używałem nie podaje 2 bardzo ważnych parametrów

- czułość testu (chociaż mozna się je domyslić po zakresie odczytu)

- dokladność pomiarowa (i tu jest pies pogrzebany bo tak naprawde wykonując kilka pomiarów pod rząd jesteśmy w stanie określić precyzyjnośc pomiaru, ale ona nic nam nie mówi o dokladności czyli faktycznej ilości badango czynnika)

to jest przyczyną sytuacji, że czyję się jak na strzelnicy - ładuje do tarczy cały magazynek, wszystkie trafienia w okolice 2- precyzja doskonała ale do 10 daleko)

uzywałem saliferta 50, seachem 5 no i co, ciśnie się gó....o z tego

No i bardzo ważne

zaden producent nie podaje informacji o przydatności testu po otwarci oraz w jakich warunkach należy test przechowywać itd itp

Uważam, że producenci po prostu daja nam do ręki nie dokładny test kubłowa- kubeł w tą kubeł w tamtą.

z drugiej strony, jeżeli skala pomiarowa saliferta jest od 0-100 to ciężko o dokładność.

Dolaczając dwa słowa do Hanki na NO3- faktycznie producent nie daje gwarancji porawności wyniku w wodzie morskiej, kiedyś rozmawiałem z Łukaszem z acropora - testu używają po konsultacji ze swoim kolegą (naukowiec - nie pamietam gdzie poracuje nie chce robić bajek), którzy testowali sprzęt na wodzie morskiej i wynik wskazania nalezy podzielić chyba przez 5 o ile pamiętam, ale trzeba zapytać Łukasza.

Osobiście wolę mniej precyzyjne pomiary ,ale dokładne aniżeli superprecyzyjne o doładności +/-.

pozdr

Edytowane przez Gaber (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"zaden producent nie podaje informacji o przydatności testu po otwarci oraz w jakich warunkach należy test przechowywać "

Na moim Salifercie (Mg) jest data "spozycia" a czy nie napisano, ze otwarty test nalezy trzymac w lodowce, to musze sprawdzic.

"Osobiście wolę mniej precyzyjne pomiary ,ale dokładne aniżeli superprecyzyjne o doładności +/-."

Tego nie rozumiem :secret:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"zaden producent nie podaje informacji o przydatności testu po otwarci oraz w jakich warunkach należy test przechowywać "

Na moim Salifercie (Mg) jest data "spozycia" a czy nie napisano, ze otwarty test nalezy trzymac w lodowce, to musze sprawdzic.

"Osobiście wolę mniej precyzyjne pomiary ,ale dokładne aniżeli superprecyzyjne o doładności +/-."

Tego nie rozumiem :secret:

data w/w informuje nas o tym, że test można uzywać do tej daty natomiast nie informuje o tym czy i jak częste jego uzywanie wpłynąć może na jego skuteczność pomiarową

tu mogę podać przyklad lekow formie roztworów czyli układów najmniej stabilnych

data ważności - do kiedy preparat jest ważny przy pierwszym otwarciu

okres przydatności - przez jaki okres od pierwszego otwarcia jest dobry do użycia

http://pl.wikipedia...._metody_pomiaru

przy prezyzyjnym pomiarze, ale bardzo mniej dokladnym odchylenie od wyniku może być bardzo duże

przy mniejszej precyzji, ale dużej dokladności pomiaru - rozrzut wyników możemy zniwelować metodami statystycznymi

średnia arytmetyczna przy niedużym rozrzucie

mediana - odrzucenie wyników skrajnych o dużym odchyleniu od pozostałych i wyznaczenie ze środkowych średniej arytmetycznej

pozdr

pozdr

Edytowane przez Gaber (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzecz ostatnia uważam ciekawa

na wynik na np KH wpływa bardzo mała ilość odczynnika

bo 0.48 to KH 8,3 a 0,5 to KH 8,0 - to jest różnica 1 -2 kropli odczynnika

zwródźcie uwage na filmiku, Panowie nabierają wodę z akwa nie likwidując pęcherzyka, to raz, a dwa nabierają do strzykawki patrząc na nią pod kątem.

Takie dwa błędy mogą na tyle płynąć na wynik pomiaru, że istniejące KH 8 będzie zmierzone jako 9.

No chyba, że nie ma to wplywu na wynik testu, bo jego odchylenie i tak jest większe.

Podczas testu na hance, woda pobierana jest strzykawką do podziałki, a powinna być uzupełnina do menisku dolnego we fiolce, bo przecież odczynnik podajemy precyzyjnie strzykawką zaopatrzoną w kapilarę, a znacznik kroplomierzem, a o dokładności wykonanego pomiaru decyduje najniższa dokładność użyta do zdozowania jednego ze składników reakcji.

To wszystko nasuwa pytanie czy testom należy bezgranicznie wierzyć i nimi się przejmować.

najważniesze jest wydaje mi się i nic jej tego zastąpi, obserwacja oraz znajomość swojego baniaka

pozdr

Edytowane przez Gaber (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wiec wniosek jest prosty nie mierzmy No3 tylko co na to mieszkańcy naszych akw. A masz możliwość przebadania tej wody w sanepidzie lub w stacji wodociągów.

zalezy jaka stacja wodociągów. miałem praktyki na stacji przepompowni... :)

całe szczęście że ta woda jest pompowana w inne miejsce niż moje osiedle:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.