Skocz do zawartości
Tester

Cykl azotowy w świetle najnowszych badań

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam watpliwosci innego rodzaju, chociaz sa one niczym nie potwierdzone.

Znam doskonale zapach amoniaku, a w 12-to godzinnej artemii stojacej na parapecie, moj nos go nie wyczuwa choc zawartosc cuchnie niemilosiernie. Podejrzewam jednak ze przy niskim pH caly amoniak jest w postaci bezwonnych jonow amonowych. I to by bylo OK do startu cyklu azotowego. Jednak jest tam cala gama innego syfu wlaczajac siarkowodor, tiole i inne zwiazki aromatyczne.

U Grzegorza nie ma ryb ani innego zrodla amoniaku, bo jak napisal, chce wystartowac zbiornik sterylnie wiec zeby podtrzymac (i w ogole wystartowac) cykl azotowy musialby dodawac krewetki regularnie co zapewne spowoduje dodawanie toksycznych zwiazkow o ktorych wspomnialem wyzej.

Ja mysle Grzes, ze nie tedy droga. Po pierwsze nie bedziesz w stanie wyizolowac cykl azotowy od innych procesow i miec go w czystej postaci. Poza tym inne procesy tez sa konieczne i nie mozna ich pominac (obieg P, obieg S). Po drugie,wydaje mi sie ze za bardzo skupiles sie na bakteriach azotowych pomijajac wszystkie inne pozyteczne.

Krowe mozna rozlozyc na czynniki pierwsze, ale majac "czynniki pierwsze" nie da sie zlozyc krowy. Potrzebne jest cos jeszcze. Dlatego sklanialbym sie w kierunku znanych i sprawdzonych rozwiazan. W kazdym razie na poczatku.

Edytowane przez Tester (wyświetl historię edycji)

425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będziesz miał pustą niszę ekologiczną. Zostanie ona zasiedlona przez najlepiej przystosowane do tego bakterie. To wcale nie musi być cykl azotowy, mogą np. wystąpić wszelkie procesy gnilne itp... baktozym czy microbe lift nitro out II wcale nie są nieznanym voodoo. To po prostu "cykl w pigułce" - Ty go instalujesz - jak soft w kompie :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem pojecie pusta nisza ekologiczna question.gif Co robia najlepiej przystosowane bakterie? czy sa skodliwe lub leniwe?

Natomisat o bakteriach wiem ze pojawiaja sie tam gdzie maja pozywke i warunki. Nie ma papu populacja sie zmniejsza, hibernuje, lub ginie. Wcale ich nie trzeba dodawac bakterii by przejsc przez cykl azotowy. Ja chce dac im tylko zrodlo pozywienia i o zadne procesy gnilne sie nie martwie. Co morze gnic rozkladac sie jak nie ma bialka? Z biegiem czasu do systemu trafia inne bakterie nie koniecznie azotowe bo sporadycznie bede mial wode z morza. Napewno cos przyjdzie z koralami rybami i innymi drogami.

Niestety slabi jestesmy w kwestiach bakterii bo nikt z nas nie przeprowadza badan. Kto naukowo czy to za pomoca badan udowodnil ze w akwarium z biegiem czasu wystepuje monokultura??? NIKT Nie mowie nie macie racji w tym co piszecie bo u wielu bakterie sie sprawdzaja. Ale swoje przeczytalem o bakteriach i stosowalem kilka preparatow przez ostatnie 4 lata wiec pewne doswiadczenie z obserwacji i testow mam.

Zadalem pytanie o amoniak i watek jest o cyklu azotowym wiec nie chce zebysmy tu dyskutowali o preparatach bakteryjnych ba sa na forum juz te tematy

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem pojecie pusta nisza ekologiczna question.gif Co robia najlepiej przystosowane bakterie? czy sa skodliwe lub leniwe?

W wiekszosci przypadkow nie da sie jednoznacznie stwierdzic czy dany organizm jest pozyteczny czy nie. Kazdy z nich robi swoja robote. Pytanie czy dana robota jest akurat dla nas przydatna czy nie (i jakim kosztem). Czesc bakterii moze stac sie zjadliwa w pewnych warunkach np Escherichia Coli w jelicie czlowieka czy ktores szczepy bakterii azotowych w akwarium. Jestem sklonny przypuszczac ze wlasnie im mniejsza konkurencja tym latwiej o problemy.

Napewno cos przyjdzie z koralami rybami i innymi drogami.

No wlasnie, skoro i tak bedziesz wprowadzal nowe bakterie (swiadomie czy tez nie) to po co ta sterylnosc na poczatku? Cykl azotowy Ci wystartuje tak czy siak ale chyba lepiej zeby na poczatku to bakterie limitowaly amoniak a nie amoniak limitowal bakterie. Potem to i tak na jedno wyjdzie.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wyjdzie. Raz skolkonizowany substrat nie zostanei wyparty przez nowo przybyle bakterie. Nie ma na to szans, chyba ze bedzie to ogromna ilosc i warunki ku temu, czyli okreslona pozywaka dla dla danego szczepu.

W calym moim zamierzeniu nie chodzi mi tu o sterylnosc, po prostu nie chce lac bakterii. Jezeli cykl azootowy nie bedzie mogl zaskoczy wtedy bede sie posilkowal preparatami. Problem jest jednak ten ze raz obrana metoda musi byc kontynulowana. Albo startujesz od razu na ZEO i masz efekty po dwoch miesiacach, albo probujez wyjsc z probiotykow latami.

Opracowalem system filtracji synergicznej bazujecaj na metodach naturlanych. Dodawanie czegokolwiek z opakowania nie wchodzi zupelnie w gre. Alo sie uda labo nie.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wyjdzie.

Mialem na mysli limitowanie populacji dostepem pokarmu i vice versa.

A jeszcze mam takie pytanie...

Jesli cykl azotowy ma wystartowac to musza mu towarzyszyc bakterie azotowe. Jesli nie chcesz ich wprowadzic do akwarium z dajmy na to ampulki to skad sie maja tam wziasc? Nie liczysz chyba na "efekt bryzy"


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie tak, otworze browra i bede czekal na bryze :beer: Bakterie azotowe to jedne z najbardziej wszedobylskich bakteriI. Dostana sie z powietrza, kurzu. A jezeli zywy piach faktycznie zawiera jakies kultury to wyjdzie to w praniu. Amoniak z Amazona juz zakupiony.

PS. dlaczego w pozostwionych na ogrodkach sprzetach gdzie napada troche dzeszczowkiu za jakis czas pojawiaja sie glony ???


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu,

jesli zapodasz zywy piach, to nie musisz sie o nic matrwic.

Zreszta, gdybys jednak przyjechal w piatek, to bysmy to przedyskutowali dokladniej. W sobote o nic raczej nie pytaj. :nuke:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głębokie czy gruba warstwa piasku i ile?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj mowiono, ze jesli piach bedzie mial granulacje "maki", to warstwa 8 cm juz stworzy w dolnych czesciach warunki co najmniej "malo tlenowe".


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje dla autora tematu..... Tester jestem pełen podziwu dla pracy jaką musiałeś włożyć w przetłumaczenie i odpowiednia aranżacje artykułu.

Oczywiście temat musiałem przeczytać kilka razy by w pełni a raczej w miarę zrozumieć to zagadnienie, gdybym trafił na forum wcześniej myślę że pozwoliłby uniknąć kilku bolesnych i kosztownych błędów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.