Skocz do zawartości
smk

absorber PO4x4 - jakieś doświadczenia?

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio nieczęsto odwiedzam nano-reef ale aż nie wierzę że w wyszukiwarce nie mogę znaleźć ani jednego tematu o absorberze fosforanów PO4x4.

Jak zwykle w opisie wygląda wszystko pięknie, ale jak jest w praktyce? Ktoś to stosował? Nawet na reefcentral niewiele konkretnych informacji o użyciu PO4 x4 w praktyce.

Peletki u mnie pięknie działają, ale jak u wielu NO3 szybciutko zjechało prawie do 0 a PO4 pozostało wysoko. Ostatnio z powodu wyjazdów zaniedbałem podmianki (przez ostatnie pół roku co 2 miesiące robiłem podmiany), dziewczyny w pracy oczywiście zamiast karmić jak powiedziałem 2x dziennie po 2-3 kostki to karmiły 3x dziennie po 3-4 kostki i się fosforany wybiły do 0,59 ppm (mierzone małą hanką). :o

Mimo tego dużego karmienia peletki jak pisałem wcześniej pięknie dają radę z azotanami, ale z fosforanami już gorzej (zresztą wiadomo, jak nie ma azotanów to bakterie się nie namnażąją na tyle żeby PO4 przetwarzać).

Wsadziłem 500ml rowa phos i po 3 dniach zjechało do 0,49 ppm, po ok tygodniu zjechało do 0,45 ppm i jakoś tak szałowo dalej nie spada.

Oczywiście podmianki znowu są regularnie co 3 tygodnie 20% i karmienie powróciło do normalnego stanu.

W rowie irytuje mnie ta pylistość, i mimo gąbek w filtrze i tak ten pyłek spierdziela do baniaka. PO4x4 widziałem że jest w formie 0,5mm kulek i nie brudzi wody. Ale jak ze skutecznością? Czy jest choć tak samo skuteczny jak rowa?


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio nieczęsto odwiedzam nano-reef ale aż nie wierzę że w wyszukiwarce nie mogę znaleźć ani jednego tematu o absorberze fosforanów PO4x4.

No niestety, ale to prawda. Mało informacji na ten temat. Produkt dość nowy i wiem że kilku kolegów z forum już go testuje.

Pewnie niedługo coś się bedzie pokazywało na forach....... czasu, Panie - czasu trzeba :)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu coś na ten temat jest .. może nie za wiele ale jednak

http://aqua-reef.pl/...page__hl__po4x4


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na sąsiednim forum śledziłem/śledzę wątek PO4x4.

Podsumowując to osobiscie nie rozumiem szału ludzi na tą nowość: drogi a nie przetestowany dobitnie produkt pod szyldem "po4x4 nie emituje żelaza"

Po doświadczeniach z biopellets nie mam zamiaru byc królikiem doświadczalnym. Życie jest zbyt piekne, a rowaphos, czy phosguard dobre/pewne, sprawdzone i warte swej ceny.

@smk

Dystrybutor podaje, ze po4x4 jest niby 4 razy skuteczniejszy (nie podajac od jakiego absorbera). po4x4 rowniez jak pellety musza sie krecic. pozytywna informacja jest to, ze absorber jest odnawialny (przy pomocy srodka, ktory ma byc/jest dostepny w Polsce).

a Probowales phosguard seachem? Tani, sprawdzony i działa dobrze (pamietac jedynie nalezy zeby kulki sie za bardzo nie ścierały - mozna o tym na NR znalezc)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek i co, po dyskusji bo link dałeś .........? Extra :)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dałem link bo jakieś informacje tam są ... sam z własnych doświadczeń nie mogę powiedzieć jeszcze za wiele ... stosuję od jakiegoś czasu ale z uwagi na walkę z ospą i niejako restartem wody w zbiorniku za mało żeby się wypowiedzieć konkretniej :unsure:


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Ja stosuję do od początku jak się ukazał czyli od dobrego miesiąca z hakiem

Wnioski,

Wsypałem do filtra połowę mniej niż Rowy i tu plus :)

parametr PO4 pozostał na tym samym poziomie co na Rowie 0.02 - 0.04 kolejny plus :)

Preparat jest bardzo sypki więc trzeba kontrolować przepływ wody przez filtr,

za duży przepływ wkład wypływa przy za małym przepływie ma tendencje do zbrylania się - ninus ale malutki temat do opanowania :D

Niestety w między czasie zmieniłem odpieniacz na wydajniejszy więc pomiar może być trochę przekłamany

zobaczymy po następnej wymianie wkładu na tym samym odpieniaczu

W akwarium nie zauważyłem niekorzystnych zmian, żadnego wykwitu glonów, cyjano itp dobrodziejstw :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O prosze jak szybko chłopaki reagujecie - rozumiem że w pracy nudy? :) :) :)

Dzięki za linka (choć do konkurencji nano to pomocny). No nic poczekam i zobaczę jak się to wszystko rozwinie.

Jesli się okaże że jest tak samo skuteczny jak rowa (bez efektów ubocznych) to już i tak będzie dobrze bo ma konsystencję 0,5mm kulek a nie proszku jak rowaphos. Mam jeszcze pół litra rowy jak ta co wsadzona przestanie zbierać więc pewnie w przyszłym miesiącu jak zabraknie rowy to zakupie PO4x4 i poeksperymentujemy. Kulki od NP działają więc mam nadzieje że absorber też będzie przyzwoity. Pożyjemy i zobaczymy.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

O prosze jak szybko chłopaki reagujecie - rozumiem że w pracy nudy? :) :) :)

no coś Ty, pracuję w pocie czoła (dosłownie) bo za oknem 30 stopni :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podpisuje się w 100% pod tym co luft napisał.

Rowa mi działa, pyli - fakt, ale jest to do opanowania - i nie ma co się jej bać :)

Po cholerę eksperymentować na sobie i swoim akwarium z kolejnym produktem ?

Takie eksperymenty gdy to pelletki były nowością - często źle się pokończyły.

(może to zbieg okoliczności - ale oba produkty są tego samego producenta )

Akwarystyka powinna uczyć cierpliwości - poczekajmy te pół roku - rok, aż będzie coś więcej wiadomo o tym produkcie, aż wyjdą jego kolejne usprawnione wersje.

Aż marketing producenta / dystrybutorów będzie weryfikowalny :)


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cos minie zastanawia ze po trzech dniach 500ml rowy zbilo poziom fosforanow tylko o 0,1. a dalej juz prawie w ogole. Wlasciwosci absorbcyje rowy sa naprawde ogromne.

Czy wklad sie zbrylil, czy cos za wolny przeplyw? Masz podand 2 razy wiecej wody w obiegu niz ja, ale patrzac na moje 300L stosowalem dawki 100ml na 2/3 dni i po kilku wymianach wsadu z 1,88 :blink: zjechalem do poziomu 0,09 Reszte zalatwila metoda VSV. Warto plukac mrozonki, nie mam na mysli pedantyckich rytualow, ale zwyczajnie rozpuscic w mrozonke w wiekszej ilosci RO, zabeltac. Mozna zaoszczedzic duzo kasy na absorberach. A jezeli rowa faktycznie cos leniwa to ja polece Phosguarda Seachem-u. Dla mnie to najlepszy absorber jaki kiedykolwiek uzywalem.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mrożonki zawsze płuczę pod gorącą bierzącą wodą żeby pozbyć się tego syfu który w nich jest. Zobacze jutro po podmianie jak sytuacja wygląda.

Rowa się mieli w filterku AM NR400 z dodanymi gęstymi gąbkami na wlocie pompki i wylocie z filtra. Wyprowadzenie pompki mieszającej zawartość nie jest doprowadzone do samego dołu aby mi pył z rowy nie szalał po całym filtrze. Dlatego uważam że PO4x4 będzie lepszą opcją.

Tak trochę na patencie ale filterek leżał i się kurzył a to na pewno lepiej niż zbity absorber w skarpecie załączonej do ROWY. Jutro zajrze czy się czasem nie zbrylił.

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mrożonki zawsze płuczę pod gorącą bierzącą wodą żeby pozbyć się tego syfu który w nich jest. Zobacze jutro po podmianie jak sytuacja wygląda.

Rowa się mieli w filterku AM NR400 z dodanymi gęstymi gąbkami na wlocie pompki i wylocie z filtra. Wyprowadzenie pompki mieszającej zawartość nie jest doprowadzone do samego dołu aby mi pył z rowy nie szalał po całym filtrze. Dlatego uważam że PO4x4 będzie lepszą opcją.

Tak trochę na patencie ale filterek leżał i się kurzył a to na pewno lepiej niż zbity absorber w skarpecie załączonej do ROWY. Jutro zajrze czy się czasem nie zbrylił.

Zawsze mnie ciekawiło jak to jest , wszędzie gąbka jest opisywana jako źródło no3 , czy w filtrze na absorber działa inaczej ?


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od ostatnich wpisów minęło 5 miesięcy.

Może jakieś wnioski nt. PO4x4?

Właśnie skończył mi się Ultra PowerPhos i zastanawiam się czy brać znowu Fauna Marin czy może spróbować z PO4x4?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po4x4 jest super tylko trzeba miec filterek wysoki bo bedzie.uciekac do baniaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Może nie możecie znaleźć informacji o "absorbentach" bo takie substancje istnieją tylko w potocznym słownictwie stosowanym przez polskich akwarystów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@KIDULT - filtr mam wysoki - zastanawiam się tylko czy na dół dawać gąbkę żeby się wkład nie cofał (szczególnie, że wlot wody mam na dole).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, kuleczki są super.

1. nie wymagają dodatkowej pompy aby zapewnić prawidłowy przepływ. Ja mam filtr 509 podłączony do manifoldu na powrocie i jest bardzo OK.

2. można je regenerować, robiłem to już dwa razy i wszystko żyje, chociaż sporo wody idzie na płukanie.

3. najważniejsze zbijają PO4, u mnie 0.75ltr zbiło PO4 z 0.4 do 0.16 i utzymuje ten poziom od 3 tyg. w 1600ltr wody.

4. nic nie pyli do akwa, nie uwalnia Fe

Tylko sól do regeneracji jest droga. Mamy na forum tylu wspaniałych chemików może by zrobili jakąś analizę organoleptyczna i napisali czym można ją zastąpić aby uzyskać podobne rezultaty jak z solą oryginalną? :unworthy:


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Regenerujesz ten adsorbent w domu czy masz dostęp do laboratorium chemicznego?

Ług sodowy to strasznie żrące świństwo... Lepiej bez wyciągu się nim nie bawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postępuję zgodnie z instrukcją, nic się nie grzeje, dymi itp. Z tego co jest napisane to ta sól do regeneracji powoduje regenerację do 99% możliwości "absorpcyjnych" a ług sodowy tylko ok.60%


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacuś miałeś używać tylko wódki a nie jakieś wynalazki znowu :w00t:


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4. nic nie pyli do akwa, nie uwalnia Fe

można ją zastąpić aby uzyskać podobne rezultaty jak z solą oryginalną? :unworthy:

od kiedy ten produkt zaczal byc lansowany zaczalem studiowac w czym on taki 4 x lepszy. Cenowo in minus na pewno :) Renomy po przygodach morszczakow z biopellets na pewno nie ma takiej jak RowaPhos (wady: pyli na rudo). Phosguard seachema - bardzo tani i rewelacyjnie skuteczny (dymek i cieplo emituje tylko przy płukaniu przed wlozeniem do systemu).

Najbardziej jednak rozwala mnie ta propaganda, że PO4x4 nie uwalnia Fe. A jakie to ma znaczenie, skoro żelazo jest bardzo potrzebnym pierwiastkiem w morskim baniaku, ktory emitowany w tak niewielkich ilosciach bardziej moze pomoc niz zaszkodzic :D Przeciez nie chodzi tutaj o miedz czy ołów :coffee:


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale nadmiar żelaza jest niezdrowy. Rosną glony.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale nadmiar żelaza jest niezdrowy. Rosną glony.

no tak, ale używając adsorbentów w emitujących Fe... na tyle kilka miesiecy temu byłem ciekaw zagadnienia dozowania, stężenia Fe w baniaku kupiłem test na Fe i wyszło z nich tyle, że powinienem jeszcze go dozować dodatkowo poniewaz test za kazdym razem pokazywał ze jest niemalze lub zupełnie niewykrywalny. Wniosek mój taki, że nie ma co robic problemu tam, gdzie go nie ma. Nie wiem ile musiałbym takiej rowy wpakować do baniaka żeby przedawkować Fe w systemie :) Może ktoś kto sie obawia, wie i mi powie? Chetnie zobacze jakies nowe światło w tym zagadnieniu, bądz co badz ciekawym.

PO4x4 - producent/dystrybutor pisze ze jest skuteczniejszy od innych adsorbentow w oparciu o badania. Szkoda, że nie mamy wglądu w nie, w oparciu o jakie adsorbery zostały przeprowadzone testy porownawcze etc.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie , kto stosuje PO4x4 jakie są wasze spostrzeżenia jak długo on działa ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.