Skocz do zawartości
tomcio

jak poradziłem sobie z wirkami

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Od wielu, wielu miesięcy walczyłem z plagą wirków, głównie odsysając je regularnie. Ale to była przysłowiowa walka z wiatrakami. Szukałem więc jakiegoś środka, żeby definitywnie zakończyć sprawę. Gdzieś (może i tu na forum) przeczytałem, że można spróbować z lewamizolem. No i odważyłem się na mały eksperyment. Mianowicie użyłem kupionego w sklepie zoologicznym środka firmy ZOOLEK o nazwie CAPITOX. Preparat ten zawiera lewamizolu chlorowodorek. Zalecane dawkowanie to 10 ml na 100 litrów wody. Jednakże dla bezpieczeństwa zastosowałem 10 ml na 500 litrów wody. Po około tygodniu powtórzyłem tę dawkę. Natychmiast po dodaniu pierwszej dawki wirki zostały jakby sparaliżowane (lub natychmiast zatrute) i unosiłu się swobodnie w wodzie. Więc odessałem do filtra kubełkowego wszystko co udało mi się złapać. Dodatkowo strumieniem z małej pomki opłukiwałem skałki (sztorm) i odsysałem co się da. Po skończeniu filtr należy natychmiast wyczyścić - smród jest niesamowity. Po drugiej dawce postępowałem tak samo - ale w wodzie pływały już tylko nieliczne "sztuki".

Cały wyżej opisany proces robiłem w lutym 2011 i do dziś mam spokój.

I co najważniejsze - nic z obsady (ryby, korale miękkie i twarde) nie wykazało nawet "zaniepokojenia" prowadzoną kuracją. U mnie okazała się ona całkowicie bezpieczna dla życia w akwarium.

Pozdrawiam

Tomasz


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co pamietam ten preparat zawiera zwiazki miedzi, chyba siarczan miedzi

kiedys w oddzielnym zbiorniku kwarantannowym probowalem pozbyc sie slimakow z korali, no i niestety zaden koral nieprzezyl

gratulacje z powodzeniem przeprowadzonej akcji

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja z wirkami poradziłem sobie bez żadnej chemii, zakupiłem hexę i do tego pilnowanie jakości wody + absorber fosforanów i krzemianów i wirki w zapomnienie, a miałem ich na prawdę sporo.

PozdrT

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to tomiooo powinienes grac w lotto :) Ja mam tez spor wirkow na grzybkach, euphilii, tubkach. Normalnie trafia mnie cholera. Mysle nad preparatem chemicznym saliferta Flatworm eXit. Tyle ze jesli on dziala tak jak testy na fosforany to lipa. Podobno jednak dziala, Tyle ze plazince morskie w momencie smiersi wypuszczaja toksyny do wody wiec trzeba koniecznie wegiel i odpieniacz na mokro.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sugeruję zacząć od natury... ja miałem przez chwilę, ale posiłkowałem się mandarynem Pterosynchiropus picturatus plus wargaczem Pseudocheilinus hexataenia. Mandaryn po miesiącu wyglądał jakby przygotowywał się do castingu do filmu o Wielkim Głodzie na Ukrainie ... obie ryby skutecznie wyjadły wszystko, łącznie z biegającymi po piachu w nocy stworami.

Wargacz wydaje się być skuteczniejszy w działaniu i łatwiejszy w utrzymaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sposób znany od lat - niestety ostro krytykowany przez wielu forumowiczów - dla mnie jedyny i skuteczny przy potężnych plagach tego syfu.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie ponownie,

Dawno mnie tu nie było. A dziś czytałem inny wątek o wirkach i ponownie opisałem jak sobie z nimi poradziłem.

Dodam tylko (czego nie zrobiłem tu wcześniej), że u mnie "chodzi" węgiel cały czas. Pół kilo na 500 litrów, przepływ 1500 l/h.

Pozdrawiam

PS

Wirków do dziś nie zauważyłem.

PS II

Na opakowaniu tego preparatu nie ma słowa o jakiejkolwiek zawartości miedzi.


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chlorowodorek lewamizolu :-P skutkiem następczym moze byc wzrost glonów.

http://en.wikipedia.org/wiki/Levamisole

z doswiadczenia wiem ze czasami zdazaja sie po zastosowaniu plagi sinic. niektóre krewecie sa wrazliwe na wyzsze dawki. generalnie lek w miare bezpieczny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopię temat. Ktoś to jeszcze stosował? Obecnie preparat nazywa się Capisol i nie zawiera miedzi (info od producenta)


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla wszystkich ktorzy chca uzyc capisolu na wirki. Jesli macie taka mozliwosc nie stosujcie kuracji w glownym zbiorniku. Jesli juz musicie. To zaczynajcie od 1/3 dawki, zobaczycie jak wirki sie zachowaja. Dzien po zacznijcie podmiany - ile? Nie wiem ale regularnie do 50% moze bedzie dobrze, do tego wegiel. Po tygodniu trzeba powtorzyc to samo. Ogolnie mialem piekne LPS, euphyllie i miekasy. Po podaniu drugiej dawki 30ml capisolu i bez podmian zniszczylem akwarium. Praktycznie wszystkie korale zeszly. Jedynie zoa walcza. Co dziwne padly slimaki ale tylko turbo. Ryby, krewetki maja sie dobrze. Radze szukac innej alternatywy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, gnom napisał:

Dla wszystkich ktorzy chca uzyc capisolu na wirki. Jesli macie taka mozliwosc nie stosujcie kuracji w glownym zbiorniku. Jesli juz musicie. To zaczynajcie od 1/3 dawki, zobaczycie jak wirki sie zachowaja. Dzien po zacznijcie podmiany - ile? Nie wiem ale regularnie do 50% moze bedzie dobrze, do tego wegiel. Po tygodniu trzeba powtorzyc to samo. Ogolnie mialem piekne LPS, euphyllie i miekasy. Po podaniu drugiej dawki 30ml capisolu i bez podmian zniszczylem akwarium. Praktycznie wszystkie korale zeszly. Jedynie zoa walcza. Co dziwne padly slimaki ale tylko turbo. Ryby, krewetki maja sie dobrze. Radze szukac innej alternatywy.

Capisol przeznaczony jest dla akwariów słodkowodnych. I to nie wszystkich..... nie powinien być stosowany przy pH powyżej 7,5.

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz jestem ciekawy ile tego jeszzcce w akwarium mam. Podmienilem cala wode, 270L przez 4-5dni wegiel pracuje ponad tydzien. Czy skala nadaje sie tylko na ogrodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopuję temat, czy na AEFW jest coś nowego do stosowania w zbiorniku ogólnym?

Fauna Marin AEFW X czy Blue Life Flatworm RX ???

Edytowane przez Tata (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest takie coś co się nazywa tropic marin elimi-phos rapid, jest na fosforany ale zabija wirki, sprawdzone wielokrotnie, działa


~900l SPS LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Phosphate ex firmy Colombo też zawiera lantan i powinien załatwić wirki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.