Skocz do zawartości
twkw@op.pl

Montipora Seriatopora Ricordea

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i proszę o poradę

Mam akwarium z SPS /Montipory, Seriatopory/ i miękasy /Ricordea, discosomy/ ,ryby

Biologiczne zbiornik jest ustabilizowany, dodatkowo używam KZ Bio Mate

Oswietlenie T5ATI 1,3W /l

Cyrkulacja ok 35 razy pojemność

Filtracja mechaniczna , przez węgiel non stop, odpieniacz

Sól TM pro reef podmiana wody 1x /tydzień od 5%-10%

Woda RO jako dolewka uzdatniana TM Remineral

Ewentualne straty Ca uzupełniane TM Calcium ABC liquid

Parametry

KH 8

PH 7,9-8,2

Ca 420-430

Mg 1600 niestety jakiś czas temu oczywiście z mojej winy tak podskoczyło/po podaniu TM Mg/ obecnie powoli b/ powoli obniżam

PO4 max 0,03

Temp ok 25

Korale karmię KZ Amino Acid

KZ Coral Vitalizer

podawane na przemian z KZ Coral Snow

Innych dodatków nie używam wychodząc z założenia, iż bogata sól, remineralizacja dolewki, i Calcium ABC posiadające jak podaje producent wszystko co trzeba, zaspakajają moim zdaniem potrzeby zbiornika a nawet mam podejrzenia że jest tego za dużo.

A teraz czas na opis problemu

Zatrzymały się przyrosty ricordei przy zachowaniu pięknych barw i zdrowego wyglądu

Zatrzymały się przyrosty SPS, jednak jedna sztyka bieleje od góry, inna od dołu, a i są takie które mają ładne kolorki i obecnie wyglądają zdrowo.

Zastanawia mnie to czy czegoś brakuje czy wręcz odwrotnie bogata sol i obecność wszystkich możliwych pierwiatków w preparatach TM spowodowała, iż jest czegoś zbyt wiele.

Pozdrawiam


Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Remineralizacja dolewki jest raczej zbędna. Paruje sama woda a nie mikroelementy.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc

Pamietaj ze ricordea potrzebuje troche innych warunków co twardziele.

Gdy bedzie podciagal parametry pod SPS'y to wszelakie miekkie beda marudzily.

Nie mniej sa zbiorniki gdzie oba rodzaje korali sa trzymane z powodzeniem.

Adrian

P.S

uzupelnij profil...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz możliwość to zmierz potas. Druga sprawa zrób fotki tych koralowców co mają problemy, inaczej to możemy gdybać.

pozdro Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety testu na potas nie mam, wychodziłem z założenia, że należy zwracać uwagę na jego poziom przy zeo. ponieważ kamyki go dużo wciągają.

w soli TMPR jego poziom to 320-350 zgodnie z analizą jaką znalazłem w necie. Napisałem do TM i czekam na odpowiedź na pytanie czy do tej soli oraz metody Balinga TM Calcium ABC należy coś jeszcze dołożyć /np preparaty pro coral A i K/.

Po analizie wielu postów, oraz opisów produktów na stronach producentów mógłbym wnioskować, że faktycznie pojawił się u mnie deficyt różnego rodzaju elementów w tym i potasu. Na tą chwilę czekam na odpowiedź z TM i na zamówiony test potasu.

Jeśli jednak macie jakieś doświadczenia związane z prowadzeniem zbiornika na soli TM proreef i balingu TM ABC proszę o opis.

pozdrawiam

AWT_Salt_Analysis_0208.pdf


Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czym mierzyłeś po4 ?


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jesteśmy z tej samej miejscowości,i posiadam test na PO4 wpadnij to ci pożyczę.

Pozdrawiam

Mateusz


60x30x35 (60L)+12cm (17L) tylny panel./Odpieniacz Miniflotor Aqua Medic/Koralia Nano x3/Oświetlenie Hagen GLO 4x24 W ATI 1 x Aquablue Special 24W 1 x ATI Blue Plus 24W T5 1 x ATI Purple Plus 24 W oraz 1 x Blau Actinic 24 W/ Grzałka JAGER 50 W/LR-7KG,LS-4,5Kg/obieg LOC-LINE EHEIM 1000 =

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega nie ma testu na potas, fosforany zmierzył.


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy skupiają się na parametrach wody a ja spytam - kiedy wymieniałeś świetlówki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega nie ma testu na potas, fosforany zmierzył.

No masz rację zagalopowałem się :thumbsup:


60x30x35 (60L)+12cm (17L) tylny panel./Odpieniacz Miniflotor Aqua Medic/Koralia Nano x3/Oświetlenie Hagen GLO 4x24 W ATI 1 x Aquablue Special 24W 1 x ATI Blue Plus 24W T5 1 x ATI Purple Plus 24 W oraz 1 x Blau Actinic 24 W/ Grzałka JAGER 50 W/LR-7KG,LS-4,5Kg/obieg LOC-LINE EHEIM 1000 =

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PO4 mierzone Hanką

pozostałe parametry RedSea

Mateusz czekam na test potasu a nie PO4 ale miło że proponujesz i jeszcze milej że w Krapkowicach są ludzie interesujący się morszczyzną.

Świetlówki wymieniam co 5-6 miesięcy.

układ taki jak zaleca ATI na swojej stronie

pozdrawiam


Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można mierzyć i mierzyć po4 - pytanie czym mierzył - jak hannką to można założyć że wynik jest wielce prawdopodobny, innymi metodami - raczej wróżenie a nie mierzenie.

Moim zdaniem objawy wyglądają na podwyższony poziom po4 - jeżeli wynik właściwy to stawiam na przedawkowanie zeozym oraz coral snow.

Z mojego doświadczenia, żywotność świetlówek (żarników) nie ma dużego wpływu na przyrosty a na wybarwienie zwierzaków (sps).

pozdrawiam

EDIT:już wiem że mierzone hannką


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.