Skocz do zawartości
lukasz.s4

Fitoplankton a rozkwit życia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich od środy zacząłem hodowlę fito :)

Zakupiłem fito 0,5l na start i zaczelem zabawe zasolilem wode podobnie jak w akwarium na 4 litry wlałem 0,5l gotowego fito i dodałem nawóz (tropical aqua plan) 5 kropli i postawiłem w bance na okno wraz z napowietrzaniem ,na drugi dzień dałem znów 5 kropli nawozu ,fito robi sie zielone po mału ciemieje ale na dole zbiera sie osad zielony to normalne ???opstawiam ze za dużo nawozu dałem teraz czekam co bedzie sie dzialo:(

Witam wszystkich od środy zacząłem hodowlę fito :)

Zakupiłem fito 0,5l na start i zaczelem zabawe zasolilem wode podobnie jak w akwarium na 4 litry wlałem 0,5l gotowego fito i dodałem nawóz (tropical aqua plan) 5 kropli i postawiłem w bance na okno wraz z napowietrzaniem ,na drugi dzień dałem znów 5 kropli nawozu ,fito robi sie zielone po mału ciemieje ale na dole zbiera sie osad zielony to normalne ???opstawiam ze za dużo nawozu dałem teraz czekam co bedzie sie dzialo:(

post-23804-0-22641200-1473456889_thumb.jpg

Edytowane przez demono1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

tropikala 5 kropli wystarcza na 5-7 dni (kropla na litr) słowem przedawkowałeś - dorób solanki (3-4l) i rozmieszaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka mam kilka szybkich pytań na jedno w sumie potrzebuje tylko potwierdzenia.

1. Rozumiem że do fito używa się tej samej soli i wody RO/DI jak w akwarium?

2. Czy ktoś ma może fito do odsprzedania na start ale słodkowodne?

3. Czy do slodkowodnego starczyło by np nawozy dla roślin?

Sorka że na tym forum i w tym miejscu ale na forach słodkowodnych to nawet nie wiedzą co to fito :(

Planuje zrobić hodowlę rozwielitki.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tropikala 5 kropli wystarcza na 5-7 dni (kropla na litr) słowem przedawkowałeś - dorób solanki (3-4l) i rozmieszaj

Ok zrobie jeszcze jedną butlę fito :)tylko do drugiej juz nawozu nie dodam:)każdy uczy sie na błędach

tropikala 5 kropli wystarcza na 5-7 dni (kropla na litr) słowem przedawkowałeś - dorób solanki (3-4l) i rozmieszaj

Ok zrobie jeszcze jedną butlę fito :)tylko do drugiej juz nawozu nie dodam:)każdy uczy sie na błędach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedna kropla aqua plantu na litr ? to jakiś żarcik, poczekasz z miesiąc na wyniki,

zapodaj 10 kropli na 1,5L po pięciu dniach powtórz dawkę i po 10 dniach masz fito gotowe do podania do zbiornika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jedna kropla aqua plantu na litr ? to jakiś żarcik, poczekasz z miesiąc na wyniki,

zapodaj 10 kropli na 1,5L po pięciu dniach powtórz dawkę i po 10 dniach masz fito gotowe do podania do zbiornika

jasne - tylko zrób wcześniej testy wody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez gdzieś czytałem że ludzie dawali 10 kropli na 1l fito.

Tapnięte mobilnie


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawóz nawozów nie równy. Ważne żeby został skonsumowany przed podaniem. Fito trzymane na słońcu z dobrą cyrkulacja zje każdą ilość nawozu. Przy sztucznym oświetleniu trzeba uważać. A farfocle na dnie to raczej za słaba cyrkulacja niż przenawozenie.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Grzegorz T (wyświetl historię edycji)

600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jasne - tylko zrób wcześniej testy wody

Oczywiście nie ma problemu, po4 niższe niż w zbiorniku, a jak zostawię na 5-10 dni w lodowce aby dojrzało to jest czyste jak łza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fito w lodówce nie dojrzewa a hibernuje. Jest czyste bo opada na dno. A mierzenie PO4 ma sens tylko po odwirowaniu fito.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawóz nawozów nie równy. Ważne żeby został skonsumowany przed podaniem. Fito trzymane na słońcu z dobrą cyrkulacja zje każdą ilość nawozu. Przy sztucznym oświetleniu trzeba uważać. A farfocle na dnie to raczej za słaba cyrkulacja niż przenawozenie.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Spytam sie fachowca :-) woda pewno tez gra tu dużo role ??fito ktore jest w wiekszej butli jest ciemiejsze na wodzie (Bieszczady zdrój ) a druga butla jest.na.wodzie ro i tu zauważyłem ze miej zielone jest i wolniej dojrzewa a ty jak myslisz ? Robiłem zdjęcie teraz ale wychodzi na zdieciu tiut ciemniejsze a w rzeczywistości jest jaśniejsze.Jakiś czas temu zamówiłem od kilu fito 2 razy i tak gęstego i mega zielonego nie widziałem nigdy polecam bardzo:-) Na nawozie f2 :-) chodzi mi o to ze trzymalem go w lodowce i stało nie raz tydzien troche tam odpadło i mieszalem ale było nadal zielone mega ,a tu napisales ze opada i wszysto jest na dnie a gora przezroczysta to tez zależy od nawozu ?pozdrawiam

Nawóz nawozów nie równy. Ważne żeby został skonsumowany przed podaniem. Fito trzymane na słońcu z dobrą cyrkulacja zje każdą ilość nawozu. Przy sztucznym oświetleniu trzeba uważać. A farfocle na dnie to raczej za słaba cyrkulacja niż przenawozenie.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Spytam sie fachowca :-) woda pewno tez gra tu dużo role ??fito ktore jest w wiekszej butli jest ciemiejsze na wodzie (Bieszczady zdrój ) a druga butla jest.na.wodzie ro i tu zauważyłem ze miej zielone jest i wolniej dojrzewa a ty jak myslisz ? Robiłem zdjęcie teraz ale wychodzi na zdieciu tiut ciemniejsze a w rzeczywistości jest jaśniejsze.Jakiś czas temu zamówiłem od kilu fito 2 razy i tak gęstego i mega zielonego nie widziałem nigdy polecam bardzo:-) Na nawozie f2 :-) chodzi mi o to ze trzymalem go w lodowce i stało nie raz tydzien troche tam odpadło i mieszalem ale było nadal zielone mega ,a tu napisales ze opada i wszysto jest na dnie a gora przezroczysta to tez zależy od nawozu ?pozdrawiam

post-23804-0-93057700-1473702938_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem fachowcem. Są tu lepsi i z większym doświadczeniem. Metoda prób doszedłem do hodowli w 5 litrowych butlach wody Żywiec. Nie na RO. Gęstość i kolor zależy od koncentracji firlto i gatunku. Ale fito na sztucznym oświetleniu odpada przy hodowli na słońcu. Oczywiście nie w pełnym bo się ugotuje.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tą wodą to nie będzie tak że RO ma wyższe PH i 0 mikroelementów z kolei woda źródlana będzie miała ph bliskie 7 i masę mikro.

Jeśli ktoś ma basen, woda z ph 7 glonów i zielonej wody masa, ph 7.6 i już dużo mniej.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem fachowcem. Są tu lepsi i z większym doświadczeniem. Metoda prób doszedłem do hodowli w 5 litrowych butlach wody Żywiec. Nie na RO. Gęstość i kolor zależy od koncentracji firlto i gatunku. Ale fito na sztucznym oświetleniu odpada przy hodowli na słońcu. Oczywiście nie w pełnym bo się ugotuje.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Napewnolepszym ode mnie :-) u mnie na pełnym słońcu jest i jak na zdjęciu wyglada

Nie jestem fachowcem. Są tu lepsi i z większym doświadczeniem. Metoda prób doszedłem do hodowli w 5 litrowych butlach wody Żywiec. Nie na RO. Gęstość i kolor zależy od koncentracji firlto i gatunku. Ale fito na sztucznym oświetleniu odpada przy hodowli na słońcu. Oczywiście nie w pełnym bo się ugotuje.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Napewnolepszym ode mnie :-) u mnie na pełnym słońcu jest i jak na zdjęciu wyglada

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Czyste RO ma pH 7 bo woda dysocjuje na jeden jon wodorowy i jeden wodorotlenowy. Dopiero po tym jak rozpuści się w nim CO2 z powietrza pH spada do 5,5 - 6 bo w reakcji z wodą CO2 tworzy kwas węglowy H2CO3...

W gęstej hodowli fitoplanktonu pH w dzień rośnie i to bardzo mocno - czasem do 9 - 10 a w nocy spada. Wynika to z tego ze w dzień fitoplankton wytwarza tlen a w nocy CO2.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi, wychodowałem sobie fito i porównuje to zakupionego ostatnio na forum od bardzo wychwalanego użytkownika. Po prawej zakupione, po lewej wychodowane przeze mnie (5l wody RO i sól IO, oświetlana 12W ledów RB i DR). Moje jest dużo ciemniejsze i zastanawiam się, czy moje jest zbyt dojrzałe czy może coś innego z nim nie tak.

post-25849-0-14761400-1473747597_thumb.jpg


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Twoje jest bardziej dojrzałe - czyli lepsze :)

(a jak porównujesz to lepiej w identycznych butelkach)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby porównać, musiałbyś je wlać do identycznych butelek.

Demono, dlaczego piszesz podwójnie? Dlaczego piszesz podwójnie? :D


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ciemniejsze nie oznacza lepsze. Ciemniejsze oznacza ze jest ciemniejsze i w zasadzie nic więcej. Fitoplankton nie musi być ciemnozielony. Równie dobrze może być brązowy, czerwony, jasnozielony, oliwkowy albo ciemnozielony....

Dobry fitoplankton to taki za którego pomocą można wyhodować zooplankton i potem uzyskać dobre wyniki hodowlane. To jest tak jak z wódką. Dobra wódka to nie jest ta która ma wysoki procent tylko taka która dobrze wchodzi i nie ma po niej dziwnych nieprzyjemności. Gdyby najlepsze było to co ma najładniejszy kolor i zarazem dobrze klepie to wszyscy pili by denaturat...

Z drugiej strony jeżeli wezmę dwie identyczne butelki jak ty czyli jedną 1,5 litra a drugą 0,5 l i naleję do nich ten sam fitoplankton to jeden będzie przynajmniej 2 razy ciemniejszy niż drugi...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ciemniejsze nie oznacza lepsze. Ciemniejsze oznacza ze jest ciemniejsze i w zasadzie nic więcej. Fitoplankton nie musi być ciemnozielony. Równie dobrze może być brązowy, czerwony, jasnozielony, oliwkowy albo ciemnozielony....

(...)

prawdopodobnie mamy fito z tego samego źródła - i ten raczej im ciemniejszy/bardziej gęsty to lepszy

mam właśnie podobny kolorek a zaczynałem od zaszczepienia "szklanką" fito na blisko 3l solanki - wtedy był blady, a teraz pięknie ściemniało - znaczy jest dobrze :)

807918d8e6e74.jpg

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości zrobiłem test w identycznych butelkach .

post-25849-0-10245500-1473754935_thumb.jpg


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby porównać, musiałbyś je wlać do identycznych butelek.

Demono, dlaczego piszesz podwójnie? Dlaczego piszesz podwójnie? :D

Pisze z telefonu i jak dodaje wstawia sie 2 razy pewno teraz tez tak bedzie:/

Żeby porównać, musiałbyś je wlać do identycznych butelek.

Demono, dlaczego piszesz podwójnie? Dlaczego piszesz podwójnie? :D

Pisze z telefonu i jak dodaje wstawia sie 2 razy pewno teraz tez tak bedzie:/

Powiedzcie mi, wychodowałem sobie fito i porównuje to zakupionego ostatnio na forum od bardzo wychwalanego użytkownika. Po prawej zakupione, po lewej wychodowane przeze mnie (5l wody RO i sól IO, oświetlana 12W ledów RB i DR). Moje jest dużo ciemniejsze i zastanawiam się, czy moje jest zbyt dojrzałe czy może coś innego z nim nie tak.

A czy butelka czyli plastik ma jakos role tu widzę ze nie którzy maja jasne błękitne a ja np Zwykła przezroczysta

Powiedzcie mi, wychodowałem sobie fito i porównuje to zakupionego ostatnio na forum od bardzo wychwalanego użytkownika. Po prawej zakupione, po lewej wychodowane przeze mnie (5l wody RO i sól IO, oświetlana 12W ledów RB i DR). Moje jest dużo ciemniejsze i zastanawiam się, czy moje jest zbyt dojrzałe czy może coś innego z nim nie tak.

A czy butelka czyli plastik ma jakos role tu widzę ze nie którzy maja jasne błękitne a ja np Zwykła przezroczysta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Butelka może mieć wpływ - im bardziej przejrzysta tym więcej światła będzie się dostawać do fito.


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do oświetlenia jedni używają taśm led barwa ciepła) inni używają diod czerwonych ,niebieskich i bialych a inni tak jak ja słońce :-) a nie jest tak ze szybciej fito dochodzi przy oswietleniu ledowym i ten czerwony kolor pomaga w rozwinięciu dobrego fito i tak zielonego.

Jak jest u was ??

Edytowane przez demono1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chce zrobic sobie oświetlenie do fito jakiej barwy światła użyć najlepiej?

Pewno będą to diody 1W ktore kolory(czerwony,niebieski,zimny,ciepły)?

Pozdrawiam

Edytowane przez demono1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.