Skocz do zawartości
Jacek56

Akwarium „BEZ" odpieniacza i zbędnych kosztów.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Podzielę się z wami jak powstaje moja nowa wyspa w akwarium.

Przygotowanie podłoża, babki oczyszczają grunt i przygotowują dno pod konstrukcję.

imgp2702.th.jpg

imgp2703.th.jpg

imgp2705v.jpg

Budowa stelaża, potrzebne rzeczy to rura 1/2", kilka złączek, klej, narzędzia do obróbki. Koszt praktycznie poniżej 20zł.

imgp2707s.th.jpg

Efekt przemyśleń i budowy

imgp2700.th.jpg

Następnie potrzebujemy skałę, pomysł, wiertarkę i tworzymy konstrukcję

imgp2714.jpg

Skałę układamy jak klocki LEGO. Otrzymujemy konstrukcję, która jest stabilna, zapewnia dużo miejsca dla korali oraz kryjówek dla ryb i co najważniejsze skała w minimalnym stopniu leży na piasku oraz woda cyrkuluje swobodnie.

Edytowane przez Jacek56 (wyświetl historię edycji)

Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmyślna sprawa :) I fajną ekipę masz na przygotowanie terenu pod rusztowanie :)


130x80x60, Phobos 400 W, "Franek", 2x 6105, Zeovit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jeszcze jedno ujęcie stelaża :) Konstrukcja taka sprawdza się nawet w małych akwariach o szerokości 50cm.

imgp2708e.th.jpg


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wyspie niewiele zmian. Zaniedbałem regularne sprawdzanie parametrów wody i koralowce powiedziały dosyć. Prawie wszystkie, które posadziłem na nowej wyspie zbielały od dołu :( . Jak wyspa była goła tak jest goła. Na mojej drugiej wyspie przegrałem walkę z aiptasją, zoa i grzybowieńcami. Mój Helmut (tzw. Brzydal) już nie pracuje i plaga wraca. Wyrastają tam gdzie ręka i igła nie dojdzie. Grzybowieńce i zoa rosną pod skałami, w miejscach teoretycznie zaciemnionych, powoli ją zdobywając :realmad: . Zaczynam myśleć nad rozbiórką i częściową wymianą skały :wacko: Kilka zdjęć dla udokumentowania tego co jest.

imgp3028q.jpg

imgp3030x.jpg

imgp3031.jpg

imgp3032.jpg

imgp3033x.jpg

imgp3034u.jpg

imgp3035f.jpg

imgp3038n.jpg


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

imgp3038n.jpg

imgp3039b.jpg

imgp3041o.jpg

imgp3042e.jpg

imgp3043.jpg

imgp3044.jpg

imgp3045c.jpg

imgp3048q.jpg

imgp3052t.jpg

imgp3060t.jpg


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek ja bym tą wyspe zostawił w spokoju,jak zaczniesz grzebać przestawiać ,zamieniać skały na nowe to to będzie równoznaczne z restartem zbiornika,jest fajnie z prawej strony ja bym zostawił

nigdy się nie pozbędziesz jednego grzybka czy zoantuska poprostu nigdy zawsze gdzies cos wyrosnie

akwarium BOMBA po co mieszać

ja bym tylko zagospodarował lewa strone jak już


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walduś, a co zrobiłbyś z aiptasją? Też byś zostawił w spokoju? Nie robiąc nic, ona sobie rośnie, a jej coraz większe macki parzą koralowce :wallbash: a helmut nic nie robi :realmad:


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można zdjęcie całości

zapytam, jest może oddzielny wątek powstawania akwarium ?? Piękne

Edytuj post a nie pisz jeden pod drugim.

mintaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacuś z tego co widziałem to masz jedna aiptazię :whistle:

jak chelmut nie chcę jesć to trza kupić 2go młodego,ale podejżewam że ten co jest pewnie je tylko nie widzisz tego,gdyby było inaczej to pewnie miałbyś dużo aiptazii a nie jedną


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walduś aby to była tylko jedna :wallbash: Jak Ciebie zobaczyły to się pochowały, stąd takie Twoje wrażenie. :welcome:


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie myślałeś nad krewetkami? To spore akwarium, ale przynajmniej aiptasia będzie miała wroga i z czasem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzybowieńce, Zoanthusy i inne wszelkie inne możliwe miękasy pomiędzy SPS-ami, to kibel, z którym bardzo ciężko sobie poradzić. Miałem tak w starych 180l. Do pewnego czasu w ryzach trzymał wszystko tomentosus, ale mu się pewnego dnia wyskoczyło i od tego momentu zaczęła się pożoga. SPS-y skończyły jako wydmuszki. Z zewnątrz wszystko wyglądało w miarę OK, ale pod "skorupą" był szkielet porośnięty grzybowieńcami. Nie ma na to dobrej metody, zwłaszcza jeśli koralowce są przyrośnięte do skały i nie ma specjalnie dobrego do nich dojścia. Bardzo skuteczna jest lutownica, ale trzeba wyjąć korala/skałę na zewnątrz. Jeśli chodzi o Aiptasię to myślę, że powinieneś kupić ze 2-3 nowe tomentosusy z różnych najlepiej miejsc. Takiego, który zeżre Aiptasię powinieneś trafić, można mieć jakąś nadzieję, że ograniczy też rozrost grzybowieńców. Z tego, co pamiętam masz małego imperatora. On powinien pomóc z miękasami, tylko pewnie nie może się do nich dostać? Obawiam się, że zostaje Ci to, o czym pisałeś - czyli rozbiórka...


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla jednego grzybowieńca i dwóch aiptazii rozbierać 900 litrowe akwarium z wielkimi delikatnymi SPSami :w00t:

przepraszam bardzo ale dla mnie to troszkę chorobliwe podejscie

tym bardziej że nie są w 100% super kondycji

ale to jest tylko moje zdanie


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednego grzybowieńca? Jacek pisząc: "Na mojej drugiej wyspie przegrałem walkę z aiptasją, zoa i grzybowieńcami." z pewnością nie miał na myśli jednego grzybowieńca, więc chyba warto czytać co i kto pisze, przed zaprezentowaniem "mojego zdania".

Jak ostatnio u niego byłem, jakieś dwa? miesiące temu, już wtedy było sporo grzybów pod SPS-ami, nie licząc hydroidów tu i ówdzie na skale. To chorobliwe podejście może być jedynym skutecznym właśnie przy tak dużych i delikatnych SPS-ach, bo wszelkie grzybowieńce w dobrych warunkach rozmnażają się błyskawicznie i SPS-y nie mają żadnych szans. Teraz Jacek pewnie tłucze mechanicznie, ale co się stanie jak będzie musiał wyjechać na miesiąc-dwa?


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale Michał to jest taka syzyfowa praca

byłem u niego 3 dni temu i dosłownie jeden grzybek i 2 aiptasie

no i właśnie tak tłucze i kombinuje że tkanka podchodzi od spodu

więcej szkody może zrobic niż nie mieszanie ciagle


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostawienie tego samopas to żadna metoda, podobnie jak tłuczenie mechaniczne, zwłaszcza jeśli ma wpływ na parametry. To trzeba zrobić raz, a porządnie. Najlepiej niech Jacek określi, czy to rzeczywiście jeden grzybek. U mnie też nie było widać tego co się działo pod SPS-ami, każdemu się podobało i wow, a pod koralowcami dramat.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i to samo musiał by zrobić w drugim zbiorniku bo ma podpięty pod ten sam obieg,a wystarczy mały grzybek zarodek w 2im akwarium czy w sumpie ech

dla mnie to syzyfowa praca

no ale to sie nazywa restart


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbyśmy tego nie nazwali...

...samo nie przejdzie.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michał witam serdecznie.Mi się wydaje że zbiornik Jacka ma większy problem.Akwarium znam wizualnie bardzo dobrze bo średnio co dwa miesiące jestem u Jacka.Na marginesie pozdrawiam Jacku.Problem według mnie leży jak pisał Waldek w drugim akwarium.Jak rozmawiałem z Jackiem to mówił iż skała którą ma w mniejszym akwarium jest nie najlepsza i oddaje fosforany a poza tym jest tragicznie zagloniona.Przepraszam Jacek!.Wszystko jest podpięte pod jeden obieg co powoduje iż walcząc z jednym a drugie Ci wszystko psuje.Poza tym przebudowywanie co rusz w akwarium dwuletnim powoduje naruszenie systemu który jest już ustabilizowany co powoduje wahania całego systemu powodując zły wpływ na tak delikatne korale jak SPS-y.Wiem sam jak po roku ruszyłem skałę to miałem jazdę jak tra lala. Ja bym zrobił tak ale to jest tylko moje skromne nie doświadczonego zdanie.Pierwsze zrobił porządek z mniejszym akwarium.Czyszczenie i skała wek.Następnie konkretna koncepcja w głównym akwarium co gdzie,bez ruszania wyspy po prawej stronie. Na aptazję nowy brzydal a grzybki zostawił w spokoju.Przecież nie ma żadnej gwarancji,że jak wymienisz skałę i zrobisz restart to ich nie będzie!.W ten sposób to trzeba będzie restart robić co parę miesięcy, bo się grzybek pokaże.To jest nie muzeum ani laboratorim a taki grzybek tez jest potrzebny w tym wodnym świecie.Przecież naturalne rafy też posiadają takie grzybki.Michał jestem ciekaw jak pojawi się u Ciebie aptazja to też będziesz robił restart?.Tak na marginesie nikogo nie atakuję,ale myślę , że Jacek ma problemy z bieleniem korali spowodowany tym iż przestawia to co super funkcjonowało.Ps.Jacku dla mnie akwarium i tak super co nie raz osobiście powtarzałem.Pozdrawiam Roman.Ukłony dla Michała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

imgp3050e.jpg

Uploaded with ImageShack.us

imgp3064i.jpg

Uploaded with ImageShack.us

imgp3054n.jpg

Uploaded with ImageShack.us

imgp3053b.jpg

imgp3056a.jpg

Uploaded with ImageShack.us

imgp3062f.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Montipory i seriatopora hystrix szukają nowych właścicieli. Gdy były w cieniu to sobie powolutku rosły i było OK ale teraz pod bezpośrednim światłem z lamp mają takie przyrosty, że zabierają cenne miejsce dla innych korali.

imgp2639e.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Jakie wnioski płyną z moich problemów w akwarium.

Bielenie koralowców w naszych akwariach dopada wielu z nas, prędzej czy później, dlaczego bo popadamy w rutynę, nie robimy regularnie testów, lubimy eksperymentować, zmieniać itp i nie słuchamy Staniego, Seba, lub innych uznanych autorytetów :wallbash: . W moim przypadku był to brak regularnych testów wody, 3 miesięczna mieszanina VSV i Stani zawsze powtarzał,że sama wódka wystarczy. Stabilizacja parametrów, dozowanie ABC i czystej wódki zahamowała bielenie koralowców. Teraz co 2-3 dni robię test KH (małą hanką lub JBL). Test JBL-a jest szybki i w miarę dokładny. Przez 2 tygodnie porównywałem wyniki z małą hanką i wyniki były porównywalne. Test JBL-a ma jedną wielką zaletę, robi się go w przeciągu 60s i już mamy obraz tego co się dzieje z KH.

Co do rozbiórki wyspy, może jak, zniknie montiporowy las, Imperator będzie miał lepszy dostęp do grzybków i zoantusów to przedłużymy jej żywot. Też mi się ona podoba i nie uśmiecha mi się jej rozbiórka.

Z tego co zaobserwowałem to http://pl.reeflex.net/tiere/821_Hydractinia_sp.%2001.htm populacja tego bardzo się zmniejszyła. I tu podziękowania dla Michała za podpowiedź i dla Seba, że takiego Imperatora mi wynalazł.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No gdyby tak wygladaly nasze wszystkie akwaria... :thumbup: moglibysmy zamknac to forum.

Jacek, jest i bedzie gut. Jak cos sie popsulo, to trzeba poprawic i odczekac. Najlepiej, jakbys wyjechal  :lol::welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trafiłeś w 10-kę, jestem obecnie bardzo daleko od akwarium i wszystkim zajmuje się koleżanka małżonka :unworthy: . z tego co mi ostatnio mówiła to seriatopory szaleją i rosną jak "opętane".

:welcome:


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.