Skocz do zawartości
Jacek56

Akwarium „BEZ" odpieniacza i zbędnych kosztów.

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, VDR napisał:

chyba że twierdzisz, że nadmiar białek czy mówiąc jeszcze inaczej - nadmiar materii organicznej w zbiorniku jest zawsze pożądany i nie ma potrzeby usuwania jej ze zbiornika (różnymi metodami)
 

Podpuszczasz mnie:popo: :D

Teraz dla osiągnięcia swojego celu białko przyrównujesz do materii organicznej, co ma piernik do wiatraka. Dla mnie materia organiczna to kojarzy się bardziej z detrytusem niż pożywieniem.

Darek mam propozycję, napisz swoje sprostowanie do punktu 2, i po temacie, a to co ja twierdzę napisałem tutaj;

3 godziny temu, Many 1974 napisał:

Jak wszystko w nadmiarze jest niezdrowe i niepotrzebnie obciąża system, tak również niedobory nie są pożądane.

Myślę Jacek że u ciebie bardzo duża masa koralowa powoduje całkowite skonsumowanie tego cennego pożywienia, czego dowodem jest ten piękny ogród:)

Natomiast świeże baniaki z małymi szczepkami, bądź z dużą obsadą rybną, mogą wykazywać oznaki przekarmienia, a co się z tym wiąże wystąpieniem niepożądanych zjawisk.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Many 1974 napisał:

Podpuszczasz mnie:popo: :D

Teraz dla osiągnięcia swojego celu białko przyrównujesz do materii organicznej, co ma piernik do wiatraka. Dla mnie materia organiczna to kojarzy się bardziej z detrytusem niż pożywieniem.

Darek mam propozycję, napisz swoje sprostowanie do punktu 2, i po temacie, a to co ja twierdzę napisałem tutaj;

 

Przeczytaj:

https://www.researchgate.net/publication/239931301_Reef_Corals_Autotrophs_or_Heterotrophs

Oraz dokładniej artykuły Bartka - w szczególności na ten detrytus.

 

Ewentualnie:
https://www.thesprucepets.com/what-do-corals-eat-2924017


P.S wolę dać wędkę niż rybę ;)
P.s2 No i tak jak pisałem z tym co pisałeś w punkcie 3 się zgadzam.

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, VDR napisał:

Nie przeczytam bo nie znam języka, ja prosty chłop, po drugie nie czuję takiej potrzeby, jak potrzebuję wiedzy to szukam jej sam, doświadczam i nie łykam tego od razu co mówią inni.

Tak jak pisałem, napisz swoje sprostowanie do punktu 2, i po temacie

Edytowane przez Many 1974 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema  @Many 1974 

Można zobaczyć twoje akwa (jakieś fotki ) ciekawie  piszesz - taka z ciekawości 

Pozdr. 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, Many 1974 napisał:

Teraz dla osiągnięcia swojego celu białko przyrównujesz do materii organicznej, co ma piernik do wiatraka. Dla mnie materia organiczna to kojarzy się bardziej z detrytusem niż pożywieniem.

A detrytus nie jest pożywieniem? 

Całe życie w niewiedzy...

 

P.s.

Zużyłem już cały zapas popcornu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Many 1974 napisał:

Nie planuje zakładać tu swojego wątku o zbiorniku, wątek mam na innym forum.

Pozdrawiam Mariusz.

Czyli nie wiemy z kim piszemy :( 

Nasuwa się same określenie  - następny  "wujek dobra rada " - bez urazy .

Pozdr.  


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Many 1974 napisał:

Nie przeczytam bo nie znam języka, ja prosty chłop, po drugie nie czuję takiej potrzeby, jak potrzebuję wiedzy to szukam jej sam, doświadczam i nie łykam tego od razu co mówią inni.

Tak jak pisałem, napisz swoje sprostowanie do punktu 2, i po temacie

Artykuły Bartka są w naszym jezyku.  Artykuly czym jest DOM / POM i inne tez wrzucałem - co prawda po angielsku ale google translator jako tako przetłumaczy.
To że korale potrafią się odżywiać heterotroficznie to nie jest tajemnica, to że potrafią "zjeść" zooplankton to fakt,  to, że potafią "wciągać" przez "tkankę" to kolejna rzecz.
Nie chce mi się pisać elaboratów bo wszystko jest w linkach, które podawałem w ostatnim tygodniu.
Jak słusznie zauważyłeś wszystko zależy od setupu. Ile Jacek ma wody ? Ile masy koralowej ? Ile ryb ? W jakiej ilosci je karmi itd ? 
Ponadto używa reaktora, filtracji mechanicznej, zeolitow itd itd itd. 

To wszystko składa się na jego setup i gwarantuję, że sam sprzęt to nie wszystko.

Odpowiedzi na pytania Jacka nie są oczywiste - bo w jednym baniaku korale głodują i trzeba je dokarmiac, w innym jest constant a w jeszcze innym nadmiar pożywienia powoduje problemy.
Patrze na zbiorniki z i bez odpieniacza i nie widzę reguły, która by przemawiała za jedna czy druga metoda. Zbiorniki borykają się z tymi samymi problemami czy to z czy to bez.
Dlaczego jeden z piękniejszych zbiorników bez odpieniacza Rafała z Białki w sierpniu 2019 wyglądał jak zbiornik przechodzący wstępne dojrzewanie i nie przypominał tego, którego oglądałem na żywo ?
Widzisz o pięknych zbiornikach się piszę, a o porażkach --- już nie.

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, VDR napisał:



Odpowiedzi na pytania Jacka nie są oczywiste - bo w jednym baniaku korale głodują i trzeba je dokarmiac, w innym jest constant a w jeszcze innym nadmiar pożywienia powoduje problemy.
Patrze na zbiorniki z i bez odpieniacza i nie widzę reguły, która by przemawiała za jedna czy druga metoda. Zbiorniki borykają się z tymi samymi problemami czy to z czy to bez.
Dlaczego jeden z piękniejszych zbiorników bez odpieniacza Rafała z Białki w sierpniu 2019 wyglądał jak zbiornik przechodzący wstępne dojrzewanie i nie przypominał tego, którego oglądałem na żywo ?
Widzisz o pięknych zbiornikach się piszę, a o porażkach --- już nie.

 

Darek, ale ja się z Tobą zgadzam, przecież już to pisałem wyżej, w pierwszym poście  gdy odpowiadałem na pytania Jacka.

Nie chodzi mi o punkty, tylko o wnioski pod nimi.

Ps; A artykuły Bartka czytałem, jeszcze zanim morskie zalałem i czerpałem z nich całymi garściami, za co jestem wdzięczny, niestety wiedza z czasem ulotna jest.

Edytowane przez Many 1974 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie piszmy na temat,  odbiegacie i to grubo miejscami.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.03.2020 o 20:44, Jacek56 napisał:

Drążymy temat dalej. Dlaczego korale uwielbiają białko??? Po co je usuwać??? Szkodzi koralom???

Myślałem, że dyskusja potoczy się dalej w kierunku karmienia i odżywiania korali ale wyszło jak zawsze.

Wykopałem kolejny artykuł potwierdzający szkodliwość używania odpieniacza w akwarium. 

https://reefs.com/magazine/coral-nutrition-part-two-foods-for-corals/

Możemy usuwać z wody wszystko (odpieniacz w przeciwieństwie do mat filtracyjnych nie jest selektywny) i możemy wszystko uzupełnić. Tylko nie wiemy ile usuwamy i lie mamy dodać aby system był stabilny.

Rola odpieniacza sprowadza się do napowietrzania wody,  warto zastanowić się ile przez to napowietrzanie traci system i ile kosztuje brzęczyk z kostką.  


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Jacek56 napisał:

Rola odpieniacza sprowadza się do napowietrzania wody,  warto zastanowić się ile przez to napowietrzanie traci system i ile kosztuje brzęczyk z kostką.

Ale chyba bardziej napowietrzy odpowiedni ruch tafli wody. Czy się mylę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest Twoja kolejna nadinterpretacja i rozpaczliwe wyszukiwanie argumentow... 

W artykule nie ma słowa o "szkodliwości odpieniacza" a jedynie stwierdzenie że "w systemach z intensywnym odpienianiem jest mniej bakterii niż w systemach z pasywna filtracja" 

Kolejna informacja z artykułu to taka że przy używaniu odpieniacza TOC jest zwykle niższe niż bez odpieniacza. A przecież o to właśnie chodzi!!!

W calym tekście użyto dosłownie 3 razy słowo odpieniacz lub odpienianie, plus jeden raz w bibliografii.

Ale oczywiście według Ciebie artykuł traktuje o szkodliwości używania odpieniacza.

 

11 minut temu, elespero napisał:

Ale chyba bardziej napowietrzy odpowiedni ruch tafli wody. Czy się mylę?

https://reefhub.pl/odpieniacz-a-wymiana-gazowa/


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim błędne jest założenie ze odpieniacz wywala wszystko i jest doskonałym pogromcą bakterii, fitoplanktonu, zooplanktonu, pierwiastków itd itd. Rozumiem, ze odpowiednio długo pracujący odpieniacz doprowadzi do uzyskania wody RODI ? Tak by wychodziło :D

 Z drugiej strony skoro to tylko napowietrzacz to znaczy, że nic nie wywala :D

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, elespero napisał:

Ale chyba bardziej napowietrzy odpowiedni ruch tafli wody. Czy się mylę?

Według mnie tak. dlatego tak ważny jest obieg wody w akwarium morskim. 

Wystarczy prześledzić wątki akwariów z problemami, zaoszczędzono na hydraulice, pompie itp.

 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacku, jakiś czas temu dyskutowaliśmy na temat wymiany gazowej w akwarium. Napisałem na ten temat artykuł w którym przedstawiłem swój punkt widzenia posiłkując się znanymi prawami fizycznymi.

Niestety nie odniosłeś się do tego co napisalem, a nadal forsujesz swój punkt widzenia, którego nie popierasz żadnymi konkretami.

Proszę Cię w takim razie konkretnie...

Pomijając sprawę wad i zalet odpieniacza, proszę napisz konkretnie dlaczego uważasz, że wymiana gazowa przez powierzchnię wody w akwarium, jest lepsza niż w przypadku odpieniacza. 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Tester napisał:

Pomijając sprawę wad i zalet odpieniacza, proszę napisz konkretnie dlaczego uważasz, że wymiana gazowa przez powierzchnię wody w akwarium, jest lepsza niż w przypadku odpieniacza

Według mnie, chodzi bardziej o to, że wystarcza dobry ruch tafli wody, aby zapewnić odpowiednią wymianę gazową.

Co do reszty się nie wypowiadam.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, Tester napisał:

To jest Twoja kolejna nadinterpretacja i rozpaczliwe wyszukiwanie argumentow... 

W artykule nie ma słowa o "szkodliwości odpieniacza" a jedynie stwierdzenie że "w systemach z intensywnym odpienianiem jest mniej bakterii niż w systemach z pasywna filtracja" 

Kolejna informacja z artykułu to taka że przy używaniu odpieniacza TOC jest zwykle niższe niż bez odpieniacza. A przecież o to właśnie chodzi!!!

W calym tekście użyto dosłownie 3 razy słowo odpieniacz lub odpienianie, plus jeden raz w bibliografii.

Ale oczywiście według Ciebie artykuł traktuje o szkodliwości używania odpieniacza.

 

https://reefhub.pl/odpieniacz-a-wymiana-gazowa/

Ja tam słaby z angielskiego ale artykuł jest o odżywianiu korali, tłumaczyłeś też inne opracowanie gdzie wnioski były bardzo podobne. 

 Jeżeli w systemie mamy to co jest dla korali użyteczne to dlaczego jest to tak ważne żeby to usuwać???

Z Twojej pozycji jako „sprzedawcy" preparatów do akwarium, moje akwarium BEZ to problem. Dlaczego, bo oprócz soli i pokarmów dla rybek akwarium BEZ nic innego nie potrzebuje. Rybki jedzą, sikają, kupy robią, karmią korale i bakterie, kółko się zamyka. Mnogość bakterii to jest klucz do sukcesu, to pokazuje moje akwarium i wszystkie inne akwaria BEZ. Ale jak osiągnąć ilość bakterii w wodzie zbliżoną do ilości jaka jest w naturze? Amerykanie przebadali i wyszło, że akwarium BEZ ma ilość bakterii na cm3 bardzo zbliżoną  do tej jak na prawdziwej rafie.Teraz nawet zastanawiam się czy tak wydajna filtracja mechaniczna jest potrzebna? Akwarium jest stabilne, brak problemów NO3, PO4, cyjano, mnogość drobnych życia powala. Sama radość mieć taki system. 

Rozumiem Twoją pozycję i nie zazdroszczę, jak tu wciskać te wszystkie preparaty? Jedynym sposobem jest utwierdzanie wszystkich w przekonaniu o konieczności odpieniania.  

46 minut temu, Tester napisał:

Jacku, jakiś czas temu dyskutowaliśmy na temat wymiany gazowej w akwarium. Napisałem na ten temat artykuł w którym przedstawiłem swój punkt widzenia posiłkując się znanymi prawami fizycznymi.

Niestety nie odniosłeś się do tego co napisalem, a nadal forsujesz swój punkt widzenia, którego nie popierasz żadnymi konkretami.

Proszę Cię w takim razie konkretnie...

Pomijając sprawę wad i zalet odpieniacza, proszę napisz konkretnie dlaczego uważasz, że wymiana gazowa przez powierzchnię wody w akwarium, jest lepsza niż w przypadku odpieniacza. 

Moje akwarium i wszystkie akwaria BEZ to jest „organoleptyczny” konkret na temat wymiany gazowej. Trudno go obalić bo istnieje już 4 rok :) 

Ty z kolei cały czas zapominasz o "prawidłowej wymianie powietrza” w pomieszczeniu z odpieniaczem, oglądałem filmik o odpienianiu białek. :) Odpieniacz jest doskonałym narzędziem do obniżania Ph, patrz akwarium Marka Inmara, w sumpie wszystkie zabawki jakie można mieć i musi stosować wodę wapienną. To taki pierwszy przykład z "życia"


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli znów bez konkretów. ;) A argumenty które przedstawiasz są z kategorii tych które przedstawiają "plaskoziemcy". 

Ps 

Nie jestem sprzedawcą, ale Ty jesteś kupujacym. Kupujesz sól, suplementy, pokarm dla ryb... ale proszę Cię, nie brnijmy w ten konkretny temat, bo on nie ma tu nic do rzeczy.

PS2

Napisałeś już do Krzyśka Tryca, że się nie zna i całe życie żył w bledzie? 

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Jacek56 napisał:

Ja tam słaby z angielskiego ale artykuł jest o odżywianiu korali, tłumaczyłeś też inne opracowanie gdzie wnioski były bardzo podobne. 

 Jeżeli w systemie mamy to co jest dla korali użyteczne to dlaczego jest to tak ważne żeby to usuwać???

Z Twojej pozycji jako „sprzedawcy" preparatów do akwarium, moje akwarium BEZ to problem. Dlaczego, bo oprócz soli i pokarmów dla rybek akwarium BEZ nic innego nie potrzebuje. Rybki jedzą, sikają, kupy robią, karmią korale i bakterie, kółko się zamyka. Mnogość bakterii to jest klucz do sukcesu, to pokazuje moje akwarium i wszystkie inne akwaria BEZ. Ale jak osiągnąć ilość bakterii w wodzie zbliżoną do ilości jaka jest w naturze? Amerykanie przebadali i wyszło, że akwarium BEZ ma ilość bakterii na cm3 bardzo zbliżoną  do tej jak na prawdziwej rafie.Teraz nawet zastanawiam się czy tak wydajna filtracja mechaniczna jest potrzebna? Akwarium jest stabilne, brak problemów NO3, PO4, cyjano, mnogość drobnych życia powala. Sama radość mieć taki system. 

Rozumiem Twoją pozycję i nie zazdroszczę, jak tu wciskać te wszystkie preparaty? Jedynym sposobem jest utwierdzanie wszystkich w przekonaniu o konieczności odpieniania.  

Moje akwarium i wszystkie akwaria BEZ to jest „organoleptyczny” konkret na temat wymiany gazowej. Trudno go obalić bo istnieje już 4 rok :) 

Ty z kolei cały czas zapominasz o "prawidłowej wymianie powietrza” w pomieszczeniu z odpieniaczem, oglądałem filmik o odpienianiu białek. :) Odpieniacz jest doskonałym narzędziem do obniżania Ph, patrz akwarium Marka Inmara, w sumpie wszystkie zabawki jakie można mieć i musi stosować wodę wapienną. To taki pierwszy przykład z "życia"

To ja nie wiedziałem ze odpieniacz obniża ph , w błędzie żyłem lat tyle .


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Jacek56 napisał:

Ty z kolei cały czas zapominasz o "prawidłowej wymianie powietrza” w pomieszczeniu z odpieniaczem, oglądałem filmik o odpienianiu białek. :) 

Ja zapominam??? żartujesz chyba. Myślisz że przez powierzchnię wody syf z powietrza do akwarium sie nie dostanie???

Manipulujesz Jacku faktami, wybierasz fragment wypowiedzi i wyrywając go z kontekstu przedstawiasz jako wadę odpieniacza.

Odpieniacz to narzędzie. Jeśli jest dobrze używane to będzie dzialal pozytywnie. Jeśli będzie zle używany to będzie czynił szkody. Ty widzisz tylko jedną stronę medalu i uczyniłeś z niej jakąś religie "BEZ"

Odpowiednio użyty odpieniacz nie będzie obniżał pH i Ty to wiesz. Dlatego dziwię się że takie rzeczy piszesz. 

Poprzednie akwarium miałeś z odpieniaczem. Nie kojarzę żebyś narzekał na niskie pH ;). 

Czekam ciągle na konkrety w sprawie wymiany gazowej przez tafle wody. Czemu według Ciebie jest lepsza niż przez odpieniacz? 

I żeby nie było... Nie pytam czy u Ciebie działa czy nie, tylko czemu uważasz że jest wydajniejsza? 

 

Teraz, Robert K napisał:

To ja nie wiedziałem ze odpieniacz obniża ph , w błędzie żyłem lat tyle .

Nie, Robert, może obniżać pH w pewnych warunkach. Tyle że Jacek, używa tylko te argumenty, które są mu wygodne. 

Prawidłowo używany odpieniacz będzie podnosił pH, ale tego Jacek nie przyzna.

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry Jacku że w temacie twoim się Bratka zapytam w jakich warunkach odpieniacz może ph obniżać ?

 

 


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert,

Jeśli ilość CO2 w powietrzu w który stoi akwarium będzie wysokie np dużo osób na małej przestrzeni bez przewietrzania pokoju to odpieniacz będzie pompował to CO2 do wody obniżając pH (więcej w linku  https://reefhub.pl/odpieniacz-a-wymiana-gazowa/). W momencie gdy wywietrzymy pokój i zawartosc CO2 w powietrzu spadnie, odpieniacz będzie podnosił pH

Ps (specjalnie dla Ciebie Jacku)

Dokładnie ten sam proces zachodzi przez tafle wody.

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Bartku za info i mam rozumieć ze jak będą w moim małym pokoju goście to lepiej będzie wyłączyć odpieniacz by ph nie spadło ?


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja podałem Ci tylko mechanizm kontroli pH przez odpieniacz. 

Jak wyłączysz odpieniacz to CO2 będzie i tak dyfundowalo przez tafle wody (a według Jacka to wydajniejszy mechanizm niż odpieniacz)

Według mnie wystarczy otworzyć na chwilę okno i zrobić przeciąg. Będzie nie tylko zdrowiej dla akwarium ale i dla ludzi w pokoju


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoglądasz na akwarium wyrywkowo, ja całościowo i tutaj się nie dogadamy, nie mam takiej wiedzy. Dla mnie liczy się to co dzieje się w zbiorniku i to jest dowód. Minimum wysiłku i kosztów , maksimum zadowolenia = BEZ. 

Widzę prosty sposób prowadzenia akwarium i zbędnych zabawek, nowa religia BEZ, która działa i jest super. 

Najzabawniejsze dla mnie jest to, że nie potrafisz jako biolog i chemik, napisać dlaczego BEZ jest złe lub nie powinno działać. Ja niczego nie muszę udowadniać, akwaria BEZ i bakterie to robią. 

Skoro wymiana na gazowa przez taflę wody jest wystarczająca to po co odpieniacz?

Skoro trzeba karmić korale to po co usuwać kupy i siki rybek, jeżeli to najlepszy pokarm?

Skoro trzeba zapewniać odpowiedni poziom mikro i makro elementów to po co je odpieniać?

I tak można mnożyć pytania, a wszystko się kręci w koło bąbelków powietrza. 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.