Skocz do zawartości
Jacek56

Akwarium „BEZ" odpieniacza i zbędnych kosztów.

Rekomendowane odpowiedzi

Tester Jackowi chodzi żebyś jako biolog/chemik napisał o potencjalnych zagrożeniach wynikających z tej metody bez odpieniacza.

Sam chętnie bym podywagował na ten temat, organiki, biomasy, bakterii, makro i mikro, toksyn itd. Jak to jest z tą równowagą, jakie media zastosowywać aby "bez" mogło sie udać. Zakładam że "czymś" musimy zbijać NO3 i PO4, no chyba że nie i system sam sobie poradzi i jak zrobić żeby sobie poradził? 

 

 


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jacek56 idąc torem akwarium "bez" czy zamierzasz usunąć kamyki z filtra jako zło usuwające dodatki z systemu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, chwialek napisał:

@Jacek56 idąc torem akwarium "bez" czy zamierzasz usunąć kamyki z filtra jako zło usuwające dodatki z systemu ?

Tak, a następnym krokiem będzie wyłączenie światła, a później odcięcie panelu. Ludzie przeginacie trochę i zaczyna się tu robić takie polskie piekiełko.

Edytowane przez Ironista (wyświetl historię edycji)

I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, chwialek napisał:

@Jacek56 idąc torem akwarium "bez" czy zamierzasz usunąć kamyki z filtra jako zło usuwające dodatki z systemu ?

Zapomniałeś o węglu ;) 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Ironista napisał:

Tak, a następnym krokiem będzie wyłączenie światła

Od tego to jest już inny specjalista na forum... to byłby już plagiat.

@Jacek56 wg metody zeovitowej jednym z założeń był silny odpieniacz i suplementacja m.in potasu. Twoja modyfikacja systemu jest zaskakująca i niech działa jak najdłużej.

Z baniaków które przywołujesz iż są prowadzone tak jak Twój hmmm @r_33 i @=Fresz= również używają kamyków?
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, VDR napisał:

Jacek - tak jak kiedyś w Białce rozmawialiśmy. Samo wyjęcie odpieniacza to nie wszystko. Już to kiedyś =Freszowi= pisałem - coś za coś. Ile Rafał miał ceramiki w sumpie ? Zresztą nie ma chyba co ukrywać dlaczego Rafał nie wrzuci updatu tego pięknego zbiornika jaki miał. Oczywiście, że się da bez odpieniacza ale trzeba "coś innego dać zbiornikowi" w zamian. Tak samo jak da się bez podmian - tylko trzeba dać zbiornikowi coś w zamian. Każde szkło to inny ekosystem - jedni mają taka obsadę, inni inną. Jedni taką masę koralową, inni inną. Nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że odpieniacz destabilizuje system. Co najwyżej, źle dobrany odpieniacz potrafi destabilizować system bo można przedobrzyć. Masz rollermata, wczesniej uzywales innego rodzaju filtr mechaniczny o ile pamiętam. To są ważne IMHO szczegóły. Z drugiej strony rollermat też Ci detrytus wyłapuje i czyści wodę. Ja się po prostu boję, że początkujący wyrzucą odpieniacz i nie zrobią nic więcej i nagle się okaże, że nie da się utrzymać parametrów w ryzach bo zabrakło gwiazdeczki przy "odpieniacz jest niepotrzebny i to tylko chwyt marketingowy". Choć akurat protein skimmer to nie jest wymysł IMHO branży akwarystycznej.
Tutaj trochę historii jak narodziła się metoda berlińska:

https://www.aquariumadvice.com/berlin-method-of-filtration/

 

Fajny artykuł, dzięki.

Możesz się nie zgadzać z twierdzeniem, że odpieniacz destabilizuje system jednakźe obserwacje innych którzy  go usunęli mówią co innego. Fakty są twarde ;) 

Teraz pozostaje arytmetyki dla początkującego ile kosztuje filtracja mechaniczna , skala, obieg  kontra odpieniacz

Gdyby ktoś poczytał opis zbiornika Pawła na zeovit.com, jaką wielkość odpieniacza zastosował to jednak chyba mocno przewymiarowany odpieniacz ma rację bytu. To tyle w kwestii podpierania się w dyskusji nie swoim zbiornikiem :)  

6 minut temu, chwialek napisał:

Od tego to jest już inny specjalista na forum... to byłby już plagiat.

@Jacek56 wg metody zeovitowej jednym z założeń był silny odpieniacz i suplementacja m.in potasu. Twoja modyfikacja systemu jest zaskakująca i niech działa jak najdłużej.

Z baniaków które przywołujesz iż są prowadzone tak jak Twój hmmm @r_33 i @=Fresz= również używają kamyków?
 

I jakie w wnioski? Chyba nie używają, nigdy się nie chwalili. 
Warto się cofnął się do ery kiedy KZ promował swoje odpieniacze oparte na dyszy i jakie opinie wyrazili o nich Fox i KT ? 
Obecnie używam bakterii KZ i spongepower , reszta to ocet za 1,80zł i nasza czysta  też działa. Kropelkowanie to nie dla mnie. Tak więc ze sposobu KZ niewiele zostało. Kamyków wymieniam co 120 dni i mam tylko 3 ltr na 2300ltr


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Jacek56 napisał:

Fajny artykuł, dzięki.

Możesz się nie zgadzać z twierdzeniem, że odpieniacz destabilizuje system jednakźe obserwacje innych którzy  go usunęli mówią co innego. Fakty są twarde ;) 

Teraz pozostaje arytmetyki dla początkującego ile kosztuje filtracja mechaniczna , skala, obieg  kontra odpieniacz

Gdyby ktoś poczytał opis zbiornika Pawła na zeovit.com, jaką wielkość odpieniacza zastosował to jednak chyba mocno przewymiarowany odpieniacz ma rację bytu. To tyle w kwestii podpierania się w dyskusji nie swoim zbiornikiem :)  

Jacek56 - przyznam się ze się już pogubiłem. To w końcu u Pawła ten BK300 destabilizuje czy nie destabilizuje ? ;)  Bo nie wiem czy według Ciebie powinien go wyjąć czy jednak nie ? No i niestety ale czytam opis i widzę ile cudownych środków z niebieskich buteleczek leje :) Tak jak pisałem zawsze jest coś za coś. Ty również produktów KZ używasz, nieprawdaż ? :) Ale da się również bez nich obejść o czym świadczy wiele zbiorników na świecie.

Nie wiem jak Ty uważasz ale to tylko dowodzi temu co pisałem - każdy zbiornik to inny ekosystem i dróg do osiągnięcia sukcesu jest wiele. Ci od meteody Triton również mogą to uzyskać. Arytmetyka portfela to już zaglądanie do cudzej kieszeni. Tak jak i decydowanie czy jesteśmy skazani być zakładnikem akwarium w dodawaniu cudownych środków czy nie ;) Każdy IMHO wybierając drogę prowadzenia zbiornika wybiera indywidualnie. 

Niech słowa Pawła: " I’ve been using different KZ products in my last 3 tanks since 2014 and even if sometimes I’ve been trying different approaches with good results
this is the system, I like the most.
" będą tego najlepszym dowodem :)

Natomiast, żeby była jasność - to, że da się bez odpieniacza to ja wiem bo mój zbiornik istniał bez niego rok czy nawet dwa.

I jeszcze w kontekście mocno przewymiarowanego odpieniacza - tak w zasadzie aby była jasność dyskusji to należało by wyjść od definicji - co to jest przewymiarowany odpieniacz.   Większość odpieniaczy pozwala dodatkowo na regulację - BK300 z pewnościa można ten poziom wody regulować, co ma przełożenie bezpośrednio na ilość tego co trafia do kubka. Zresztą odpieniacz nie musi pracować non-stop.  BK300 wsadzony do 100l, odpalany raz dziennie na godzinę czy np. pół - może się okazać, że przewymiarowany nie jest. Co najwyżej może się okazać niezbyt ekonomicznym ;) Przecież nikt nikomu nie zabroni jeździć lambo tylko do kościoła.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek czytaj linki, które mi podałeś tam jest wszystko opisane. :) Ja za Ciebie wniosków nie będę wyciągał. 

10 godzin temu, elespero napisał:

@Jacek56 Masz jeszcze Idolki?

Nie, mam za mały zbiornik.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Darek czytaj linki, które mi podałeś tam jest wszystko opisane. [emoji4] Ja za Ciebie wniosków nie będę wyciągał. 
Nie, mam za mały zbiornik.
Dobrze pamiętam że miałeś? Czy polylilem osoby?

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, elespero napisał:

Dobrze pamiętam że miałeś? Czy polylilem osoby?

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka
 

Miałem, teraz nie mam. Jeden od samego początku był trafiony, dwa pozostałe, po pół roku przestały się dogadywać i jednego oddałem. Trzeciego wykończyły toksyny z wirków gdy zapodałem levamol :(


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Miałem, teraz nie mam. Jeden od samego początku był trafiony, dwa pozostałe, po pół roku przestały się dogadywać i jednego oddałem. Trzeciego wykończyły toksyny z wirków gdy zapodałem levamol [emoji20]
Szkoda.
500l za mało na nią?

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, elespero napisał:

Szkoda.
500l za mało na nią?

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka
 

Chcesz stracić kasę kup, pół roku radości i …...


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Jacek56 Może  przeoczyłem , jak często robisz podmiany i jak to wygląda procentowo?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, JerzyB napisał:

Witam

@Jacek56 Może  przeoczyłem , jak często robisz podmiany i jak to wygląda procentowo?

Pozdrawiam

Staram się robić raz w tygodniu, ok 3%. (trochę mi się litraż zmienił ostatnio :) )


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Chcesz stracić kasę kup, pół roku radości i …...
Wpierw info o rybie, a później ewentualny zakup. Ale tu zakupu nie będzie.
Lecz nie można zaprzeczyć że rybka jest ładna..

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świecę BEZ :playing

EA02DA79-71B7-4268-85C3-ED0E4463B73F.jpeg


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BEZ wzbudza emocje tylko po co???

_IGP3284.jpg.ca9131744c1f15e2485fa9920bfad479.jpg_IGP3281.jpg.3958a31e6726767d29b279df13c4ab17.jpg_IGP3270.jpg.c850b2abe776d1654111d4a57a23e153.jpg_IGP3268.jpg.55b0f9430eb37be018420711a6e2594f.jpg_IGP3262.jpg.358f419b233ce43fb2373383c84c9fea.jpg


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, Jacek56 napisał:

BEZ wzbudza emocje tylko po co???

 

lludzie nie lubią zmieniać przyzwyczajeń, uczyć się czegoś od nowa i rozmyślać która droga jest lepsza i dla czego. łatwiej jest ślepo iść w jedną stronę. pokazujesz że można inaczej, zmuszasz do wysiłku, możesz mieć rację i nie będą najmądrzejsi a tego nie lubią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
 
lludzie nie lubią zmieniać przyzwyczajeń, uczyć się czegoś od nowa i rozmyślać która droga jest lepsza i dla czego. łatwiej jest ślepo iść w jedną stronę. pokazujesz że można inaczej, zmuszasz do wysiłku, możesz mieć rację i nie będą najmądrzejsi a tego nie lubią.
Dobra puenta ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, niknik napisał:

 

lludzie nie lubią zmieniać przyzwyczajeń, uczyć się czegoś od nowa i rozmyślać która droga jest lepsza i dla czego. łatwiej jest ślepo iść w jedną stronę. pokazujesz że można inaczej, zmuszasz do wysiłku, możesz mieć rację i nie będą najmądrzejsi a tego nie lubią.

Dzięki, cieszę się że temat intryguje i zachęca do przemyśleń. :) 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karmienie korala w toku :) 

36415FFB-92D9-4FB7-8628-04B1C2DE2885.jpeg


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z checia bym sprubowal tej techniki BEZ jednak nie ma zbyt wiele informacji na ten temat a jak kiedys spytalem to ktos mnie wrecz opier...l ze powinienem bardziej poszukac co tez zrobilem niestety albo informacje zakopane gdzies gleboko albo poprostu nikt nie chce sie podzielic doswiadczeniami. Publikowanie samych zdjec niestety w niczym nie pomaga. I pewnie rozleje sie fala nieprzyjemnych odpowiedzi ale to czesto normalne na forach bo kazdy chce byc podziwiany a nie pomocny. Pozdrawiam wszystkich i szukam dalej bo temat ciekawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.