Skocz do zawartości
Jacek56

Akwarium „BEZ" odpieniacza i zbędnych kosztów.

Rekomendowane odpowiedzi

14 minut temu, Jacek56 napisał:

Najzabawniejsze dla mnie jest to, że nie potrafisz jako biolog i chemik, napisać dlaczego BEZ jest złe lub nie powinno działać. Ja niczego nie muszę udowadniać, akwaria BEZ i bakterie to robią.

Nie wiem co w tym zabawnego... Ale już tłumaczę...

Ty po prostu nie rozumiesz tego co się do Ciebie mówi. Zadajesz pytania i nie czytasz całych odpowiedzi tylko ich fragmenty po czym wyrywasz słowa z kontekstu i na ich podstawie wyciągasz źle wnioski. Najlepszy przykład takiej manipulacji w Twoim wydaniu to artykuł z reef.com który Twoim zdaniem jest dowodem na to że odpieniacz to samo zło. Jesli jednak przejrzysz ostatnie 20 stron to zobaczysz że conajmniej kilka razy pisałem że bez odpieniacza się jak najbardziej da prowadzić akwarium i że to nie jest żadną rewelacja. Ale znów nie czytasz że zrozumieniem pisząc że ja nie potrafię wyjaśnić że bez odpieniacza się nie da. Da się jak najbardziej.

Statystycznie jednak więcej pięknych zbiorników jest prowadzonych z odpieniaczami i cokolwiek byś tu nie wypisywał to każdy kto potrafi używać Google zweryfikuje to że mam rację. Wystarczy że przejrzy TOTMy na RK.

Twoja droga jest skuteczna w Twoim domu i masz ładne akwarium (co też wiele razy podkreślałam), ale na kazdy ładny zbiornik bez odpieniacza pokaże Ci 5 ładniejszych z odpieniaczami. 

Manipulujesz informacjami jak TVP, ale konkretów nie potrafisz podać.

Cały problem leży nie w odpieniaczu tylko w Twojej retoryce. Według Ciebie na przykład doskonale obniża pH ;). 

Źle użyty odpieniacz narobi szkód, ale w ten sam sposób źle użyty ozonator czy suszarka do włosów też narobią szkód.

Rzecz w tym że odpieniacz da się bez problemu używać prawidłowo. A jeśli w to nie wierzysz dam Ci numer telefonu do paru zwycięzców TOTM z Polski i z zagranicy. 

Parafrazując Twoje podejście do metody bez odpieniacza ... mógłbym wmawiać wszystkim, żeby nie używali widelców bo są ostre i można sie nimi skaleczyć. Zamiast tego można jeść rękami.

Ja jem tak od 4 lat i się nigdy nie skaleczyłem ;)

Kumasz analogię?

Podsumowujac...

Tak, da się prowadzić ładne akwarium bez odpieniacza. 

Prawidłowo dobrany i używany odpieniacz jest bardzo pomocny w stabilizacji i prowadzeniu akwarium.

Jak nie wierzysz że się da z odpieniaczami to zadzwoń do Foxa ;)

Ps

Też prowadzę BEZ... Np bez ozonatora. Co nie oznacza ze wszystkich przekonuje do tego że ozonator jest zly

 

 

 

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta dyskusję najprościej skwitować prostym porównaniem - czerwone auta są bezawaryjne - dlaczego ? Bo mam czerwone auto od 4 lat i nic mi się nie popsuło.

Dwa artykuły na temat testów odpieniaczy z krótkimi konkluzjami - kto będzie chciał przeczyta sobie całość:

https://reefs.com/magazine/the-development-of-a-method-for-the-quantitative-evaluation-of-protein-skimmer-performance/

The skimmers typically removed greater than 80% of the BSA. In contrast, perhaps one of the more interesting observations to emerge from these studies is the fact that all four skimmers tested removed only 20 – 30% of the total organics present in authentic reef tank water.
 

https://reefs.com/magazine/further-studies-on-protein-skimmer-performance/

A perhaps more interesting observation to emerge from these skimmer studies involves not the rate of TOC removal, but rather the amount of TOC removed. None of the skimmers tested removed more than 35% of the extant
TOC, leading to the conclusion that bubbles are really not a very effective medium for organic nutrient removal.


Czyli krótko mówiąc jakieś 70% średnio zostaje dla korali. 

Temat obniżania pH przez odpieniacz - pominę. Pod rozwagę tylko podpowiem - jak to możliwe, skoro to tylko natleniacz wody według "sekty BEZ" ;)  Coś tu w parze nie idzie.

 

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadałem 3 pytania z cyklu „po co” i jakie są odpowiedzi. 

Jak dla mnie zabawne. 

Co daje użycie odpieniacza oprócz destabilizacji systemu? Chyba jasno napisałem dlaczego uważam, że odpieniacz jest za to odpowiedzialny?

 

 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadanie na Twoje pytania nie ma sensu bo i tak nie czytasz odpowiedzi. A nawet jeśli czytasz to się do nich nie odnosisz.

Co bym Ci nie powiedział Ty ciągle swoje o tej destabilizacji... Normalnie jak rozmowa z "plaskoziemcą". :)

Ponizej kilka zdestabilizowanych zbiorników z internetu. Proszę odpowiedz mi czy uważasz że to są akwaria zdestabilizowane przez odpieniacz. I żeby była jasność w każdym systemie poniżej jest odpieniacz.

tryc1.jpg

ftsMAIN.jpg

FTS.jpg

fts_lg.jpg


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Destabilizacja ekosystemu w akwarium.........

Mam od kilku lat akwarium typu Amazonka..... Przez ten okres nie miałem nigdy wykrywalnych poziomów NH3 i NO2 Oakwarium jest dość mocno przerybione). Z NO3 radziłem sobie podmianami i refugium z rzęsą wodną - NO3 utrzymywałem na poziomie ok 20mg/l. Od kilku miesięcy mam też akwarium morskie i stosowałem na start bakterie Probido. Z powodu, że solniczka jest mała wlewalem tam ok 1/3 ampułki a reszta do slodkowodnego.... I ryby w słodkowodnym zaczęły zachowywać się dziwnie....  i testy wykazały duże ilości NH3 i wykrywalne ilości NO2, okazało się, że dodane bakterie zdestabilizowały mi system i wpłynęły negatywnie na dawno już ustaloną równowagę biologiczną w tym akwa.  Wniosek: bakterie znanej i cenionej firmy w moim przypadku narobiły więcej złego niż dobrego co wcale nie oznacza, że z nich zrezygnuję w akwarium morskim 

Może u kolegi  Jacek56 faktycznie odpieniacz robi więcej złego niż dobrego lub nieumiejętnie zastosował te metodę wspomagania filtracji w zbiorniku.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nudy są ludzie w domach siedzą i takie kwiatki wychodzą . Patrząc całościowo na koszty założenia zbiornika powiedzmy 1000 litrowego , odpieniacz to jest koszt około 2000-3000 zł czyli około 10% całej inwestycji . Drogi Jacku to teraz spróbuj z oświetleniem :D tutaj masz pole do popisu . Odpieniacz to jest mały pikuś a działając z reaktorem wapnia kompletnie nic oprócz bakterii nie dolewasz i masz gdzieś co on wybija . Zobaczcie jak wygląda najprostszy sump ( rollermat-odpieniacz-ceramika-pompa obiegowa) i hodujesz co chcesz , bez żadnego problemu przy minimalnym grzebaniu w sumpie .Przerabiałem już reaktory spagetti , algae scubbery i refugia  , jestem dosyć leniwy a każda z tych metod wymaga więcej czasu i większej uwagi . Najprostszy sump to 2-3 razy w tygodniu mycie kubka z odpieniacza i raz na 2-3 miechy przepłukanie ceramiki z zalegającego detrytusu .Osobiście nie znam prostszej metody prowadzenia zbiornika .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Arek77 napisał:

Destabilizacja ekosystemu w akwarium.........

Mam od kilku lat akwarium typu Amazonka..... Przez ten okres nie miałem nigdy wykrywalnych poziomów NH3 i NO2 Oakwarium jest dość mocno przerybione). Z NO3 radziłem sobie podmianami i refugium z rzęsą wodną - NO3 utrzymywałem na poziomie ok 20mg/l. Od kilku miesięcy mam też akwarium morskie i stosowałem na start bakterie Probido. Z powodu, że solniczka jest mała wlewalem tam ok 1/3 ampułki a reszta do slodkowodnego.... I ryby w słodkowodnym zaczęły zachowywać się dziwnie....  i testy wykazały duże ilości NH3 i wykrywalne ilości NO2, okazało się, że dodane bakterie zdestabilizowały mi system i wpłynęły negatywnie na dawno już ustaloną równowagę biologiczną w tym akwa.  Wniosek: bakterie znanej i cenionej firmy w moim przypadku narobiły więcej złego niż dobrego co wcale nie oznacza, że z nich zrezygnuję w akwarium morskim 

Może u kolegi  Jacek56 faktycznie odpieniacz robi więcej złego niż dobrego lub nieumiejętnie zastosował te metodę wspomagania filtracji w zbiorniku.

 

Arek77 - ale kolega Jacek forsuje tezę, że nadmiar bakterii nie szkodzi bo to jedzenie dla korali.  Jacek miał nawet dwa odpieniacze - choć takiego setupu nie widziałem chyba u nikogo.
Osobiście nie rozumiem krucjaty Jacka - bo odpieniacz w zdecydowanej większości zbiorników nie prowadzi do destabilizacji o czym świadczą zbiorniki na całym świecie. Odpieniacz nie odpowiada za wszystko co się w baniaku dzieje. Kolega Jacek doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Na forum nie usłyszysz, że jeden z piękniejszych baniaków BEZ odpieniacza przestał istnieć. W sierpniu 2019 wyglądał jak dojrzewający baniak. początkującego. Jak pytam co takiego się stało, że natura sobie nie poradziła to jest jakaś dziwna cisza. Brak odpieniacza nie zapobiegl katastrofie i załamania systemu. Zbiornik na sprzedaż widziałem ostatnio na giełdzie. Ale ja nie krzyczę, że brak odpieniacza doprowadził do destabilizacji i zgonu życia. Taka subtelna różnica.

U jednych VSV działa, u innych z jakiś powodów nie. U jednych brak odpieniacza działa, u innych nie. Jedni widzą pozytywna reakcję zbiornika na dolewanie bakterii, inni nigdy nie widzieli różnicy. U jednych LEDy działają, u innych nie.I tak jest ze zdecydowaną większością tematów.  Metod prowadzenia zbiornika jest dużo ale Jacek się uparł, że BEZ jest jedyną i najlepsza.  I forsuje to nie przyjmując, żadnych innych argumentów wymyślając swoje teorie.  2 lata bez odpieniacza mam za sobą - widzę plusy, widzę minusy. Ale w życiu nie odważyłbym się powiedzieć, że odpieniacz obniża pH albo że destabilizuje zbiornik bo to są tezy w stylu czerwone auta się nie psują.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Jacek56 napisał:

Zadałem 3 pytania z cyklu „po co” i jakie są odpowiedzi. 

Jak dla mnie zabawne. 

Co daje użycie odpieniacza oprócz destabilizacji systemu? Chyba jasno napisałem dlaczego uważam, że odpieniacz jest za to odpowiedzialny?

 

 

Ja widziałem ostatnio bardzo ładny baniak na Yuotubie 250 l z 63 l sumpem, a w środku ze 30 ryb w tym 3 pokolce, valentini i inne. Myślisz, że takie coś bez odpieniacza mogłoby się kręcić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ja widziałem ostatnio bardzo ładny baniak na Yuotubie 250 l z 63 l sumpem, a w środku ze 30 ryb w tym 3 pokolce, valentini i inne. Myślisz, że takie coś bez odpieniacza mogłoby się kręcić?
Poza tym że wariat i takiej ilości i takich ryb w tak małym zbiorniku być nie powinno to malutki szczegół [emoji14]

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, =Fresz= napisał:

Poza tym że wariat i takiej ilości i takich ryb w tak małym zbiorniku być nie powinno to malutki szczegół emoji14.png

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

Spokojnie, te pokolce to młode egzemplarze, a reszta to jakieś garbiki, błazenki itp. Trochę ciasno, ale na pewno nie tak jak między makrelami w morzu :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, klossowski napisał:

Ja widziałem ostatnio bardzo ładny baniak na Yuotubie 250 l z 63 l sumpem, a w środku ze 30 ryb w tym 3 pokolce, valentini i inne. Myślisz, że takie coś bez odpieniacza mogłoby się kręcić?

Takie coś nie powinno się w ogóle kręcić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

49698025777_d422da629b_b.jpg_IGP3373 by Jacek Kowalski, on Flickr

 

4 godziny temu, klossowski napisał:

Ja widziałem ostatnio bardzo ładny baniak na Yuotubie 250 l z 63 l sumpem, a w środku ze 30 ryb w tym 3 pokolce, valentini i inne. Myślisz, że takie coś bez odpieniacza mogłoby się kręcić?

Wystarczy poczytać wątki na tym forum jak próbowano prowadzić przerybione akwaria. Odpieniacz nie pomaga w walce z ospą. 

Kilka szybkich z telefonu. 

33196A67-C931-49DB-BFBE-5679B5FD7450.jpeg

88C17D5D-607F-4BDF-B5B2-3791301817C2.jpeg

F95629A9-3AF5-4D82-AA18-04C63FADA517.jpegJutro szczepkarium  BEZ

Edytowane przez Jacek56 (wyświetl historię edycji)

Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A do zdjęć systemów z odpieniaczem oczywiście się nie odniosłeś. A wiesz czemu? A temu, że wiesz że ta Twoja krucjata anty-odpieniaczowa jest zwykłą herezją. Co innego twierdzić że da się prowadzić zbiornik bez odpieniacza (co akurat nie jest żadną rewelacją, bo to wiadomo od lat), a co innego twierdzić, że odpieniacz destabilizuje akwarium co usilnie, acz nieudolnie próbujesz udowodnić.

Mam nadzieje, że w końcu zakumałeś.. @VDR dał świetną analogię z czerwonym samochodem. To że Twój samochód się nie psuje i jest czerwony nie oznacza, że żaden czerwony się nie bedzie psuł.

PS

Korale masz piękne 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do czego się odnosić, do zdjęć? 

Kolejny raz , po co usuwać z wody to co system potrzebuje? 

Co pokazują badania z artykułu co wkleił ANT?

Jak odżywiają się korale z artykułu co wkleiłem?

Odpieniacz jest urządzeniem destabilizującym system, coraz więcej ludzi to dostrzega i je usuwa.  Jak nie przyjmujesz do wiadomości obserwacji innych akwarystów, trudno, życie toczy się dalej.

Oczywiście jako przedstawicielowi branży to nie pasuje.  Kto będzie kupował te wszystkie chemikalia jak wszyscy akwaryści zaczną jechać na wódce, occie i wacikach? 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Tester napisał:

Chłopie weź się ogarnij, bo się robisz śmieszny...

 

 

Jak już zaczyna się personalnie uderzać w swojego adwersarza, robi się mało sympatycznie. Proponuję się "ogarnąć", żeby  nie robić się "śmiesznym"...:(


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś mowi herezje, ignoruje dowody w postaci zdjęć, a do tego miesza się w sprawy, które nie maja w temacie zadnego znaczenia, to jest już smieszne.

Prosiłem Jacka o komentarz nt. zdjec "zdestabilizowanych" zbiorników ktore wkleilem. Temat zignorował i dalej twierdzi ze odpieniacze destabilizują akwaria

 

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Tester napisał:

Jeśli ktoś mowi herezje, ignoruje dowody w postaci zdjęć, a do tego miesza się w sprawy, które nie maja w temacie zadnego znaczenia, to jest już smieszne.

Prosiłem Jacka o komentarz nt. zdjec "zdestabilizowanych" zbiorników ktore wkleilem. Temat zignorował i dalej twierdzi ze odpieniacze destabilizują akwaria

 

 

Rozumiem Twoją irytację, jednak sposób jej wyrażanie nie akceptuję. Nie ma usprawiedliwienie na tego typu komentarze...szczególnie moderatora.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i ja wkleję swoje dwa słowa . Idąc tym tropem , refugium tez jest zbędne bo glony wyjadają z wody dużo potrzebnych koralom micro . Tylko nie wiem co na to triton ze swoim przewymiarowanym refugium i przewymiarowanym odpieniaczem . Ale jak to mówią wolnoć Tomku w swoim domku . @Tester tyle czasu mieszkasz w Anglii i nie nabrałeś jeszcze dystansu do naszych cech narodowych 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, norbi2222 napisał:

Rozumiem Twoją irytację, jednak sposób jej wyrażanie nie akceptuję. Nie ma usprawiedliwienie na tego typu komentarze...szczególnie moderatora.

Lecz Jacek pierwszy zjechał poniżej poziomu, czytamy wszystko. 

Godzinę temu, Jacek56 napisał:

Oczywiście jako przedstawicielowi branży to nie pasuje.  Kto będzie kupował te wszystkie chemikalia jak wszyscy akwaryści zaczną jechać na wódce, occie i wacikach? 

 

Nie obstawiam żadnej strony, lecz temat odbiegł sporo. Zaczęły się bezsensowne przepychanki.  Przedszkola są w tym momencie pozamykane, ogarnijcie się...

Jacku, zapomniałeś dodać że twój system wspomaga zeolit.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, elespero napisał:

Lecz Jacek pierwszy zjechał poniżej poziomu, czytamy wszystko. 

Rozumem, że w ten sposób chcesz usprawiedliwić zachowanie. "Przedszkola są w tym momencie pozamykane..."

 

 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, norbi2222 napisał:

Rozumem, że w ten sposób chcesz usprawiedliwić zachowanie. "Przedszkola są w tym momencie pozamykane..."

 

 

Chodziło o to że przedszkola są zamknięte i żeby nie zachowywać się jak dzieci..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce dolewać oliwy do ognia :D ale akwaria które Bartek wstawił - to już, jak się nie mylę, dawno nie istnieją :)  - przypadek ? nie sądzę :D :D :D

A tak poważnie, to myślę, że wszyscy biorący udział w tej zacnej dyskusji (idealna do popkornu) chyba się zagalopowali.

Myślę, że problem polega na tym, że Jacek zawsze podkreśla - że BEZ i "Z" jest zbędę i nie potrzebne, to natomiast drażni tych, co "szczepią dzieci".

W mojej ocenie, każde rozwiązanie jest dobre gdy działa ale też musimy pamiętać, że jeżeli coś działa u mnie nie koniecznie będzie działać u kogoś innego.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacku, jeśli Cię uraziłem to przepraszam, ale to nie było moją intencją. Chodzilo mi bardziej o to że ignorujesz dowody, które pokazują że da się osiągnąć  sukces z odpieniaczem. 

2 minuty temu, kiflu napisał:

Nie chce dolewać oliwy do ognia :D ale akwaria które Bartek wstawił - to już, jak się nie mylę, dawno nie istnieją :)  - przypadek ? nie sądzę :D :D :D

Istotne jest to, że w momencie gdy tak wyglądały, to miały odpieniacze.

A nie istnieć mogą z różnych powodów. Wziałem jako przykład te stare z TOTMów bo tam widziałem, że jest odpieniacz w opisie.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.