Skocz do zawartości
Jacek56

Akwarium „BEZ" odpieniacza i zbędnych kosztów.

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

No napewno nie było to akwarium, jakie mamy dziś i nie takie zwierzęta 

Ale ponad 60 lat temu, dowiódł że to bioróżnorodność jest podstawą

Dr.Jauberth ulepszył ten system o swoje wariacje, dopiero potem powstała metoda Berlińska. Z lepszym bądź mniej skutkiem, stosowana do dziś 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Osmodeusz napisał:

No napewno nie było to akwarium, jakie mamy dziś i nie takie zwierzęta 

Ale ponad 60 lat temu, dowiódł że to bioróżnorodność jest podstawą

Dr.Jauberth ulepszył ten system o swoje wariacje, dopiero potem powstała metoda Berlińska. Z lepszym bądź mniej skutkiem, stosowana do dziś 

Metoda Jaubertha czyli w skrocie DSB w głównym tanku to teraz może być głównie ciekawostką ;)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, elespero napisał:

Bo to temat o odpieniaczu, a raczej jego braku.

A po co sie ograniczać , wywalić wszystko co choć w jakimś sęsie szkodzi . Nie widzisz paranoi . Nie ma idealnych rozwiązań . To tak jak z antybiotykiem zobacz ile ma skutków ubocznych . Można go nie zażywać tylko znasz lekarstwo co nie ma skutków ubocznych i nie szkodzi ma coś . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Osmodeusz napisał:

A może i w akwarystyce ,zaczynamy zataczać koło

Za oceanem ten trend jest już wałkowany na forach, więc...

Ja na szczęście z tych co za trendem i modą nie podążają ;) Wolę podążać własną ścieżką ;) Metody probiotyczne są znane od lat - już wieki temu na forum o nich dyskutowaliśmy.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Tester napisał:

Jacku, jeśli Cię uraziłem to przepraszam, ale to nie było moją intencją. Chodzilo mi bardziej o to że ignorujesz dowody, które pokazują że da się osiągnąć  sukces z odpieniaczem. 

Istotne jest to, że w momencie gdy tak wyglądały, to miały odpieniacze.

A nie istnieć mogą z różnych powodów. Wziałem jako przykład te stare z TOTMów bo tam widziałem, że jest odpieniacz w opisie.

Przeprosiny przyjęte.

Dyskusja jest nie o sukcesie tylko o konsekwencjach używania odpieniacza. Postawiłem tezę, że odpieniacz destabilizuje system i tego się trzymam. Opieram się w tym na swoich obserwacjach, wymianie obserwacji z innymi akwarystami i dodatkowo jest to poparte tym co pomierzyli naukowcy. Ja patrzę na akwarium całościowo, a nie jak Ty wyrywkowo. Dla przykładu, z Twojego opracowania o wymianie gazowej. Pęcherzyk powietrza zapewnia wymianę gazową, zgoda. Jednak do jego powierzchni (przyciąganie elektrostatyczne ) przylepia się cała masa różnych "cząstek" , prawda czy fałsz? Te „cząstki” odpowiadają za procesy, które zachodzą lub nie w akwarium, prawda czy fałsz?  Co dalej przekłada się dla przykładu na ilość bakterii w systemie, poziom NO3, PO4, pożywienie dla mikrofauny itp., prawda czy fałsz.  Cały system, jak klocki domino, wali się. 

Bardzo ładnie to opisałeś na swoim blogu, dla przykładu o zooplanktonie. 

Zooplankton pełni ogromnie ważna funkcję w ekosystemach wodnych stanowiąc główny skład niższych poziomów troficznych czy to na rafie czy też w akwarium morskim. Z jednej strony gatunki zooplanktoniczne kontrolują populację bakterio czy fito planktonu, a z drugiej same są cennym źródłem pokarmu dla większych zwierząt.  W akwarium zooplankton ma bardzo trudne warunki do przetrwania ze względu na obecność pomp i odpieniacza. Dlatego nowoczesna akwarystyka wraca do bardziej naturalnych rozwiązań, którymi są systemy DSB, DyMiCo czy rozbudowane refugia. Wszystko to, co żyje na skałach w piasku czy wśród glonów jest źródłem naturalnego pokarmu dla ryb i koralowców. Również rozmnażające się krewetki, wieloszczety, mysis czy ślimaki uwalniają co pewien czas swoje larwy. Niewielka część z nich wkrótce po uwolnieniu zostanie złapana jako pokarm, a reszta niestety wyląduje w kubku odpieniacza. Warto więc regularnie wprowadzać do akwarium żywą mikrofaunę w postaci wrotków czy widłonogów jednocześnie dolewając trochę fitoplanktonu.

To dotyczy mikro i makro elementów.

Oczywiście możemy to wszystko uzupełniać "z ręki” . Jednemu się uda, drugiemu nie. Ale chyba nie o to chodzi skoro system to sam robi. Wystarczy mu nie przeszkadzać.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacku to destabilizuje to nie jest odpowiednie słowo. Lepiej napisać, że w pewnych warunkach odpieniacz może być niepotrzebny, a nawet niewskazany. Nie każdy przecież ma rozbudowany system innej niż odpienianie filtracji i w takiej sytuacji wyłączenie odpieniacza to proszenie się o kłopoty. Ja w swoim systemie odpieniacz mam wyłączony od ponad dwóch miesięcy, ale zamiast niego mam grubo ponad 100 kg żywej skały, 30 litrów siporaxu i 250 litrowe DSB z refugium. Samego „spaghetti” wyrzucam wiadro tygodniowo. Walczę, aby podnieść nutrienty więc w tej sytuacji używanie odpieniacza moim zdaniem mija się z celem. Jest jednak dużo akwariów gdzie te inne metody filtracji nie są tak rozbudowane i w tym wypadku odpieniacz stabilizuje system. Rozumiem, że chodzi Ci o to, że odpieniacz usuwa z wody to co koralom jest potrzebne, białka aminokwasy i drobne życie więc bez niego wystarczy dodawać mniej pokarmu dla koralowców.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.05.2020 o 21:24, elespero napisał:

@Jacek56 O ile kojarzę to masz tę rybkę Elacatinus evelynae.

Mozesz coś opisać ją?

Nie mam tej rybki. Mam ELACATINUS OCEANOPS, wrażeniami podzieliłem się kilka stron wcześniej. Generalnie polecam, ale 1 sztukę lub parkę, super czyściciel. W dużym akwarium bardzo widoczna, w 200 litrowym „dzikuje”, chowa się w skale i wypływa na jedzenie.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie mam tej rybki. Mam ELACATINUS OCEANOPS, wrażeniami podzieliłem się kilka stron wcześniej. Generalnie polecam, ale 1 sztukę lub parkę, super czyściciel. W dużym akwarium bardzo widoczna, w 200 litrowym „dzikuje”, chowa się w skale i wypływa na jedzenie.
A wiesz czy doktorek nie będzie jej ganiał?
Zastanawiam się dlaczego w Polsce jest glucho o tej rybce..


Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Także rozważam założenie akwarium 1200 litrów bez odpieniacza.
Chciałbym postawić na 120-140kg skały, wielkie reufgium, roller i być może alga scrubber. Dodam, że planuję solidnie karmić i mieć sporą obsadę.
O sam nutrient export na razie się nie martwię, ale....

1. Jakie osiągacie pH?
2. Czy biologiczna filtracja jest w stanie sprawnie usunąć rozpuszczone w wodzie niekorzystne związki, których normalnie pozbywa się odpieniacz? (nie będę robić podmian, wyłącznie w sytuacjach kryzysowych, raz na ruski rok).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, jacgues napisał:

1. Jakie osiągacie pH?
2. Czy biologiczna filtracja jest w stanie sprawnie usunąć rozpuszczone w wodzie niekorzystne związki, których normalnie pozbywa się odpieniacz? (nie będę robić podmian, wyłącznie w sytuacjach kryzysowych, raz na ruski rok).

1. Ph w nocy 8.0 w dzień 8.2.

2. U mnie nutreiny są zerowe a co do związków szkodliwych stosuję tylko węgiel. Testy icp wykonuję średnio co 2 miesiące po poznaniu zbiornika pod względem zapotrzebowania (wcześniej icp leciało co miesiąc). Wyniki icp wszystkie siedzą w zielonym polu (marinlab). Konieczność ballinga plus kropelkowe dozowanie potasu, strontu, żelaza, jodu, fluoru, molibdenu, siarki, boru, i micro e. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.03.2020 o 11:17, Marijo napisał:

Jacku to destabilizuje to nie jest odpowiednie słowo. Lepiej napisać, że w pewnych warunkach odpieniacz może być niepotrzebny, a nawet niewskazany. Nie każdy przecież ma rozbudowany system innej niż odpienianie filtracji i w takiej sytuacji wyłączenie odpieniacza to proszenie się o kłopoty. Ja w swoim systemie odpieniacz mam wyłączony od ponad dwóch miesięcy, ale zamiast niego mam grubo ponad 100 kg żywej skały, 30 litrów siporaxu i 250 litrowe DSB z refugium. Samego „spaghetti” wyrzucam wiadro tygodniowo. Walczę, aby podnieść nutrienty więc w tej sytuacji używanie odpieniacza moim zdaniem mija się z celem. Jest jednak dużo akwariów gdzie te inne metody filtracji nie są tak rozbudowane i w tym wypadku odpieniacz stabilizuje system. Rozumiem, że chodzi Ci o to, że odpieniacz usuwa z wody to co koralom jest potrzebne, białka aminokwasy i drobne życie więc bez niego wystarczy dodawać mniej pokarmu dla koralowców.  

Odpieniacz nie jest selektywny, wywala wszystko ,a to wpływa to destabilizująco na cały łańcuch pokarmowy w akwarium - czy to się podoba czy nie, takie są fakty.

 Jak indywidualny akwarysta zinterpretuje to już inna kwestia.

8 godzin temu, jacgues napisał:

Także rozważam założenie akwarium 1200 litrów bez odpieniacza.
Chciałbym postawić na 120-140kg skały, wielkie reufgium, roller i być może alga scrubber. Dodam, że planuję solidnie karmić i mieć sporą obsadę.
O sam nutrient export na razie się nie martwię, ale....

1. Jakie osiągacie pH?
2. Czy biologiczna filtracja jest w stanie sprawnie usunąć rozpuszczone w wodzie niekorzystne związki, których normalnie pozbywa się odpieniacz? (nie będę robić podmian, wyłącznie w sytuacjach kryzysowych, raz na ruski rok).

Brakuje tutaj jeszcze DSB i wody z Wisły. :) 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako wierzacy niepraktykujacy ale cały czas członek "słonej sekty" pozwole sobie dorzucić swoje 5 groszy.  Dawniej za przynależność do grupy "Z" dalbym sobie rękę uciąć. Tak samo jak za start tylko na zywej skale.  (teraz inne czasy) Potem kolejne członki tracilem za przynaleznosc do grupy "BEZ" 

Po tych wszystkich próbach, przejsciach, lepszych i gorszych efektach śmiem stwierdzic jedno.  Zadna skrajność nie jest dobra.  System "Z" i  "BEZ" ma sens w zaleznosci jaki efekt chcemy osiągnąć.

System  "Z" daje spokoj i bezpieczenstwo, system "BEZ" jest 100 bardziej ciekawszy i fasynujacy. Kazdy wybiera dla siebie na ile w danym momencie ma chęci i mozliwosci, oczekiwania. Napewno wszyscy chcemy tego samego czyli ładne akwarium, poczucie zadowolenia i spełnienia. Odpowiednie narzedzie w odpowiednich rekach moze zdziałac cuda.

Moje prywatna opinia ktora powinna łaczyc wszystkich jest taka,  ze tylko całosciowe patrzenie na akwarium przybliza nas do oczekiwanego efektu.  A nabycie umiejetnosci całosciowego patrzenia jednak wymaga praktyki.

W akwarium morskim jest tyle powiazan i zaleznosci ze po 50-60 latach ożywienia w tej dziedzinie nadal sie uczymy. Trzeba łaczyc kropki. Mysle ze warto wracac do starych metod i rozwiazan w powiazaniu z najświeższymi aspektami. Ale nic po trupach.

Dzis juz nawet nie powiem co jest pewne, ale patrzac na otaczajacy nas swiat przyrody,  wszytsko daży do rownowagi. Tysiące połączeń  i praw popychaj mnie zawsze w tą samą  mysl. Skrajność nie jest dobra czy bezpieczna, ale napewno ciekawa.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.07.2020 o 14:35, PiotrekAT napisał:

Siemka :)
Jak tam akwarium dawno nie było aktualizacji 

Aktualizacji jeszcze długo nie będzie, wszystko umarło, zostały ryby i skała.

Co się stało?

Robaki zjadły acropory, nie opanowałem plagi i przegrałem bitwę ale wojna trwa. :) 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wierzę, po prostu nie wierzę.  Jak to zjadły, przecież to nie były szczepki tylko wielkie bydlaki, niektóre o średnicy piłki ? :shock: Jacek powiedz proszę że żartujesz.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Ironista napisał:

Nie wierzę, po prostu nie wierzę.  Jak to zjadły, przecież to nie były szczepki tylko wielkie bydlaki, niektóre o średnicy piłki ? :shock: Jacek powiedz proszę że żartujesz.

Nie, nie żartuję. Koral nie leczony nie ma szans z robakami, taka jest rzeczywistość.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ale sobie pozwolę - mać, taki piękny zbiornik.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A można zapytać dlaczego nieleczony??? Wartość korali była znaczna, nie wierzę że "nie opłacało się". Więc dlaczego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Jacek56 Nadal bez odpieniacza?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, dadario napisał:

A można zapytać dlaczego nieleczony??? Wartość korali była znaczna, nie wierzę że "nie opłacało się". Więc dlaczego?

Po powrocie z pracy praktycznie wszystkie kolonie były zainfekowane. Podanie chemii spowodowało lawinowe obumieranie. Skala procesu przerosła moje możliwości. 

3 godziny temu, Ironista napisał:

Przepraszam, ale sobie pozwolę - mać, taki piękny zbiornik.

Zacytuję klasyka „ I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci... „

50 minut temu, JerzyB napisał:

Witam

@Jacek56 Nadal bez odpieniacza?

Pozdrawiam

Obecnie Z ale już niedługo proces odgazowywania skały się zakończy i odpieniacz wyląduje na półce. 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Jacek56 napisał:

Po powrocie z pracy praktycznie wszystkie kolonie były zainfekowane. Podanie chemii spowodowało lawinowe obumieranie. Skala procesu przerosła moje możliwości. 

Nie rozumiem. AEFW (Acropora Eating Flat Worm) to pasożyt żerujący na akrach ale nie powodujący "nagłych" inwazji dewastujących zbiornik w kilka godzin. Wiesz co to było???
Jeśli podawałeś chemię to podziel się proszę jaką, jak przebiegał proces leczenia, oraz dlaczego wystąpiło obumieranie. 
Współczuję strat, mam nadzieję, że zbiornik się podniesie i wróci do dawnej świetności. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek robiłeś pełen reset? Szkoda, piękne akwarium było i takie kolonie nie rosną w chwilę.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje najszczersze wyrazy współczucia. Miałeś najpiękniejsze acry na tym forum, wiem, że to nie koniec i jeszcze nie raz nas zaskoczysz. Niestety robale nie wybierają systemu i to czy Z,  czy BEZ nie ma dla nich żadnego znaczenia. Powodzenia Jacku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.