Skocz do zawartości
Jacek56

Akwarium „BEZ" odpieniacza i zbędnych kosztów.

Rekomendowane odpowiedzi

Współczuje Jacku. Wiem co to cholerstwo znaczy bo sam też od długiego czasu mam problem z tym robactwem. Pewnie skończy się to tak samo jak u Ciebie...


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, katani napisał:

Jacek robiłeś pełen reset? Szkoda, piękne akwarium było i takie kolonie nie rosną w chwilę.

Według mojej terminologii żadnego resetu nie robiłem, reset jest gdy spuszczasz wodę, czyścisz akwarium, zmieniasz skałę i zalewasz świeżą solanką. Byłem zmuszony wyjąć obumarłe kolonie korali (choć nie chciałem tego robić), poprzestawiałem skałę. Moje działania spowodowały "upadek biologii”. Co przez to rozumiem, każda szczepka testowa, nie dawała rady. Parametry fizykochemiczne wody były w normie, a jednak nawet montipory padały. Najprawdopodobniej spowodowane to było rozkładającymi się koralami, których nie udało mi się oderwać od skały.  Zrobiło się akwarium FOWLR. W akcie desperacji zakupiłem odpieniacz  na rurze 150mm, odpaliłem "cryptic zone” , glonarium i czekam aż pojawią się gąbki. Wspomagam procesy akwesanem i szkłem wodnym. Pierwsze efekty moich ruchów już się pojawiły.

22 godziny temu, Marijo napisał:

Moje najszczersze wyrazy współczucia. Miałeś najpiękniejsze acry na tym forum, wiem, że to nie koniec i jeszcze nie raz nas zaskoczysz. Niestety robale nie wybierają systemu i to czy Z,  czy BEZ nie ma dla nich żadnego znaczenia. Powodzenia Jacku.

Dzięki, masz rację robale nie wybierają. Zaskoczyć nie zaskoczę ale uruchamiam zbiorniki kwarantannowy dla nowych korali.

22 godziny temu, twistman napisał:

Współczuje Jacku. Wiem co to cholerstwo znaczy bo sam też od długiego czasu mam problem z tym robactwem. Pewnie skończy się to tak samo jak u Ciebie...

Walcz, masz stosunkowo mały system i kąpiąc systematycznie dasz radę. 7-8 razy wykąpiesz zainfekowane kolonie w RX i wygrasz. Powodzenia. Mnie przerosła wielkość mojego akwarium.

 

21 godzin temu, Tester napisał:

Współczuję i ja. 

Dzięki Bartek. 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacku - "nowe - stare" będzie jeszcze piękniejsze. Co to za cholerstwo, po kolei dopada zbiorniki - bo nie jesteś sam w tej walce...

Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Współczuje, bo wiem ile serca włożyłeś w tą pasję. Życzę Ci tak ładnego szkiełka jakie miałeś. Fajne jest to że się nie poddajesz. Powodzenia, jak zawsze będę śledził wątek. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Jacek56 napisał:

ale uruchamiam zbiorniki kwarantannowy dla nowych korali.

A może wystarczy taki do dipowania? Cos takiego jak Twistman robi? Wstawiasz w taką pralkę szczepkę, odpalasz i profilaktycznie leczysz.

Przy akwarium kwarantannowym, zgodnie ze sztuką, po każdej kwarantannie wypadało by od nowa je odpalać. Z dezynfekcją.

 

Zastanów się jeszcze co do tego odpieniacza... Jego roli w zakresie natleniania nie można nie docenić. I żaden ruch wody tu go nie pobije. A ujemny bilans tlenowy nie raz już rozkładał zbiornik.

 

W każdym razie, niepowetowana strata pięknych okazów i bajecznego zbiornika, cieszę się że nie zniechęciło Ciebie to.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Jacek56 napisał:

Według mojej terminologii żadnego resetu nie robiłem, reset jest gdy spuszczasz wodę, czyścisz akwarium, zmieniasz skałę i zalewasz świeżą solanką. Byłem zmuszony wyjąć obumarłe kolonie korali (choć nie chciałem tego robić), poprzestawiałem skałę. Moje działania spowodowały "upadek biologii”. Co przez to rozumiem, każda szczepka testowa, nie dawała rady. Parametry fizykochemiczne wody były w normie, a jednak nawet montipory padały. Najprawdopodobniej spowodowane to było rozkładającymi się koralami, których nie udało mi się oderwać od skały.  Zrobiło się akwarium FOWLR. W akcie desperacji zakupiłem odpieniacz  na rurze 150mm, odpaliłem "cryptic zone” , glonarium i czekam aż pojawią się gąbki. Wspomagam procesy akwesanem i szkłem wodnym. Pierwsze efekty moich ruchów już się pojawiły.

Właśnie to mnie ciekawiło. Czy zlałeś wodę, odkażałeś szkło i robiłeś pełen reset z wymianą wody i skały włącznie.

Tak w ogóle to super, że dzielisz się doświadczeniem. Wiele osób w czasie dołka znika a wiedzę zachowuje dla siebie. Życzęszybkiego powrotu SPSów. Na pewno będzie moc.

Fajnie by było, gdybyś nie skąpił opisów powrotu na właściwe tory.

Nie boisz się, że robale przeżyją w skale?

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.09.2020 o 20:24, dale napisał:

 

 

Zastanów się jeszcze co do tego odpieniacza... Jego roli w zakresie natleniania nie można nie docenić. I żaden ruch wody tu go nie pobije. A ujemny bilans tlenowy nie raz już rozkładał zbiornik.

Dzięki za przypomnienie. Przeczytałem to co napisałeś i wywaliłem odpieniacz na półkę.

Ruch wody pobija każdy odpieniacz jeżeli chodzi o wymianę gazową, nie powodując destabilizacji w zbiorniku.

Bilans tlenowy, nie wiem. Nie mam elektrody do pomiaru ilości rozpuszczonego tlenu w wodzie, brak danych do wypowiedzi.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włączyłem do obiegu dodatkowe pudło filtracyjne. Do zdjęcia pokrywę zdjąłem. Teoretycznie powinny tam rosnąć gąbki ale jeszcze ich tam nie zauważyłem. :(  

IMG_2011.jpg


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Syf się lubi zbierać przy dnie. Bądź czujny.

 

Ps.: Twoja praca ciężka dla morszczaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kurde. Panie Jacek, najpierw myślałem, że żartujesz, ale doczytałem do końca. Szok bo to kolejny piękny zbiornik, który poleciał. Plus taki, że się nie poddałeś i mam nadzieję, że jeszcze chwila i napiszesz parę dobrych newsów z walki w podniesienie zbiornika do stanu sprzed. Trzymam kciuki !


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacku beda rosły tylko na to potrzeba czasu.  Jesli masz akwarystow w pobliżu a napewno masz,   wez dosłownie kawaleczki jakichkolwiek gąbek od znajomych. Kazda gąbke (szczepke )rozwal na strzępy rozbełtaj w woda i wlej do obiegu. 

Jesli chodzi o CRYPTIC ZONE,  jej rolę na rafie, funkcje w oceanach, filtracja w zbiorniku polecam te badania i publikacje.

https://reeffarmers.contentshelf.com/shop

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Jacek56 napisał:

Dzięki za przypomnienie. Przeczytałem to co napisałeś i wywaliłem odpieniacz na półkę.

Ruch wody pobija każdy odpieniacz jeżeli chodzi o wymianę gazową, nie powodując destabilizacji w zbiorniku

Nie ma sprawy. Tylko przypominam, bo pewnie to wiesz i liczyłeś. 

Wymiana gazowa przebiega na styku woda-powietrze. Nie ma możliwości by tradycyjnym zbiorniku powierzchnia przebiła odpieniacz.

Zaś destabilizacja zbiornika następuje w wyniku błędów człowieka.

Powodzenia i wytrwałości.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jacek56 - bardzo fajny ten zbiorniczek na skałę... zasyp suchy - czy wcześniej ożywiany w systemie?
Jaki masz przepływ przez tę skałę (obieg wody w zbiorniku)? Cyrkulacja ile litrów na h ?
Jak i czy zamierzasz zmniejszać ilość detrytusu pod skałą?
Małże również pojawią się w roli filtracyjnej?
Czy spływ wody z cryptic przepuszczasz w jakiś sposób przez filtrację mechaniczną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, chwialek napisał:

@Jacek56 - bardzo fajny ten zbiorniczek na skałę... zasyp suchy - czy wcześniej ożywiany w systemie?
Jaki masz przepływ przez tę skałę (obieg wody w zbiorniku)? Cyrkulacja ile litrów na h ?
Jak i czy zamierzasz zmniejszać ilość detrytusu pod skałą?
Małże również pojawią się w roli filtracyjnej?
Czy spływ wody z cryptic przepuszczasz w jakiś sposób przez filtrację mechaniczną?

Dzięki, 

Nr artykułu: FP-C300
Wymiary zewnętrzne: 1000 x 700 x 650 mm
Wymiar wewnętrzny: 940 x 640 x 500 mm

 

Skała sucha wcześniej ożywiona o ile można ożywić skałę 4 tygodnie. Przepływ 450ltr/h. Detrytusu za dużo nie zauważyłem, zobaczymy za pół roku, Akwesan lubi detrytus. :) Cyrkulacja 2000ltr/h Jebao, ustawiona na minimum. Może z niej zrezygnuję, nie wiem. Małże jak się pojawią, to tak. Żadnej filtracji mechanicznej. tylko w głównym zbiorniku.  


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejna partia suchej skały Fiji, dojrzewa. :) 

IMG_2022.jpg


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd pukani dorwałeś? Skałę w głównym wymieniasz czy zostaje ta, co była?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, katani napisał:

Skąd pukani dorwałeś? Skałę w głównym wymieniasz czy zostaje ta, co była?

Erybka, 

Skały jak już wcześniej pisałem , nie wymieniam. Cała skała jaką uzbierałem w systemie od 2006 jest naturalna. Ostatnia partia trafi do ciemnej skrzyni.

Nauczyłem się unikać marketingowego bełkotu o cudownych betonowo-ceramicznych ludzkich wynalazkach. Jeszcze wiadro kulek ceramicznych mi zostało i zastanawiam się co z tym zrobić.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Jacek56 napisał:

Jeszcze wiadro kulek ceramicznych mi zostało i zastanawiam się co z tym zrobić.

Wywalić:P. Po wywaleniu kulek maxspecta nutrienty zjechały do zera, a wcześniej hanka PO4 wskazywała 0,03 a salifert NO3  0,5 mimo pełnej metody ZeoVit. Pukani jest super, cała moja skała to Pukani i nie zastąpię ją  żadną inną mimo jej mankamentów. Przy tej ilości skały sądzę, że nie potrzebujesz żadnych kulek itp.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kulki nówki sztuki nie używane, czekają w piwnicy i zajmują cenne miejsce. ;) Może jakiś fan ceramiki je przygarnie? :) 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Jacek56 napisał:

Kulki nówki sztuki nie używane, czekają w piwnicy i zajmują cenne miejsce. ;) Może jakiś fan ceramiki je przygarnie? :) 

Ja bym chętnie przygarnął :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma Pukani w Erybka. Jak pytałem to mają tylko shelfs.

Można spytać jak skałę preparujesz?

Co do magicznych kulek Maxpect to w sumie też bym był chętny :)

A tak poważnie, to z moich obserwacji wynika że Acropora zrobiona na szczepkę najszybciej i najchętniej oblewa właśnie podstawkę z Maxpecta. Daje to do myślenia.

Edytowane przez Tata (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek jak baniak?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, katani napisał:

Jacek jak baniak?

Stoi i cieszy me oczy. 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żona znalazła filmik sprzed ponad 6 lat.Tylko żółtki pozostały, podrosły i się tłuką całymi dniami.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.