Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Pytanie do kolegów którzy posiadają złoża DSB lub wiedzą coś na ich temat.

Jak długo dojrzewa taki filtr ? Założyłem swoje złoże dwa miesiące temu z żywego piasku w sumpie, (około 12cm grubości) i nie widać na razie żadnych efektów.

Zauważyłem, że od jakiegoś czasu pojawiły sie kiełże i wężowidła ale złoże nadal nie ruszyło. Czy dołożyć do takiego złoża jakieś zwierzaki typu rozgwiazda piaskowa, sand dollar lub strombusy aby był jakiś ruch w górnej warstwie złoża, może są jakieś inne przydatne stworzonka które wspomogą działanie DSB. Czy raczej jeszcze poczekać na wytworzenie sie bakterii i pełny start. W necie wyczytałem różne opinie na temat zwierząt w DSB. Jedni dopuszczają rozgwiazdy i innych pożeraczy detryfusu a inni nawet o nich nie chcą słyszeć, wiec może jakieś rady od kolegów którzy mają działające i w pełni rozwinięte DSB


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, miałem w sumpie DSB i w zbiorniku głównym i zdecydowanie lepiej w moim przypadku działa w zbiorniku. Jeżeli masz świeży zbiornik to trochę musisz poczekać, poza tym jakaś rozgwiazda nie zaszkodzi. Ważny jest tez przepływ nad złożem i oświetlanie go. Bez oświetlenia nad złożem ja też nie widziałem efektów.


180x63x60+sump,120kgLR,DSB,BK 200,FR509+ROWA,GroTech Tec III NG+EP IV,Reaktor Aqua Care Turbo 2,2x Koralia8 WaveMaker 4,WaveBox,Tunze Osmplator Universal, Powermodule8x80W,Profilux II Light,2x MiniRedDragon 3500,Chłodziarka AM 1500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem 12 cm to malo by utworzyc zupelne warunki beztlenowe. Sand dolar nie nadaje sie do DSB w ogole, rozgwiazde piaskowa mozna dac po pewnym czasie. Moc DSB tkwi w tych najmniejszych i o nich warto zadbac.

Ja caly czas sie zastanawiam jaka jest ilosc i rodzaj bakterii w "zywym piasku" Ich obecnosc zawsze wiaze sie z zapachem lub nawet odorem. W mojej opini w "w zywym piasku" mamy formy przetrwalnikowe bakterii lub ich niewielka ilosc i absolutnie nie ma co byc pewnym ze na zwywym piasku powodzenie DSB bedzie wieksze niz z usypane z suchego.

A dlaczego?

Mimo ze stworzenie warunkow bezylenowych nie jest zbyt trudne do osiagniecia przy odpowiednio grubej warstwie zloza i takowe z biegem czasu napewno powstaja, to skad bakterie beztlenowe maja sie tam pojawic. Podczas usypywania i zalewania piachu mamy warunki w ktorych bakterie beztlenowe nie sa w stanie przetrwac.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc skąd nabrać tych bakterii beztlenowych ? Czy jest szansa że po jakimś czasie na możą się same ?

Robiąc to złoże odessałem część piasku z głównego zbiornika, dałem pare skałek z wężowidłami i kiełżami ale parametry cały czas od dwóch miesięcy szły w górę, wczoraj PO4 miałem 1.06 NO3 około 100. Wczoraj też dołożyłem rozgwiazdę, strombusa i pare innych ślimaków, dodatkowo zwiększyłem cyrkulację i zmieniłem oświetlenie z LED na świetlówki. Przed chwilą zrobiłem testy i jest to pierwszy dzien od 30 dni kiedy PO4 i NO3 spadło a nie szybowało w górę a testy PO4 i NO3 robiłem co dziennie. Tak wiec PO4 spadło z 1.06 na 0.97 a NO3 z 100 na około 70. Myśle że te zmiany cos pomogły.

Co do smrodu piasku to zrobiłem kilka próbek, próbki piasku pobierałem z dna złoża z różnych miejsc, w rogach i pod skałami był największy smród, kolor lekko ciemny i tam też było najwięcej kiełży, wężowideł i innego robactwa, piasek gdzie jest największa cyrkulacja jest biały i wydziela mniej intensywny zapach.

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja o wprowadzeniu bakterii beztlenwych pomyslalem na kilka sposobow z tym ze nie wiem czy to bedzie na 100% skuteczne.

Pierwszy to zasypanie zywej skaly piachem. Prawdopodobienstwo obecnosci bakteri beztlenowych wenatrz zywej sklay jest calkiem spore. Jezleli z biegiem tygodni na okolo takiego kawalka powstana warunki to bakterie przenikna do warstwy wierzchniej skaly a potem na piasek.

Drugi sposob to podroz nad morze i po odplywie pobranie piasku z jak nawiekszej glebokosci za pomoca wbijanej rury. Po zabiegu zaslepienie i jak najszybsza podroz do domu.

Ostatni chyba najprostszy sposob to pobranie w ten sam sposob piasku od kolegi z dzialajacego DSB.

Inne szkoly mowia zeby nie sypac warstw DSB za jednym razem a dosypywac co kilka tygodni kolejna warstwe. Z jednej strony logiczne bo kazde dosypanie jest szybko zasiedlane, ale dalej pozostaje problem zrodla bakterii beztlenowych.

Jezeli chodzi o slimaki to postaraj sie o Stomatell, Cerithium i nie zapominaj o karmieniu DSB. Na samych resztkach czyli detrytusie nawet najmniejsze zwierzaki nie pozyja.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek pytaie jeszcze o bable. Czy powily sie sie pecherzyki gazu w dolnej strefie beztlenowej gdzie w wyniku dzialan bakteri powstaje nitrogen???


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po dolożeniu cyrkulacji 2x koralia nano pojawily sie bable ale tak okło 5 cm od góry, od dolu cos tam zaczyna sie pojawiać ale mysle że jest brak tych bakteri beztlenowych i dla tego nie może ruszyć moje DSB

Czy bakterie beztlenowe słodkowodne różnia sie od tych morskich. Bo może bym z jakiegoś slodkowodneo DSB zapożyczył albo z jakiegoś stawu z mulu bo tu u mnie w okolicy kiepsko z morszczyzna a DSB to już całkiem mogę zapomnieć


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, nie mam solniczki, mam akwarium słodkowodne, ale chcę się Was poradzić. Czytałem dużo o DSB czytałem też o plenum na PKMD i gdzieś tam jeszcze, w tych dyskusjach padają stwierdzenia że nie potrzebna jest warstwa wody pod podłożem i że ono samo - 10cm dorodnego podłoża tj. piachu będzie prowadzić denitryfikację.

Taka gruba warstwa podłoża jest podobna z "wyglądu" do Waszego DSB. Czytałem u Was że DSB "działa" poprzez drobne organizmy które żyją w podłożu i dostarczają wodę z NO3, i węgiel do bakterii denienitryfikacyjnych.

Pytanie

1. czy w akwarium słodkowodnym a może i w Waszych źródłem tego wydajnego "transportu" no3 i węgla w głąb podłoża mogły by być kable grzewcze ??? - takie jak do akwariów roślinnych które kładzie się na dnie i zasypuje podłożem ADA ? tyle że ja nasypałbym na nie 10cm piasku bardzo drobnego np 0,5. Takie kable grzeją bardzo delikatnie wymuszając konwekcję.

Jak wynika z opisu kabel wymusza obieg w podłożu wypychając wodę nagrzaną a zasysając do podłoża wodę "zimną"

2. Jak wynika z opisów działania plenum długo ono się uruchamia ja osobiście myślę, że dlatego bo woda ze słupa bardo wolno przenika do podłoża i może za wolno?, czy takie kable mogą przyspieszyć start takie słodkowodnego DSB ?

3.Czy to może czysto teoretycznie działać ? czy jednak kable za mocno natlenią podłoże i denitryfikacja nie zajdzie?

A może ktoś już takie coś stosował ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Ordon !

Nie jestesmy tu specjalistami (moze Mr.Garden?) od slodkosci, ale wydaje mi sie, ze DSB dziala podobnie jak w slonowodnym;

kazde przyspieszenie obiegu wody pod piachem oznacza, ze dostarczasz coraz bogatsza w tlen wode, a to zabija bakterie denityfakcyjne. :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o AZOO NITRAACT?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dosyć dobrze moim zdaniem działające DSB, pracuje juz troche miesięcy ale teraz czeka mnie przeprowadzka do innego domu. Pytanie: co z DSB? Wyrzucić czy uda sie jakos przenieść bez zabicia wszystkiego czy uwolnienia jakiś substancji szkodliwych? Po około dwóch godzinach jestem w stanie uruchomić cyrkulacje nad DSB, ale obieg z akwarium bedzie musiał poczekać moze i kilka dni bo chce wykorzystać ten czas na nowe klejenie skały.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.