Skocz do zawartości
MayFly

Kolejne niefoto na forum

Rekomendowane odpowiedzi

Moim zdaniem nie wypali, a nawet jestem tego pewien, po co aż 1,5 litra fito?

Gdzie upchniesz 150 litrową hodowle? kiedyś problemem był dla Ciebie zakup 50-60 litrowego zbiornika na podmiane.

W ogole jak sobie wyobrażasz np tak prostą sprawe jak utrzymanie odpowiedniego zasolenia? Nie mówiąc już o parametrach, myślisz że odpieniacz AM to pociągnie?

Jaka to odpowiednio wyregulowana cyrkulacja?

Masz 4 korale, z czego 3 zdychają i już się pchasz w miękkie niefoto?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Lepiej mieć małą i wydajną hodowlę niż dużą i zaniedbaną. Moja hodowla fito ma ok 24 litry i spokojnie mi wystarcza a zużywam bardzo dużo fito.

Jeśli będziesz lał takie ilości planktonu to pomyśl o 200 - 300 litrowym DSB połączonym z refugium albo scrubberem do tego trzeba podpiąć adsorbent krzemianów i fosforanów. Sam odpieniacz nie da rady bo on odcina cykl azotowy ale nie usuwa azotanów i fosforanów.

Bez doświadczenia nie dasz sobie rady, naucz się najpierw hodować plankton, zbuduj porządny system i dopiero kupuj korale bo szkoda zwierzaków. Ty nie cierpisz ale one tak...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy DSB czy refugiach nie ma potrzeby stosowania absorberow, a nawet jest to nie wskazane. Okrzemki i inne algi to producenci bedacy na samym dole lancucha. Bez nich nie ruszy cala infauna.

Nie majac odpieniacza fitolankton jest w stanie sie nawet namnazac redukujac NO3 i PO4


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Fito jest w stanie szybko się namnażać ale jeśli w akwarium rozwinie się dużo zwierząt jedzących fitoplankton, to zostanie on zjedzony - nie ma szans na przetrwanie. Czy jest odpieniacz czy nie po pewnym czasie jak system się przestawi fitoplankton nie ma szans na przetrwanie.

Ja mam bardzo obciążony planktonem system i u mnie samo DSB, biopalety i refugium nie dają sobie rady z PO4 - muszę stosować adsorbent. DSB może redukować fosforany ale nie takie ilości a kolega chce lać 1,5 litra fito dziennie.

Co to jest "absorber"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

My tu dyskutujemy o fitoplanktonie nie o planktonie. Wiec nie pytaj mnie co to absorber.

Mam mikroskop, refugium gdzie przeplyw jest bardzo wolony i potrafie rozpoznac fito.

Akwarysci dziela sie na dwie grupy:

1. pisza co wiedza

2. wiedza co pisza


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Co to jest "Absorber" i jak działa? Używasz tego pojęcia wiec powinieneś wiedzieć co to jest. Przecież uważasz się za akwarystę, który wie co pisze a nie pisze co wie...

Hodowałeś kiedyś wrotkę? Widłonogi?? jakikolwiek żywiący się fitoplanktonem zooplankton? Wrotka błyskawicznie wyjada fitoplankton a w akwarium może rozwinąć się wiele innych organizmów żywiących się fitoplanktonem. Fitoplankton nie ma szans. A sam odpieniacz nie da sobie rady z fitoplanktonem. Fitoplankton za szybko się namnaża i sam odpieniacz ma mizerny wpływ na populację fitoplanktonu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kaczor nie bede zasmiecal czyjegos watku na dysputy z Toba. Ani w tym ani w zadnym innym.

Szanuje "Twoje krewetki" i jestem pelen podziwu, ale nie pierwszy raz nie potrafisz zaakceptowac tego ze ktos inny ma odmienne zadnie i umiejetnosci. Stad wzial sie moj skarkazm. Dokosnale wiem jaka jest naukowa definicja absorbera i adsorbera choc zadnego nie musze uzywac. Jezeli cos nie dziala u Ciebie nie oznacza ze nie zadziala u innych. Prywatnie uwazam ze po prostu nie doczytales :coffee:


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie wypali, a nawet jestem tego pewien, po co aż 1,5 litra fito?

Gdzie upchniesz 150 litrową chodowle? kiedyś problemem był dla Ciebie zakup 50-60 litrowego zbiornika na podmiane.

W ogole jak sobie wyobrażasz np tak prostą sprawe jak utrzymanie odpowiedniego zasolenia? Nie mówiąc już o parametrach, myślisz że odpieniacz AM to pociągnie?

Jaka to odpowiednio wyregulowana cyrkulacja?

Masz 4 korale, z czego 3 zdychają i już się pchasz w miękkie niefoto?

Natan spokojnie dlatego nic nie robie tylko pisze i czekam na zdanie doświadczonych niefotowców tylko tak napisałem bardziej jako ciekawostkę .

Odpieniacz pragnę zmienić na mocniejszy :).

A co do zbiornika znajomy ma wielki baniak porysowany ale jest , do tego bym dał mocne świetlówki takie jak w supermarkecie . Ale jak piszecie że nie wypali to musze sie pogodzić z tym :( .

To może napiszecie jakie rozwiązanie z fito było by dobre tylko z ciekawości .

Póki co sam szukam łatwych gorgoni do kupienia :). Bo tamte praktycznie zdechlaki kupiłem,żeby nie było na mnie to była moja nie wiedza i nie kompetencja , ach te trudne początki ale i tak kocham ten sport :).

Jak będzie prawowity sump to AM dam na dół a Skimz Monzter E-Series SM121 pójdzie do niefoto :) .

Edytowane przez MayFly (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę zapytać dlaczego w ogóle niefoto?

Szczerze 4fun a tak na serio to SPSy wymagają doskonałych parametrów i innych takich , a niefoto to karmisz karmisz karmisz wiem że to nie tak działa ale porostu dla mnie jest łatwiej z karmieniem azotanami i fosforanami niż z ph,kh,ca,mg,no3,po4 i inne

A co do odpieniacza na 100% da rade , być może niedługo Pellety ruszą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się i jesteś zbyt pewny swego. Myślisz, że zaoszczędzisz na prądzie, testach, preparatach, a wierz mi, że zapłacisz 2x tyle za pokarmy. Wiesz dlaczego wydaje mi się, że nie wyjdzie nic z tego? Uważasz to za sport, pragniesz laurów, a od Grześka Dyzmy, Natana, Radka i Huberta czy Merriq różni Cię to, że oni robią to z pasji, a nie dla petardy. Niefoto to wyrzeczenia, to obowiązki i wydatki, to wzloty i częstsze upadki, to ciągłe zgłębianie wiedzy, a Ty nawet nie wiesz jakie masz korale i jak je hospitalizować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

" a niefoto to karmisz karmisz karmisz wiem że to nie tak działa ale porostu dla mnie jest łatwiej" :wallbash:

Może i nie mam niefoto i się na nich nie znam. Ale jakoś w głowie zawsze istniało u mnie przekonanie, że te korale to Święty Gral dla morszczaka...

I ten temat: http://nano-reef.pl/...niefoto/#bottom

wyjątkowo mnie w tym utwierdził.

Moze się nie znam i jestem ignorantem. Pewnie nie pokładam dostatecznie dużo wiary w młodego Kolegę.

Pozdrawiam

Max


130x80x60, Phobos 400 W, "Franek", 2x 6105, Zeovit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no rozumiem was ,ale póki co jestem przygotowany na wielkie wydatki. Nie liczę na laury ale robie to dla siebie bo od niepamiętnych czasów gorgonie mnie fascynowany i w końcu mam okazje .

Wiem wiem nie mam talentu do pisania postów :( ani wogóle do pisania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MayFly przepraszam za kubel zimnej wody, ale jestes w lesie.

Najkrocej jak mozna. NO3 i PO4 podtruwa korale. Jak sie nie otwieraja to nie jedza. Fosfor hamuje kalcyfikacje. Oba te parametry powoduja masakryczny porost glonow. Dlatego z obecnym podejsciem nie widze tego akwarium

Reszta parametrow jest rowniez mega wazna. Uwazam ze z koralami NP nie konecznie chodzi o swietego grala tylko bardzo ciezko stworzyc im warunki jakie maja na narfie. Sa bardzo wymagajace pod wzgledem rodzaju i wielkosci pokarmu. Ich cykl energetyczny nie jest jeszcze do konca zbadany. Na rynku nie ma zadowalajacych substytutow zapewniajacych optimum zywieniowe dla tych korali.

A ze jest z nimi o wiele trudniej niz z SPS-ami wynika z tego ze akwarysci sie dwoja i troja jak zapewnic im ciaglosc pokarmu majac jednoczesnie niewykrywalne No3 i Po4. Z tego co wiem jeszcze nikomu sie to nie udalo, ale taki kierunek powinienes obrac jezeli snia Ci sie gorgonie.

Jezeli chemia Cie przerasta staraj sie zrozumiec i nasladowac nature.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spójrz na inne tematy niefoto - są te które powstały - bo gorgonie są fajne i te przemyślane - bo gorgonie są za***iste.

różnica jest taka, że te które powstały "bo gorgonie są fajne" przetrwały kilka miesięcy, te "bo są za***iste" przetrwały kilka lat i dalej by trwały gdyby nie pewne zdarzenia.

Spójrz na temat Grześka - on się nie zastanawia jaka filtracje zastosować mając odpalony zbiornik, on już ma ta filtracje wymyśloną popartą teorią, choć zbiornik jest dopiero w planach.

Po za tym, sorry, ale dbaj o "czystość" wypowiedzi zrozum, że każdy Cię tu widzi po tym co i w jaki sposób piszesz, Twoje posty są dwukolorowe i chaotyczne więc nie dziw się, że źle Cię tu ludzie odbierają... sory ale to się po prostu źle czyta… i nie ma dysortografii nie jesteśmy w szkole :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak myslisz, czemu natan zrezygnowal? Czemu ja zrezygnowalem? Czemu jest taki maly odsetek NP na forum. Wybierasz sie z motyka na slonce


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no tak nie myślę :( ale fakt formować wypowiedzi nie umiem. Jeśli chodzi o wypowiedzi co racja to racja, ale staram sie jak moge :) powiem szczerze to jest jedyne forum w którym napisałem więcej niż 30 postów a wierzcie lista moich for jest długa . Ale dobra koniec proszę bo temat zamkną :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

@MayFly na biopalety też się tak bardzo nie nastawiaj bo przy silnie obciążonym systemie biopalety bardzo szybko się zużywają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak wyjdzie taniej niż PhosGuard,Chemi-Pure,Purigen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

I tak wyjdzie taniej niż PhosGuard,Chemi-Pure,Purigen

Biopaletki to zupełnie co innego...

Każdy z tych preparatów ma zupełnie inne właściwości. Chemi pure to zwykły węgiel aktywny w kosmicznej cenie, phosguard to adsorbent fosforanów na bazie Al2O3, Purigen to polimer oczyszczający wodę z substancji organicznych zanim te zdążą się rozłożyć [odcina cykl azotowy, usuwa żółte zabarwienie wody - podobnie jak odpieniacz]...

Zanim coś zastosujesz poczytaj o tym do czego to służy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem że kulki mają inne działanie. Kulki mają wadę ponieważ czasami zasyfiają wodę m.in. Natanowi. Huber miał z nimi udany start. Myśle że warto z nimi spróbować póki nie mam zbyt dużo korali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.