Skocz do zawartości
smk

Hamata - 100km od Sudanu

Rekomendowane odpowiedzi

Egipt wielu nano-rafowiczom jest powszechnie znany, ale Egipt to nie tylko wybór między Sharmem a Hurghadą. Szczególnie my, jako najbardziej zainteresowani zobaczeniem jak najbardziej dziewiczych raf, powinniśmy być zainteresowani podróżowaniem w mniej dostępne rejony.

Jakieś 6-7 lat temu takim nowo odkrytym dla turystyki regionem było Marsa Alam i choć moim zdaniem jest to zdecydowanie lepszy niż Sharm rejon do nurkowania / snurkowania, to od jakiegoś czasu zbierałem się na wyjazd jeszcze dalej na południe Egiptu, prawie aż pod sam Sudan, do małej wioski zwanej Hamata.

Hamata leży ok 180km na południe od lotniska w Marsa Alam, trochę ponad 100km od granicy z Sudanem. Same "miasteczko" Hamata, to właściwie beduińska wioska. Mamy tu 3 restauracje, 2 sklepy, ambulatorium, małą marinę, jakieś instalacje wojskowe i kilkadziesiąt kartonowo / blaszanych domków beduińskich + kilkanaście namiotów.

W rejonie są tylko 3 hotele i 2 wioski wakacyjne (namioty i bungalowy). Jeśli nie chcecie aby żona was zlinczowała, to raczej odradzam tam podrózowanie z rodziną. Co prawda standard hoteli jest całkiem niezły, to jednak prawie 100% gości hotelowych to nurkowie i kajciarze i w ciągu dnia po prostu w hotelu NIKOGO nie ma. Wszyscy są na łodziach nurkowych lub na spocie dla kitesurferów. Te dwie atrakcje zapewniają życie tej okolicy.

Ja akurat przyjechałem tu na kitesurfing. Spot jest idealny i moim zdaniem najlepszy na jakim kiedykolwiek byłem, ale rafowiczów najbardziej interesuje to że na spocie są 2km drzew mangrowych, czyli szkółka dla wszelkiego rodzaju narybku. Jest tam co prawda rezerwat i pływać tam nie można, ale na piechotę jak najbardziej można się przejść (trzeba uważać na węże !)

Miałem spędzić dni wietrzne na kajcie, a bezwietrzne na nurkowaniu, jednak niestety (no w sumie po to tu przyjechałem :) ) wiatr wiał "nieubłaganie" przez całe 2 tygodnie i skończyłem na kitesurfingu :) Nurkowania tutaj bez wykupionego wcześniej pakietu nurkowego, nurkowania jak się wszystko zliczyło wychodziły 100e za dzień nurkowy, więc wybrałem sobie 2 najlepsze rafy na które chciałem popłynąć, jedna gdzie w 80% przypadków można spotkać delfiny (Sha'ab Sataya) i druga gdzie można czasami spotkać grupy do 30 rekinów (Sha'ab Malahi). Niestety ze względu na wspomniany wiatr, w te miejsca całe 2 tygodnie nie pływali.

Ale nic straconego bo w marcu wracam na tę samą miejscówkę i może tym razem się uda. Skończyło się na snurkach w przerwie między sesjami kajtowymi. Zdjęcia poniżej dadzą wam pewien pogląd, co można zobaczyć tam pod wodą (pamiętajcie że to tylko snurkowanie, więc z nurków by wyszły zdecydowanie lepsze).

IMG_9114.JPG

IMG_9116.JPG

IMG_9051.JPG

IMG_9070.JPG

IMG_9106.JPG

IMG_9104.JPG

IMG_9121.JPG

IMG_9100.JPG

IMG_9095.JPG

IMG_9078.JPG

IMG_9077.JPG


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze parę fotek z "miasteczka" Hamata - to naprawdę już wygląda jak Sudan

Najlepszy sklep w miescie

IMG_9416.JPG

Stacja benzynowa:

IMG_9147.JPG

Zamiast studni z wodą...

IMG_9422.JPG

Nadymki leżą sobie przy drodze samopas (jakieś kilkaset metrów od wody)

IMG_9452.JPG

Między mangrowcami biegały dzikie wielbłądy:

IMG_9456.JPG

Wspomniane mangrowce przy spocie kajtowym

IMG_9181.JPG

No i to po co przyjechałem do Hamaty :)

IMG_9151.JPG

IMGP3233.JPG

IMGP3255.JPG

a tak jeździliśmy na spot (czasem bo były też i busy :) )

IMG_9409.JPG


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawde fajnie się czyta i ogląda Twoje fotorelacje. Apropo miejsca to faktycznie wyglada bardzo extremalnie i na wypad do luksusów z jakim kojarzy się Egipt raczej sie nie nadaje. Typowa miejscówka dla zapaleńców... Ciekawie.


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh nie jest tak źle. Hotel w którym byłem to bardzo przyjemny 4* hotel z kilkoma basenami, barami , dyskoteką, restauracją z bardzo dobrym jedzeniem i wszystkimi wygodami jakie są normalnie w hotelach w Hurghadzie, Sharm, czy Marsa Alam, więc nie było znowu tak ekstremalnie jak to przedstawiłem na fotkach - dla bardziej dramatycznego efektu specjalnie zdjęć z hotelu nie pokazałem :)

Choć poza hotelem było juz jak widać na załączonych obrazkach - nic poza powyższą wioską beduińską i dziesiątkami kilometrów pustyni. Jak się wybrałem na piechotę 7km z hotelu na spot kitowy żeby po drodze porobić fotki i potrenować arabski (bo zacząłem się uczyć w zeszłym roku) to lokalsi patrzyli na mnie jak na idiotę, ale byli bardzo przyjaźni i rozmowni :) Biały, który chodzi na piechotę i męczy się klecąć "kali jeść, kali pić" po arabsku to było dla nich nowum :)

A że było rewelacyjnie mimo odludzia niech świadczy fakt że mieliśmy tam wrócić na jesieni, ale grupa z którą byłem mnie praktycznie zmusiła do powrotu w marcu. Ale tak jak pisałem - bez rodzin, i tylko jak nurkujesz lub latasz na kajcie (a najlepiej obie opcje). W innym przypadku umrzesz z nudów, a żona po przeczytaniu wszystkich książek jakie zabrała, udusi cie podczas snu (też z nudów) :)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ładnie ładnie,ale mi najbardziej podoba się stadko Sohali :D


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super relacja, pokazuje trochę inne oblicze Egiptu.

Napisz jeszcze proszę jak można się tam znależć, są jakieś wycieczki, czy trzeba na własną rękę kombinować?

pozdrawiam

Łukasz


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super fotki :thumbup: .Mnie rozczulił Diodon - wygląda jak ja po ostatnich świętach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sohali to tam było bez liku. Pływały w stadkach po kilkanascie sztuk i zgodnie bez agresji kąsały sobie glony. Pewnie się nie żarły bo w dość dużym akwarium były :)

Można się tam dostać lecąc do Marsa Alam (transfer 180km) lub z lotem do Hurghady (transfer 500km). Hotele jak już pisałem są tam co prawda 3, ale z Polski dostępny jest tylko Wadi Lahamy Azur 4* all inclusive. W ofercie obecnie ma go tylko Alfastar, a od maja będzie w Itace.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jest możliwość wycieczek fakultatywnych do Sudanu ?

Hehe, no oczywiście... zygzakiem w jedną stronę przez 100km ziemi niczyjej przy świście przelatujących tuż nad uchem kul :) Tu masz szczegóły http://pl.wikipedia....k%C4%85t_Halaib

Ale jest jedna możliwość być "prawie" w Sudanie. Można wybrać się na wycieczkę do Bir Szalatin leżącego na granicy z Sudanem na słynny targ wielbładów. Nie byłem, ale w chwili obecnej, nienajlepszych nastrojów w Egipcie, nie wiem czy nie trzeba jakiejś specjalnej zgody wojska aby wpuścili tam białych. Ale jak będę w Hamacie w marcu to popytam się i może uda mi się tam pojechać :)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w Egipcie polecam Tabe z jednej strony masz góry a z drugiej morze rafy świetne i świetny punkt wypadowy na zwiedzanie Izraela i Jordanii oraz znacznie "według mnie" bezpiecznej niż 100 km od Sudanu - choć z Taby palestyńscy wojownicy :rambo: rok temu odpalali rakiery na Izrael.

Ps silne wiatry przy snurkowaniu to nic dobrego nieżle można się pocharatać na rafie!

Na 3 zdjęciu od góry = te brazowe korale są niebezpieczne :nuke: - po prostu mnie popażyły :crybaby: i żeby było śmiesznie na początku nic nie czujesz a po chwili zaczynają się pojawiać czerwone piekące plamy u mnie dodatkowo pod skórą na ramieniu - najpierw zrobił się ropień w paru miejscach potem znowu i znowu - 2 miesiące :vava: - były małe więc nie chciało mi się iść do lekarza. Myślałem że to tylko ja jestem uczulony ale nie pare osób miało to samo.


Aiptas mój wróg. 200l kłopotów ale miłych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten koral o którym mówisz to Millepora dichotoma, czyli fire coral. Ma parzydełka jak meduza z toksynami i rany paprzą się bardzo długo. Ale chyba powszechnie wiadomo - szczególnie nam morszczakom - że NIE WOLNO WPŁYWAĆ NAD RAFĘ :) a jedynie oglądać ją z boku. Ze względu na fale raczej nie wybierałbym się na snorkling bez płetw, bo potem masz przypadki jakie opisujesz.

Rafy w Tabie są stosunkowo kiepskie w porównaniu do Sharmu, Marsa Alam czy też opisywanej tu Hamaty. A czy bezpieczniej w Tabie, no jak sam zauważyłeś to nie koniecznie :) Wiem jedno - jak na razie wszystkie zamachy bombowe jakie były w poprzednich latach były w Sahrmie i w Tabie. W ogóle Synaj jest takim miejscem zapalnym.

Oczywiście każdy ma swoje preferencje co do wypoczynku, ale akurat moje ulubione miejscówki w Egipcie to: El Gouna (luksus i bajkowe położenie i dobry spot do kitesurfingu). Lubię też Hurghadę (tanio, imprezki i klimat), Safagę i Marsa Alam (śliczne rafy). Osobiście nie lubię natomiast Sharmu (sztuczny, drogi na miejscu i straszny tłok na nurkowaniach kompletnie odbierający radość oglądania raf) i Taby (wygwizdowo, średnie rafy). W te dwa miejsca jadę jak muszę (praca). No ale tak jak napisałem to są moje osobiste odczucia i zależy czego oczekujecie (klasa hotelu, cena, rozrywka, spokój, sporty, rafa, zakupy itp).


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.