Skocz do zawartości
michal123

[63l] Nano reef

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium:

- 63l (60x30x35h)

- OptiWhite

Oświetlenie:

- 2x11W AquaEL Deco Light Duo Marine (10000K i 20000K)

- 2x11W AquaEL Deco Light Duo Marine (10000K i 20000K)

Cyrkulacja:

- Koralia Nano 900

- Koralia Nano 900

- HBL-301

Ogrzewanie:

- Elite 50W

- Temperatura 25st C

Odpieniacz:

- Weipro SA-2005

Życie:

- 14kg żywej skały

- 9kg żywego piasku

Woda i zasolenie:

- System RO4 z DI

- Sól Red sea salt

- Zasolenie 1,024

Sprzęt "zapasowy":

- Pudełko przelewowe Blau Overflow

- Cyrkulator JVP-101B 3000l/h

Witam. Do akwarystyki wróciłem ponad dwa lata temu i przez ten czas prowadziłem dwa zbiorniki słodkowodne (160l i 45l). Oba udało mi się wyprowadzić na wysoki poziom i całkowicie okiełznać procesy w nich zachodzące. W chwili obecnej zlikwidowałem ten mniejszy i na jego miejscu powstała mini rafa. Jestem przekonany, że z morszczyzną nie pójdzie tak łatwo, ale pokonywanie problemów daje sporo satysfakcji.

Zbiornik został zalany i osolony 21.01.2012, a żywa skała doszła dziś (24.01.2012). W chwili obecnej akwarium nie posiada ani sumpa, ani panelu. Posiadam pudełko przelewowe, które niestety jest za duże (względy estetyczne).

Jako amator akwarystyki morskiej jestem "głodny" opinii, uwag i komentarzy.

Pozdrawiam

post-13342-0-48261500-1327421689_thumb.jpg


160L Natural

063L Nano reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w takim litrażu koralie 900 i 1600 i teraz wsadziłbym chyba 2x1600 mimo, że mam praktycznie same miękasy.


300l w obiegu. maxspect razor 160w, aqua nova ncm-3500, 2x tunze 6045, aquaspec white skim 200 z pompą w body.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od momentu zalania skaly, odpieniacz jest najwazniejszym urzadzeniem, takze wzgledy estetyczne odloz na pozniej  :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kotangch mam jeszcze w zanadrzu JVP-101B 3000l/h, ale wsadzę go w ostateczności, bo jest wielki. Ewentualnie dokupię jeszcze jedną, mocniejszą Koralię.

@Stani ok, wsadziłem dziada do akwarium. Strasznie dużo bąbli powietrza generuje, ale jakoś przeżyję. Poszukam jakiegoś zewnętrznego odpieniacza wyższej klasy. Póki co ten zmodyfikowałem, tak by ciszej chodził (zamieniłem regulator poboru powietrza na prosty dyfuzor do CO2).


160L Natural

063L Nano reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 6:

Dokonałem pierwszych pomiarów parametrów wody. Oto one:

Temperatura: 25st C

Zasolenie: 1,024

pH: 7,8

KH: 14

NO3: 10

PO4: 1,8

Z racji na wysokie PO4, zdecydowałem się włożyć trochę węgla aktywowanego.

Mam nadzieję, że pochłonie zbędne fosforany.

Odpieniacz wyłączam na noc.

Wygląda na to, że sobie radzi i coś tam wyrzuca z wody.

Pomarańczowe algi, które ładnie świeciły przy aktynice, zdecydowanie znikają.

post-13342-0-43722200-1327574833_thumb.jpg


160L Natural

063L Nano reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo podobny setup do mojego pierwszego akwa. :)

Na fosforany lepiej byłoby zastosować np. RowaPhos, zwykły węgiel raczej dużo nie wyciągnie.

A tak w ogóle jaki masz węgiel? Czy włożyłeś taki o śladowej zawartości fosforu? Paradoksalnie tani węgiel jest produkowany przy użyciu kwasu fosforanowego i sporo fosforanów oddaje do wody. Wkładając taki do akwarium możesz podwyższać poziom fosforanów.

Powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ejerzyk Węgiel to Hanza Aquastatic. Raczej nie jest to coś rewelacyjnego, wszak dałem za 0,5kg całe 6zł. Będę kontrolował PO4 codziennie, by odnotować ew. wzrosty i spadki. A przy okazji, nie będę ukrywał, że inspirowałem się Twoim akwarium (54l) przy zakładaniu swojego :)


160L Natural

063L Nano reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:) to bardzo mi miło. Ten węgiel jest mocno kiepski. Tani i sensowny węgiel Rowa Carbon kosztuje prawie 6 razy więcej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymien polowe wody to PO4 o polowe spadnie. Wegiel nie bedzie przyczyna ewentualnego spadku :welcome:

Szkoda, ze wylaczasz odpieniacz. Powinien chodzic pelna para i jeszcze bym mu podlaczyl w srodku brzeczyk. Do tego zbiornika mozesz codziennie wlac 0,5 ml wodki (nie pomyl z 0,5 l :yes ), to pomoze bardziej niz kilogramy wegla. Wylaczanie odpieniacza taki zabieg eliminuje i moze spowodowac koniec tego zbiornika, takze uwazaj.

Warto tez troche poczytac forum. Moze sie myle, ale chyba jestes pierwszy, ktory na PO4 stosuje wegiel. :coffee::welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, w takim razie zaopatrzę się w lepszy węgiel.

Podmienię też wodę i zostawie odpieniacz włączony 24h/dobę.

A z tą wódką, to na prawde ciekawe :) Poczytam i wypróbuję.

Dzięki Panowie za rady


160L Natural

063L Nano reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 53:

- temperatura: 26,5st C

- zasolenie: 1023

- pH: 7,9

- KH: 16

- NO3: 10

- PO4: 0,3

Glony zielone zmieniły kolor na blado żółty i mam nadzieję, że lada dzień znikną.

Choć póki co dobrze się trzymają jak na swój kiepski wygląd.

Gdy znikną i PO4 jeszcze trochę spanie zacznę wprowadzać życie.

Zaobserwowałem również dziwną zmianę w odpienianiu.

Dotychczas opróżniałem kubek raz na tydzień lub raz na pięć dni.

Obecnie (od jakiś dziesięciu dni) przystępuję do tej czynności coraz częściej.

W chwili obecnej opróżniam go trzy lub cztery razy dziennie!

Czy to normalne? Mój odpieniacz raczej nie posiada regulacji, prócz dławika poboru wody.


160L Natural

063L Nano reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zacząłeś lać wódkę, tak jak radził Stani, to normalne, że więcej odpieniek wywala, ale kilka razy dziennie to przesada. Może przykręć go trochę, żeby syf był gęsty i ciemny. Mnie bardziej niepokoi to KH, które jest wysokie i jeszcze rośnie... Trochę też masz wysoką temperaturę. Jeżeli tak się nagrzewa samo (od światła, czy pompek), to latem będzie zupa. :( Wymyśl jakieś chłodzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, temperatura skręcona.

KH faktycznie podskoczyło i trzyma się wysoko. Któraś ze skał musi mocno oddziaływać na wodę, gdyż sama woda jest na pewno dobra. Stosuję ją również do akwarium słodkowodnego, gdzie po zmieszaniu z kranówką otrzymuje idealne KH = 4.

Wódkę leję, a konkretnie spirytus, ale odpowiednio mniej (niż wódki). Przy czym lałem go już wcześniej i tak mocno nie pieniło. Możliwe, że dopiero teraz woda nasyciła się alkoholem.


160L Natural

063L Nano reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.