Skocz do zawartości
Czubais

800 litów - pierwszy eksperyment (Łomianki)

Rekomendowane odpowiedzi

Nie, są okrągłe, malutkie, bardziej przypominają coś takiego:

Beztytuu-2.png


---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 69

podkręciłem światło i świecę 6h full pełna moc Kessil 3x150W+ 3 h actyniką 30000 k ( w sumie świecę 9h). Zastanawiam się czy nie za mało?  Po wydłużeniu świecenia lekki powrót okrzemek na skałach...

Powoli dodaje korali -na razie z rybami STOP (zebrało się 8 sztuk). Parametry ok, wszystko żyje. 

Mam sporo glonów nitkowatych - nie chcą ustępować...:(. Dlatego wstrzymuję się z pierwszą podmianą wody. 


---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 75

z racji rozmiaru akwarium i skomplikowanych operacji podmian idę w kierunku systemu bez podmian. Na razie tylko muszę poczytać w jakie prochy wejść?

Co do sytuacji w akwarium, wciąż są glony nitkowate, akwarium bez podmiany jeszcze. Idę teraz w obsadę korali (masę biologiczną), muszę złapać balans ryby - korale.

Aktualna obsada:

Ryby: 3xChromis; 3xBłazny; 2xBabka Panieńska

Korale: Capnella; Grzybek - Rodactis fluo ;Caulastrea Green fluo; Protopalythoa Mutuki -  Green Button Polyp; Briareum; Quadricolor; Caulastrea Curvata; Acanthastrea Lordhowensis; Sinularia gren fluo; Zoantusy - 5 różnych gatunków; Euphyllia glabrescens; Euphyllia paradavisa; Dendrophyllia arbuscula

Makroglony: Caulerpa; Spaghetti

Ślimaki/Kraby: 4x ślimak Columbella; 2x ślimak Turbo; 1xCerithium Caeruleum; 1xTectus; 1xPustelnik; 2xkrewetka; Lasonogi (Mysis)

Edytowane przez Czubais (wyświetl historię edycji)

---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 86

wszystko idzie zgodnie z oczekiwaniami i planem. Postanowiłem prowadzić zbiornik metodą DSR, oczywiście na prochach czda. Wszystko oparte o testy Salifert. Raz w tyg. analiza i dosypanie odpowiedniej ilości gramów (prochów) do dolewki - wg. kalkulatora Glena. Przez tydzień auto dolewka uzupełnia RO z rozpuszczonymi chlorkami i niezbędnymi pierwiastkami oraz mikroelementami i tak co 1-2 tyg. Po kilku miesiącach zobaczymy jak to zadziała...

Edytowane przez Czubais (wyświetl historię edycji)

---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 110

wciąż bez podmiany, i tak już będzie na stałe ...:). Paramerty utrzymuję czystą chemią czda kupioną za grosze, jednak pozbieranie wiedzy (również na tym forum) jak stosować prochy to wyczyn dla surfera nie najłatwiejszy. Na chwilę obecną mam Ca-400; mg-1300; Kh-7 i spada dziennie o 0,1; NO3 - 10; PO4 - 0,1 reszta parametrów w normie, no może za wyjątkiem jodu - gdzie jest stały niedobór, mimo że leję plyn lugola. Suplementuje chlorek strontu, potasu, boru. Zastanawiam się nad jakimś combo dla pierwiastków sladowych ktorych nie wybadam dostepnymi testami. Na razie SPSy cierpią, ale za to LPSy i miękkie mają raj - pompują się pięknie i puszczają polipy. MAm cyjano - wiec jest bordo. 

Stasuję metodę DSR - ładnie mi kalkulator podpowiada ile czego dodać - na razie wszystko gra.

Edytowane przez Czubais (wyświetl historię edycji)

---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie , proszę zrób zdjęcia :) zobaczymy , ocenimy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nagrałem film, jakość tragiczna, ale coś widać...

 

Edytowane przez Czubais (wyświetl historię edycji)

---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.01.2019 o 22:58, patersan napisał:

 

Dokładnie. A skoro szkło w salonie, to robił bym to partiami (1/4, 1/2...) .

@Czubais odezwał się ktoś ?

LOL ja po 2 latach kiedyś zalewałem słodki zbiornik 800 l...moje pierwsze akwa:) lat 15 temu...Usiadłem na krzesełku przed baniakiem 2,5m długim z piwkiem w ręku, obok mnie stało wiadro z mopem...lol a ja cały w stresie obserwowałem jak zbiornik napełnia się wężem zimną wodą z kranu.

Gdyby silikon puścił podczas napełniania 800 l, na pewno ten mop by się przydał :) lol.... Sugeruje właścicielowi zbiornika po 8 latach....włączyć wodę i wyjść z domu :)...jak będzie krzyk żony to znaczy że trzeba uciekać jeszcze dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 200

po dłuższej przerwie - update. W trakcie wakacji trochę baniak zostawał sam i przyszła plaga dino. NIe wiem co było bezpośrednią przyczyną, ale na razie wychodzę na prostą. Stosowałem różne triki - generalnie poszedłem w końcu w chemię - DINO-X i to szybko załatwiło sprawę - po 5 dawkach dino szybko zniknęło. 

Wiem że to leczenie skutków a nie przyczyny. Mam generalnie parametry utrzymujące się na poziomie: NO3 - 25; PO4 - 0,25; Kh mi spada po dłuższym czasie poniżej 6. NIe jest to perpetum mobile, a słyszałem że niektóre baniaki jak zaskoczą to są jak czołg - bez suplementacji, bez wódki, etc. Tu trzeba będzie suplementacji, podbijania Kh, wódka, etc. 

Po kuracji DINO-x odbudowuję florę bakteryjną... Na razie dino nie wraca. Całe życie ma się dobrze. 

 

Edytowane przez Czubais (wyświetl historię edycji)

---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 235

plaga dino odeszła wraz z zastosowaniem DINO-x, od 3 tyg. parametry stabilne, bez większych kłopotów. Uzupełniam baketerie po chemii...

 Mam jedynie problem z sarcopythonami - wszystkie 4 sztuki mi strajkują. Skończyły mi się pomysły z czego moga być niezadowolone. Macie jakieś sugestie?

Edytowane przez Czubais (wyświetl historię edycji)

---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam ze sobą dyskutuję w zasadzie w tym temacie...WG. mnie Dino-x zabiło zooksantelle z ktorymi wspolpracowaly sarcopythony. Ponad  2 miesiace nie wypuszczajaą polipow. Jeden tylko powolutku niesmialo zaczyna sie budzić. To samo dotyczy kilku gatunkow Zoa - byly poazmykane a teraz powoli sie otwieraja. Niemniej jednak Dino nie ma...

Edytowane przez Czubais (wyświetl historię edycji)

---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Czubais napisał:

Sam ze sobą dyskutuję w zasadzie w tym temacie...WG. mnie Dino-x zabiło zooksantelle z ktorymi wspolpracowaly sarcopythony. Ponad  2 miesiace nie wypuszczajaą polipow. Jeden tylko powolutku niesmialo zaczyna sie budzić. To samo dotyczy kilku gatunkow Zoa - byly poazmykane a teraz powoli sie otwieraja. Niemniej jednak Dino nie ma...

Jak to wspominam z czasów studenckich tekst pani od matematyki "Czasem trzeba pogadać z kimś inteligentnym, znaczy samym sobą" ;)
Pokaz jakiś update akwarium ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 300

rozpoczęła się konsumpcja wapnia i KH. Suplementuję potas, jod i stront (oprócz ballinga). Ciekawostką jest to że prochy czda wrzucam do dolewki i mieszam wszystko razem. Co tydzien testy i  korekta / uzupelnienie prochów.

moje parametry:

image.png.a102bbbe370929cc6490bc9237a943df.png

Edytowane przez Czubais (wyświetl historię edycji)

---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Czubais napisał:

Dzień 300

rozpoczęła się konsumpcja wapnia i KH. Suplementuję potas, jod i stront (oprócz ballinga). Ciekawostką jest to że prochy czda wrzucam do dolewki i mieszam wszystko razem. Co tydzien testy i  korekta / uzupelnienie prochów.

fajna ciekawostka,  a ludzie kupują pompy dozujące a tutaj można sobie dać  ballinga do dolewki i jazda :D ciekawi mnie jak dawkę wyliczasz ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawka idzie z kalkulatora DSR (scrn powyżej), działa to tak,że mierzysz testami główne parametry - Ca Kh Mg P I Sr Fe i kalkulator zwraca Ci ubytki (raz w tygodniu) - np. 150 gram Ca 450 gram  Mg 200 gram sody oczyszczonej, etc. to wszystko wsypuję do dolewki , włączam mały cylkulator i mieszam prochy .Następnie w ciągu tygodnia mi dolewka uzupałenia ubytki i znowu po tygodniu  testy i dosypanie prochów. Wszystko bez podmian. Warto raz na pół roku zrobić ICP-OES i podsuplementować pierwiastki śladowe...

Edytowane przez Czubais (wyświetl historię edycji)

---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć fotkę , ciekawy jestem jak to u Ciebie wygląda.

U mnie całkiem fajnie buja się to co jest ale się nie mogę zebrać , żeby kupić jakieś szczepki.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Czubais a jak ma się to do chemii takiej zwykłej, z czasów podstawówki. W roztworze wodnym zachodzi reakcja pomiędzy chlorkiem wapnia a wodorowęglanem sodu i wtrąca się nie rozpuszczalny węglan wapnia... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w solach które kupujesz i mieszasz masz te same prochy i te same reakcje


---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Czubais dlatego nie na darmo zaleca się podawać roztwory w różnych częściach sumpa, najlepiej w różnym czasie... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dadario, zgadza się, pompy dozujące są na pewno lepszym rozwiązaniem. Ja dla wygody na razie tak funkcjonuję - w dolewce wytrąca mi się biały węglan wapnia, który osadza się na dnie. Musze go co tydzień/dwa czyścić, nie dostaje się on do akwa. Na razie nie widzę żadnych innych skutków ubocznych.


---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dziwne i to bardzo rozwiązanie :P bo co jak się zmieni parowanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się zmieni parowanie to ubytków będzie więcej / mniej w następnym tyg. To nie są duże wahania.


---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie zastanawiałeś się jak wydajna jest suplementacja Ca i kh, skoro znaczna część się wytrąci??? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie pierwsze słyszę o takiej metodzie. Ciekawa propozycja. No chyba że masz dolewkę tak jak ja bezpośrednio z sieci. W sobotę się zastanawiałem co będzie jak się elektrozawór popsuje i co? No i umarł w niedzielę po dwóch latach. Na szczęście w pozycji zamkniętej. Sorrki za off top. Masz jakieś foto zbiornika? Poprzednie jakoś mi się nie ładują.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium wyglada dziś tak. Ciężko telefonem zrobić dobrą fote...

akwa2020.jpg


---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.