Skocz do zawartości
Czubais

800 litów - pierwszy eksperyment (Łomianki)

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 6.01.2020 o 22:07, Czubais napisał:

Akwarium wyglada dziś tak. Ciężko telefonem zrobić dobrą fote...

akwa2020.jpg

fajnie , powoli rośnie , tylko zapanować nad glonami .

kiedyś też jeszcze odbuduję sobie jakiś zbiornik , mój ostatni po 1,5 roku od uruchomienia wyglądał tak :

aqua.thumb.jpg.1902cc7d5e41b7b3ca70deb6214e7721.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, kazek.z.lasu napisał:

fajnie , powoli rośnie , tylko zapanować nad glonami .

dokładnie, teraz temu poświęcam uwagę. zapełniłem całą środkową komorę sumpa glonami spagheti - żeby była konkurencja, świecę naprzemiennie dzień - akwarium, noc - sump. Zobaczymy po kilku tygodniach...

Edytowane przez Czubais (wyświetl historię edycji)

---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 rok minął

no i pękł pierwszy rok baniaka. szybko to zleciało. Zero podmian w tym czasie. Parametry: Kh -7,6; Ca -400; Mg -1350; NO3-10; Po4-0,1; P-400; stront-ok, jod-ok. Podsumowując, po okrzemkach glonach nitkowatych przyszedł jeden kryzys po wakacjach - DINO, no i kuracja DINO-X - nie polecam, poleciało mi kilka Zoa, sarcopythoy straciły zooxantyle i coś tam pomarudziło kilka korali, no ale dino faktycznie odeszło w siną dal...Teraz wszystko wygląda elegancko. Dojrzewanie trwało ok. 10 miesięcy, od 2-3 miesięcy jest stabilnie, korale ruszyły. Ryby karmione 1 raz dziennie. Glony w sumpie (spaghetti) obniżyły no3 z 25 do 10 i Po4 z 0,25 do 0,1. Generalnie testy co tydzień i uzupełnianie dokładnie do wartości bazowych sody, magnez i wapno wraz ze strontem. Raz na tydzień idzie jod w kropelkach i x2 w ciągu tego roku uzupełniałem potas do 400 - bazowego poziomu. System bez podmian i to sobie chwalę na ten moment. LPS wypompowane - gra im. Montipory maja jakieś tam przyrosty. Najlepiej mają się acanthastrea - dość szybko się dzielą. Euphylie dają radę, ale przyrosty słabe - ze 2 - 3 główni w rok mi tylko przyrosły. glony wapienne się rozwijają na skale.  Generalnie sie kręci. MOże spróbuję jakąć acroporę na próbę wsadzić. No i teraz więcej ryb dojdzie. Mam borsuka i hepatusa i z grubszych ryb planuję jeszcze dodać chelmona i białego. + jakieś stadko w toń.

 

Edytowane przez Czubais (wyświetl historię edycji)

---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Interesuje mnie Twoja metoda prowadzenia akwarium. Jak często robisz ICP,?  Jak parametry wody wychodzą przy testach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ICP nie robię w ogóle. NIe jest to konieczne wg. metody DSR. MIerzę ogólnodostępnymi testami następujące paramerty i je uzupełniam:

image.png.98ccf9be30408eeded6b7dee9d1b35e4.png


---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, mam pytanie do bardziej doświadczonych, otóż nIe moge poradzic sobie z Po4 i No3 - po wakacjach skoczyło mi i Po4 i NO3. Glony spaghetti zmaranialy i zaczeły sie na skale czerwone, bordowe glony włosowate. Podbiłem nieco magnez i dolewam wiecej bakterii, ale wciąż od kilku tyg. utrzymują sie wysokie wartosci. NIe che stosowac jakiś absorberów czy wódki. Zdecydowałem się na reaktor na bio pelety. Czy mozecie mi poradzic jakiej wielkości wstawić do moich 700-800 litrów? Ew. na jaki zgrabny model zerknąć?

Edytowane przez Czubais (wyświetl historię edycji)

---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Czubais napisał:

Glony spaghetti zmaranialy i zaczeły sie na skale czerwone, bordowe glony włosowate

Mierzyłeś poziom żelaza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wcześnie bylo wszystko dobrze to czemu jest nagle zle, odp sama jest w pytaniu.

Do póki refugium działało tak jak miało działać parametry miałeś dobre, jeśli zaczyna się problem w refugium to i w zbiorniku też.

Poziom potasu i żelaza? ( kontrola) 1 w tyg.

Jeśli glony marnieją to jest temu przyczyna jakaś, refugium w dużym stopniu utrzymywało twoje parametry bo taką ma funkcję.

 

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

System bez podmian ,to  z lenistwa , czy by zaoszczędzić ?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, JerzyB napisał:

Witam

System bez podmian ,to  z lenistwa , czy by zaoszczędzić ?

Pozdrawiam

Pytanie sugerujące, że taki typ prowadzenia zbiornika jest zły. Jest to po prostu jedna z metod, wielu akwarystów tak robi. Pełny balling + dozowanie według testów (najlepiej icp, bo z kropelkami bywa różnie) i nie trzeba robić podmian. 


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko najczęściej takie problemy się dzieją przy spadku potasu. Po przekroczeniu pewnej granicy, glony przestają działać i robi się buum. Zwykle potas jest w okolicy 280 gdzie przy 300 zbiornik przetrwa około miesiąc bez widocznych zmian. Potem następuje gwałtowny spadek o ciężko podbić potas tak jakby najpierw bufor musiał się uzupełnić a dopiero później następuje wzrost poziomu widoczny w testach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, dla syna napisał:

Na moje oko najczęściej takie problemy się dzieją przy spadku potasu. Po przekroczeniu pewnej granicy, glony przestają działać i robi się buum. Zwykle potas jest w okolicy 280 gdzie przy 300 zbiornik przetrwa około miesiąc bez widocznych zmian. Potem następuje gwałtowny spadek o ciężko podbić potas tak jakby najpierw bufor musiał się uzupełnić a dopiero później następuje wzrost poziomu widoczny w testach. 

Wg załączonej tabelki, u kolegi @Czubais, potas jest ok. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Arek77 napisał:

Wg załączonej tabelki, u kolegi @Czubais, potas jest ok. 

Zgadza się w marcu, a jest listopad.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Beti napisał:

Zgadza się w marcu, a jest listopad.

Upsss. Moje niedopatrzenie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie od 2 tyg. podbijam potas, obecnie mam 380, a spadł do 340. Żelazo musze sprawdzic - wiec biore sie za test Fe...

No wiec moj test na Fe wykazał 0,0 mg/l. Zastanawiam się czy suplementacja żelaza jest wskazana przy rozwijających się glonach bordowych na skale w tym przypadku? Mam w domu jakiś suplement Fe, ale nie stosowałem do tej pory...

Edytowane przez Czubais (wyświetl historię edycji)

---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Arek77 napisał:

Wg załączonej tabelki, u kolegi @Czubais, potas jest ok. 

Ale minęło ponad pół roku 

Pytanie ile siarki ubyło, ja na 250l leje litr na 3 miesiące przy ballingu poniżej 20ml na dobę 

Dodatkowo czy przy uzupełnianiu micro i macro poziom zasolenia nie jest kosmiczny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W metodzie DSR nie mierzy się i nie suplementuje się siarki - więc ja tego też nie robię. Zasolenie jest ok.


---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Czubais napisał:

W metodzie DSR nie mierzy się i nie suplementuje się siarki - więc ja tego też nie robię. Zasolenie jest ok.

Szkoda że nie robiłeś icp... Nawet raz na poł roku - daje całościowy poglad na sytuację w zbiorniku i weryfikuje wiarygodność testów. Tylko zakładając że one cały czas wskazują poprawne wartości zbiornik prowadzi się świadomie i dobrze - niestety to założenie czasami nie jest prawdziwe. Stąd warto czasami wydać parę złotych na icp. Prowadzisz zbiornik stosunkowo na wysokich parametrach NO3 i PO4 - sprawdź martwe strefy. Czy nie zalega ci tam detrytus i moze w sumpie masz cos wrzucone i ci sie kumuluje mały obornik... A jezeli fosforany 0.1 i azotany 10 wynikają wyłacznie z obciążenia zbiornika przy obecnej wielkości refugium to może warto zwiększyć/zadbać o metodę dodatkową/obecną redukcji tych parametrów. Oczywiście zakładam że obecna sytuacja z refugium i fe w metodzie DSR to takie drobne potknięcie z twojej strony które jest już na dobrym torze... 

Aha czym robisz testy poziomu boru i strontu w zbiorniku, bo jak wyciagam saliferta to az mnie poraża (skomplikowanie) jak mam zacząć to mierzyć. Drugi moment frustracji osiągam gdy przy sr te pół kropelki przy tak wąskiej skali zmieniło już ten kolor czy jeszcze nie. Na koniec na dobicie leżaczego ten bor i  te dwie menzurki... Zastanawia mnie dokładność i wiarygodność powyższych parametrów w tych pomiarach... 

Edytowane przez sumka33 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sumka33 - mierzę bor i stront salifertem i faktycznie to jest makabra, po pierwsze nie są user friendly a po drugie nie sa wg. mnie wiarygodne...Co do ICP to nie robiłem z lenistwa, i trochę mnie w tym denerwuje dlugi czas reakcji zanim dostane wyniki, zinterpretuje je, i zaczne reagować. W domowych mam od razu wynik i od razu reakcja. Mam w sumpie jedną rzecz która mnie nurtuje - ok. 10 cm żwirku w środkowej komorze - frakcji 2-3 mm, nazbierała ona sporo syfu, ale z drugiej strony rosną w niej glony, jest pełno życia - wężowideł, kiełży, worms, etc... Wiec tego nie chciał bym ruszać, ale może to to? NIgdy nie miałem idealnych parametrów NO3-PO4, dlatego myślę i tak o jakims wsparciu dla bakterii - stąd pomysł nad reaktorem pellets i wrzuceniu z 500 -1000 gram tych kuleczek. 

Edytowane przez Czubais (wyświetl historię edycji)

---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planuje MICROBE-LIFT BIO-PELLETS

 


---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie za dużo kombinujesz:

  • DSR
  • Odpieniacz
  • Refugium
  • Piasek 10cm
  • Pellety teraz

 

Ja też nie robiłem kilka miesięcy podmian, jechałem na testach saliferta i w ICP wyszło. Za mało strontu, Boru, potasu, litu, magnezu. Z metali ciężki miedź i wanad... Zrób ICP. Tego samego dnia co będziesz robić testy saliferta pobierz wodę do badania i porównaj wyniki. Zerknij na moje: https://nano-reef.pl/forums/topic/110521-wesoła-sześćsetka/?tab=comments#comment-1165024 - u mnie wyniki saliferta z tritonem też się różniły jak widać. Więcej saliferta (chodzi o te testy rozszerzone) nie kupuję - strata kasy i czasu na to.

Co do NO3 i PO4 to mocny odpieniacz, ograniczone karmienie i bakterie. Już i tak masz pomoc w postaci glonów. bez ICP raczej marne szanse żeby stwierdzić jakich mikro/makro brakuje. Możesz próbować sobie pomóc po kolorach w akwarium: https://nano-reef.pl/forums/topic/45067-żywe-testy-analiza-wzrokowa-akwarium/ 


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było też kilku takich którzy wysyłali dwie takie same próbki do zbadania ICp i obie dały skrajnie różne wyniki, niemniej jednak uważam, że raz na jakiś czas warto zrobić pełną analizę wody - szczególnie na systemie bez podmian - tu pełna zgoda...

Co do DSR i odpieniacza + refugium - nie ma żadnych przeciwskazań, nawet są zalecenia żeby to działało razem w ten sposób. O pelletach z DSR nic nie znalazłem do tej pory - ale na zdrowy rozsądek powinno to uzupełniac system a nie przeszkadzac wg. mnie.

Edytowane przez Czubais (wyświetl historię edycji)

---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W teorii nie powinno to przeszkadzać ale im więcej elementów układanki, tym trudniej dojść do tego co szwankuje. Teraz mamy dostęp do bardzo wielu metod i często je mieszamy. Z czasem jak pojawiają się problemy to jest ciężko i często za późno żeby coś wykryć. Większość najładniejszych akwariów jakie widziałem właśnie były oparte o "podstawowe" metody bez ich mieszania.

Na Twoim miejscu bym zrobił kilka podmian wody jeśli nie chcesz wysyłać wody na ICP i obserwować co będzie


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, 9866666 napisał:

Na Twoim miejscu bym zrobił kilka podmian wody jeśli nie chcesz wysyłać wody na ICP i obserwować co będzie

Wiemy że kolega popełnił błąd w metodzie prowadzenia zbiornika -  mając refugium nie pilnował kluczowego parametru w tej metodzie (DSR). Stad krach i rozpad zycia w refugium.

Nie mniej jednak zanim to sie stało i tak zbiorink był prowadzony stosunkowo na wysokich parametrach azotu i fosforu. Widząc staż kolegi i metodę jaką wybrał do prowadzenia akwarium (Dutch Synthetic Reefing) nie zakładałbym jego niewiedzy. Staram sie go natomiast zrozumieć a w części się z nim zgadzam - w obecnym układzie redukcji nutrientów tkwi błąd. Stąd baniak wysoko trzyma te parametry. I pewnie dlatego kolega kombinuje.

Należy ten błąd znaleźć. Przeciazenie systemu? Odkladający i rozkładający sie detrytus? Za małe refugium do obecnego systemu? Podmiana będzie chwilowym lekarstwem a baniak znowu powedruje wysoko... 

2 godziny temu, 9866666 napisał:

Ja też nie robiłem kilka miesięcy podmian, jechałem na testach saliferta i w ICP wyszło. Za mało strontu, Boru, potasu, litu, magnezu. Z metali ciężki miedź i wanad... Zrób ICP. Tego samego dnia co będziesz robić testy saliferta pobierz wodę do badania i porównaj wyniki. Zerknij na moje: https://nano-reef.pl/forums/topic/110521-wesoła-sześćsetka/?tab=comments#comment-1165024 - u mnie wyniki saliferta z tritonem też się różniły jak widać. Więcej saliferta (chodzi o te testy rozszerzone) nie kupuję - strata kasy i czasu na to. 

Nie krytykowałbym również braku podmian, bo wiemy że ta metoda (DSR) na tym bazuje. Jest sprawdzona i dobrze opisana a w mojej ocenie arkusz jaki stworzył Glenn Fong na potrzeby korekt jest rewelacyjny. Wszyscy sie natomias zgadzamy że w metodzie tej mimo zalecanych interwałów testów określonych parametrów dla zalecanych tam producentów najlepiej niezależnie sprawdzić sobie otrzymane wyniki.

Edytowane przez sumka33 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.