Skocz do zawartości
Dejvix

Moje pierwsze 42l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Po przygodzie z akwarium slodkowodnym przyszla pora na morskie i tak dnia 13 marca nastąpił start.

akwarium OptiWhite 46l brutto-55x28x30 szyba 6mm

sump ma ok 19l w którym jest:

grzałka 25W,

odpieniacz aquael PS300 z pompką,

pompa NJ1200,

woreczek chemipur

Pudełko przelewowe z którym mam problem (nie moge poradzic sobie z sila splywu-nie sciaga blony z powierzchni) wątek http://nano-reef.pl/topic/43537-pudelko-przelewowe/

Chwilowo zalozona jest stara kaskada ze skimerem.

Oświetlenie 2x aquael duolight kazda po 2x11W

Żywa skała w ilości 8kg (ok20% objętości akwarium)

zasolenie 1020 innych parametrow na razie nie mierze

Popełniłem błod mocząc skałe przez 2min w czystej ro (wg niektorych) stąd pytanie jaki to moze miec wplyw na dojrzewanie i pozniejsze zasiedlenie skaly. Czytalem sporo i ile ludzi tyle szkól-kazda inna:(

Na drugi dzien po zalaniu woda zrobila sie metna a od dzis juz jest prawie zupelnie czysta (moze za sprawą chemipur)

Jednak nie do konca wybilem zycie. Pojawilo sie kilka rurowek i to co na zdjeciach od 8 ale nie wiem co to.

Prosze o opinie i ewentualna dalsza pomoc takze w sprawie tego pudelka ktore zaczyna mnie irytowac

post-13093-0-58560500-1331920052_thumb.jpg

post-13093-0-78387000-1331920060_thumb.jpg

post-13093-0-27291700-1331920068_thumb.jpg

post-13093-0-38657700-1331920076_thumb.jpg

post-13093-0-83101100-1331920086_thumb.jpg

post-13093-0-91532600-1331920094_thumb.jpg

post-13093-0-94118000-1331920103_thumb.jpg

post-13093-0-76011500-1331920109_thumb.jpg

post-13093-0-92972000-1331920116_thumb.jpg

post-13093-0-24434400-1331920124_thumb.jpg

post-13093-0-29341200-1331920154_thumb.jpg


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak cie zaczyna irytować pudełko to leć z baniakiem do szklarza i niech ci zrobi dziurki w dnie i wklei komin. Potem nie będzie już możliwości.

Co do skały to ładne masz kawałki, natomiast jak coś uśmierciłeś, to będzie się rozkładać i będzie problem z parametrami, ale bakterie zrobią swoje ( z czasem ).

Podnieś zasolenie do ok 1.023.

Baniaczek zapowiada się bardzo ciekawie, zwłaszcza że w takim litrażu masz sump co mi się bardzo podoba.

Teraz tylko cierpliwości życzę :coffee:


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Yarcio

Zobaczymy co z tego wyjdzie. Jak widzisz po fotkach cos tam przezylo i moze sie rozwinie. Wlalem tylko bakterie jest ten chemipur i teraz na razie nic nie ruszam aby wiecej bledow nie popelnic. Niech sobie spokojnie dojrzewa

apropos baniaka. Teraz trudno bedzie leciec :lol: Od poczatku nie chcialem robic dziurek w szkle, dlatego pozostaje zmodernizowac pudelko


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem życie na skale i w skale wcale nie tak łatwo zabić takim zabiegiem, powinno być ok :)

Na 3 ostatnich zdjęciach to aiptasie.


Pozdrawiam,

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie się zapowiada :welcome:


W akwarium co dobre nie dzieje się szybko

Oprócz zakupu sprzętu i zwierzaków

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam ze filtr ro jest z di a pudelko i sump made in myhome B)

temp: 25 stopni, chcę jednak zmienic grzalke na 50W

Jesli aiptasie to nie wrozy nic dobrego, a co do plukanki ro to raczej wybilem wszystkie wieloszczety, chyba ze jeszcze cos siedzi wewnatrz


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj wieloszczetów to tam jeszcze zostało... i to na pewno nie jeden. Teraz może będą niewidoczne, ale poczekaj jak już będziesz miał co karmić. Wtedy zobaczysz jak będą wychodzić na śniadanko w godzinach karmienia. :welcome:


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedy proponujecie zrobic pierwsza podmiane oraz czy podlaczyc juz odpieniacz aby kostka troche napowietrzyla wode

Bede wdzieczny za wszelkie sugestie

zdjecie zrobione po wlozeniu skaly

post-13093-0-65883700-1331928128_thumb.jpg


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z podmianami się wstrzymaj, bo się nie pozbędziesz glonów.

Niech spokojnie dojrzewa.

A odpieniacz podłącz, powinien chodzić jak tylko włożyłeś skałę


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pytanie odnośnie lamp...dlaczego dwie aż? Ja mam podobny litraż 43 tyle że kostka 35x35x35 i jadę na jednej? Może to ja mam za mało światła? Czy któryś z mądrzejszych ...doświadczonych życiem ;-) kolegów czy koleżanek mógłby się powypowiedzieć w tym temacie ile powinno być i w jakiś sposób to mierzyć? ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pytanie odnośnie lamp...dlaczego dwie aż? Ja mam podobny litraż 43 tyle że kostka 35x35x35 i jadę na jednej? Może to ja mam za mało światła? Czy któryś z mądrzejszych ...doświadczonych życiem ;-) kolegów czy koleżanek mógłby się powypowiedzieć w tym temacie ile powinno być i w jakiś sposób to mierzyć? ;-)

Oswietlenie w akwarium morskim powinno miec od 0,7W dla miekkich do 1,5W dla bardziej wymagających korali ale to tez zalezy od wysokosci akwarium. Ja mam ok 1W na litr ale akwarium ma podstawe prostokąta i przy zastosowaniu jednej mialbym cienie po bokach.


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...mierzysz w taki sposob: suma Watow Twojego oswietlenia przez objetosc akwarium. W moim przypadku 44W/ok42l = 1.04 czyli ok 1W na litr


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli mieszcze się w normie... ;-) takie jeszcze małe pytanko... jeżeli chodzi o te cienie to gdybym za jakiś czas chciała mieć kostkę np.40na40na40 to już jedna taka oprawa była by za mała na długości 40cm czy jeszcze byłoby ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli mieszcze się w normie... ;-) takie jeszcze małe pytanko... jeżeli chodzi o te cienie to gdybym za jakiś czas chciała mieć kostkę np.40na40na40 to już jedna taka oprawa była by za mała na długości 40cm czy jeszcze byłoby ok?

wowczass bedziesz miec jakies 0,17W na litr, w akwarium slodkowodnym rosliny aby wegetowac potrzebuja cos okolo 0,35 a co dopiero korale.


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to zapamientam i przetrawie te informacje :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda w akwarium dosc szybko odparowuje, nie spodziewalem sie ze az tak, oczywiscie uzupelniam czysta ro ale czy przez to zasolenie nie spada? w tej chwili mam 1019


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ilość watów na litr ma sens tylko w przypadku grzałki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda w akwarium dosc szybko odparowuje, nie spodziewalem sie ze az tak, oczywiscie uzupelniam czysta ro ale czy przez to zasolenie nie spada? w tej chwili mam 1019

Sól nie paruje z wodą, ale jest usuwana w niewielkim stopniu przez odpieniacz i krystalizowanie się na styku elementów z powierzchnią, rozpryskach, itp. W jaki sposób mierzysz zasolenie? Sprawdzałeś zasolenie świeżej wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda w akwarium dosc szybko odparowuje, nie spodziewalem sie ze az tak, oczywiscie uzupelniam czysta ro ale czy przez to zasolenie nie spada? w tej chwili mam 1019

Wręcz przeciwnie. Odparowywuje Ci czyściutka woda, natomiast sól(NaCl) i inne składniki pozostają. Więc na skutek tego procesu (odparowywania) stężenie roztworu powinno się zwiększyć. Myślę że popełnileś jakiś błąd podczas pomiaru :book:


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól nie paruje z wodą, ale jest usuwana w niewielkim stopniu przez odpieniacz i krystalizowanie się na styku elementów z powierzchnią, rozpryskach, itp. W jaki sposób mierzysz zasolenie? Sprawdzałeś zasolenie świeżej wody?

swieza miala 1021 potam 1020 dzis 1019 ale moze wynika to z miejsca pomiaru gdzie woda ro jest dolewana. zdziwilem sie czy to mozliwe ze woda w akwa sie rozcienczyla <_< stad to pytanie


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...a jaką proponujecie obsadę sprzątającą do takiego akwarium


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...a jaką proponujecie obsadę sprzątającą do takiego akwarium

...a jaką Ty planujesz docelową obsadę zbiornika :huh: (litrów nie masz za wiele..., co na dnie, jak często będziesz karmił ? czym chcesz karmić swoje zwierzątka? ) Twoja "ekipa sprzątająca" ma spełniać swoje zadania nie tylko podczas okresu dojrzewania zbiornika lecz cały czas non stop podczas jego funkcjonowania :yes Więc zakupując rozgwiazdę piaskową czy wężowidła :question: (które sprawdzają się u mnie przy 1000l. w obiegu) u Ciebie może to być tylko niepotrzebnym obciążeniem zbiornika, i w zupelności wystarczy ci kilka ślimaków turbo, pomoże ślimak strombus,jakiś krab pustelnik,ewentualnie krab na glony(Perconon gibbesi ) i krewetka czyszcząca....

:)jeszcze raz zaznaczam ta obsada powinna być dobrana,pod obsadę Twojego zbiornika ... czy w przyszłości będziesz coś tam karmił, czy może twoim zwierzątką wystarczą same zooksantele??? :question:


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdaje sobie sprawe ze przy tej wielkosci nie wiele mozna trzymac. Zbyt duzo pieniedzy we wszystko wlozylem (niestety) aby teraz popelniac bledy. Same slimaki czy krab tez kosztuja a nie chce doprowadzic do ich zgonu przez destabilizacje zbiornika. Z ryb moze jakis blazenek (po to odpieniacz) ale mowie moze, ewentualnie krewetka.

Jestem cierpliwy i poczekam do zakonczenia cyklu. Dopiero potem wpuszcze czyscicieli.


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W związku z tym ze od początku dziala odpieniacz nie powinienem zrobic podmiany wody? Generalnie lepiej wstrzymac sie z podmianą ale czy nie likwiduje takze te przydatne zwiazki?

Jutro powinienem dostac zywy piach, sa rozne szkoly kiedy wsypywac. Ja jednak chce poczekac az caly syf ze skaly wyleci.


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza podmiane, jesli nie masz ogromnych ilosci NO3 i PO4 mozesz zrobic nawet dopiero po kilku miesiacach. W Twoim akwarium nie ma jeszcze nic, co by moglo zuzyc elementy sladowe. Dlaczego masz takie male zasolenie ? Kolega juz mowil, zebys podwyzszyl do normalnych 1,023.

Wracajac do lampy MILeN;

zrozumialem, ze ma lampe 2 x 11W nad 43 litrami wody ? To jakby bardzo malo... B) A moze to jest akwarium z koralami, ktore nie potrzebuja swiatla ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.