Skocz do zawartości
Tester

[600L] - Moja kropla oceanu

Rekomendowane odpowiedzi

Czas zalozyc watek o moim nowym projekcie czyli standardowo o przesiadce z mniejszego na większe :) większe tym razem to cos okolo 500L glownego 160x60x55h. Co prawda szklo jeszcze w hucie ale hutnicy czekaja tylko na rozkaz :)

Moje obecne 200L mimo wzlotow i upadkow oceniam pozytywnie. Glownym jego zadaniem było zdobycie wiedzy praktycznej i ukierunkowanie w konkretny dzial akwarystyki morskiej. To znaczy zeby być szczerym nadal nie mam tego jedynego kierunku ale za to nie mam już dziesieciu innych które kiedys rozpatrywalem.

Glownym wyzwaniem w przypadku nowego akwarium jest problem slabej podlogi. Między pierwszym pietrem a drugim mam drewniana podloge która w tej chwili, pod akwarium jest podparta sciana dzialowa. Niestety zona wymyslila ze ta sciana ja ogranicza :D i musze ja rozwalic – to znaczy sciane a nie zone :) To z kolei nie idzie rownolegle z planem rozbudowy akwarium. Woda, szklo, sump plus wierny widz (czyli ja) to siakies 800kg czyli dajac 20% zapasu muszę przyjac tone ciezaru. W związku z tym w czerwcu wchodzi ekipa remontowa która ma wzmocnic podloge. To jest zreszta glowny powod mojej nieobecnosci we Wdzydzach więc mam nadzieje ze zostane usprawiedliwiony. Tu pisalem o problemach konstrukcyjnych

Nowe szkielko będzie zamawiane w jednej z podlondynskich firm specjalizujacej się w klejeniu zbiornikow. Wymiary wstepne to 160x60x55h chociaz w standardzie daja 150x60x60. Nie bardzo mi to lezy bo nie chce zbyt wysokiego zbiornika jednak nie wiem czy nie maja gotowych tafli. W kazdym razie będę do nich dzwonil na dniach. Ogolnie rzecz biorac to jestem zakochany w dlugich akwariach. Nawet moje obecne 200L gdybym wydluzyl dwukrotnie do 2m byloby super. Jednak ograniczenia konstrukcyjne nie pozwalaja na szalenstwa. W kazdym razie będę wydluzal maksymalnie.

Szkielko będzie 3xopti i chodz lewa szyba będzie przy scianie nie chce mieć roznicy w kolorze „grzbietu”.

Zastanawiam się nad kominem. Najbardziej sklaniam się nad zwyklym wewnetrznym kominem z dwoma rurami. Kusi mnie jednak komin zewnetrzny taki jak widzialem u Kifla – fajnie wyglada splyw cala szerokoscia akwarium. Tyle ze to zabierze mi z 10cm z calego akwarium a wewnetrzny zabierze mi tylko rog.

Druga sprawa ktora mnie dreczy to powrot. Chcialbym zrobic z przeciwleglej strony akwarium (w stosunku do komina. Myslalem zeby zamowic otwor z 5-10cm od gornej powierzchni ale boje się oslabic szybe. Niby naprezenia najwieksze przy dnie ale pol metra szesciennego slonej wody na podlodze to jednak kiepski pomysl. Druga opcja jest skopiowanie obecnego rozwiazania czyli u-rurka nad krawedzia akwarium. Nie zdecydowalem jeszcze czy będę zabudowywal zbiornik (ale raczej nie) więc wolalbym mieć estetyczna gore. Teraz mam totalny sajgon i to kiepsko wyglada.

Sump będę zamawial pod szafke. Dwie, trzy komory max. Teraz mam jedna wielka komore i się nie skarze. Podobala mi się prezentacja Leszka w Milowce na temat pluczki glonowej i rozwazam ja w sumpie. Jeśli nie Alge Scrubber to na pewno refugium. Sump będzie zrobiony pod wymiar szafki zeby się przestrzen nie marnowala.

Odpieniacz – na razie ten sam – APF600 – tyle ze może zmienie pompe na wydajniejsza. Z Darkiem już gadalem więc problemu nie będzie. Pozniej – jeśli obsada będzie wieksza pomysle o BK200

Swiatlo – mam lampe SilverSun 2x250w HQI+ 2x54w T5. Jedyny mankament tot taki ze lampa ma 120cm i kazde wydluzenie zwiekszy niedoswietlenie bokow. Z drugiej strony wczesniej czy pozniej kupie 8x80w w T5 lub cos podobnego. Jednak na razie musi wystarczyc lampa SS. To troche zaburzy mój plan aquascapingu bo chce dac luzno skale po bokach i sporo przestrzeni po srodku. Te 120cm to troche lipa...

Skala – będzie ta sama co teraz. Mam okolo 50-60kg jeśli będę dokupowal to tylko sucha. Piasek CaribeanSea – mam i jestem zadowolony. Swoja droga ile kg piasku będę potrzebowal na takie dno?

Cyrkulacja – na razie beda pompy tunze. 4x6095 + 2x6055. Potem będę dokupowal w miare potrzeb bo przy luznej skale może być dużo a potem się okaze ze woda stoi.

Calosc sterowana bedzie profiluxem tak zreszta jak jest teraz. Uwazam ze to genialne rozwiazanie.

Daje na prawde sporo mozliwosci plus zdalna kontrole.

Problemem przy przeprowadzce będzie woda. Kombinuje jakieś 80% „starej”wody i 20% swiezej. Obecnie robie podmiany co 3 tygodnie ze względu na bogata sol ale zakupilem IO więc od polowy maja zaczne robic podmianki tygodniowe, a wode będę zbieral w czystej beczce PCV.

Obsada – docelowo SPSy ze spora domieszka LPSow bo bardzo lubie falowanie. Z miekkich chyba zrezygnuje bo się za bardzo slinia. Jeśli chodzi o ryby to obecna obsada plus jakas „lawica” :D

Idealne bylyby anthiasy ale z pewnych wzgledow karmie ryby tylko wieczorem więc anthiasy odpadaja, no chyba ze istnieje odmiana mniej zarloczna :) jeśli nie anthiasy to na pewno niebieskie chromisy. Do tego samiec do mojej mandarynki. Do tego jakiś pokolec ale nie koniecznie hepatus ani leucosternon. W sumie to chcialbym drugiego zoltka ale dla niech to te 500 może być za malo :)

Marzy mi się sohal ale sami wiecie. Sohal = nowy dom z miejscem na akwarium 3000L a na tyle mnie nie stac :D

Suplementacja – na razie Balling. Przy większej ilosci SPSow pewnie przejde na reaktor, chociaz to na razie nic pewnego.

To na razie tyle. Strasznie mnie kreci sprawa nowego akwa i musialem się z Wami podzielic moimi planami :D

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to dodajemy do obserwowanych u czekamy na ciąg dalszy. Powodzenia!

Napisane z HTC EVO 3D


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam co do powrotu to widzialem fajne rozwiazanie polegajace na puszczeniu powrotu z przeciwnej strony komina . Otwór dla powrotu był wykonany w wzmocnieniu poprzecznym więc szyba cala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oto wstepny projekt. Co do samego zbiornika dokladne wymiary nie sa jeszcze ustalone. Prawdopodobnie bedzie ciut krotsze. Mysle tez o szybie 15mm. Caly czas mam watpliwosci co do powrotu.

Dodatkowo rozmyslam nad ukladem sumpa i nad pewnym rozwiazaniem technicznym w podlodze. Ale o tym pozniej

gallery_10763_1779_87318.jpg


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajnie, ale po co taka gruba szyba ? ja przy podobnym litrażu mam 10 i chyba jest dobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

No gratulacje tester i zycze szybkiej realizacji

Ja wlasnie koncze skladanie mojego 500L start na dniach

Ja mam szklo grubosci 12mm + wzmocnienia


500L OptiW.12mm +sump112L

Odpieniacz BubbleKing mini200.Pompa obegowa New Jet 4500L/h , cyrkulacja 2xTunze6095 + multicontroler7096+JEBAO RW15 .oswietlenie Giesemann Infinity 2x250W+4xT5 ok 35kg skaly + 20kg Livesand+ Sera Siporax 3l.Automatyczna doleweka i inne duperele + TM Bio NP Pellets sie kreca.Reaktor Wapnia ala Dastaco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje 150x70x.....H ile tam chcesz, ja lubie wysokie zbiorniki, ale to co mówią o szerokości jest prawdą. Dawaj na szerokość ile się da i będziesz zadowolony ale nie szczęśliwy bo sam stwierdzisz potem, że mogło być jeszcze szersze. :welcome: Pozdrawiam.


049f14efc7c0fe68med.jpg

130x70x65; Aquasunlight 2x250W+ 4x54W, Reef Octopus RO-PS-5000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam maly pokoj i 60cm szerokosci i tak zabierze sporo podlogi wiec szersze akwarium w zasadzie odpada.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajnie, ale po co taka gruba szyba ? ja przy podobnym litrażu mam 10 i chyba jest dobrze

Pisząc to chyba liczysz na krach !!! Jak bez żadnych wzmocnien to min. 16 mm.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam tylko wzdłużne, na krach nie licze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje opinii budowlancow. Musze polaczyc 3 legary. Polaczenie bedzie mialo ksztalt litery "T". Kombinuje placzyc w ten sposob jak na rysunku. Rysunek jest uproszczony - chodzi mi tylko o rodzaj polaczenia. Czy takie laczenie bedzie dobre?

gallery_10763_1779_49161.jpg

gallery_10763_1779_66265.jpg

gallery_10763_1779_84287.jpg


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tak połączone legary w podłodze na poddaszu i wszystko się trzyma

d5009a29b046ae59med.jpg


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek: a może tak:

gallery_7666_1521_48760.jpg

I do tego dopiero śruby jak pokazałeś...

A tu do poczytania o wiązaniach w ciesielce budowlanej (tradycyjnej):)

Mój odnośnik


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka

No widze ze realizujesz swe plany tak jak mowiles. Widzialem twoj 200L zbiornik i powiem ze jest bardzo ladny i wiem ze nowy bedzie jeszcze ladniejszy.

Zycze powodzenia.

Ps.Jak bedzie potrzebna jaka kolwiek pomoc np: (wniesienie szkielka, opijanie szkielka:),) daj znac.

Pozdrawiam Lukasz


Zbiornik: 330+Sump

Swiatlo: ATI Sunpower 8x54

Odpieniacz: Deltec APF600

Pompa Obiegowa: Jebalo 3000

Cyrkulacja: 2xJebalo wp25/R8

RO/DI: RO-MAN 75GPD

SOL: Tropic Marine

Start: 01.01.2015

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

500L glownego 160x60x55h. Co prawda szklo jeszcze w hucie ale hutnicy czekaja tylko na rozkaz :)

Pozdro

piękny rozmiar :clap:

co do stawiania baniaka na takim stropie, to dla mnie chlopaka z wielkiej płyty to jest przerażające :X


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy szkielku maksymlnie dosunietym do sciany bedziesz miał kiepski dostep do komina.


 435 l 150x55x53 ,DeltecMCE600, Aquasunlight 2x250&2x54 ,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czerest - sluszna uwaga, ale co mi zostalo. Najwyzej moge zrobic komin na froncie :) Wiecie - w sytuacjach kryzysowych to pewnie drabinka pomoze

Kurcze jestem po wstepnych rozmowach z www.ndaquatics.co.uk. Okazuje sie ze maja gotowe plyty wiec albo 152cm albo 183cm dlugosci. Strasznie lubie dlugie akwaria ale ta podloga.... to bylby hardcore. Dostepne wymiary 183x60x60h, 152x60x60h, 183x45x60h i 152x45x60h

czyli zostaje mi tylko opcja druga. Nie dosc ze krotsze to wyzsze :wallbash:


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisząc to chyba liczysz na krach !!! Jak bez żadnych wzmocnien to min. 16 mm.

mysle ze Tester idzie w dobrym kierunku z gruboscia szyb. Niestety ale drewniane podlogi w UK maja niewiele podobienstw do drewnianych stropow do jakich sie przyzwyczailismy. Nawet przy wzmocnieniu stropu lepiej dac grubsze szklo. Lepiej dmuchac na zimne. Ta podloga na pewno bedzie dalej pracowac wiec z pewnoscia przeniesie dodatkowe naprezenia na bryle szkla. Im grubsze tym wiekszy spokoj.


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki oto sump sobie wymyslilem. Jeszcze nie wiem czy zrobie refugium czy AlgeaScrapper wiec srodkowa komora wolna. Jesli bedzie refugium to planuje zrobic male szklane pudelko powiedzmy 30x30x30 zasilane mala pomka powiedzmy 150L/H ktore wstawie do srodkowej komory

gallery_10763_1779_60651.jpg


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj gadalem z firma ktora zrobi mi akwa i maja mi zrobic wedlug mojego wymiaru - czyli 165x60x55h

zastanawiam sie nad dwoma kominami - jest sens?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem nie , wystarczy ci jeden :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myslalem zeby zrobic rewizje i powrot w drugim kominie. Cholera nie wiem co z tym powrotem.

Do kompletu dostane taki zestaw malego hydraulika. Wzialbym dwa takie komplety

gallery_10763_1779_21950.jpg


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wlasnie poczytalem i z racji ze czasem mam dziwne pomysły to moze rozwaz w salonie na parterze rurke do tańczenia dla zony/dziewczyny/kochanki :) przyjemne dla oka i pożyteczne wzmocnienie stropu :)


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale po co ci drugi komin?? tylko sobie miejsce zajmiesz, zrob splyw na 40 rurze a rewizje na 32mm i wystarczy , powrot zrob poza baniakiem na zwyklym wezu lub na rurach pcv i daj go na przeciwleglym koncu i bedzie git :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.