Skocz do zawartości
smk

Zebrasoma początki HLLE ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich po dłuższej nieobecności.

Mam problem z zebrasoma flavescens. Zawsze była ładnie wybarwiona i nie było z nią problemów, ale od kilku miesięcy robi się jakaś taka bardziej wyblaknięta i do tego pojawiają się czerwone linie i kropki na jej ciele, które w okolicach głowy zaczynają przybierać już dość wklęsłe bruzdy. Reszta ryb pięknie wybarwiona i zdrowa.

post-7322-0-60303700-1333043016_thumb.jpg

Według mnie to początki HLLE (Marine Head and Lateral Line Erosion). Czytałem ostatnio, że częstą przyczyną jest stosowanie pylącego węgla aktywowanego w akwarium. Dwa niezależne zespoły odkryły cząsteczki węgla aktywowanego w bruzdach pokolców i po kilku eksperymentach doszli że faktycznie węgiel jest jedną z głównych przyczyn HLLE. Twierdzą że jeśli choroba nie jest zaawansowana to potrafi się cofnąć w ciągu 1,5-2 miesięcy od zaprzestania stosowania węgla.

Zawsze płukam na szybko węgiel zanim wsadzę go do baniaka i wcześniej nie miałem z tym problemów. Ale widocznie przewlekłe stosowanie węgla zaszkodziło zebrasomie.

Co mogę stosować w zamian? Czy ktoś wie jakie są alternatywy dla węgla? Czy może jakiś niepylący węgiel? Czy ktoś stosował Seachem Matrix Carbon i czy faktycznie on nie pyli?

Dzięki z góry za pomoc.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc

Ja mialem podobny przypadek, czerwonych wybroczyn na ciele żółtka.

Stosowalem węgiel ale zupelnie nie wiązałem tej przypadłości z węglem.

Plamy zeszly same.

zerknij tu:

http://nano-reef.pl/topic/33490-zebrasoma-flavences-zoltek-help/page__p__313238__hl__czerwone__fromsearch__1#entry313238

Adrian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i witamy :welcome:

Moze jako alternatywe zastosowac delikatnie ozon lub UV. Wegla nie uzywam od lat...

Powodzenia z ta piekna rybka.

Ps: jak stosowalem wegiel to jedynie 3-4 dni w miesiacu i wyrzucalem.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuję Sachem Matrix, jest w granulkach i nie pyli ... ale trzeba go przepłukać z raz czy dwa.

Podobny temat (choć widziałem obszerniejszy ale nie mogę jakoś znaleźć)

http://nano-reef.pl/topic/37887-mam-juz-dosc-czerwone-plamy/page__p__356407__hl__%2Bzebrasoma+%2Bplamy__fromsearch__1#entry356407


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam Seachem Renew - carbon substitute

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@smk to juz dosyc zaawansowane hlle, jeszcze nie krytyczne ale sporo posuniete

Zobacz jak moj zoltek wygladal gdy go dostalem, strona 1:

http://nano-reef.pl/topic/24516-375l-wrassarium-danpa/

Spokojnie go wyleczylem, od dobrych dwoch lat uzywam wegla 365 dni w roku, bez zadnego problemu z hlle dla moich dwoch pokolcow, badz innych ryb.

Ja z kolei czytalem badania fachowcow ktorzy zdecydowanie odrzucaja obecnosc wegla w wodzie jako przyczyny hlle, podajac "zla jakosc wody" glowna przyczyna tego cholerstwa.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj mojego postu o chorym zoltku - watek zaczety przez premiero. Tam ktos dal linka do chorob ryb i ich leczenia. Moj zoltek jest juz dawno zdrowy. Wieczorkiem wrzuce linka jak nie znajdziesz

Wysłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za szybkie i liczne odpowiedzi :)

Zdjęcie w podanym linku "fish diseases- bacterial infection" faktycznie przypomina czerwone plamy z tyłu pokolca, jednak bruzdy w okolicach głowy i kręgosłupa wskazują jednoznacznie na HLLE. Być może jest to jedno i drugie.

Stani, w opisach HLLE piszą ze stosowanie ozonu pogarsza HLLE. Widze że na tym forum są przypadki pełnego powrotu żółtka do formy z zazwansowanego HLLE, więc napawa mnie to jednak optymizmem.

Im więcej czytam o HLLE tym bardziej mi się wydaje że może to być jednak skutkiem jakiś mikro drobinek latających latających w wodzie połączonych z kilkoma innymi czynnikami.

Od jakiś 2 miesięcy po przestawieniu kilku korali nie mogę dojść do ładu z odpowiednim ustawieniem pomp cyrkulacyjnych i non stop lata w wodzie pełno mikroskopijnych drobinek piasku. Do tego jakiś czas temu przez złe ustawienie reaktora PO4 wywaliło mi do baniaka trochę rowa-phos. Miesiąc temu zmieniłem węgiel na dostępny od ręki AM, który bardziej pyli niż stosowany wcześniej. A od pół roku walcząc z obniżeniem PO4 algi nori podaje pokolcom tylko z raz na miesiąc. To są jedyne przyczyny jakie przychodzą mi na myśl w chwili obecnej. Może faktycznie te mikroskopijne drobinki uszkadzają skórę zebrasomy i powodują infekcje bakteryjną. Ale dlaczego dotyka to zółtka a Hepatus i Naso Vlamingi są pięknie wybrawione i zdrowe, to nie wiem. Może dochodzi stres bo zebrasoma jest na samym dole hierarhii pokolców w moim baniaku.

Chyba będę musiał pobawić się tymi pompami i je w końcu ustawić jak trzeba, założyć włókninę na spływ do sumpa na jakiś czas, odstawię węgiel na jakiś czas, będę podawał częściej nori i dodawał czosnek do żarcia.Zobaczymy czy będzie się zółtkowi poprawiało.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@smk ja bym w ogole w tym momencie nie zwracal uwagi czy pare lisci nori co dwa dni zwiekszy mi PO4 czy nie, w tamtym okresie dawalem moim pokolcom nori codziennie (wzmocnione przez jakies witaminy), obecnie co dwa dni i zadnych problemow z rybami. Zeby sie upewnic ze zoltek dostanie swoja porcje nori wladuj dwa klipsy na przeciwlegle konce akwarium, zawsze zdazy cos skubnac

A moze ci przebija prad w akwarium? Bo i to czytalem moze byc przyczyna hlle.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.