Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Sledzik, ja to wszystko juz dawnomczytalem, jak i wiele innych informacji o dsb, co ciekawe, naukowe fachowe opracowania rzadko sie pokrywaja z informacjami na forum. Sam juz kiedys mialem dsb i to byl jeden z lepszych okresow w mojej akwarystycznej historii. Zdaję sobie sprawę z zagrożeń, ale dobrodziejstw jest nieporównywalnie więcej;-)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to kibicuje, moze sie kiedys skusze :-)

A moze czas odpalic mikro rafke w pracy w stylu Grzegorza - glonki, skalka, robaczki i ze 3 miekkasy :-)

Ciekawe czy da sie odpalic bez podmian - w sumie bedzie samo dsb :_)


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja mialem troche w d*pie te wszytkie konwenase, jakies zagrozenia czy plusy. Poswiecielm ponad rok czasu omijajac szerokim lukiem fora. Z pokora wzialem byka za rogi pomijajac caly Gurizm czy debaty kto ma racje. W sieci jest mnostwo dyskredytacji i herezji na temat poszczegolnych metod. Ja je wrzucilem wszystkie do jednego wora i cos od siebie, tworzac efekt synergii. Dyzma method :thumbup:

"DSB jest bardzo dorym filtrem , az za dobrym. Jednak trzeba uwazać zeby nie przegiąc w druga stronę , gdy DSB rozkreci sie , bedzie pochłaniało całe pozywienie.

Oprócz bardzo wielu plusów , ma przynajmniej 3 minusy jak dla mnie.

Kumuluje zwiazki organiczne .

Po dłuzszym czasnie wyglada mało esyetycznie , chyba że sie go zakryje.

Oraz powód , dla którego zrezygnowalem z DSB , wymiana złoza co 2-3 lata rozłozona na dłuzszy czas."

DSB nie pochlania pozywienia tylko produkuje. Ale jak sie wsadzi konski odpieniacz to wszystkie larwy, jaja, sperma, bakterie, siku, kupki i wiele innych sybstancji ropuszczonych - cale to unikatowe jedznnie - idzie w kubek. A nie idzie tego kupic w zadnym sklepie. Przy braku NO3 i PO4 wszyscy beda glodni. Ja zrezygnowalem z odpieniacza chcoc nie jestem jego przeciwnikiem.

Tak kumleje zwiazki organiczne z czym mozna sobie latwo poradzic. U siebie zastosowalem Plenum Juberta dodajac odciek. Ponadto posadzielm glony by zapobiegac kumulacji PO4. Mozna miec zerowe parametry, a glony beda rosly w najlpesze niwelujac organike i korzystac z procesu mineralizacji jaka zachodzi w zlozu. W refugiacch gdzie nie mia piasku bardzo czesto dochodzi do szklenia i rozpuszcznia sie glonow.

Wyglada malo estetycznie - Jezli juz to ciekawie. Ja zrobilem DSB pod akwarium, z nastepujacych powodow :

Nie chcialem tracic miejsca w akwarium

Moge posadzic dowolana ilosc glonow ktore uwazam za niezbedny skladnik DSB

Nie musze meczyc sie z porywajaca piach cyrkulacja.

Ryby nie wyjadaja zwierzat niezbednych do jego prawidlowego funkcjonowania.

Swiatlo dzienne nie dociera od zewnatrz ponizej lini pasku przez co nie rosna glony. Mozna obsewowac robaki jak i zmiany kolorow.

Gdyby juz wszystko zawiodlo lub popelnibym jakis blad moge wylaczyc je z obiegu.

Minus jest taki ze wiecej czasu leze na podlodze niz patrze w akwrium.

Wymiana piasku co 2-3 lata

Czytajac powyzej nie sadze, ale by byc tego pewien musze poprostu poczekac te lata

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim Refugium mam zwykłe żarówki Ledowe na trzonek GU10 kupione w Auchan - po 4W każda.

Ważna tylko barwa i tyle. A glony wychodzą same - non stop rozdaje, a te dalej rosną jak szalone


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... mam takie pytanie i to na serio :) Ponieważ chcę też mieć refugium w sumpie, a nie mam skąd wziąć glonów, czy takie glony jakie mam na skale takie włoskowte mogę odciąć i wrucić do sumpa, jest ich mało, ale może się zaczną rozrastać... A może ktoś w Warszawie może mi sprzedać troszkę jakiś?

h


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sledzik z kolorem wody organika czy z substancjami z jakimi nie radzi sobie odpieniacz latwo mozna sobie dac rade stosujac wegiel.

Hubert w refugim stosujemy makroglony nie wlochate plagi.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, reaktywacja trwa w najlepsze, reaktywuję bagno, czyli szczepkowy;-) przegroda w sumpie wkleejona, będzie dsb z refugium, czy to światełko się nada?

http://allegro.pl/oswietlacz-halogen-20w-jak-200w-led-smd-1600lm-k76-i2811755322.html


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sam takie mam w refugium tylko barwe zimną a nie ciepła. . . jeżeli Imperator sie nie obrazi to zdradze sekret, że on tez takiego używa (zimny biały kolor), a refugium kwitnie mu w najleprze :)

pozdrawiam


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie jest jeden minus trzymania glonów w sumpie, odpieniacz zarasta glonami wapiennymi.

Co do światła, ten oświetlacz daje 1600Lm z 20W i nie wiem czy to nie za mało ale może akurat wystarczy.

Świetlówka T8 http://allegro.pl/sw...4404.html daje 3300Lm, zużywa 50% więcej prądu ale daje 100% więcej światła, pozostają do rozważenia koszty zakupu ale to tak na marginesie. Tak się zastanawiam co lepsze. Ja używam świetlówek z Castoramy T8 36W za 7,50zł/szt. i średnio co 1,5 miesiąca ok. 10ltr glonów ląduje w śmietniku. Najlepsze jest to, że warstwa glonów osiągnęła grubość 55cm, przed ostatnim przerzedzaniem :smiling:

Edytowane przez Jacek56 (wyświetl historię edycji)

Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a leprze zimne, czy ciepłe światło ?


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek zapodaj plizzz jakies fotosy swojego zielnika.

Nad T8 glowilem sie juz dawno temu

http://nano-reef.pl/topic/26514-roznica-t5-a-t8/


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzes,

T8 np 24 W maja 150 cm dlugosci.

Potem weszly na rynek T5.

Te sama moc co wyzej wymieniona T8 24 W uzyskasz rura nie 150 cm tylko 60 cm dluga. Poza tym, T5 sa wezsze.

To wszystko spowodowalo, ze mozna bylo wiecej T5-tek wpakowac nad zbiornik niz T8-mek. Nagle zaczeto oswietlac zbiorniki 2xsilniejszym swiatlem!

Teraz mamy nad zbiornikami cala powierzchnie zapelniona rurami T5, dajacymi nieporownywalnie wiecej swiatla niz taka powierzchnia zapelniona rurami T8. Z oszczednoscia pradu to nie ma nic wspolnego. Po prostu wszyscy sie cieszyli, ze stosowanie HQI przestalo byc wymogiem w hodowli sps-ow. Lampa T5 bedzie o polowe mniejsza niz T8 o tej samej mocy i tyle. Kierowano sie tym, ze polozone obok siebie rury T8 niewystarczajaco doswietla sps-owy zbiornik, a na wiecej nie bylo nad akwarium miejsca.

Oszczednosci pradu nie ma, ale zamiast 18 W T8 mozna zmiescic 24 W T5.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stasiu wiem wiem, ale ja kombinuje czemu u mnie pod t5 glony nie rosly jak pod ledami mimo ze mialy wiecek watów i lumenow.

U Jacka to wogóle jakaś pozytywna anomalia :D

Moze jednak powinienem pomyslec nad zmiana swetlowek na inne spektrum.

Co do oświetlenia w sumpie gdzie odpieniek to racja ze odpieniacz szybciej zarasta.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Staś, te długości to chyba z czasów dinozaurów. Przecież T8 20W ma 60cm długości.

Sam mam takie dwie w szafce (mimo że nie mam refugium) jako zwykłe oświetlenie do prac pod akwarium, bo jak ją robiłem to wykorzystałem te świetlówki ze starej pokrywy z akwa 112 litrów.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb, ja mam refugium ok 23/30/25 cm, oświetlam to jednym modułem aquaela (ecolight) sun, obudowanym odbłyśnikami.

Glony rosną aż miło. Żeby odpieniacz nie zarastał, zrobiłem przegrodę z pvc - jest ładne zaciemnienie.

Piasku na razie nie mam - co jakiś czas ściągam z dna wodę, syfek wylatuje.

Piasek chyba wsypie, żeby wytworzyć podłoże dla innych organizmów. Co do wieloszczetów, odpuscił bym sobie je w dsb, razem z krabami - jednak wymagają pożywienia. U mnie raczej nie dociera taka ilość mięcha do sumpa. Jak coś się pojawi, zostanie. Wrzucać na siłę nie będę.

Ale, należy sobie zdać sprawę z jednego, typowe dsb to nie kilka cm piasku pod glonami :) To grube złoze zasiedlone odpowiednimi organizmami, z którymi w Polsce jest raczej ciężko - przynajmniej ja nie znalazłem odpowiedników opisywanych na stronach zachodnich.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moich obserwacji wynika że w oświetleniu refugium najbardziej liczy sie barwa światła w granicach do 6400 max.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to chyba u mnie jest za zimne. Ja mam diody (6500-7100K). Co ciekawe glony mi rosną. PO4 spadło, NO3 nie mierzę.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przegroda wklejona, ledowy halogen zamówiony, barwa dzienna ciepła, piasek też, osmoza się leje, zaczyna się zabawa :)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez fotki sie nie liczy :harhar:

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co mam focić? Przegrodę? W sumie mogę :) zaraz idę na bagno to cyknę specjalnie dla Ciebie Grześ :) a tak przy okazji, to jakie glony będą dobre? Interesują mnie tylko takie które się ukorzeniają, spaghetti nie chcę, bo to wszędzie fruwa, ja chcę mieć las, a nie chmurę :)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja za niedługo będę testować lampkę ledową do refugium ( taka nietypowa ) - zobaczymy jak będzie się sprawować.

W weekend zrobię porządek i niezłą przycinkę i jak przyjdzie lampka to zdam relacje


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i dokładnie tak będzie to wyglądało u mnie, ino większe i woda w drugą stronę płynie :) ale wlot górą, wylot górą, nic nie będzie z refugium wymywane czy wywiewane, raczej będzie ono robiło za swego rodzaju odstojnik i produkcję mikro życia :) Grzes dawaj jeszcze jakieś filmiki:)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb jak halogen przyjdzie to daj znać jak świeci. Swego czasu tez sie nad nim zastanawiałem ale wybrałem t5.

Tapatalk


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne że dam znać:-). Ogólnie stosunek do ledow mam średni ale tutaj przekonała łatwość montażu, szczelność, kompaktowy kształt no i to że powiny pod tym głowy szaleć. Grze, specjalnie dla Ciebie:-)

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2

post-7824-1354218392,22_thumb.jpg

post-7824-1354218413,7_thumb.jpg


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.