Skocz do zawartości
fal

Kalkwasser a KH

Rekomendowane odpowiedzi

Czy kalkwasser podbija KH w zbiorniku ?

Gdzieś przeczytałem , że kalkwasser nie podbija kh , ale testy pokazują zupełnie coś innego , w końcu jak to jest ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam kalwaser nie podnosi kh tylko ca-ph ,kh podnosi reaktor,u ciebie w zbiorniku zachodzi reakcja podniesienia ph i za razem kh się stabilizuje ,lecz należy pilnować ph


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akvarius , ale testy pokazują zupełnie coś innego , czym to wytłumaczyć ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Kalkwasser podbija Ca i delikatnie KH, a z tego co wiem to za szybko dozowany spowoduje wytrącanie się Ca i spadek KH.

U mnie i tak musiałem dodatkowo dolewać KH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo tak na prawdę test na kH mierzy zasadowość czyli zdolnść do zobojętniania wodorowęglanów ale i wodorotlenków.

http://www.profesor....asadowosci-wody

http://nano-reef.pl/...em/page__st__20


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalkwasser podbija jedynie Ca. KH niestety nie ale wystarczy sypać sodę oczyszczoną prosto do sumpa, bez mieszania (sama powoli się rozpuszcza). Dobrze ustawiony reaktor załatwia obie sprawy.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stary post,ale napuszę tutaj bo mam problem jak Fal kiedyś.otóż wydaje mi się,że kakwaser mi podnosi Kh.Odkąd rozpocząłem jego dolewanie wzrastało mi Kh więc wyłączyłem reaktor kilka dni temu a poziom nie spada.Mam teraz poziom około 9,6 i nie spada a reaktor nadal wyłączony.Podniosłem Ca i Mg ballingiem by wyrównać ich poziom do Kh,czyli Ca-470 a Mg 1400 bo gdzieś wyczytałem,że wtedy jest szansa,że Kh spadnie.Jak nic nie wymyślę to odłączę na jakiś czas kalkmikser.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie też kh rośnie po dolaniu kalkwasser. 

 

nie wiem czy tak jest ale myślę że jony OH reagują z kwasem węglowym a z tego powstaje KH i H2O.

Ca(OH)2 + 2H2CO3 => Ca + 2H2O + 2HCO3

plusy i minusy niech domalują mądrzejsi.

NaHCO3 dozujemy żeby podnieść KH czyli dokładnie to co powstaje poza Na oczywiście.

w reakcji ubywa kwasu węglowego a przybywa wodorowęglanu więc rośnie Ph i KH. przy wysokim PH może jest mało rozpuszczonego CO2 ( H2CO3 ) więc kilka dni po odłączeniu kalkreaktora wolne jony OH reagują z produkowanym przez życie i rozpuszczającym się z atmosfery CO2.

Nie jestem chemikiem ale taka moja logika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to czarna magia :D  Napiszę jeszcze,że spotkałem się o wpisach iż podawanie kakwasera powoduje spadek Kh.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy wysokim ph (deficycie H2CO3) i dużej konsumpcji KH może spadać. Pewnie gdyby podać do takiego akwarium CO2 z butli, KH skoczyło by w górę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza noc bez kalwasera i Kh spadło z 8,9 na 8,3 ale też Ph z 8,05 rano na 7,83.Jutro rano kolejne pomiary.Redox też mi szaleje i spadł na 207 gdzie zazwyczaj miewałem 225.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalkwasser dodaje Ca i KH w stosunku dokładnie takim jaki jest potrzebny do wytwarzania węglanu wapnia przez korale, glony wapienne, ślimaki itp.. Dodatkowo, chwilowo podwyższa pH wody, ponieważ konwertuje kwas węglowy na jony wodorowęglanowe - można to rozumieć tak, że wyciąga z wody CO2 i zamienia je w twardość węglanową. Efekt podwyższenia pH jest tymczasowy, bo woda po czasie odzyska równowagę z powietrzem w pomieszczeniu i pH ponownie spadnie do poziomu równowagi. Oczywiście jeżeli przy pomocy KW podniesiemy KH to wzrośnie też średnie pH. Dzieje się tak dlatego, że pH wody w akwarium jest w praktyce zależne wyłącznie od KH i stężenia CO2. Można nawet łatwo wyliczyć poziom rozpuszczonego CO2 (w ppm) przy pomocy wzoru:

CO2 = 3 × KH × 10(7-pH)

Jeżeli dawki KW będą dobrze rozłożone w czasie to efekt podniesionego pH utrzyma się cały czas. Nie można dodawać za dużo KW naraz bo pH może wzrosnąć do zbyt wysokiego poziomu.

To, że Kalkwasser podnosi po równo Ca i KH może nie być od razu widoczne w testach, ponieważ rezerwa Ca w wodzie morskiej jest znacznie większa, niż rezerwa tw. węglanowej.

Kalcyfikacja zużywa 1 cząsteczkę Ca na 2 cząsteczki HCO3, czyli przeliczając na popularniejsze jednostki, na każde 1 dKH skonsumowane przez procesy kalcyfikacji przypada spadek Ca o zaledwie 7.15 mg/l - wyraźny spadek KH, a spadek Ca niemożliwy do wykrycia testami kropelkowymi. Z tego powodu najlepiej dostosować dawki KW tak, aby w akwarium było stałe KH, Ca powinno być wtedy w miarę stabilne.

Poziom Ca może się nieznacznie podnosić przy ustabilizowanym KH, dlatego, że część jonów Ca w powstających kryształach węglanu wapnia będzie zastępowana przez magnez i np. stront. Będą to różnice z którymi powinny poradzić sobie podmiany wody, w każdym razie powinno się czasem kontrolować Ca i Mg.

W metodzie Kalkwasser najważniejsza jest obserwacja KH i powolne dawkowanie, żeby nie przesadzić z pH.

Dużo użytkowników łączy Kalkwasser jako metodę tańszą i zgrubną z dozowaniem 2-składnikowym lub ballingiem, wtedy mogą precyzyjnie skorygować różnice w tempie ubywania Ca i Mg.

Edytowane przez kblazewicz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.