Skocz do zawartości
acezary

[420L] by acezary

Rekomendowane odpowiedzi

Opisze poniżej mój nowy projekcik.

Zaczęło sie od kostki 40x40x40 (http://nano-reef.pl/...kolicach-lodzi/).

Zawsze wiedziałem, że to mało, ale miejsca na coś większego nie było. Plan oczywiście był wink.gif przy okazji zmiany ogrzewania na podłogowe, ale to miało być dopiero za 3 lata. Postawiłem więc kosteczkę 64l między monitorami w pracowni.

Nieoczekiwanie w styczniu podjęliśmy z żoną decyzję – „...remontujemy w lipcu tego roku. Kominek robi OUT. W jego miejsce stanie ocean.”

Teraz wygląda to tak:DSC_0458.JPG

A ma być mniej więcej tak: akwa_szafka3.jpg

Dla celów projektowych wykorzystałem zdjęcie Mariki. Mam nadzieje, że nie masz nić przeciwko, ale bardzo mi się podoba Twoje ułożenie skały wink.gif Inspiruje mnie wink.gif

Stanęło na wymiarach akwarium 140x55x50h. Boki i front z OptiWhite.

Oświetlenie: lampa DIY 120W CREE + 2xT5 54W – jest w przygotowaniu

Odpieniacz: Black Pearl by Sebastek /AB2000UP – już pieni

LR: narazie mam 20kg + 8kg z mojego baniaka – docelowo około 50kg.

LS: Ati Fiji White 9Kg + 4kg z mojej obecnej kosteczki.

Pompa obiegowa: NJ2300 lub NJ3000 – z preferencją na 2300

Cyrkulacja: Tunze 6015 + 2xJVP101 + 1xJVP102

Ogrzewanie: JAGER 200W

SUMP: 72x45x40h – rozrysowany

W baniaku będą narazie głownie miękasy + LPS’y. SPS jak narazie dla mnie za statyczne. Ale może przyjdzie na nie kiedyś czas wink.gif

Akwarium stanie na stelażu z kątownika perforowanego 40x40mm.

Całość będzie obudowana płytą meblową. Zastanawiam się nad wykorzystanie komina spalinowego do wentylacji komory akwarium – pozbywania się wilgoci.

akwa_szafka4.jpg

akwa_szafka4_stelaz.jpg

akwa_szafka3_stelaz_viewport.jpg

skala1.JPG

Black%20Pearl.JPG

Dzisiaj skończyłem rozrysowywanie SUMPA. Poniżej rysunki.

Prosze o ewentualne opinie/rady bo jutro chciałbym dać szklarzowi do wykonania. Nie mam juz gdzie wody zbierać. Ostatnio kupiłem 20kg skały z targowiska i mój stary baniaczek jest już FULL.

PROJEKT_SUMP.JPG

Całkowita pojemność SUMPA ~130litrów. Podczas pracy będzie w nim około 67litrów wody czyli zostaje jeszcze 63litry rezerwy. Woda ze spiętrzenie, hydrauliki i komina to cos około 30litrów. Więc powinno się zmieścić. Czy dobry jest rozmiar komory pompy? Najchętniej bym ją jeszcze zmniejszył ale boję się wypompuje całą wodę, a jeszcze nie przeleje.

To mój pierwszy SUMP.

Dzięki za opinie i porady.

Edytowane przez acezary (wyświetl historię edycji)

[420L] by acezary - jest || Szkiełko 140x50x55h - 385l + sump 110l, 120W LED + 2xT5 54W, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, NJ2300

64l CUBE - było || Szkiełko 40x40x40 | światło - 2 x PC Aquael | kaskada FZN2 z Purigenem + Chemipure |Tunza Nanostream 6015 | 8kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Rozwiązanie sumpa, które pokazałeś na zdjęciach chyba nie jest zbyt szczęśliwe.

Sump to zbiornik techniczny. Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest taki wg projektu Natana.

Trzy komorowy. jedna komora zrzutu wody i odpieniacza, druga ba różne dziwne media i miejsce zbierania się największej ilości syfu i trzecia, pompy obiegowej do której można dołożyć trochę gruzu.

Jeśli masz miejsce pod akwarium to zwiększ wielkość sumpa na ile się da.

Takie jest moje zdanie

Pozdrawiam :welcome:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podzielam zdanie BAUa. Masz super odpieniacz, wyobraź sobie, że skała Ci się osunie i jeb w odpieńka. Po drugie wygodniej jest operować jeśli wszystko ma swoją komore.

Zawsze możesz jeszcze DSB i/lub refugium zrobić.

24cm to nie za niski stan wody ? Pod odpieniacz zawsze można coś podłożyć, gorzej gdyby brakowało centymetrów.

Jak chcesz kilka cm. zyskać to zwęż komore na media filtracyjne.

Edytowane przez Kośmid (wyświetl historię edycji)

90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady Panowie.

Znowu namotaliście mi w głowie, a już miałem jechać do szklarza ;)

Na początku byłem nastawiony na sump 3-komorowy, na bazie Natana.

Po długim przeglądaniu i czytaniu na forum natrafiłem na wiele opini, że lepjej miec 2 większe=wygodniejsze komory niż 3. Dlatego wybór padł na taki układ.

Rozważam jeszcze wydłużenie go do 90cm - co pozwoli dołożyć jeszcze jedną komorę "środkową". Niestety zwiększa się wtedy powierzchnia parowania, a chce zminimalizować wilgoć, której u mnie w lesie nie brakuje.


[420L] by acezary - jest || Szkiełko 140x50x55h - 385l + sump 110l, 120W LED + 2xT5 54W, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, NJ2300

64l CUBE - było || Szkiełko 40x40x40 | światło - 2 x PC Aquael | kaskada FZN2 z Purigenem + Chemipure |Tunza Nanostream 6015 | 8kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PROJEKT_SUMP_90.JPG

A co powiecie o takim czymś?

W sumie nie ma tutaj klasycznego Bubble Trap'a ale chyba pęcherzyki powietrza będą miały wystarczającą ilość czasu na dotarcie do powierzchni, a nie do akwarium?


[420L] by acezary - jest || Szkiełko 140x50x55h - 385l + sump 110l, 120W LED + 2xT5 54W, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, NJ2300

64l CUBE - było || Szkiełko 40x40x40 | światło - 2 x PC Aquael | kaskada FZN2 z Purigenem + Chemipure |Tunza Nanostream 6015 | 8kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SUMP już zalany - szkło czeka na stelaż - a woda..................................... ;)

RO1.JPG

RO2.JPG

RO3.JPG


[420L] by acezary - jest || Szkiełko 140x50x55h - 385l + sump 110l, 120W LED + 2xT5 54W, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, NJ2300

64l CUBE - było || Szkiełko 40x40x40 | światło - 2 x PC Aquael | kaskada FZN2 z Purigenem + Chemipure |Tunza Nanostream 6015 | 8kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny projekcik.Taki sam wymiar jak mój baniaczek.Pompę obiegową NJ 2300 lub 3000 sobie odpuść.Miałem 3000 w swoim baniaku,słaba i głośna jak traktor.Lepiej kup NJ 4500 i bedzie gitara ja tak zrobiłem.Odpieniek za***isty miałem taki od Sebastiana też na AQ 2000U/1 ale pompa troszkę słaba :thumbdown: z czasem wymien na Tunze i będzie ogień.Pozdrawiam i trzymam kciuki za nowy projekt :welcome:

Edytowane przez romanxx2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

romanxx2 - baniaczek miał być takich wymiarów. Niestety przyjechał z pomylonymi wymiarami wys/głęb. Po małych korektach i burzliwych rozmowach ze szklarzem baniak u mnie został. W sumie teraz się cieszę bo taki wysoki fajnie wygląda ;)

Obecne wymiary to 140x50x55h.

Pompe NJ3000 zaraz wstawiam na targowisko. Pochodziła 2 dni - jak dla mnie za mocna. Nie jestem zwolennikiem mielenia wody. Obecnie buja NJ2300 i jest w sam raz. Jak się kiedyś pojawi dodatkowy osprzęt na bypassy to wtedy coś pozmieniam. Narazie daleka droga przede mną.

Obecnie baniak zalany, dodana jedna ampułka i dojrzewa.

dzien_0.jpg

Ciężko się oderwać od takiej ilości wody ;)

dzien1_hipnoza.JPG

Narazie stoi w miejscu przejściowym bo w miejscu docelowym "zwinęliśmy posdzke i wylewkę" ;)

dzien_minus1.jpg


[420L] by acezary - jest || Szkiełko 140x50x55h - 385l + sump 110l, 120W LED + 2xT5 54W, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, NJ2300

64l CUBE - było || Szkiełko 40x40x40 | światło - 2 x PC Aquael | kaskada FZN2 z Purigenem + Chemipure |Tunza Nanostream 6015 | 8kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne ułożenie skały (to faktycznie jest 28kg o jakich piszesz, że tyle masz?)

Przy tym ustawieniu zbiornik wygląda na większy niż ~400 litrów.

Chciałem jeszcze dopytać o wykonanie stelaża. Z jakiego materiału jest zroiony oraz gdzie można dostać, profile z dziurkami ? (bardzo fajny patent na zamontowani obicia w tym widzę ;))

Pozdrawiam i trzymam kciuki za realizację.

Edytowane przez dzym (wyświetl historię edycji)

Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne ułożenie skały (to faktycznie jest 28kg o jakich piszesz, że tyle masz?)

Przy tym ustawieniu zbiornik wygląda na większy niż ~400 litrów.

Chciałem jeszcze dopytać o wykonanie stelaża. Z jakiego materiału jest zroiony oraz gdzie można dostać, profile z dziurkami ? (bardzo fajny patent na zamontowani obicia w tym widzę ;))

Pozdrawiam i trzymam kciuki za realizację.

Dzięki, też mi się podoba :)

Bardzo podobają mi się urwiska i przesmyki. Dodają przestrzeni. Już tam widzę jakąś lawice apogonów :)

Skały juz jest 45kg. Dojdzie jeszcze przy przesiadce ze starego baniaka 8kg z koralami.

Stelaż 50/50 z profilu zamkniętych 40x40 i katowńików perforowanych 40x40. Zostały mi po regałach z garażu takie katowniki to je wykorzystałem. Będzie można się płytami przylapać.


[420L] by acezary - jest || Szkiełko 140x50x55h - 385l + sump 110l, 120W LED + 2xT5 54W, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, NJ2300

64l CUBE - było || Szkiełko 40x40x40 | światło - 2 x PC Aquael | kaskada FZN2 z Purigenem + Chemipure |Tunza Nanostream 6015 | 8kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno nie było aktualizacji bo się niewiele działo ;)

akwa-2.jpgakwa-3.jpg

Zamontowaliśmy stelaż, do którego będą mocowane drzwiczkioraz lampa. Ściana pokryta hydroizolacją od brodzików. Przewód spalinowy po kominku wykorzystałem jako wentylację odprowadzającą wilgoć z przestrzeni akwarium.

Miesiąc temu akwarium zostało przeniesione w docelowe miejsce. Poniżej kilka fotek z przenosin.

akwa-4.jpgakwa-5.jpg

Przed przenosinami do baniaka przyplątała się ospa. Myślałem że ją wyleczy doktorek i reszta ekipy serwisującej. Niestety nie było tak łatwo. Podczas przenosin całe życie poszło do worków i do wiaderek. Po około 2 godzinach – widocznie w wyniku zwiększonego stresu Clarkii zaczął kłaść się na boku. W ciągu paru godzin został pozbawiony płetwy ogonowej. Szybka decyzja – szpital w kwarantannie. Stare szkło napełniłem woda z baniaka i miedz. Nastąpiła chwilowa poprawa. Ryba zaczęła oddychać spokojnie. Natomiast za parę dni zaczęło ją coś jeść. Na skórze dostała powiększające się ubytki. Diagnoza = Brooklynella Idąc za radą Testera do baniaka został użyty CMF zawierający formalinę. Poprawa nastąpiła w ciągu 1 nocy. Nie ma to jak właściwa diagnoza ;)

kwarantanna.jpg

Obecnie ryby pływają w kwarantannie jeszcze 2 tygodnie zanim przełożę je do głownego baniaka. Chce się pozbyć pasożyta z baniaka – zagłodzić go na śmierć ;)

Do zamknięcia tematu przeprowadzki brakuje jeszcze obudowy stelaża oraz powiększenia obsady ;)

Baniak teraz wygląda tak:

DSC_3942.JPG

DSC_3862.JPGDSC_3867.JPG

DSC_3866.JPG


[420L] by acezary - jest || Szkiełko 140x50x55h - 385l + sump 110l, 120W LED + 2xT5 54W, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, NJ2300

64l CUBE - było || Szkiełko 40x40x40 | światło - 2 x PC Aquael | kaskada FZN2 z Purigenem + Chemipure |Tunza Nanostream 6015 | 8kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda SUMP jeszcze bez obudowy.

sump.jpg

W systemie jest 9kg piasku Nature's Ocean Bio-Active, 9 kg Fiji White oraz z jakieś 3-5 kg piasku z mojego starego baniaczka - nie wypłukanego z całym bajorek życia i syfu - tak na dobry początek ;)

Piasek Fiji dodawałem z 2 tygodnie po żywym piasku. W godzinę po dodaniu odpieniacz zaczął szaleć.

piana.JPG

Musiałem zmienić nazwę tematu bo do baniaka trafiły zielone talerzówki ;)

Edytowane przez acezary (wyświetl historię edycji)

[420L] by acezary - jest || Szkiełko 140x50x55h - 385l + sump 110l, 120W LED + 2xT5 54W, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, NJ2300

64l CUBE - było || Szkiełko 40x40x40 | światło - 2 x PC Aquael | kaskada FZN2 z Purigenem + Chemipure |Tunza Nanostream 6015 | 8kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu na ostatnim zdjęciu taki wysoki poziom wody w sumpie?

Hydraulikę poprawiałem i wyłączyłem pompę na czas zmiany.

Przy normalnym poziomie też przelewał.


[420L] by acezary - jest || Szkiełko 140x50x55h - 385l + sump 110l, 120W LED + 2xT5 54W, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, NJ2300

64l CUBE - było || Szkiełko 40x40x40 | światło - 2 x PC Aquael | kaskada FZN2 z Purigenem + Chemipure |Tunza Nanostream 6015 | 8kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i obsada powiększona:

zakupy1-1.jpg

Do baniaka trafiły:

- 7 x chromis virdis

- 2 x Valenciennea strigata

- 1 x Valenciennea sexguttata

- 1 x Zebrasoma flavescens

- 1 x Mithrax

zakupy1-2.jpg

Chciałem 2 pokolce – ale tak naprawdę podobają mi się tylko żółtki lub xanthurum – xanthurum nie było i może dobrze. BO bardzo łądnie się komponuje jedna duża ryba na tle ławicy chromisów.

V.strigaty kupione jako dobrana parka – w erybce zachowywały się super, u mnie w baniaczku po wpuszczeniu też – pływały cały czas razem, obok siebie – zero agresji.

Po nocy wszystko się zmieniło – są największymi wrogami i się piorą. Nawet sexguttata im nie przeszkadza.

zakupy1-3.jpg

zakupy1-4.jpg

Czy to kłótnia małżeńska i im przejdzie czy jedna z nich przejeła nagle przywództwo i już tak zostanie?


[420L] by acezary - jest || Szkiełko 140x50x55h - 385l + sump 110l, 120W LED + 2xT5 54W, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, NJ2300

64l CUBE - było || Szkiełko 40x40x40 | światło - 2 x PC Aquael | kaskada FZN2 z Purigenem + Chemipure |Tunza Nanostream 6015 | 8kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy czytałeś o tych babkach, ale do akwarium z koralami średnio się nadają :/ będą podnosiły piasek pod samą powierzchnię :(

też miałem kupione 2 szt. w parze i nigdy się nie goniły i nie walczyły - może im przejdzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lactoria Cornuta - niby taka nieporadna i powolna..... ;)

KILLER w akcji:

http://www.youtube.com/watch?v=GWimBvbLhng&feature=youtu.be

Rybkę kupiłem jeszcze przed przenosinami jako Lactaria Cornuta (chociaż wyglądała bardziej na BoxFisha) - polowała u mnie tylko 3 dni. Albo rurówki albo krówka - innej możliwości nie było.


[420L] by acezary - jest || Szkiełko 140x50x55h - 385l + sump 110l, 120W LED + 2xT5 54W, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, NJ2300

64l CUBE - było || Szkiełko 40x40x40 | światło - 2 x PC Aquael | kaskada FZN2 z Purigenem + Chemipure |Tunza Nanostream 6015 | 8kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno nie było aktualizacji – dużo się nie działo.

Zacząłem lać ballinga. Ostatnio mierzone parametry: NO3=5, PO4<0.03, PH=8.0, KH=9.3, Ca=440, Mg=1350

Podmiany robię na soli Preisa – 16l/2 tygodnie.

Babki nadal są w separacji – chociaż trochę się stosunki ociepliły ;)

Ślimaki składają jajka na frontowej szybie.

Wczoraj do baniaka doszły szczepki od UNSU – Rhodactis zielony i talerzówka fioletowa.

Mam sporo skupisk glonów nitkowatych oraz Valoni. Nitkowate nie rozprzestrzeniają się, ale też nie cofają. Valonia rozprzestrzenia sie – Mithrax ją podjada ale chyba sam nie da rady.

Orientuje się ktoś czy 2-3 Mithraxy w jednym baniaczku to murowana wojna?

Ze spraw technicznych przyszła od 3 miesięcy oczekiwana obudowa szafki.

poniżej fotki:

akwarium-2.jpg

akwarium-1.jpg

akwarium-5.jpg

Przyciąłem wczoraj sporo Xeni (zaznaczone na zdjęciu) - jeżeli ktoś by chciał mogę oddać lub zamienić na jakiegoś grzybka lub inną szczepkę.

akwarium-3.jpg

a tutaj mała metamorfoza:

metamorfozy.jpg


[420L] by acezary - jest || Szkiełko 140x50x55h - 385l + sump 110l, 120W LED + 2xT5 54W, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, NJ2300

64l CUBE - było || Szkiełko 40x40x40 | światło - 2 x PC Aquael | kaskada FZN2 z Purigenem + Chemipure |Tunza Nanostream 6015 | 8kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmiany, zmiany, zmiany... kolor ścian, zasłony, eksmisja psów i zmiana sposobu ogrzewania salonu na system wodny ;)

a tak serio to brakuje tylko kilku SPS-owych drzewek by było bajecznie... wszystko idzie jednak w dobrym kierunku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ladnie wyglada lakierowana na jasno obudowa dla mnie zamiana na + !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmiany, zmiany, zmiany... kolor ścian, zasłony, eksmisja psów i zmiana sposobu ogrzewania salonu na system wodny ;)

a tak serio to brakuje tylko kilku SPS-owych drzewek by było bajecznie... wszystko idzie jednak w dobrym kierunku :)

....psy zostały ;)

Drzewko może urośnie. Mam małą szczepkę seriotopory kalonderum. U mnie jakoś nie może się zaaklimatyzować. Podobno to nie koral dla początkujących w SPS'ach. Dopiero teraz się zaczął wybarwiać a mam go już od sierpnia. Myślę nad dołożeniem s.hystrixa.


[420L] by acezary - jest || Szkiełko 140x50x55h - 385l + sump 110l, 120W LED + 2xT5 54W, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, NJ2300

64l CUBE - było || Szkiełko 40x40x40 | światło - 2 x PC Aquael | kaskada FZN2 z Purigenem + Chemipure |Tunza Nanostream 6015 | 8kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezły ten twój Baniaczek :) Bliżej masz do Zgierza niż do Łodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki - może będzie fajny jak szczepki podrosną - narazie troche pusto.

W zgierzu mieszkałem 25 lat. Teraz dokładniej jest to Ustronie pod Grotnikami - ale żeby nie mylić z Ustroniem morskim ( a zdażają się tacy ;) ) to jest Łódź - poza tym Zgierz jest cały czas zakorkowany ;)


[420L] by acezary - jest || Szkiełko 140x50x55h - 385l + sump 110l, 120W LED + 2xT5 54W, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, NJ2300

64l CUBE - było || Szkiełko 40x40x40 | światło - 2 x PC Aquael | kaskada FZN2 z Purigenem + Chemipure |Tunza Nanostream 6015 | 8kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem gdzie to jest często tam rowerem jeżdżę jak jest pogoda :) no ale nie ma to tamto że to Gmina i Powiat Zgierski :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.